Skala depresji Becka – na czym polega?
Aarona Becka (ur. 1921) nazywa się ojcem terapii poznawczej, która obecnie jest chyba najbardziej popularnym nurtem terapii. Ten angielski psychiatra i psychoanalityk, badając skuteczność psychoanalizy w depresji, zauważył, że podobne zdarzenia miały dla różnych pacjentów kompletnie odmienne znaczenie. Podczas swoich badań dostrzegł, że większość pacjentów depresyjnych charakteryzowała się negatywizmem, któremu towarzyszyła zaniżona samoocena. Negatywne myśli na temat siebie i świata pojawiały się samorzutnie, bez żadnego powodu i miały duży ładunek emocjonalny. Nazwał je myślami automatycznymi.
Skala depresji Becka
Kontynuując swoje badania odkrył, że myśli automatyczne to tylko wierzchołek góry lodowej. Stwierdził, że są efektem wczesnych doświadczeń, przekonań o sobie i świecie oraz trudnych wydarzeń w życiu (np. strata bliskiej osoby lub pozycji społecznej). Na podstawie swoich badań stworzył tzw. triadę poznawczą, obecną w myśleniu większości chorych na depresje. Składowymi tej triady są:
-
postrzeganie siebie jako nieudacznika,
-
przekonanie że świat jest wrogi,
-
przekonanie, że przyszłość pozbawiona jest nadziei.
Na podstawie tej triady powstał test psychologiczny mierzący nasilenie negatywnych myśli w każdym z tych obszarów – tzw. skala depresji Becka. Na czym polega skala depresji Becka? Czy można wykonać test samodzielnie w domu? Jak rozumieć wyniki? Czy test wskazuje na objawy depresji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Skala depresji Becka – na czym polega?
Skala depresji Becka to test psychologiczny stosowany w diagnostyce depresji autorstwa Aarona Becka – angielskiego psychiatry, twórcy terapii poznawczej. Skala składa się z 21 krótkich pytań. Każde pytanie zawiera 4 warianty odpowiedzi. Każdy kolejny wariant odpowiada większemu zaawansowaniu objawów i punktowany jest od 0 do 3 punktów. Ilość punktów odpowiada zaawansowaniu objawów depresyjnych od braku depresji, przez depresję umiarkowaną, aż po depresję ciężką. W teście znajdziemy pytania o poziom odczuwania smutku i przygnębienia, poczucia winy, martwienia się o przyszłość, zadowolenia z siebie, występowania myśli samobójczych, kłopotów ze snem i inne.
Test wykonywany jest samodzielnie przez pacjenta. Jest on na tyle nieskomplikowany, że spokojnie możemy wykonać go w domu, jeśli tylko zauważymy u siebie objawy depresji, takie jak: smutek, przygnębienie, nieumiejętność czerpania radości z życia, utrata zainteresowań, zmniejszona energia, duża męczliwość, brak energii, unikanie kontaktów z ludźmi, trudności w zapamiętywaniu, pogorszenie się „formy umysłowej”, poczucie niskiej wartości, niska samoocena, zaburzenie rytmu snu, brak ochoty na seks, myśli samobójcze.
Wykonując test należy pamiętać, że ocena powinna dotyczyć samopoczucia w wybranym okresie czasu: ostatniego tygodnia lub ostatniego miesiąca. Bardzo istotne jest też, aby odpowiadać szczerze. W końcu chcemy sobie pomóc. Miej na względzie, że przy pogłębionej diagnozie lekarz wychwyci, że udzielone przez nas odpowiedzi nie były szczere i nie współgrają z objawami które prezentujemy i o których mówimy podczas sesji.
Jeśli twoje samopoczucie odbiega od normy, przeżywasz wiele trudnych emocji, nie radzisz sobie, a mimo to test nie wykazał depresji – nie rezygnuj z wizyty u profesjonalisty. Być może Twoja choroba przybrała nieco inny obraz lub cierpisz na inne zaburzenie niż depresja. Zgłoś się do po profesjonalisty po poradę i nie rezygnuj z pomocy.
Pamiętaj, że taki test to jedynie wstęp do pełnej diagnozy, która powinna być wykonana przez profesjonalistę – psychologa, psychoterapeutę lub psychiatrę. Podczas wizyty zostaną prawdopodobnie wykonane inne testy psychologiczne używane w diagnostyce depresji (np. skala depresji Hamiltona). Diagnoza zostanie również uzupełniona podczas wywiadu.
Skala depresji Becka – przykładowe pytania
Skala depresji Becka składa się z 21 zestawów stwierdzeń z których badany wybiera to, które opisuje jego aktualny stan (w danym tygodniu lub miesiącu) najlepiej. Oto przykładowe stwierdzenia:
Odczuwanie smutku i przygnębienia
-
Nie jestem smutny ani przygnębiony
-
Często odczuwam smutek i przygnębienie
-
Przeżywam stale smutek, nie mogę się uwolnić od niego
-
Jestem stale smutny i nieszczęśliwy, jest to nie do wytrzymania
Martwienie się o przyszłość
-
Nie przejmuję się zbytnio swoją przyszłością
-
Często martwię się o swoją przyszłość
-
Obawiam się, że w przyszłości nic dobrego mnie nie czeka
-
Czuję, że przyszłość jest beznadziejna i nic tego nie zmieni
Uważasz, że zaniedbujesz swoje obowiązki?
-
Sądzę, że nie popełniam większych zaniedbań
-
Sądzę, że czynię więcej zaniedbań niż inni
-
Kiedy zastanawiam się nad sobą, widzę mnóstwo błędów i zaniedbań
-
Jestem zupełnie niewydolny i wszystko robię źle
Jesteś zadowolony z siebie?
-
To co robię sprawia mi przyjemność
-
Nie cieszy mnie to co robię
-
Nic mi teraz nie daje prawdziwego zadowolenia
-
Nie potrafię przeżywać zadowolenia i przyjemności, wszystko mnie nuży
Skala Becka – normy
Poziom depresji obliczany jest z uzyskanej po zsumowaniu liczby punktów. Najczęściej przyjmuje się następującą punktację:
0-10 pkt: brak depresji lub obniżenie nastroju;
11-27: depresja łagodna do umiarkowanej;
28 i więcej: depresja ciężka.
Należy mieć na uwadze że wykonanie takiego testu to tylko wstęp do diagnozy depresji. Stwierdzenie tej choroby wymaga pogłębionej diagnostyki profesjonalisty. Jeśli test wskazuje, że cierpisz na depresję – nie czekaj. Jak najszybciej zgłoś się na wizytę do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. A jeśli zauważasz objawy depresji u kogoś w Twoim otoczeniu możesz podpowiedzieć takiej osobie o możliwości wykonania w warunkach domowych skali depresji Becka. Może to przekona tę osobę do zasięgnięcia fachowej pomocy.
Źródła:
- Kokoszka, A., Jastrzębski, A., & Obrębski, M. (2016). Ocena psychometrycznych właściwości polskiej wersji Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta-9 dla osób dorosłych. Psychiatria, Via Medica, 13(4), 187-193. ISSN 1732-9841.