Pasożyty w organizmie – jak wyglądają objawy, możliwe sposoby leczenia
Choroby pasożytnicze zazwyczaj kojarzone są ze zwierzętami. Pasożyty ludzkie są jednak równie częste! Choroby pasożytnicze mogą dotykać wielu osób, a według przeprowadzonych badań obecność pasożytów w organizmie dotyczyć może nawet osiemdziesięciu procent osób na całym świecie! Na dolegliwości związane z obecnością pasożytów szczególnie narażeni są właściciele zwierząt domowych, jednak do zakażenia dochodzi w naprawdę różny sposób.
- Pasożyty ludzkie
- Czy pasożyty są potrzebne w organizmie?
- Bóle głowy i bóle brzucha, czyli pasożyty występujące u człowieka
- Stwierdzenia zakażenia
- Tasiemiec
- Tasiemiec uzbrojony i inne
- Bąblowica wielojamowa a tasiemiec
- Objawy zakażenia tasiemcem
- Tasiemiec – diagnostyka
- Glista ludzka – co to takiego?
- Objawy glisty ludzkiej
- Owsiki
- Przyczyny występowania owsików
- Owsiki – powikłania i objawy
- Owsiki u kobiet
- Węgorek jelitowy – pasożyt jelita cienkiego
- Objawy zakażenia
- Diagnostyka węgorka jelitowego
- Jakie są objawy bytowania pasożytów?
- Diagnostyka pasożytów
- Farmakologiczne metody odrobaczania
- Preparaty na robaki – grupa pierwsza
- Grupa druga
- Lek Zentel
- Lek Vermox
- Profilaktyczne odrobaczanie
- Naturalne metody odrobaczania
- Środki ostrożności
- Jak nie zarazić się pasożytami?
- Porada internetowa
- Recepta internetowa
- Informacja
Pasożyty ludzkie
Zarażenie pasożytami jest banalnie wręcz proste. Wystarcz bowiem nie umyć rąk bądź też zjeść brudne owoce lub warzywa. Pasożyty mogą dostać się do organizmu człowieka również poprzez wytarcie się cudzym ręcznikiem, wykąpanie w jacuzzi, a także zabawy z własnym psem.
Czy pasożyty są potrzebne w organizmie?
Co ciekawe, istnieje twierdzenie, że pasożyty są nam potrzebne do zachowania równowagi homeostatycznej. W skład niej wchodzi układ immunologiczny, bakterie jelitowe, a także właśnie pasożyty. W wielu przypadkach nie mamy jednak pojęcia, że nasze ciało zamieszkują pasożyty ludzkie, które mogą także rozmnażać się w sposób niekontrolowany. Ich rozrost – na przykład w obrębie przewodu pokarmowego, może naprawdę mieć poważne konsekwencje.
Bóle głowy i bóle brzucha, czyli pasożyty występujące u człowieka
Jako najczęściej występujące pasożyty ludzkie wymienia się tasiemca, glistę ludzką, owsiki, węgorka jelitowego oraz włosogłówkę. Z uwagi na to, jakie rodzaje pasożytów ludzkich wywołują zakażenie, pacjent że mieć różne objawy. Zazwyczaj są to jednak dolegliwości ze strony układu pokarmowego, utrata masy ciała oraz bóle głowy o wysokim nasileniu.
Stwierdzenia zakażenia
Do tego, by zdiagnozować występowanie danego pasożyta w organizmie, niezbędna będzie diagnostyka. Pierwsze objawy po kontakcie z osobą zarażoną bądź zjedzeniu brudnego pokarmu, powinny być sygnałem do tego, by jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci niezbędne badania, które mogą pomóc w diagnozie stanu pacjenta.
Tasiemiec
Tasiemiec to pasożyt, który ma właściwie kilka rodzajów. Istnieje między innymi tasiemiec nieuzbrojony, który może mieć nawet do dziesięciu metrów długości. Występuje w przewodzie pokarmowym człowieka i dostaje się tam poprzez zjadanie surowej lub niedogotowanej wołowiny.
Tasiemiec uzbrojony i inne
Tasiemiec uzbrojony z kolei pojawia się w ścianach przewodu pokarmowego z uwagi na zjedzenie zakażonej wieprzowiny. Istnieje również bruzdogłowiec szeroki. Do zakażenia dochodzi na skutek spożywania zakażonych ryb oraz kawioru.
Bąblowica wielojamowa a tasiemiec
Zdecydowanie najgroźniejszy jest tasiemiec bąblowaty, który zazwyczaj zamieszkuje organizmy zwierzęce – w szczególności jelito cienkie psa. Zarażenia pasożytnicze tym tasiemcem mogą się jednak zdarzać. W takiej sytuacji dochodzi do bąblowicy wielojamowej, która jest ciężką oraz wyjątkowo trudną do wykrycia chorobą.
Objawy zakażenia tasiemcem
Zakażenie tasiemcem może dawać takie objawy, jak bezsenność, ból głowy, nadpobudliwość, spadek masy ciała, brak apetytu bądź trudny do opanowania apetyt, nudności, zmiany skórne, wymioty, biegunki oraz anemia.
Tasiemiec – diagnostyka
Zarażenie tasiemcem może również prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Do postawienia diagnozy konieczne będzie badanie kału – najlepiej kilku próbek. Rozwój pasożytów u osób dorosłych – zwłaszcza w przypadku tasiemca, nie przebiega wcale szybko. Niektóre próbki mogą być bowiem wolne od pasożytów, zatem konieczne będzie powtarzanie badania.
Glista ludzka – co to takiego?
Glista ludzka to robak, mogący osiągnąć rozmiar nawet do czterdziestu centymetrów! Do zakażenia wystarczy zjedzenie nieumytych owoców i warzyw, na których znajdowały się jajeczka. Ich obecność może być poświadczona w badaniu kału osoby zarażonej.
Jaja pasożyta mogą przenikać z układu pokarmowego do naczyń krwionośnych i przedostać się do różnych narządów wewnętrznych, stwarzając zagrożenie dla praktycznie całego organizmu.
Objawy glisty ludzkiej
Objawy zakażenia glistą ludzką to między innymi zaburzenia snu, osłabienie, zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, kaszel, a nawet zapalenie oskrzeli, które pojawia się na skutek wędrowania larw glisty po układzie oddechowym.
Owsiki
Owsiki to robaki, które bytują w jelicie grubym, a także części jelita cienkiego. Najczęstsze zarażenia pasożytnicze w przypadków owsików pojawiają się w przypadku zjedzenia nieumytych roślin i warzyw.
Przyczyny występowania owsików
Jaja owsików mogą znajdować się także na przedmiotach, które wykorzystujemy na co dzień – na przykład poręczach w autobusach czy koszykach sklepowych. Nie umycie rąk przed spożywaniem posiłku może doprowadzić właśnie do tego, że nasz przewód pokarmowy zasiedlą owsiki.
Owsiki – powikłania i objawy
Te robaki jelitowe, jakimi są owsiki, mogą spowodować chorobę zwaną owsicą. Choroby pasożytnicze tego typu powodują świąd skóry w okolicy odbytu, a także zaczerwienienie jej. Do tego dojść może również osłabienie, brak apetytu, nadpobudliwość oraz anemia.
Owsiki u kobiet
W przypadku kobiet owsiki mogą spowodować stan zapalny narządów rodnych – mogą bowiem przedostać się do pochwy z odbytu. Obecność pasożytów u dzieci i dorosłych diagnozuje się za pomocą testu paskowego – wykonuje się wymaz okolicy odbytu.
Węgorek jelitowy – pasożyt jelita cienkiego
Pasożyty zewnętrzne tego typu znaleźć można w okolicach głównie przewodu pokarmowego. Bytuje on nie tylko u człowieka, ale również u owiec, świń oraz bydła. Do ciała człowieka może przedostać się przez skórę. Larwy wędrują wraz z krwią do serca, płuc, tchawicy i gardła; następnie zostają połknięte, by trafić do jelita cienkiego.
Objawy zakażenia
Objawy zakażenia to między innymi świąd skóry oraz jej obrzęk, który pojawia się na skutek tego, że larwy przenikają do ciała drążąc tunele w tkance. Robaki, które dostały się do płuc, dają objawy podobne do zapalenia płuc. Po dostaniu się bezpośrednio do jelita jej objawy kliniczne to biegunki, ból brzucha, anemia oraz brak apetytu.
W niektórych przypadkach larwy pasożytów mogą zagnieździć się również w innych narządach, przez co pojawić się może na przykład zapalenie płuc. Warto pamiętać, że larwy takie mogą znajdować się na przykład w naturalnych zbiornikach wodnych czy też krajach tropikalnych.
Diagnostyka węgorka jelitowego
W diagnostyce stosuje się przede wszystkim badanie kału – w próbkach mogą bowiem znaleźć się jaja tego pasożyta. W niektórych przypadkach konieczne będzie również przeprowadzenie badania śliny, moczu lub nawet treści dwunastniczej.
Jakie są objawy bytowania pasożytów?
Obecność pasożytów w organizmie człowieka nie jest wcale rzadkością. W wielu przypadkach robaki dają podobne objawy, co na przykład przy astmie czy atopowym zapaleniu skóry. Najczęściej występujące dolegliwości, na podstawie których można podejrzewać występowanie pasożytów w organizmie, to między innymi ból głowy, ból stawów, problemy z oddychaniem, bezsenność, nieustanne uczucie zmęczenia, pokrążone oczy, uporczywy kaszel – zwłaszcza w nocy, duszności, nadpobudliwość oraz wysypki.
Diagnostyka pasożytów
Diagnostyka chorób pasożytniczych nie jest wcale prosta. Obecność larw nie zawsze może być wykryta – nie trafiają one bowiem do kału każdego dna, by móc je zobaczyć w czasie badania próbki. Konieczne jest zatem oddawanie ich kilka razy, najlepiej do specjalistycznego laboratorium. Obecność przeciwciał w wynikach badania kału może świadczyć o obecności pasożytów. W takiej sytuacji konieczne będą leki przeciwpasożytnicze bądź inne formy leczenia. Wizyta u specjalisty będzie koniecznością!
Farmakologiczne metody odrobaczania
Leki na pasożyty zewnętrzne lub wewnętrze dostępne są wyłącznie na receptę, zatem przepisać je może tylko lekarz.
Preparaty na robaki – grupa pierwsza
Działanie takich specyfików opiera się przede wszystkim o porażanie układu mięśniowo-nerwowego wybranego pasożyta. Jest on dzięki temu unieruchomiony, zatem znacznie łatwiej jest wydalić go z organizmu człowieka. Leki takie działają przede wszystkim na dorosłe osobniki, jak również pasożyty jelitowe we wczesnym stadium rozwoju. Medycyna praktyczna nie wpływa jednak w żaden sposób na larwy, które mogą swobodnie migrować do tkanek i przedostawać się do różnych narządów.
Grupa druga
Występowanie chorób pasożytniczych wiąże się z koniecznością jak najszybszego wyleczenia. Druga grupa leków, która służy do wyeliminowania z organizmów takich szkodników, opiera się głównie na zakłócaniu przemiany materii pasożytów. Nie mogą one w takiej sytuacji wchłaniać glukozy, zatem obumierają. Preparaty z drugiej grupy działają nie tylko na jaja pasożytów, ale również na larwy.
Lek Zentel
W opisanej drugiej grupie mieści się na przykład lek Zentel. Zawiera on substancję czynną albendazol, mającą działanie przeciwrobacze. Składnik ten wpływa na pasożyty oraz larwy w ten sposób, że uniemożliwia im wchłanianie glukozy. Pasożyty nie mogą się pożywić, zatem giną w krótkim czasie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę i może go przepisać nawet lekarz pierwszego kontaktu.
Lek Vermox
Podobne działanie wykazuje lek Vermox, który posiada jednak inną substancję czynną. Tabletki te zawierają Mebendazol, który oddziałuje na robaki obłe. Działanie tego preparatu polega w dużej mierze na zahamowaniu polimeryzacji tubuliny, przez co pasożyty nie są w stanie przyswajać glukozy. Robaki obłe, które bytują w jelitach umierają, gdyż są pozbawione niezbędnych do życia związków energetycznych. Vermox także dostępny jest na receptę.
Profilaktyczne odrobaczanie
Leki na pasożyty jelitowe mogą w wielu przypadkach mieć naprawdę przykre skutki uboczne Najczęściej dotyczą one układu pokarmowego. Zaatakowane przez przyjmowane preparaty robaki mogą również uwolnić sporą ilość toksycznych substancji, przez co dojdzie do różnego rodzaju stanów zapalnych w organizmie. Odrobaczanie profilaktyczne właśnie z tego względu jest niewskazane. Warto również dodać, że decyzja dotycząca leczenia należy przede wszystkim do specjalisty i należy kierować się wyłącznie nią.
Naturalne metody odrobaczania
Próba zwalczenia pasożytów jelitowych za pomocą ziół czy suplementów może nie tylko nie przynieść żadnych rezultatów, ale również przynieść poważne konsekwencje. W wielu przypadkach zaatakowany układ pokarmowy – zwłaszcza dzieci, ale również i dorosłych, nie będzie w stanie zapobiec rozmnażaniu się pasożytów dzięki piciu ziołowych herbat.
Środki ostrożności
Organizm człowieka w takiej sytuacji wymaga wsparcia substancji, które nie tylko pozwala na szybkie wyeliminowanie pasożytów, ale również nie przyniesie żadnych skutków ubocznych w postaci osłabienia całego organizmu.
Jak nie zarazić się pasożytami?
Głównym radą dla osób, które nie chcą się zarazić pasożytami, jest przede wszystkim odpowiednia higiena. Mycie rąk po powrocie do domu i przed każdym posiłkiem jest konieczne!
Warto zwrócić również uwagę na mycie warzyw i owoców, które zamierzamy spożyć. Nie powinno się również siadać na desce sedesowej w miejscach publicznych, gdyż w taki sposób bardzo łatwo dochodzi do zakażenia.
Zdecydowanie powinno się unikać także spożywania surowego mięsa – jak tatar czy niedosmażony, krwisty stek.
Osoby, które mają w domu psy i koty, powinny je co jakiś czas odrobaczać. Ważne również, by myć im łapy oraz pyszczek po spacerze, gdyż właśnie w tych miejscach mogą gromadzić się pasożyty.
Porada internetowa
W razie zauważenia u siebie czy swojego dziecka jakichkolwiek objawów, które wskazują przynajmniej częściowo na zakażenie pasożytami, konieczna będzie wizyta u lekarza. Konsultację ze specjalistą można odbyć również za pośrednictwem internetu!
Recepta internetowa
Proponowane przez nas wizyty online to idealne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na szybkiej diagnozie bez konieczności wychodzenia z domu. Lekarz w czasie takiej konsultacji może również wystawić receptę internetową, która umożliwia każdemu pacjentowi zakupienie skutecznych do wyleczenia problemów z pasożytami leków. Receptę można zrealizować w każdej aptece – jest ona dostępna tuż po zakończeniu rozmowy z lekarzem.
Informacja
Artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, a autor nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Serwis oraz jego autorzy nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na portalu.
Źródła:
- Hadaś E., Derda M. (2014). Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne. Problemy Higieny i Epidemiologii.
- Brylak-Błaszków A., Szeszko K., Dmitrzak-Węglarz M. (2018). Diagnostyka molekularna w praktyce: metoda Real-Time PCR w rozpoznawaniu przyczyn infekcji układu pokarmowego. Mikrobiologia Polska.