Mysimba - lek, który pomaga walczyć z otyłością
Problem otyłości jest coraz bardziej powszechny we współczesnym społeczeństwie. Wpływ na to ma wiele czynników, począwszy od diety bogatej w wysoce przetworzone produkty, wysokiego tempa życia, braku aktywności fizycznej, a skończywszy na chorobach cywilizacyjnych i innych. W leczeniu otyłości stosuje się również farmakologię, jednak musi być połączona ze wdrożeniem aktywności fizycznej. Skutecznym preparatem wspierającym naszą walkę z otyłością jest Mysimba. Jak działa, jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku Mysimba? Sprawdźmy.
- Lek Mysimba – charakterystyka
- Skład preparatu Mysimba
- Tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Jak działa Mysimba?
- Jak dawkować preparat?
- Weryfikacja skuteczności terapii
- Wskazania do stosowania leku Mysimba
- Terapia lekowa w połączeniu ze wzrostem aktywności fizycznej
- Znaczenie diety w leczeniu otyłości
- Przeciwwskazania. Kiedy nie stosować preparatu Mysimba?
- Skutki uboczne
- Lek Mysimba a ciąża i karmienie piersią
- Recepta online na lek Mysimba
- Realizacja e-recepty
Lek Mysimba – charakterystyka
Preparat leczniczy Mysimba to jeden z popularniejszych wyborów farmakologicznych w leczeniu otyłości. Lek charakteryzuje się działaniem o przedłużonym uwalnianiu. Ze względu na jego zastosowanie i skład, dostępny jest tylko na e-receptę, dlatego przed zakupem i wdrożeniem Mysimba do terapii należy odbyć konsultację medyczną. W przypadku kontynuacji leczenia może to być konsultacja zdalna w postaci recepty online.
Preparat dostępny jest w następującym stężeniu substancji czynnych:
- lek Mysimba – 8 mg / 90 mg (chlorowodorek naltreksonu / chlorowodorek buprioprionu).
Skład preparatu Mysimba
Mysimba to lek złożony. W jego składzie znajdują się dwie substancja czynne. Są to kolejno chlorowodorek naltreksonu i chlorowodorek buprioprionu. Substancje pomocnicze leku to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, laktoza bezwodna, hydroksypropyloceluloza, chlorowodorek cysteiny, stearynian magnezu, krospowidon, edetynian disodu, hypromeloza, krzemionka koloidalna i lak aluminiowy indygotyny. Ponadto w otoczce tabletki znajdują się: dwutlenek tytanu, alkohol poliwinylowy, lak aluminiowy indygotyny, talk i makrogol.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu, dlatego należy stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów i działań niepożądanych, rekomenduje się natychmiastowy kontakt z lekarzem i odstawienie preparatu.
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Jak działa Mysimba?
Preparat charakteryzuje się działaniem w ośrodkowym układzie nerwowym. Zawarte w leku substancje czynne mają skłonność do działania wzajemnego na siebie, dzięki czemu dochodzi do zahamowania mechanizmów neurochemicznych w naszym organizmie. Przede wszystkim dotyczy to tych mechanizmów, które odpowiadają za uczucie łaknienia. Substancje czynne oddziałują bezpośrednio na obszar mezolimbiczny i jądro łukowate podwzgórza.
Dzięki temu apetyt maleje i pacjent przyjmuje mniej pokarmu. Stosowanie leku rekomenduje się w celu zmniejszenia masy ciała pacjenta.
Jak dawkować preparat?
Dawkowanie leku Mysimba jest niezwykle istotne i wpływa na skuteczność wdrożonej terapii. Charakterystyczny dla preparatu jest okres przystosowania się organizmu do jego przyjmowania. Zazwyczaj trwa on cztery tygodnie. W ich trakcie dzienna dawka jest stopniowo zwiększana, aż osiągnie wartość leczniczą. Przyjmuje się, że przyjmowanie leku w okresie przystosowania powinno wyglądać następująco:
- I tydzień leczenia – 1 tabletka dziennie przyjmowana rano;
- II tydzień leczenia – 2 tabletki dziennie (przyjmowane po 1 rano i wieczorem);
- III tydzień leczenia – 3 tabletki dziennie (przyjmowane 2 rano i 1 wieczorem);
- IV tydzień leczenia – 4 tabletki dziennie (przyjmowane po 2 rano i wieczorem).
Dawka z czwartego tygodnia uznawana jest za maksymalną dawkę dobową, która ma skuteczne właściwości lecznicze. Łącznie z okresem przygotowawczym podstawowa kuracja powinna potrwać 20 tygodni, a później ocenia się jej skuteczność. Preparat powinno się przyjmować, popijając wodą. Leku Mysimba nie można gryźć i żuć oraz przeznaczony jest do stosowania tylko u osób dorosłych. W przypadku pominięcia dawki należy kontynuować terapię zgodnie z rytmem i nie nadrabiać pominięcia.
Weryfikacja skuteczności terapii
Po 20 tygodniach kuracji lekarz prowadzący zobowiązany jest do oceny jej skuteczności. Jeżeli nie daje ona satysfakcjonujących efektów, to rekomendowana jest zmiana sposobu leczenia otyłości lub modyfikacja przyjmowanej przez pacjenta dawki. Skuteczność oceniana jest na podstawie procentowego ubytku kilogramów względem początkowej masy ciała pacjenta.
Wskazania do stosowania leku Mysimba
Przede wszystkim Mysimba to lek, który rekomendowany jest osobom zmagającym się z otyłością i nadwagą. Wybiera się go wtedy, gdy nadmierna masa ciała pacjenta występuje równolegle do jednej z chorób towarzyszących otyłości. Zaliczane są do nich:
- cukrzyca typu 2;
- dyslipidemia;
- wyrównane nadciśnienie tętnicze.
Terapia lekowa w połączeniu ze wzrostem aktywności fizycznej
Oczywiście stosowanie leku Mysimba to nie recepta na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Preparat zwiększy swoją skuteczność wtedy, gdy do naszej codzienności wprowadzimy również ćwiczenia fizyczne i odpowiednią dietę. Przy stosowaniu zwiększonej aktywności fizycznej w przypadku pacjentów dorosłych, odnotowuje się duży wzrost skuteczności preparatu i szybszą utratę masy ciała.
Znaczenie diety w leczeniu otyłości
Kolejnym ważnym komponentem w walce z otyłością i nadmiernymi kilogramami jest dieta. W celu obniżenia masy ciała rekomenduje się zmianę swoich nawyków żywieniowych i wyeliminowanie z diety produktów wysoce przetworzonych oraz tłustych. Warto postawić na posiłki o obniżonej kaloryczności względem naszego zapotrzebowania oraz większą ilość świeżych warzyw i owoców w naszej diecie. Połączenie tego ze wzmożoną aktywnością fizyczną i farmakoterapią może dać satysfakcjonujące efekty. Zmiana nawyków żywieniowych pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi już po odstawieniu leków. Ponadto może być konieczne uzupełnienie diety o makro- i mikroelementy, co powinno być ustalone z lekarzem lub dietetykiem.
Przeciwwskazania. Kiedy nie stosować preparatu Mysimba?
Ze względu na skład leku oraz jego dzianie istnieją określone przeciwwskazania do jego przyjmowania. Przede wszystkim leku nie podaje się u osób, u których wystąpiła reakcja alergiczna i uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto do przeciwwskazań do stosowania terapii z lekiem Mysimba zaliczane są:
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
- guz nowotworowy w ośrodkowym układzie nerwowym;
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze;
- ciężkie zaburzenia czynności nerek;
- schyłkowa niewydolność nerek;
- stan bezpośrednio po nagłym odstawieniu alkoholu;
- stan po nagłym odstawieniu opiatów u osoby uzależnionej;
- choroby naczyniowe mózgu;
- stany długotrwale przyjmowanych opioidów lub agonistów opiatów (np. metadonu);
- padaczka;
- choroba afektywna dwubiegunowa;
- żarłoczność psychiczna;
- przyjmowanie bupropionu;
- jadłowstręt psychiczny;
- występowanie epizodów zaburzeń psychicznych;
- uzależnienie od niektórych leków.
Skutki uboczne
Przyjmowanie leku Mysimba może powodować określone skutki uboczne, dlatego przed jego użyciem, zapoznaj się z ulotką informacyjną. Najczęściej występujące działania niepożądane to:
- bezsenność;
- poczucie lęku;
- niepokój ruchowy;
- bóle głowy;
- bóle mięśni i stawów;
- problemy z układem pokarmowym (np. wymioty, zaparcia, biegunki, nudności);
Jeżeli skutki uboczne się nasilają, to lek należy odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przyjmowanie preparatu wiąże się również ze zmniejszeniem tolerancji alkoholu przez pacjenta.
Lek Mysimba a ciąża i karmienie piersią
Preparat nie może być stosowany u kobiet w ciąży, ani u kobiet, które starają się o dziecko. Obecne badania laboratoryjne nie wykluczają szkodliwego działania substancji czynnych na rozwój płodu. W związku z tym lekarza należy poinformować również o swoich podejrzeniach związanych z zajściem w ciążę.
Lek nie może być stosowany również u kobiet karmiących piersią lub w okresie laktacji. Niekiedy lekarz może o tym zdecydować, ale wówczas należy zaprzestać karmienia piersią i nadmiar pokarmu odciągać laktatorem, a następnie utylizować.
Recepta online na lek Mysimba
Przyjmowanie leku Mysimba w kuracji trwa przez kilka miesięcy. W związku z tym niezbędne jest otrzymywanie kolejnych e-recept na zakup preparatu w aptece. W tym celu z powodzeniem możecie skorzystać z naszej usługi recepty online. Specjalista przeprowadzi z Wami konsultację zdalną, a w przypadku określonego uzasadnienia medycznego wystawi e-receptę na zakup leku. Recepta online to bardzo wygodna usługa, dzięki czemu potrzebną e-receptę otrzymasz szybko i sprawnie. To kluczowe w kontynuacji terapii, ponieważ jej przerwanie może znacznie obniżyć skuteczność walki z nadmiernymi kilogramami.
Ponadto z recepty online z powodzeniem mogą skorzystać osoby, które mają ograniczenia związane z poruszaniem się lub cierpią na brak dostępności specjalistów w stacjonarnych poradniach. Recepta online to sposób na zaoszczędzenie cennego czasu i nerwów. W trakcie zapisu na konsultację prosimy o podanie szczegółowych informacji o swoim schorzeniu i przyjmowanych lekach, a także ewentualnych uczuleniach. Dzięki temu lekarz będzie mógł odpowiedzialnie przepisać preparat, którego stosowanie będzie dla Ciebie bezpieczne.
Realizacja e-recepty
W trakcie konsultacji medycznej lekarz może wystawić e-receptę na zakup leku. Dokument z powodzeniem można zrealizować w dowolnie wybranej aptece. Atutem tego rozwiązania jest to, że leki w imieniu chorej osoby z powodzeniem może kupić ktoś bliski. To kolejne ułatwienie dla pacjentów. Historię swoich zrealizowanych i niezrealizowanych e-recept możesz sprawdzić na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu e-recepta nigdy się nie zgubi.
Leki stosowane powinny być zgodnie ze wskazówkami lekarza. W przypadku jakichkolwiek podejrzanych skutków ubocznych i dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty recepty online.
Źródła:
- Olszanecka-Glinianowicz, M., Dudek, D., Filipiak, K. J., Krzystanek, M., Markuszewski, L., Ruchała, M., & Tomiak, E. (2020). Leczenie nadwagi i otyłości w czasie i po pandemii. Nie czekajmy na rozwój powikłań - nowe wytyczne dla lekarzy.