Maść na ból mięśni: czym smarować bolące mięśnie?
Bóle stawów i mięśni mogą obejmować niemal każdy fragment ciała, chociaż najczęściej dotyczą nóg, stanowiąc jedne z najpopularniejszych dolegliwości. Dolegliwości bólowe mięśni mogą pojawić się w wyniku infekcji, ale także mogą być skutkiem nadmiernego wysiłku fizycznego czy aktywności fizycznej, a także zmian reumatycznych w stawach, nadwagi, przyczyniającej się do obciążenia układu ruchu, nerwobólu, czy chociażby rwy kulszowej. O ile w przypadku urazu ból ma zazwyczaj charakter chwilowy i krótkotrwały, to w przypadku zmian zwyrodnieniowych, dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas, obniżając jednocześnie jakość dziennego funkcjonowania. Ból mięśni czy stawów zdecydowanie częściej występuje u osób w starszym wieku, ale może pojawić się również u młodych ludzi. W celu złagodzenia bólu mięśni można stosować skuteczne maści, które wykazują działanie przeciwbólowe i dostępne są bez recepty. Pojawiają się jednak pytania, jaka maść jest najskuteczniejsza na ból mięśni? Jak przygotować domową maść na ból mięśni i ścięgien? Sprawdź!
Jaka maść jest skuteczna na ból mięśni?
Skutecznym sposobem na zwalczanie bólu mięśni i stawów nóg, pleców, łydek czy karku są maści o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym. Maść rozgrzewającą na ból mięśni to skuteczny i łatwy w aplikacji środek do niwelowania dolegliwości bólowych, który wystarczy nałożyć i rozmasować w bolącym miejscu. Poprzez działanie rozgrzewające maści daje efekt znieczulający oraz uśmierzający ból. Z tego względu doskonale sprawdzi się jako środek na ból mięśni, który wykazuje właściwości rozluźniające, dzięki czemu pomaga między innymi w likwidacji zakwasów. Maści rozgrzewające wywołują rozszerzenie naczyń krwionośne, dlatego po ich zastosowaniu dochodzi do miejscowego przekrwienia i rozgrzania. Bardzo często preparaty te zawierają w swoim składzie takie składniki jak chili, lawenda, melisa czy cytryna, które zapewniają dodatkowy efekt rozgrzania. Dodatkowo dostępne są również maści przeciwbólowe oraz przeciwzapalnie, które mają zastosowanie w przypadku bólu mięśni, stawów oraz ścięgien, które wywołane są przez różne czynniki.
Skuteczne działanie niwelujące ból mięśni mają również maści chłodzące, które znoszą miejscowe obrzęki, a także neutralizują dolegliwości bólowe ze strony mięśni, stawów oraz kości. Warto wskazać, że maści chłodzące wykazują działanie odprężające i relaksujące na mięśnie. Maści chłodzące na bóle mięśni zalecane są w przypadku, kiedy doszło do urazu mechanicznego w wyniku kontuzji, urazu, zwichnięcia czy stłuczenia. Dlatego są one dedykowane dla sportowców, choć mogą z nich korzystać również dzieci i osoby w podeszłym wieku. Maści chłodzące wykazują działanie relaksujące i odprężające, dlatego też wykazują one działanie łagodzące dolegliwości wywołane stanem zapalnym. Zazwyczaj maści chłodzące w swoim składzie zawierają miętę, arnikę, rozmaryn, eukaliptus lub mentol.
Warto wskazać, że maści przeciwbólowe na bóle mięśni i stawów to skuteczne środki niwelujące dolegliwości, które wykazują znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Dodatkowo mogą być stosowane również przez osoby mające problemy z układem pokarmowym, gdyż maści działają miejscowo, wchłaniają się przez skórę, dzięki czemu omijają układ pokarmowy i nie wykazują działania drażniącego na błony śluzowe żołądka.
Domowa maść na ból mięśni
Niwelowanie bólu mięśni i ścięgien możliwe jest nie tylko poprzez zastosowanie popularnych środków aptecznych. Skutecznym remedium na bóle mięśni i stawów różnego pochodzenia mogą okazać się również specjalne, domowe maści, które można przygotować samodzielnie i doraźnie stosować na bolące mięśnie, kiedy ból nie jest wynikiem poważniejszego schorzenia.
Skuteczną, domową miksturą na ból mięśni jest maść na bazie pieprzu cayenne. Do jej przygotowania potrzebne będą:
- 20 gramów wosku pszczelego,
- 10 gramów wosku emulgującego,
- 30 gramów masła kakaowego,
- 30 gramów masła shea,
- 25 ml oleju z pestek winogron,
- 10 ml oleju neem,
- 1 kapsułka oleju witaminy E,
- 1,5 ml oleju z nasion chili lub ekstraktu cayenne (opcjonalnie pieprz cayenne),
- 1 ml olejku lawendowego,
- 1,5 ml czekoladowego olejku zapachowego.
Przygotowanie maści należy zacząć od umieszczenia w naczyniu wosku pszczelego, wosku emulgującego, masła kakaowego oraz masła shea i wstawieniu naczynia do mikrofali. Kolejno należy dodać do mieszanki olej z pestek winogron, olej neem oraz zawartość kapsułki z witaminą E, a następnie dodać pozostałe składniki i starannie wymieszać. Gotową miksturę należy pozostawić do ostygnięcia oraz aplikować bezpośrednio na bolące mięśnie oraz stawy.
Równie dobra jest maść na bazie znanego z właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych imbiru. Dlatego idealnie sprawdzi się w łagodzeniu bólu stawów i mięśni. Przygotować można ją ze składników:
- 90 ml dowolnego olejku (na przykład olejek szafranowy, ale sprawdzi się też zwykła oliwa z oliwek),
- 1 łyżka ziaren pieprzu,
- 1 łyżka suszonych liści mięty,
- 3 łyżki suszonego imbiru,
- 30 g wosku pszczelego,
- 10 g nierafinowanego olejku kokosowego,
- 36 kropli olejku imbirowego,
- 5 kropli ekstraktu z rozmarynu.
Najpierw olejek szafranowy połącz z suszonym imbirem, ziarnami pieprzu oraz suszonymi liśćmi mięty i podgrzewaj wszystkie składniki w garnuszku lub w kąpieli wodnej. Kiedy olej zacznie się delikatnie gotować, przykręć ogień na mniejszy i gotuj mieszankę pod przykryciem przez co najmniej godzinę. Następnie odstaw miksturę na całą noc, a rano przelej olejek przez gęste sitko. Kolejno w małym naczyniu rozpuścić w kąpieli wodnej wosk pszczeli, następnie dodaj do niego olejek kokosowy i dokładnie wymieszaj składniki. Kolejno dodaj olejek ziołowy i ponownie dokładnie wymieszaj. Na koniec dodaj już tylko olejek imbirowy i olejek rozmarynowy, a gotową maść trzymaj w lodówce i używaj, kiedy pojawią się dolegliwości bólowe mięśni.
Obecnie na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele skutecznych maści, ale również kremów czy żeli, które przynoszą ulgę w dolegliwości bólowych mięśni czy stawów. Skutecznym rozwiązaniem na ból mięśni są również plastry przeciwbólowe o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym. Dolegliwości bólowe pomogą uśmierzyć także leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne. Sprawdź, jaki jest skuteczny lek na ból kolana i zniweluj dolegliwości bólowe.
Źródła:
- Kaczmarek T., Truszczyńska-Baszak A. The Impact of Suboccipital Muscle Release on Pain and Range of Motion in the Cervical Spine of Young Adults. Med Rehabil 2023; 27(1): 11-19. DOI: 10.5604/01.3001.0016.0619
- Wytrążek, M., Huber, J., Zagłoba-Kaszuba, A., Kulczyk, A., & Lipiec, J. (2009). Neurofizjologiczne aspekty bólu mięśniowo-powięziowego. Nowiny Lekarskie, 78, 2, 153–158.