Jakie plastry przeciwbólowe stosować? Rodzaje oraz ich wady i zalety
Dodano:

5 stycznia, 2023
07:36
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:19

Co to są plastry przeciwbólowe?

Plastry przeciwbólowe stosowane są zazwyczaj w przypadku urazów oraz stanów zapalnych, które rozwijają się w organizmie. Zazwyczaj składnikiem aktywnym stosowanym w plastrach przeciwbólowych jest jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych – diklofenak. Składnik aktywny zawarty w plastrach uwalniany jest stopniowo przez kilka godzin, dzięki czemu wykazują silne działanie łagodzące ból oraz stan zapalny. Plastry to skuteczne preparaty mające na celu łagodzenie dolegliwości bólowych, które mogą być stosowane przez osoby, które z różnych względów nie mogą przyjmować doustnych preparatów przeciwbólowych lub nie chcą korzystać z maści o takim działaniu. Plastry przeciwbólowe przyklejane są w miejsce objęte dolegliwościami bólowymi, a ich stosowanie nie wiąże się z wyłączeniem z codziennego funkcjonowania. Zawarta w plastrach substancja czynna zazwyczaj zaczyna działać po kilkunastu minutach poprzez wchłanianie się przez skórę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje plastrów przeciwbólowych

Plastry przeciwbólowe można podzielić na:

  • rozgrzewające, które przeznaczone są do stosowania w przypadku bólu pleców, karku, stawów, a także mięśni, ich zastosowanie wiąże się z natychmiastową ulgą w bólu, gdyż wykazują one działanie rozkurczające mięśnie i redukujące stan zapalny,
  • chłodzące, które mają zastosowanie w przypadku siniaków, obrzęków oraz stłuczeń, zazwyczaj charakteryzują się żelową formułą i wzbogacone są ekstraktem z mentolu oraz olejkami eterycznymi,
  • lecznicze, które w swoim składzie zawierają leki przeciw działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym, sprawdzają się w przypadku krótszego stosowania niż plastry rozgrzewające.

Warto wskazać, że plastry przeciwbólowe mogą być stosowane zamiennie i w zależności od rodzaju kontuzji oraz charakteru dolegliwości. Ponadto plastry przeciwbólowe można podzielić również z uwzględnieniem partii ciała, na która mogą być stosowane. W tym znaczeniu wyróżnić można plastry przeciwbólowe na kręgosłup, na stawy kolanowe, czy też specjalne plastry dla sportowców, które określane są jako kinesiotaping, ale ich naklejenie wymaga pomocy specjalisty.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak długo trzymać plaster przeciwbólowy?

Plastry przeciwbólowe naklejane są w miejscu bólu zazwyczaj dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Po 8 godzinach stosowania należy usunąć plaster i w razie utrzymywania się dolegliwości bólowych przykleić kolejny. Warto wskazać, że niektórych plastrów przeciwbólowych nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni (jak w przypadku Itami). Niemniej jednak należy podkreślić, że trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami wskazanymi na dołączonej ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wady i zalety plastrów przeciwbólowych

Plastry przeciwbólowe to dobre i skuteczne środki w łagodzeniu bólu od lekkiego do nawet silnego. Mogą być one stosowane przez osoby, które nie mogą przyjmować doustnych leków przeciwbólowych. Plastry przeciwbólowe aplikowane są drogą transdermalną, dzięki czemu jest znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Ich stosowanie w znacznie mniejszym stopniu obciąża również organizm, jak to ma miejsce w przypadku środków doustnych. Dużą zaletą plastrów przeciwbólowych jest również stała aplikacja, dzięki czemu właściwy poziom stężenia substancji przeciwbólowego utrzymuje się przez dłuższy czas, dzięki czemu wykazują one długie działanie hamujące ból.

Stosowanie plastrów przeciwbólowych ma wiele zalet, a środki te są bezpieczne dla zdrowia. Należy jednak wskazać, że stosowanie plastrów przeciwbólowych może wiązać się z wystąpieniem niedogodności i przeciwwskazań. Okazuje się bowiem, że plastrów przeciwbólowych nie powinny stosować osoby, mające wrażliwą skórę, a przede wszystkim te, które cierpią na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Stosowania plastrów w takim przypadku jest przeciwwskazaniem, ponieważ ich zdejmowanie może wiązać się z odczuwaniem silnego bólu, a niekiedy nawet skutkować uszkodzeniem skóry. Wadą plastrów przeciwbólowych jest również fakt, że mogą okazać się one nieskuteczne w miejscach, gdzie występuje duża ilość tkanki tłuszczowej. U osób otyłych w tym znaczeniu ze względu składnik aktywny może nie przedostać się przez grubą podskórnego tłuszczu, a przez to nie zadziałać przeciwbólowo. Należy również podkreślić, że plastrów przeciwbólowych pod żadnym pozorem nie należy aplikować na otwarte rany, gdyż może to spowodować wystąpienie podrażnień, a nawet zakażenia. Warto również wskazać, że plastry przeciwbólowe, mogą wiązać się z pojawieniem się dyskomfortu na wrażliwej skórze, gdyż nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo nie powinny ich stosować osoby, które są uczulony na składnik aktywny plastrów lub na inne substancje pomocnicze.

Czy plastry przeciwbólowe są szkodliwe?

Odpowiednio stosowane plastry bólowe nie są szkodliwe. Niemniej jednak u osób z wrażliwą skórą mogą one powodować niewielkie podrażnienia, zaczerwienienie, pieczenie w miejscu naklejenia, a niekiedy nawet pęcherze. Dodatkowo plastry przeciwbólowe mogą wiązać się z wystąpieniem niepożądanych efektów ubocznych, które związane są przede wszystkim z reakcjami alergicznymi, a także działaniem silnych substancji aktywnych zawartych w plastrze.

Jaka jest cena plastrów przeciwbólowych?

Plastry przeciwbólowe to ogólnodostępne środki, które można zakupić w aptece, ale również w niektórych sklepach oraz marketach. Dostępne są one bez recepty, a ich cena waha się od 4-5 zł do nawet 50 zł, w zależności od ilości plastrów w opakowaniu oraz ich działania. Za najdroższe plastry jednak trzeba zapłacić powyżej 100 zł. Warto jednak wskazać, że niektóre, silne plastry przeciwbólowe dostępne są na receptę, tak jak w przypadku plastrów przeciwbólowych z opioidami.

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, których celem jest łagodzenie i uśmierzanie bólu. Pacjenci mogą korzystać z dostępnych bez recepty doustnych środków przeciwbólowych, plastrów przeciwbólowych czy maści na bóle mięśni. Należy jednak wskazać, że o ile ich stosowanie zazwyczaj nie wiąże się z efektami ubocznymi, to szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i w czasie laktacji. Z tego względu warto wiedzieć, jakie są dozwolone leki w trakcie karmienia piersią i w czasie ciąży.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pęksa, J.W. (2022). Diklofenak – zastosowanie w terapii bólów reumatycznych. Lekwpolsce.pl, Nr art. Lek.202212.01.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację