Jaka jest najlepsza maść na zajady – który preparat wybrać? Co pomoże na pęknięcia w kącikach ust?
Swędzą, pieką albo bolą – niezależnie od tego, jak się objawiają, zajadów chcemy pozbyć się jak najszybciej. W pierwszej kolejności sięgamy po środki dostępne bez recepty, ale co jeśli pomimo ich zastosowania zmiany: nie goją się, nawracają lub zwiększają swoje rozmiary? Wtedy konieczne może być, zastosowanie maści na receptę. Które z nich lekarz może zalecić, by zredukować stan zapalny?
- Czym są zajady w kącikach ust?
- Zajady – przyczyny. Z jakiego powodu mogą powstawać zajady na ustach?
- Jak przebiega leczenie zajadów?
- Leki na zajady – jaka jest najlepsza maść na zajady?
- Pękające kąciki ust – leki na receptę
- Jak szybko leczyć zajady w domu? Domowe sposoby na zajady
- FAQ
- Jakie są witaminy na zajady?
- Czy po zajadach pozostaje blizna?
- Czy higiena jamy ustnej ma wpływ na zajady?
- Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Czym są zajady w kącikach ust?
Zajady to popularna nazwa kątowego zapalenie jamy ustnej lub zapalenia kątów ust. Zmiany lokalizują się po jednej lub obu stronach kątów ust. Niestety występują powszechnie (częściej spotka się je u dzieci) i wiążą się bólem, podrażnieniem i pieczeniem. A to nie wszystko: nieodpowiednio leczone łatwo przekształcają się w owrzodzenia i nadżerki, głównie dlatego, że skóra w okolicach ust jest bardzo delikatna, a naskórek szybko ulega przerwaniu podczas mówienia lub jedzenia. Zdarza się, że zajady postawiają po sobie blizny, dlatego warto leczyć pękające kąciki ust, zanim uszkodzenia staną się zaawansowane.
Zajady – przyczyny. Z jakiego powodu mogą powstawać zajady na ustach?
Za powstawanie zajadów w kącikach ust odpowiadają przede wszystkim niedobory witamin i mikroelementów, przede wszystkim witamin z grupy B, głównie witaminy B2 (ryboflawiny), B6, B12 oraz żelaza i cynku, które przyczyniają się do regeneracji naskórka i mają ogromne znaczenie dla zdrowia błon śluzowych, a tym samym dla gojenia się ran.
Wspomniane braki, mogą wynikać z rygorystycznej diety eliminacyjnej (np. niezbilansowanej diety wegańskiej bez suplementacji), albo ciąży, w której przebiegu dochodzi do zmian hormonalnych lub zażywania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych (dlatego do rozwoju zajadów częściej dochodzi u kobiet). Poza tym kątowemu zapaleniu warg sprzyjają:
- narażenie na wiatr, chłód i słońce;
- infekcje grzybicze i bakteryjne;
- długotrwałe przyjmowanie antybiotyków;
- nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej;
- oblizywanie ust, które może być sprowokowane nadmierną utratą wody z naskórka;
- schorzenia takie jak np.: cukrzyca, anemia, nieswoiste choroby zapalne jelit, lub celiakia.
Zajady u dzieci mogą być konsekwencją wkładania przez nie do ust brudnego smoczka lub gryzaków.
Jak przebiega leczenie zajadów?
W leczeniu problemu wykorzystuje się głównie kremy na zajady, które niwelują stan zapalny. Preparaty dostępne są praktycznie w każdej aptece, ale przed ich wykupieniem najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zajady na ustach mogą wymagać stosowania:
- balsamów do ust – nawilżą skórę w kącikach ust;
- maści z pentanolem albo alatoiną – poza tym, że są znane ze swoich właściwości nawilżających, przyspieszają proces gojenia ran;
- z witaminą B, A lub E – ze względu na swoje właściwości wspierają regenerację skóry wokół ust;
- maści z cynkiem – łagodzi zapalenie kącików ust;
- kompresów antyseptycznych;
- olejów z nasion słonecznika, masła Shea czy maści z glicerynyną – wywierają działanie okluzyjne, czyli zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka.
Jeśli nawracające zajady nie dają ci spokoju, a popękane kąciki ust są przyczyną bólu i dyskomfortu, rozważ suplementacje witamin, których niedobór może prowadzić do kątowego zapalenia jamy ustnej. Braki witamin i mikroelementów można uzupełnić, przyjmując preparaty doustne. W takiej formie dostarczymy organizmowi witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę C oraz żelazo – substancje, które mogą być przyczyną wspomnianych kłopotów. Witaminy z grupy B wspierają zdrowie skóry i błon śluzowych, witamina C przyspiesza produkcję kolagenu, a żelazo sprzyja regeneracji tkanek.
Leki na zajady – jaka jest najlepsza maść na zajady?
Bolesne zajady w okolicach kącików ust nie zawsze dają się zwalczyć przez środki dostępne bez recepty. Czasami warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie, które oczywiście zależy od stopnia zaawansowania choroby. Należy mieć na uwadze, że nawracające zajady mogą być sygnałem niedoborów lub infekcji wymagającej kuracji preparatami przeciwbakteryjnymi bądź przeciwgrzybiczymi.
Pękające kąciki ust – leki na receptę
Najpopularniejsze leki na receptę na zajady to np.:
- Primafucort – maści z hydrokortyzonem, neomycyną i natamycyną – działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Niewielką ilość maści zwykle nanosi się na zajady od 2 do 4 razy na dobę, przez nie dłużej niż 14 dni;
- Bactroban – stosuje się go, jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Zawiera mupirocynę, która eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze. Krem nakłada się zwykle 3 razy na dobę za pomocą wacika na zmienione miejsce na skórze, przez ok. 10 dni;
- Fucidin – substancją czynną preparatu jest kwas fusydynowy, dlatego lek działa głównie na gronkowce. Środek aplikuje się na kąciki ust 2-3 razy w ciągu dnia przez tydzień;
- Hylosept – to zamiennik Fucidinu, co oznacza, że działa na te same patogeny. Leczenie zwykle trwa od 1 do 2 tygodni;
- Elocom – zawiera mometazon. Steryd stosowany jest w przypadkach, gdy stan zapalny nie ustępuje pomimo dotychczasowego leczenia;
- Advantan – to steryd z metyloprednizolonem o silnym działaniu przeciwzapalnym.
Wszelkie zalecenia dotyczące dawkowania i środków ostrożności znajdziesz w ulotce dołączonej do produktu. W razie jakichkolwiek wątpliwości — porozmawiaj z lekarzem.
Jak szybko leczyć zajady w domu? Domowe sposoby na zajady
Domowe sposoby na leczenie zajadów to:
- picie rozpuszczonych w wodzie drożdży – poprawia nie tylko kondycję skóry, ale również włosów i paznokci;
- delikatne złuszczanie – miękką szczoteczką do zębów lub gazikiem nasączonym wodą można usunąć zmacerowany naskórek, ułatwiając wnikanie substancji aktywnych z domowych środków. Warto jednak zachować ostrożność, aby nie podrażnić wrażliwej skóry wokół kącików ust, szczególnie jeśli zajady są bolesne lub stan zapalny jest zaawansowany;
- nakładanie na zajady warstwy miodu – chroni przed drobnoustrojami i zmniejsza podrażnienia skóry;
- przykładanie opatrunków nasączonych herbatą ziołową – nasączony herbatką rumiankową gazik działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przynosząc ulgę.
FAQ
Jakie są witaminy na zajady?
Czy po zajadach pozostaje blizna?
Czy higiena jamy ustnej ma wpływ na zajady?
Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
Źródła:
- Rudnicka L., Olszewska M., Sar-Pomian M., Rakowska A., Współczesna Dermatologia. Tom 1, Wydawnictwo PZWL, Wyd. 1, 2022.