Jak skutecznie schudnąć?
Przeprowadzone w 2021 roku badania wykazały, że aż 58% dorosłych Polaków ma problem z nadmierną masą ciała. W tej grupie znajdują się zarówno osoby borykające się z nadwagą, jak i cierpiące na otyłość.
Na szczęście coraz więcej osób dostrzega problem zbyt dużej wagi i decyduje się na prowadzenie zdrowego trybu życia. O czym w takim razie warto pamiętać, jeśli chce się zgubić nadprogramowe kilogramy? Jak skutecznie schudnąć, by nie narazić się na efekt jo-jo?
Jak przygotować się do zrzucania wagi?
Należy przede wszystkim pamiętać, że zrzucanie nadprogramowych kilogramów to przede wszystkim proces. Żadna dieta „cud”, która trwa tydzień czy miesiąc, nie przyniesie zadowalających efektów – owszem, zapewne zrzucimy w krótkim czasie kilka kilogramów, ale te wrócą bardzo szybko po zakończeniu diety (jeśli wrócimy do starych nawyków żywieniowych). Zrzucanie wagi powinno rozpocząć się od zmiany myślenia i zmiany swego stylu życia. To, co powinno nami kierować, to przede wszystkim chęć polepszenia jakości swego życia, a mniejszy wynik na wadze powinien być jedynie efektem ubocznym wprowadzonych zmian. Jak w takim razie zacząć zdrowo żyć?
Regularne posiłki
Podstawą zdrowej diety jest przede wszystkim regularne przyjmowanie posiłków. Przyjmuje się, że należy jeść 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny. W ten sposób na bieżąco dostarczymy organizmowi potrzebnej dawki energii i nie narażamy go na momenty głodu, w których zwiększa on produkcję hormonu stresu, a to skutkuje przyrostem tkanki tłuszczowej.
Zdrowe posiłki
Przechodząc na dietę, a dokładniej, zmieniając swój tryb życia na zdrowszy, trzeba diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Oczywiste jest, że należy odstawić na bok wszelkie niezdrowe przekąski, takie jak chipsy, paluszki, czekoladki. Tego typu produkty zawierają mnóstwo niezdrowych składników, w tym cukier oraz sód, które niekorzystnie wpływają na wagę. Warto zastąpić je orzechami lub nasionami (maksymalnie garść dziennie).
Ważne jest także to, co przyjmujemy w standardowych posiłkach, czyli pod postacią śniadania, obiadu i kolacji. Podstawą diety powinny być produkty pełnoziarniste, które zawierają dużą ilość błonnika. W posiłkach musi się też znaleźć dużo warzyw i owoców (owoce najlepiej spożywać w pierwszej części dnia). Odpowiedniej dawki energii dostarczą też ryby oraz chude mięso.
Nawodnienie organizmu
Szacuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować około 2 litrów wody dziennie. Woda jest potrzebna naszemu organizmowi, ponieważ oczyszcza go z toksyn (gromadzone toksyny sprawiają, że ciało puchnie). Oczywiście zrzucanie wagi nie polega na tym, by jednorazowo wypijać 1-2 litry – woda powinna być pita małymi łyczkami co jakiś czas. Często stosuje się metodę, by co godzinę wypijać jedną szklankę. Wiele osób na alternatywę dla wody wybiera soki owocowe – należy pamiętać, że zawierają one sporo cukru, dlatego powinny w diecie być ograniczone do minimum.
Aktywność fizyczna na co dzień
Regularne ćwiczenia mają duży wpływ na to, jak wyglądamy, ale też jak się czujemy. Nie jest tajemnicą, że aktywność fizyczna pomaga zgubić nadmierne kilogramy, ale też wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu: poprawia krążenie, wydolność narządów oraz ruchomość stawów. Regularny trening przekłada się więc na dłuższe życie w zdrowiu. Oczywiście chcąc pozbyć się nadwagi, nie musimy od razu zapisywać się do siłowni czy wynajmować trenera personalnego. Wystarczy zacząć od długich spacerów, jazdy na rowerze czy rolkach. Warto również zacząć chodzić na siłownię zewnętrzną (o ile pogoda na to pozwala), na której znajdują się urządzenia, które pozwolą wzmocnić wszystkie partie ciała.
Środki farmakologiczne
Osobom chorującym na otyłość można przepisać tabletki na odchudzanie na receptę, jeśli nie ma ku temu żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. Oczywiście lekarz zawsze dokładnie analizuje taki przypadek i stwierdza, czy taka forma leczenia otyłości jest bezpieczna w przypadku danej osoby. Należy również pamiętać, że stosowanie farmakologii w walce z nadwagą zawsze musi iść w parze ze stosowaniem zdrowej diety oraz z aktywnością fizyczną.
Zrzucanie nadprogramowych kilogramów nigdy nie jest łatwe. To proces, który wymaga mnóstwo determinacji i samozaparcia. Jeśli jednak wytrwamy w swoim postanowieniu, będziemy mogli cieszyć się nie tylko smukłą, szczupłą sylwetką, ale też lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Śmiało można więc stwierdzić, że naprawdę warto zmienić swój tryb życia na zdrowszy!
Źródła:
- Zgliczyński W.S. (2017). Nadwaga i otyłość w Polsce.