Guzek na szyi — co może oznaczać?
Dodano:

29 października, 2024
09:45

Co może oznaczać guzek na szyi?

Guzek na szyi może mieć całą gamę przyczyn, które zazwyczaj wynikają z różnych procesów patologicznych. Zmiany te mogą być wrodzone, zapalne lub nowotworowe, a niekiedy bywają następstwem nieprawidłowej pracy tarczycy (gruczolaki i wole tarczycy), kręczu szyi lub torbieli podjęzykowej, zwanej żabką nurkującą. Tego typu guzki wynikają czasem także z problemów stomatologicznych, takich jak zmiany próchnicze lub zapalenia w jamie ustnej.

Guzy wrodzone

Najbardziej charakterystyczne dla tej grupy są wrodzone torbiele (torbiel boczna szyi, środkowa, skórzasta), a także guzy powstałe na skutek malformacji limfatycznych oraz naczyniowych.

Guzy zapalne

Na zmiany zapalne wpływ mają zwykle infekcje wirusowe i bakteryjne, takie jak zapalenie węzłów chłonnych czy choroba kociego pazura. Mogą wystąpić również w przebiegu ropowicy szyi i dna jamy ustnej, zmienionych zapalnie ślinianek podżuchwowych, a także chorób, takich jak AIDS i promienica.

Guzy nowotworowe

Mówiąc o guzach nowotworowych, mamy do czynienia ze zmianami zarówno łagodnymi, jak i złośliwymi. Do łagodnych zaliczamy:

  • tłuszczaki,

  • kaszaki,

  • guzy wywodzące się z tkanki nerwowej,

  • potworniaki.

Z kolei nowotwory złośliwe obejmują:

  • ziarnicę złośliwą,

  • chłoniaki nieziarnicze,

  • powiększone węzły chłonne w przebiegu białaczek,

  • neuroblastoma,

  • neurofibrosarcoma,

  • mięsaki.

Zgrubienia w obrębie szyi mogą być również wynikiem przerzutów do węzłów chłonnych. Do najczęściej przerzutujących nowotworów zaliczamy: rak tarczycy i nosogardła u dzieci, a u dorosłych rak krtani, części ustnej gardła, jamy ustnej, gardła dolnego, a także nowotwory gruczołów ślinowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy guzek na szyi jest niebezpieczny?

Guzki na szyi nie zawsze oznaczają coś niebezpiecznego, ale mogą budzić uzasadnione obawy, zwłaszcza gdy nie towarzyszy im tocząca się w organizmie infekcja, w której przebiegu mogłoby dojść do chwilowego powiększenia węzłów chłonnych.

Należy wiedzieć, że niepokój powinny wzbudzać guzki, które są twarde, niebolesne i nieprzesuwalne pod palcami oraz nie występują objawy infekcyjne. Takie zmiany mogą wskazywać na nowotwór, w szczególności, gdy dodatkowo towarzyszą im dolegliwości, takie jak gorączka, nocne poty czy niezamierzona utrata masy ciała. Takie sygnały wymagają pilnej diagnostyki.

Węzły chłonne towarzyszące nowotworom są twarde, niebolesne, a ich ruchomość jest ograniczona, z tego względu nie dają się przesuwać palcami i tworzą tzw. pakiety.

W każdym przypadku pojawienia się nieprawidłowych zmian na szyi warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednią diagnostykę, co jest kluczowe dla prawidłowej diagnozy i wprowadzenia celowanego leczenia, jeśli będzie wymagane.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Do jakiego lekarza udać się z guzkiem na szyi?

Z guzkiem w obrębie szyi warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu, szczególnie gdy wyczuwalne zmiany guzowate nie są związane z toczącą się infekcją. Podczas wizyty lekarz zbierze dokładny wywiad medyczny, przeprowadzi badanie fizykalne i oceni czy zmiana wymaga dalszej diagnostyki.

W przypadku podejrzenia poważniejszych problemów pacjent kierowany jest na dodatkowe badania laboratoryjne i obrazowe (m.in. USG tarczycy, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), a następnie do odpowiedniego specjalisty, np. endokrynologa lub onkologa.

Jak odróżnić węzeł chłonny od guza nowotworowego?

W warunkach prawidłowych węzły chłonne nie powinny być w ogóle wyczuwalne, jednak mogą się powiększać z różnych przyczyn, z czego najczęstszą są infekcje. Do najpowszechniejszych chorób prowadzących do zwiększenia rozmiarów węzłów szyjnych należą zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, mononukleoza zakaźna, angina, gruźlica, choroba kociego pazura. W trakcie infekcji węzły chłonne mają zwykle miękką konsystencję, są bolesne przy dotyku i przesuwalne pod palcami. Niekiedy może im towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk skóry, jednak są to rzadkie objawy, świadczące zwykle o ostrym zakażeniu bakteryjnym.

Natomiast cechy węzłów chłonnych w przypadku guzów nowotworowych znacząco różnią się od tych wymienionych przy chorobach infekcyjnych. Węzły chłonne towarzyszące nowotworom są twarde, niebolesne, a ich ruchomość jest ograniczona, z tego względu nie dają się przesuwać palcami i tworzą tzw. pakiety.

Diagnostyka guzków na szyi

Diagnostyka guzków występujących na szyi jest procesem wieloetapowym i wymaga zastosowania różnych metod diagnostycznych w celu dokładnego określenia charakteru zmiany, jednak podstawowym elementem jest zawsze badanie palpacyjne. Lekarz, dotykając guzek, ocenia jego wielkość, konsystencję, ruchomość oraz ewentualną bolesność zmiany i na tej podstawie podejmuje dalsze kroki.

W diagnostyce wszelkich zmian w obrębie szyi wykorzystuje się szereg badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi z rozmazem i CRP, dzięki którym możemy dowiedzieć się o istniejącym stanie zapalnym, a także wykryć choroby, takie jak białaczka czy chłoniak. Badania hormonalne, w tym TSH, fT3 i fT4 są szczególnie przydatne w ocenie guzków lokalizujących się w tarczycy.

Ponadto badania obrazowe odgrywają kluczową rolę w wykrywaniu guzów szyi. USG szyi jest najczęściej wykonywanym badaniem i pozwala na ocenę wielkości i struktury zmiany. W przypadkach bardziej skomplikowanych, guzki można obrazować przy pomocy tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), które dostarczają szczegółowych informacji o budowie guza i jego zależności z otaczającymi tkankami.

Warto wspomnieć także, że niekiedy do dokładniejszej diagnozy niezbędna jest biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa, umożliwiająca pobranie próbki z podejrzanej zmiany, która następnie wysyłana jest do badania histopatologicznego.

Leczenie guzków na szyi

Leczenie guzków na szyi zależy przede wszystkim od przyczyny i charakteru zmiany. W przypadku odczynowo powiększonych węzłów chłonnych w przebiegu infekcji stosuje się leczenie objawowe lub antybiotykoterapię, jeśli stwierdzono zakażenie bakteryjne.

Wszelkie zdiagnozowane zmiany nowotworowe w szyi, zarówno łagodne, złośliwe, jak i przerzutowe wymagają specjalistycznej terapii onkologicznej lub hematologicznej, która obejmuje chemioterapię, radioterapię lub interwencje chirurgiczne.

Preferowanym sposobem leczenia torbieli wrodzonych jest chirurgiczne usunięcie zmiany, zwłaszcza gdy powodują one dolegliwości lub wykazują cechy, mogące sugerować złośliwość. Z kolei w chorobach tarczycy terapia jest dostosowana do specyfiki schorzenia. Niektóre przypadki nie wymagają żadnego postępowania, podczas gdy inne potrzebują wdrożenia suplementacji hormonalnej lub zastosowania leków, które obniżają nadmiar hormonów.

Jak wspomniano wcześniej, powiększone węzły chłonne mogą być też wynikiem zaniedbań czy problemów stomatologicznych, np. stany zapalne ósemek. W takich sytuacjach leczenie koncentruje się na niezbędnych zabiegach dentystycznych, które mają na celu usunięcie przyczyny zwiększenia rozmiarów węzłów.

Guzek szyi — podsumowanie

Skoro wiemy już, że guz szyi jest objawem, który może wskazywać na różnorodne schorzenia, od nieszkodliwych zmian po poważne problemy zdrowotne – bardzo istotne jest, aby nie bagatelizować niepokojących sygnałów, w szczególności twardych, nieprzesuwalnych zmian i zgłosić się do lekarza, gdyż jedynie dzięki temu możemy uzyskać specjalistyczną poradę i odpowiednią diagnostykę.

Pamiętajmy, że wczesne zidentyfikowanie przyczyny jest podstawą skutecznego leczenia, a to znacząco wpływa na rokowania pacjenta.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pynnonen, Melissa A et al. “Clinical Practice Guideline: Evaluation of the Neck Mass in Adults.” Otolaryngology--head and neck surgery : official journal of American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgeryvol. 157,2_suppl (2017): S1-S30. doi:10.1177/0194599817722550.
  2. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków, 2023.
  3. Diagnostyka guzów szyi u dorosłych. (n.d.). Medycyna Praktyczna Dla Lekarzy. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/159053,diagnostyka-guzow-szyi-u-doroslych
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację