Czy lekarz widzi wykupione recepty?
Dodano:

16 sierpnia, 2024
10:17
Zaktualizowano:

22 sierpnia, 2024
10:36

Co wie o Tobie lekarz?

Lekarz rodzinny podczas wizyty dzięki systemowi e-zdrowia ma dostęp do szerokiej gamy informacji na temat pacjenta, co znacznie usprawnia proces diagnostyczny i terapeutyczny. Dzięki zebraniu dokumentacji medycznej w jednym miejscu lekarz może zaoszczędzić czas na wywiadzie, gdyż ma już wszystkie dane pacjenta i skupić się na jego aktualnych potrzebach i problemach zdrowotnych.

System e-zdrowie umożliwia specjaliście szybkie sprawdzenie niezbędnych szczegółów, takich jak:

  • wcześniej przyjmowane leki,
  • skierowania do specjalistów, na badania diagnostyczne czy do szpitala,
  • szczepienia, jakie przyjął pacjent.

Dodatkowo lekarz ma dostęp do wszelkich informacji o wystawionych receptach przez innych specjalistów, ma też możliwość sprawdzenia, czy pacjent wykupił receptę, co jest istotne dla monitorowania terapii.

Umożliwienie lekarzowi rodzinnemu śledzenia leczenia prowadzonego przez specjalistów z innych dziedzin medycyny pozwala na lepszą koordynację współpracy między lekarzami i zapewnia pacjentowi kompleksową opiekę zdrowotną.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Internetowe Konto Pacjenta — co widzi lekarz rodzinny?

Internetowe konto pacjenta to narzędzie polskiego systemu ochrony zdrowia, które zbiera wszystkie informacje medyczne o zdrowiu pacjenta w jednym miejscu. IKP ma osoba posiadająca numer PESEL, która ukończyła 18. rok życia, a dostęp do swojego internetowego konta pacjenta możliwy jest po zalogowaniu przez stronę internetową lub w aplikacji mojeIKP. Podczas konsultacji lekarskiej do danych medycznych zawartych w IKP ma również wgląd lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz rodzinny widzi m.in.:

  • wystawione recepty w postaci elektronicznej, zarówno przez siebie, jak i innych specjalistów, a także to czy leki zostały wykupione. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, w której pacjent przyjmuje kilka leków jednocześnie. Lekarz potrafi przewidzieć ich wspólne działanie oraz potencjalne zagrożenia i dobrać leki tak by było to, jak najbezpieczniejsze dla pacjenta;
  • e-skierowania do specjalisty;
  • e-skierowania na badania diagnostyczne;
  • e-skierowania na pobyt w szpitalu;
  • przebyte szczepienia w ramach narodowego funduszu zdrowia;
  • aktywne zakażenie COVID-19.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

E-recepty — czym są?

E-recepty to elektroniczne recepty na leki, które są wystawiane przez lekarzy i przekazywane do aptek w formie cyfrowej. To zdecydowane ułatwienie dla wielu pacjentów, którzy są zbyt chorzy lub zwyczajnie nie mają czasu, by osobiście zgłosić się do przychodni.

Jeśli potrzebujesz przedłużenia recepty, np.: na tabletki antykoncepcyjne, leki na alergię, lub jakiekolwiek choroby przewlekłe, wystarczy, że wypełnisz formularz medyczny. Po tym, jak pracownik medyczny wystawi e-receptę, otrzymasz jej unikalny kod i wraz ze swoim numerem PESEL możesz zrealizować ją w różnych aptekach.

Czy lekarz widzi wykupioną receptę?

Tak, lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) w Internetowym Koncie Pacjenta ma dostęp do twojej dokumentacji medycznej i widzi receptę wystawioną przez siebie lub innych specjalistów oraz to, czy przepisany preparat został wykupiony w całości lub ile opakowań jednego leku z e-recepty zakupił chory.

Jest to dodatkowy atut, jeśli potrzebujesz recepty na leki psychotropowe i leki odurzające, ponieważ żeby je przepisać lekarz musi mieć wgląd w to, jakie środki farmaceutyczne i w jakich dawkach do tej pory zażywałeś.

Czy za pomocą internetowego konta pacjenta można zdobyć e-receptę?

Rozporządzenie ministra zdrowia wprost mówi, że przez mojeIKP możesz zamówić e-receptę tylko na lek, który stale zażywasz, czyli taki, na już wcześniej przepisany lek.

Po założeniu konta zaloguj się na swoje IKP, używając jednej z dostępnych metod autoryzacji, można użyć profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Lekarz wystawia e-receptę podczas wizyty (osobiście lub online) i przesyła ją do centralnego systemu. Powiadomienie o wystawionej e-recepcie otrzymasz SMS-em lub e-mailem wraz z kodem recepty.

Czy lekarz widzi niezrealizowaną receptę online?

Oprócz tego, że specjalista medycyny rodzinnej leczy choroby przewlekłe i może wystawić receptę, a także przedłużyć recepty na leki przepisywane przez innych lekarzy, widzi też niezrealizowane e-recepty w systemie e-zdrowia. Zarówno w gabinecie lekarza rodzinnego, jak i podczas konsultacji online specjalista ma prawo zapytać o przyczynę niewykupienia leków — niekiedy może być to spowodowane czynnikami niezależnymi od pacjenta, np.: kod recepty wysłany na numer telefonu lub email nie dotarł, lub e-recepta online została wypisana niepoprawnie. W takiej sytuacji możesz poprosić, by lekarz wystawił e receptę ponownie, ponieważ przerwanie leczenia może być niebezpieczne dla twojego zdrowia.

Co, jeśli nie wykupię e-recepty?

Jeśli lekarz specjalista wystawił e-receptę lub receptę papierową na leki, a ty nie zrealizujesz recepty, nie poniesiesz żadnych konsekwencji. Warto jednak pamiętać, że lekarz rodzinny ma w systemie informacje o stanie zdrowia i przepisanych środkach farmakologicznych, a także o tym, czy zostały wykupione.

Należy także wiedzieć, że czas na zakup leków od momentu otrzymania e-recepty jest ograniczony, a recepta ważna może być maksymalnie 365 dni od daty wystawienia (taką e-receptę otrzymają np. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki). Jeśli minie termin ważności, niezbędna będzie kolejna wizyta u lekarza z prośbą o ponowne wypisanie recepty na dany lek.

Najmniej czasu mamy na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni. Przez 120 dni ważna jest e-recepta na preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/co-wie-o-tobie-lekarz-rodzinny
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację