Co na bóle zwyrodnieniowe stawów

Zwyrodnienia stawów mogą dotyczyć nawet piętnastu procent całej populacji! Bóle stawów w wielu przypadkach są na tyle uciążliwe, że osoba, która zmaga się z takimi dolegliwościami, całkowicie rezygnuje z ruchu fizycznego.
zwyrodnieniowe stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów – co to takiego?

Zwyrodnienie stawów stawów kończyn dolnych to schorzenie układu ruchu, które zazwyczaj postępuje wraz z wiekiem. Objawy choroby pojawiają się z uwagi na ilość, a także jakość chrząstki stawowej. To substancja, która występuje w stawach każdego człowieka. Odpowiada przede wszystkim za amortyzowanie ruchów stawu biodrowego, kolanowego oraz ręki; umożliwia tym samym przesuwanie się powierzchni stawowych.

W początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej stawów tkanka chrzęstna zostaje uszkodzona, a zmiany zwyrodnieniowe tego typu z czasem przenoszą się również na inne struktury, na przykład kość pod chrząstką stawową, torebkę stawową oraz więzadła, ścięgna oraz mięśnie.

Pierwsze symptomy

Zwyrodnienie stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Na początku pojawia się stan zapalny w obrębie stawów powodując silny ból – na przykład w stawie biodrowym czy kolanowym. Warto przy okazji dodać, że takie schorzenie najczęściej atakuje kolana, chociaż zmiany zwyrodnieniowe obejmują również stawy palców rąk oraz bioder.

Oprócz dolegliwości bólowych pojawia się również sztywność, a także zniekształcenie stawu biodrowego bądź innych. W wyniku takich deformacji niemożliwe jest praktycznie ruszanie takim stawem, co znacznie ogranicza aktywność życiową. Niektórzy pacjenci skarżą się również na ból pleców – niewłaściwe ukrwienie stawów może bowiem powodować także stany zapalne w obrębie kręgosłupa.

Ból stawów – skąd się bierze?

Leczenie zwyrodnienia stawów może rozpocząć się wyłącznie po odpowiedniej diagnozie. W wielu przypadkach zwyrodnienie stawów może być dziedziczne – do tej pory kwestia dziedziczenia takich zmian była podważana, dziś wiadomo natomiast, że ból stawów może występować na skutek obciążenia genetycznego.

Dziedziczenie zwyrodnienia stawów ma bezpośredni związek z budową kolagenu, która jest w niektórych przypadkach ustalona genetycznie. Przemiany metaboliczne, jakie zachodzą w obrębie stawów także mogą mieć podłoże genetyczne, zatem ryzyko zachorowania na tę chorobę u osób, które mają w rodzinie chorych na zwyrodnienie stawów, jest znacznie wyższe.

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Oprócz kwestii dziedziczenia, choroba zwyrodnieniowa kolana bądź innych stawów może pojawić się także z innych względów. Przyczyny zwyrodnienia stawów to na przykład wypadki bądź urazy, jakich doświadczyła w przeszłości dana osoba. Zwyrodnienia stawów można nabawić się również z uwagi na intensywne uprawianie sportu. Podnoszenie ciężarów może na przykład powodować zmiany w obrębie chrząstki stawowej, powodując ból mięśni i stawów. Otaczające staw więzadła również mogą być obciążone na skutek uprawiania sportu wyczynowego – zwyrodnienie stawów może zatem być związane z nadmiernym przeciążeniem stawów.

Zwyrodnienia stawów dotyczą również osób w podeszłym wieku. Konieczne jest wtedy utrzymanie aktywnego trybu życia – oczywiście jedynie wówczas, gdy postęp choroby nie jest znaczny.

zwyrodnieniowe stawów

Deformacje stawów

Jeśli choroba nasila się, u pacjentów może powstać również deformacja stawów. To wyrośle kostne, które mogą być także skutkiem złego ustawienia kości – na przykład po operacjach lub wypadkach. Zwyrodnienie stawów może pojawić się również u osób, które mają problemy z zaburzeniami procesu syntezy proteoglikanów; zmiany w obrębie stawu występują również jako konsekwencje chorób zakaźnych lub ogólnoustrojowych.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów towarzyszą również osobom, które zmagają się z nadwagą lub otyłością. Wadliwa ruchliwość to przede wszystkim obciążenie dla całego układu kostnego, przez co może dojść do zwyrodnienia stawów. W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej konieczna będzie redukcja masy ciała.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Rodzaje choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotknąć może praktycznie każdego, jednak warto zauważyć, że kobiety chorują częściej. Przebieg choroby może wyglądać bardzo różnie. Zwyrodnienia stawów mogą mieć okresy remisji oraz zaostrzenia. Zwyrodnienia stawów mogą dotyczyć różnych elementów układu kostnego.

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa bardzo często dotyczy kolana. W przypadku znacznego zaostrzenia choroby w niektórych przypadkach konieczne będzie leczenie zwyrodnienia stawów za pomocą zabiegu. Utrata chrząstki stawowej w obrębie kolana sprawa, że znacząco osłabiają się mięśnie, więc całe kolano staje się sztywne. Osoba, która doświadcza takich dolegliwościach, często w ogóle nie może prowadzić żadnej aktywności fizycznej.

Zaostrzenie choroby kolan daje dość charakterystyczne objawy. Pacjent odczuwa bowiem chrupanie oraz strzykanie w momencie, gdy porusza kolanem. Warto jeszcze dodać, że w wielu przypadkach występuje przejściowe nasilenie objawów, które jest niezależne od okoliczności, więc nie da się go przewidzieć.

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Nasilenie bólu w przypadku stawu biodrowego pojawia się wtedy, gdy dojdzie do znacznej utraty chrząstki w ty miejscu. Prowadzi to do uszkodzenia więzadeł oraz mięśni, co uniemożliwia jakąkolwiek ruchomość w tym stawie.

Problemy związane z tym stanem mogą w wielu przypadkach prowadzić także do powstawania wyrośli kostnych. W takiej sytuacji konieczne może być leczenie operacyjnego. O konieczności wdrożenia leczenia decyduje jednak lekarz – ustala rozpoznanie i podejmuje taką decyzję jedynie wtedy, gdy inne metody leczenia nie dają żadnego rezultatu.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Osłabienie mięśni otaczających staw mogą prowadzić także do choroby zwyrodnieniowej w obrębie kręgosłupa. Takie problemy pojawiają się zazwyczaj z uwagi na siedzący tryb życia oraz całkowitą rezygnację z aktywności fizycznej. Przedwczesne zużycie oraz zniekształcenie poszczególnych elementów kręgosłupa zdarza się coraz częściej – i to u coraz młodszych osób!

Przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się dość wolno. Może minąć naprawdę sporo czasu od pojawienia się pierwszej zmiany na chrząstce stawowej do odczuwania bólu. Włóknienie powierzchni stawowych jest dość powolne, jednak ścieranie się chrząstki stawowej może być na tyle zaawansowane, że w badaniu USG stawów można zobaczyć całe jego wnętrze.re

Zaostrzenie objawów może mieć bezpośredni związek z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, które znacząco obciąża dany staw. Pojawienie się narośli kostnych, które zwane są również osteofitami, kwalifikuje się już do leczenia chirurgicznego. W takiej sytuacji pacjentom towarzyszy również dotkliwy ból, gdyż narośle powodują również zapalenie błony maziowej stawu. Wykonywane jakichkolwiek ruchów za pomocą tego stawu staje się niemożliwe – właśnie z uwagi na dotkliwy ból. Usunięcie dolegliwości możliwe jest wyłącznie po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. O tym, czy będzie ono zabiegowe czy farmakologiczne, zdecyduje specjalista.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

W chorobie zwyrodnieniowej stawów najczęstszy jest ból oraz ograniczenie ruchomości stawu, które mogą pojawiać się w różnych miejscach. Takie zmiany dotyczą najczęściej osób w podeszłym wieku, chociaż mogą uaktywnić się również na skutek intensywnych ćwiczeń, kontuzji bądź wypadków.

Regenerację stawów można uzyskać jedynie wówczas, gdy wdroży się odpowiednie leczenie. Konieczne może być ono nie tylko u osób w podeszłym wieku – coraz częściej korzystają z niego osoby, które nie mają nawet czterdziestu lat.

Zwyrodnienie stawów – jakie badania wykonać?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów powinno być poprzedzone rzetelną diagnozą. W momencie zaobserwowania u siebie pierwszych objawów, należy niezwłocznie zapisać się na wizytę do specjalisty! Taki lekarz doradzi choremu, jakie konkretnie badania wykonać oraz zleci pacjentowi najlepszą metodę leczenia.

Istnieją trzy ścieżki leczenia zwyrodnienia stawów. Pacjenci mogą przyjmować leki, zdecydować się na zabieg bądź też skorzystać z leczenia niefarmakologicznego.

zwyrodnieniowe stawów

Jak leczy się zwyrodnienie stawów?

W momencie zauważenia u siebie pierwszych objawów zwyrodnienia stawów, konieczne będzie wdrożenie leczenia zwanego niefarmakologicznym. Mowa tu przede wszystkim o zmniejszeniu masy ciała, dzięki czemu eliminuje się ta silne obciążenie stawów. Warto przy okazji dodać, ze utrzymywanie prawidłowej masy ciała może zapobiec wielu różnym schorzeniom – na przykład cukrzycy czy chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Leczenie tego typu obejmuje również aktywności fizyczne. Należy dodać, że muszą być one odpowiednio lekkie, by nie obciążyć dodatkowo stawów. Doskonałym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty, który z pewnością będzie w stanie doradzić każdemu najlepsze ćwiczenia przy zaczynającym się zwyrodnieniu stawów.

Warto skorzystać także z pomocy kinezyterapii. Pomaga ona na zachowanie zakresu ruchów stawu ze stanem zapalnym, co wpływa korzystnie na zmniejszenie objawów choroby. Terapia tego typu pomaga również utrzymać siłę mięśniową, która niezbędna jest do wykonywania rozmaitych aktywności ruchowych.

W niektórych przypadkach można korzystać również z przyrządów ortopedycznych. Pomagają one wykonywać różnego rodzaju aktywności fizyczne, nie obciążając stawu ani mięśni. Warto zatem zainwestować w kule, laski, ortezy oraz specjalistyczne obuwie.

Leczenie niefarmakologiczne to dobry sposób na pozbycie się uciążliwego bólu. Metody takie pozwalają również na przyjmowanie znacznie mniejszej ilości leków. Niesteroidowe leki przeciwzapalne w dużych ilościach mogą przecież powodować różnego rodzaju działania niepożądane.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Inną metodą walki z objawami choroby zwyrodnieniowej stawów, to przyjmowanie preparatów farmakologicznych. Leki tego typu pomagają przede wszystkim w momentach znacznego nasilenia bólu.

Jeżeli leczenie niefarmakologiczne nie daje spodziewanych rezultatów, wówczas warto sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne. W niektórych przypadkach lekarz może również przepisać opioidy. Do najczęściej stosowanych należą jednak leki przeciwbólowe, które dostępne są bez recepty, czyli ibuprofen oraz paracetamol.

Mniejsze nasilenie bólu można próbować eliminować za pomocą maści czy kremów. Leczenie miejscowe jest dostępne dla każdego – preparaty tego typu są bowiem dostępne w aptekach bez recepty. Maści o działaniu przeciwzapalnym oraz kremy z podobnymi właściwościami mogą przynieść ulgę w bólu.

Zaostrzenie choroby może wymagać stosowania glikokortykosteroidów. Niektórym pacjentom pomaga również kwas hialuronowy. Warto jednak dodać, że stosowanie jakichkolwiek preparatów powinno być zawsze poprzedzone konsultacją z lekarzem.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Leczenie zabiegowe

Silny ból stawów, który trudno opanować przyjmowanymi lekami, może wymagać nieco innej metody leczenia. Specjalista w takiej sytuacji powinien zaproponować punkcję stawu. Proces ten polega na oczyszczeniu wnętrza stawu za pomocą soli fizjologicznej. Wykonać punkcję stawu można również na specjalne życzenie pacjenta, jednak rodzaje leczenia zwyrodnienia zależą przede wszystkim od lekarza prowadzącego.

Leczenie farmakologiczne może być niewystarczające również w przypadku nieodwracalnych zmian osi ustawienia stawu. W takiej sytuacji niezbędna będzie endoprotezoplastyka. Zabieg ten polega na wymianie całego stawu kolanowego bądź biodrowego na tytanową protezę.

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to choroba, którą trudno zatrzymać. Jej dolegliwości najczęściej pojawiają się z wiekiem, co ma bezpośredni związek ze starzeniem się całego organizmu. Warto jednak pamiętać o tym, że dolegliwości bólowe mogą być w pewnym stopniu wyeliminowane, zatem w przypadku zaobserwowania u siebie pierwszych objawów choroby, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Nawet stosowanie leczenia wspomagającego może w wielu przypadkach przynieść pozytywne rezultaty. Dbanie o aktywność fizyczną, odpowiednią dietę oraz masę ciała sprawia, że stawy nie będą zbyt obciążone, zatem nie będą także dawały uciążliwych dolegliwości.

Leczenie zwyrodnienia stawów opiera się przede wszystkim na minimalizowaniu objawów. Liczbę zażywanych leków – mimo, że działają przeciwzapalnie, można ograniczyć poprzez stosowanie leczenia niefarmakologicznego. Nawet minimalna aktywność fizyczna może przynieść naprawdę korzystne rezultaty. Nie wolno obciążać stawu, zatem szczególnie poleca się jogę, marsze, a także pływanie. Uprawianie sportu wpływa również na wydzielanie się w stawie specjalnego płynu, który zapobiega tarciu chrząstek oraz skutecznie wzmacnia stawy.

Dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów mogą postępować także z uwagi na nieodpowiednią dietę. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny przede wszystkim spożywać odpowiednią ilość białka. Pożądanymi składnikami mineralnymi są również antyoksydanty oraz kwasy omega-3, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu oraz mogą zahamować rozwój stanów zapalnych w stawie.

Lekarz może zalecić swojemu pacjentowi również korzystanie z rehabilitacji. Takie zajęcia nie tylko mogą przynieść ulgę w uciążliwym bólu, ale również redukować ryzyko zaniku mięśni wokół dotkniętego stanem zapalnym stawu. Ćwiczenia rehabilitacyjne to także znacznie lepsze ukrwienie oraz odżywienie tkanek całego organizmu.

W niektórych przypadkach ulgę może przynieść również naświetlanie. Ocieplenie stawu to doskonały sposób nie tylko na pozbycie się bólu, ale również zmniejszenie sztywności, gdyż ciepłe okłady znacząco poprawiają elastyczność mięśni.

zwyrodnieniowe stawów

Czy da się wyleczyć tę chorobę zwyrodnieniową?

Zanik mięśni wokół chorego stawu oraz inne dolegliwości związane z chorobą sprawiają, że w wielu przypadkach nie da się wyleczyć tego schorzenia. Leczenie nastawione jest przede wszystkim na zmniejszenie bólu tak, by nie odczuwać go na co dzień.

Szybka wizyta u lekarza oraz odpowiednia diagnoza sprawia, że możliwe jest wdrożenie najskuteczniejszego dla pacjenta leczenia. Nie będzie on musiał mierzyć się z silnym bólem, jeśli zareaguje szybko i konkretnie, czyli rozpocznie zleconą terapię natychmiast.

Kiedy iść do lekarza?

Do lekarza należy się zgłosić już w momencie odczuwania pierwszych objawów! Dyskomfort w czasie poruszania się i niemożność wykonywania ruchów, które jeszcze niedawno były całkiem możliwe, to wyraźny sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

W wielu przypadkach oczekiwanie na wizytę u lekarza może trwać nawet kilka tygodni! Nie warto jednak bagatelizować objawów ze strony stawów, gdyż mogę one w każdej chwili ulec nasileniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z proponowanych przez nas konsultacji internetowych.

W czasie takiej porady pacjent może opowiedzieć o wszystkich swoich dolegliwościach oraz podejrzeniach. Na podstawie takich informacji specjalista będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę bądź zlecić pacjentowi wykonanie badań potwierdzających jego hipotezę. Wizyta internetowa zawsze przebiega w komfortowej i sympatycznej atmosferze, zatem pacjent nie musi niczego się obawiać! Przy tym rozwiązaniu nie ma również konieczności udawania się do przychodni stacjonarnej, co w niektórych przypadkach może być trudne i czasochłonne. Do tego, by móc korzystać z proponowanej przez nas konsultacji internetowej, konieczny jest jedynie dostęp do internetu oraz przestrzeń, w której można spokojnie odbyć rozmowę.

Uczestniczenie w wizycie internetowej to również możliwość uzyskania recepty internetowej. Na podstawie objawów pacjenta oraz postawionej przez lekarza diagnozy, specjalista przepisze zainteresowanemu najskuteczniejsze specyfiki, które z pewnością przyniosą ulgę w objawach związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Receptę można wykorzystać w każdej aptece, przy czym nie ma konieczności noszenia ze sobą żadnego podpisanego przez lekarza dokument. Do wykupienia leków konieczny będzie jedynie kod, który lekarz poda pacjentowi podczas wizyty. Takie rozwiązane jest ogromnym ułatwieniem dla wielu ludzi; z konsultacji internetowych korzysta codziennie mnóstwo zadowolonych klientów!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email