Czym grozi przedawkowanie leków?
Dodano:

25 stycznia, 2023
10:02
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
14:21

Objawy przedawkowania leków

Zastosowanie znacznie większych dawek niż zalecane wiąże się bezpośrednio ryzykiem przedawkowania i zatrucia. Należy wskazać, że do zatrucia może dojść różnymi grupami leków, a objawy występujące po przedawkowaniu uzależnione będą od rodzaju medykamentu.

Do zatrucia lekami nasennymi najczęściej dochodzi po przedawkowaniu benzodiazepin. Objawami po przedawkowaniu leków nasennych są:

 • uczucie znużenia i spowolnienia,
 •  senność, 
 • niezrozumiała mowa, 
 • trudności w utrzymaniu równowagi, 
 • problemy z widzeniem, 
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym, których objawy przedawkowania pojawiają się stosunkowo szybko. W tym znaczeniu należy wskazać, że pierwsze symptomy zatrucia pojawiają się po około 30 minutach po zastosowaniu leku i w żadnym wypadku nie powinny być bagatelizowane. Przedawkowanie leków nasennych grozi wystąpieniem poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Do zatrucia może dojść również w wyniku przedawkowania leków psychotropowych. Neuroleptyki bowiem stanowią silne leki o działaniu przeciwpsychotycznym, które wykorzystywane są w terapii między innymi schizofrenii czy psychoz. Dodatkowo leki te wykazują działanie uspokajające i przeciwwymiotne. W wyniku przedawkowania leków psychotropowych najczęściej pojawiają się objawy w postaci:

 • suchości w jamie ustnej, 
 • nudności, 
 • zaburzeń ostrości widzenia, 
 • zwężenia źrenic ze słabą reakcją na światło, 
 • trudności w utrzymaniu prawidłowej równowagi,
 • silnego bólu głowy, któremu towarzyszą zawroty.

Symptomy przedawkowania leków psychotropowych pojawiają się zazwyczaj po około godzinie od zażycia zbyt dużej dawki. W przypadku przedawkowania leków psychotropowych konieczne jest udzielanie pierwszej pomocy, gdyż przedawkowanie stanowi stan bezpośredniego zagrożenia dla życia.

Do zatrucia może dojść również w wyniku przedawkowania leków przeciwdepresyjnych. Zagrożenie wynika w tym przypadku głównie z przedawkowania leków przeciwdepresyjnych, co może wywołać zespół cholinolityczny. Objawami zespołu cholinolitycznego w tym znaczeniu są;

 • szumy uszne, 
 • suchości błon śluzowych, 
 • suchość skóry, 
 • zaburzenia ostrości widzenia, 
 • rozszerzone źrenice, 
 • problemy z oddawaniem moczu, 
 • zmniejszona perystaltyka przewodu pokarmowego,
 • uczucie zmęczenia, 
 • majaczenie, 
 • halucynacje, 
 • ruchy mimowolne, czyli zrywania mięśniowe.

Do zatrucia może dojść również w wyniku przedawkowania leków przeciwbólowych. Okazuje się, że do przedawkowania może dojść nie tylko w wyniku zażycia silnie działających opioidów, ale również uznawanych za bezpieczne środki farmaceutyków. W tym znaczeniu paracetamol, choć uznawany jest za bezpieczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy stosowany w łagodzeniu objawów, to zastosowanie większych niż zalecane dawki wiąże się z ryzykiem zatrucia i może być groźne dla zdrowia. Objawami zatrucia lekami przeciwbólowymi są:

 • bóle brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • biegunka lub zaparcia,
 • kołatanie serca,
 • senność,
 • zawroty głowy,
 • intensywna potliwość,
 • bladość skóry.

Wystąpienie powyższych objawów następuje od 1 do 4 godzin od podania paracetamolu. Należy jednak wskazać, że stanowią one wczesne symptomy zatrucia. W tym znaczeniu sygnały świadczące o uszkodzeniu wątroby mogą wystąpić w ciągu trzech dni. Wówczas zaobserwować można niewydolność nerek, skazę krwotoczną, senność, przechodzącą w śpiączkę oraz kwasicę metaboliczną. Przedawkowanie paracetamolu stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, z tego względu wymaga natychmiastowej pomocy i wdrożenia leczenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skutki przedawkowania leków

Skutki przedawkowania leków wiążą się z wystąpieniem wielu negatywnych konsekwencji, które odbijają się na zdrowiu osoby, u której doszło do zatrucia lekami. Należy również wskazać, że przedawkowanie leków zazwyczaj nie wiąże się z bólem, a zatruciu towarzyszą charakterystyczne objawy dla przyjętych zbyt dużych dawkach substancji czynnej. Niemniej jednak trudno jednoznacznie wskazać skutki przedawkowania leków, gdyż uzależnione są one od przyjętej w znacznie większej dawce niż wskazana substancji. Niemniej jednak w skrajnych przypadkach zatrucie z przedawkowaniem może wiązać się nawet ze śmiercią. Dodatkowo niektóre powikłania po zatruciu mogą okazać się śmiertelne, szczególnie jeżeli pomoc zostanie udzielona zbyt późno.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co robić po przedawkowaniu leków?: postępowanie w przypadku przedawkowania leków

Przedawkowanie leków stanowi stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu, a niekiedy nawet życiu osoby, która zatruła się lekami. Dlatego też w przypadku przedawkowania leków konieczne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy. W tym celu należy jak najszybciej przetransportować osobę, u której podejrzewa się zatrucie lekami do szpitala, gdzie udzielona zostanie profesjonalna pomoc medyczna. Przy przedawkowaniu leków bowiem konieczne jest usunięcie z żołądka zalegającej w nim substancji poprzez płukanie żołądka.

Należy wskazać, że przy przedawkowaniu znaczenie ma czas, jaki upłynął od przyjęcia leku, a także ilość preparatu, uwzględniająca dawkę lub łączną liczbę przyjętych tabletek bądź wypitego medykamentu. Z tego względu, w przypadku znalezienia przy osobie zatrutej lekami pojemników lub fiolek po lekach, należy je zabrać ze sobą i okazać lekarzom, co pozwoli na skrócenie czasu diagnostyki oraz przyspieszy podejmowanie decyzji związanych z wdrożeniem właściwego leczenia i włączenia ewentualnych odtrutek.

Jakie leki można przedawkować?

Do zatrucia może dojść w wyniku przedawkowania leków z różnych grup. W tym znaczeniu przedawkowanie może nastąpić poprzez zastosowanie w zbyt dużej dawce leków nasennych, psychotropowych, przeciwdepresyjnych i przeciwbólowych, które dostępne są na receptę. Dodatkowo do przedawkowania może dojść w wyniku przedawkowania ketoprofenu, który jest substancją czynną leku Ketonal. Przedawkowanie w tym przypadku wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych Ketonalu, ale również poważnych konsekwencji zdrowotnych. Okazuje się jednak, że równie niebezpieczne dla zdrowia i życia jest przedawkowanie leków dostępnych w aptekach bez recepty. W tym znaczeniu zażycie zbyt dużych dawek paracetamolu, który uważany jest za najbezpieczniejszą substancję przeciwbólową, również wiąże się z ryzykiem przedawkowania i zatrucia organizmu, co może doprowadzić nawet do śmierci. Co więcej, poważne konsekwencje dla zdrowia może wywołać również przedawkowanie dostępnych bez recepty leków na grypę i przeziębienie, tabletek na zapalenie zatok, a nawet syropu na kaszel.

Ile potrzeba tabletek, żeby przedawkować?

Ilość tabletek, które trzeba zażyć, aby przedawkować lek, uzależniona jest od dawki substancji czynnej zawartej w tabletce oraz od jej szkodliwości po przekroczeniu zalecanej dawki. W tym znaczeniu w zależności od konkretnego leku oraz zastosowanej dawki substancji czynnej może dojść do przedawkowania po zastosowaniu różnych ilości tabletek. Należy mieć bowiem na uwadze fakt, że dostępna na rynku farmaceutycznym leki dostępne są w różnych dawkach, a ich przedawkowanie wiąże się nie tylko zażyciem leku w zwiększonej ilości, ale również możliwymi chorobami towarzyszącymi, na które lek może oddziaływać. Dodatkowo znacznie poważniejsze konsekwencje mogą nastąpić w przypadku zażycia leków z alkoholem. Dlatego warto wiedzieć, jakie są interakcje leków z alkoholem.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Królik E., Palacz J., Wiela-Hojeńska A., Piwowar A. Toksyczność wybranych leków dostępnych bez recepty, Farmacja Współczesna 2014
 2. Cichońska, M., Sudy, J., Kawa, A., & Pasiek, K. (2013). Stosowanie leków przeciwbólowych i witamin dostępnych bez recepty. Acta Scientifica Academiae Ostroviensis. Sectio B, 1
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację