Po czym poznać infekcję dróg moczowych?
Dodano:

20 sierpnia, 2022
12:08
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:28

Zapalenie pęcherza moczowego

Podstawową infekcją dróg moczowych jest zapalenie pęcherza moczowego. Tego typu zapalenie dróg moczowych może obejmować różny odcinek układu. Jako zapalenie klasyfikowane jest wiele schorzeń, które diagnozowane są jako zakażenie. Choroby mogą mieć charakter jednostkowy lub nawracający. Co ciekawe zdecydowanie częściej problemy z drogami moczowymi mają kobiety, ponieważ w ich budowie anatomicznej obserwuje się niewielką odległość pomiędzy odbytem, przedsionkiem pochwy i ujściem cewki moczowej. Sprzyja to przenoszeniu się bakterii do dróg moczowych i powstawaniu zakażeń. Do zachorowań najczęściej dochodzi poprzez cewkę moczową, która stanowi bramę dla szkodliwych drobnoustrojów.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego

O ile pojedynczy problem nie jest dużym powodem do niepokoju, o tyle przy nawracających infekcjach mogą pojawić się poważniejsze dolegliwości. Najczęściej nawracające zakażenia układu moczowego spowodowane są niedostatecznym wyleczeniem pierwotnej infekcji. W efekcie dochodzi do kolejnych nadkażeń. Choroba diagnozowana jest jako nawracająca w sytuacji, gdy dochodzi do niej minimum dwa razy na sześć miesięcy lub trzy razy na rok.

infekcja dróg moczowych

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Do czego może prowadzić źle leczone zakażenie układu moczowego?

Infekcje układu moczowego to nie tylko wstydliwy, ale również groźny problem. Nieleczone lub niewłaściwie leczone mogą powodować występowanie groźnych powikłań. Wówczas pojawiają się takie jednostki chorobowe jak: ropień nerki, czy też odmiedniczkowe zapalenie nerek. W tym drugim zakażenie obejmuje zarówno miedniczki, jak i kielichy nerkowe. Wystąpienie tych problemów w drogach moczowych to powód do niepokoju. Leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga podawania silniejszych środków farmakologicznych. Każdorazowo o leczeniu decyduje lekarz prowadzący, który powinien przeprowadzić szereg badań medycznych.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowania?

Ciekawie prezentuje się specyfika zachorowań w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Do ukończenia 1. roku życia zdecydowanie częściej chorują chłopcy, co jest efektem występowania u nich wad rozwojowych układu moczowego. Wśród pacjentów powyżej 1. roku życia to dziewczynki i kobiety częściej ulegają zakażeniu układu moczowego. Częstotliwość infekcji w obrębie dróg moczowych wzrasta znacznie wtedy, gdy kobiety rozpoczynają aktywność seksualną. Szacuje się, że wówczas kobiety są 50 razy bardziej narażone. Dysproporcja zmniejsza się po ukończeniu przez pacjentów 60. roku życia. W najstarszej grupie wiekowej kobiety ulegają infekcji dróg moczowych tylko dwukrotnie częściej, niż mężczyźni.

Ciąża i zakażenie dróg moczowych

Według badań zakażenia dróg moczowych są najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową u kobiet w ciąży. Za występowanie zapalenia odpowiadają bakterie, które w skrajnych przypadkach mogą powodować zagrożenie dla rozwoju płodu, a także groźne powikłania. Przy szybkim rozpoznaniu i wdrożeniu leczenia farmakologicznego, ryzyko znacznie maleje. Dlatego tak ważne jest prowadzenie regularnych badań w okresie ciąży i wykonywanie niezbędnych testów diagnostycznych.

Najczęstsze przyczyny infekcji dróg moczowych

Przyczyn infekcji układu moczowego może być przynajmniej kilka. Najczęściej za ich występowanie odpowiadają bakterie, które zagnieżdżają się w układzie moczowym. Przyleganie bakterii do ścianek pęcherza moczowego ułatwia wilgoć, która w nim się utrzymuje. Kanałem dotarcia szkodliwych drobnoustrojów do pęcherza moczowego zazwyczaj jest cewka, choć czasami może dojść do zakażenia poprzez limfę, na co wpływ mają choroby współistniejące.

Głównym wrogiem naszego układu moczowego jest pałeczka okrężnicy Escherichia coli. To ona odpowiada za największą liczbę zakażeń, choć w naturalnych warunkach funkcjonuje w naszym organizmie i jest częścią prawidłowo funkcjonującej flory bakteryjnej jelita grubego. Drugim z podstawowych wrogów jest gronkowiec saprofilityczny. Sporadycznie zapalenie układu moczowego może być wywoływane przez inne bakterie jelitowe, grzyby, wirusy, a nawet inne szkodliwe drobnoustroje o działaniu chorobotwórczym.

Infekcje dróg moczowych a zakażenia pochwy

Istnieje określona zależność pomiędzy chorobami układu moczowego i pochwy. Te pierwsze często pojawiają się w przebiegu chorób sromu lub pochwy. Ze względu na to, że bakterie mogą dostawać się w okolicę ujścia cewki moczowej, przedostają się także do błony śluzowej dróg moczowych i powodują występowanie dwóch wstydliwych zakażeń jednocześnie.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego – jak je rozpoznać?

Rozpoznanie infekcji dróg moczowych nie należy do najtrudniejszych, jednak klasyczne objawy zakażenia układu moczowego mogą różnić się w zależności od wieku pacjenta. W przypadku dzieci najczęściej zaliczane są do nich:

 • ból brzucha;
 • ból odczuwany podczas oddawania moczu;
 • drażliwość pacjenta;
 • parcie na mocz;
 • ogólne osłabienie organizmu;
 • przypadkowe moczenie się w ciągu dnia lub w nocy;
 • obniżenie apetytu;
 • częste oddawanie moczu;
 • wymioty.

W przypadku dzieci najbardziej kłopotliwe są objawy związane z nietrzymaniem moczu, ponieważ mogą powodować zwiększony wstyd i chęć izolacji od otoczenia.

infekcja dróg moczowych

Objawy zapalenia pęcherza w przypadku osób dorosłych

Nieco inne symptomy występują u osób dorosłych w przypadku zakażenia dróg moczowych. Objawy to przede wszystkim:

 • pieczenie podczas oddawania moczu;
 • złe samopoczucie;
 • ból pleców przy oddawaniu moczu i nie tylko;
 • ból brzucha;
 • częste oddawanie moczu;
 • parcie na mocz;
 • ból pęcherza;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • ciemnobrunatne zabarwienie moczu i nieprzyjemny zapach;
 • krwiomocz.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy związane z infekcjami dróg moczowych, to warto niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przy zapaleniu pęcherza należy przeprowadzić badanie moczu, a także wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Diagnostyka – lekarskie potwierdzenie zakażenia układu moczowego

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego ma charakter indywidualny. Zanim do niego dojdzie, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań diagnostycznych. Najczęściej lekarze zalecają posiew moczu lub badanie ogólne moczu. Analiza wyników laboratoryjnych pozwoli na dostrzeżenie ewentualnych odchyleń od normy. Ocenie poddawane są właściwości fizyczne i chemiczne moczu, w tym przede wszystkim: gęstość, pH, kolor i zapach. Na podstawie badania można sprawdzić również zawartość chemiczną, dzięki czemu kontroluje się prawidłową pracę nerek. Ponadto sprawdza się m.in.: białka, ciała ketonowe, urobilinogen i bilirubinę. Po stwierdzeniu co zainfekowało pęcherz moczowy, wprowadzane jest dedykowane leczenie farmakologiczne. Jeżeli lekarz podejrzewa obecność nieprawidłowości w budowie układu moczowego, to kieruje pacjenta na dodatkowe badania lekarskie.

Na czym polega leczenie zapalenia pęcherza moczowego?

W przypadku tego typu infekcji stosuje się preparaty medyczne dostępne na receptę. Oznacza to, że w większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego skutecznie leczy się dopiero po konsultacji ze specjalistą. Podstawą jest przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych, a standardowe leczenie trwa około 3-5 dni. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o przedłużeniu leczenia do 10-14 dni. Przerwanie leczenia we własnym zakresie przez pacjenta, może powodować nawracającą infekcje. Ostateczny czas trwania terapii zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także stopnia zakażenia. Ważna jest również wrażliwość bakterii na działanie medykamentów i tempo schodzenia stanu zapalnego. Po zakończeniu leczenia wprowadza się działania profilaktyczne, aby zminimalizować ryzyko szybkiego nawrotu choroby.

Jakie leki stosowane są po rozpoznaniu choroby?

Na rynku polskim znajduje się kilka podstawowych preparatów, które wykazują skuteczność przy leczeniu stanów zapalnych układu moczowego. Ostateczny ich dobór zależy od wyników badań, które przeprowadza lekarz. Do wybieranych medykamentów należą:

Ponadto w zależności od sytuacji i potrzeb pacjenta, rekomenduje się przyjmowanie leków o działaniu objawowym, w tym m.in. przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

Co zwiększa ryzyko zachorowania?

Współczesne badania wyróżniają czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na infekcje układu moczowego. Wśród nich wymieniane są przede wszystkim:

 • otyłość;
 • cukrzyca;
 • kamica nerkowa i kamica moczowodowa;
 • przewlekłe stosowanie cewników;
 • prowadzenie antybiotykoterapii;
 • stosowanie antykoncepcji dopochwowej;
 • wrodzone wady układu moczowego;
 • niewłaściwa higiena intymna;
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego;
 • zakażenie po stosunku płciowym z zainfekowanym pacjentem;
 • dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego;
 • stosowanie niewłaściwych preparatów pielęgnacyjnych.

Jeżeli w Twoim przypadku występują jakiekolwiek czynniki ryzyka, to warto je zniwelować.

infekcja dróg moczowych

Czy można uniknąć zakażenia?

Choć unikanie zakażeń układu moczowego jest trudne, to jednak może przynieść satysfakcjonujące efekty. Kluczem jak zwykle okazuje się odpowiednia profilaktyka. Podstawą jest odpowiednia higiena intymna z wykorzystaniem środków, które wykazują neutralny wpływ na układ moczowy i nie prowadzą m.in. do podrażnień w obrębie zwieracza pęcherza moczowego, czy też cewki moczowej. Niewskazane jest także wstrzymywanie moczu. Im częściej będziemy to robić, tym większe ryzyko występowania infekcji. W miarę możliwości, powinno się oddawać mocz wtedy, gdy jest to możliwe i pacjent czuje parcie. Istnieje również ciekawy sposób na minimalizowanie ryzyka zachorowania po odbyciu stosunku płciowego. W takiej sytuacji przed rozpoczęciem aktywności seksualnej zaleca się wypicie szklanki wody. Warto się do tego zastosować.

Z pozoru niegroźne zakażenie może powodować poważne problemy

Pacjenci nie powinni bagatelizować problemów z pęcherzem moczowym. Wszystko dlatego, że niekontrolowane lub zbyt częste oddawanie moczu to nie tylko dolegliwość powodująca ból, ale również wstyd. Jeżeli pacjent ma problem z nietrzymaniem moczu, to negatywnie wpływa to na jego psychikę i poczucie własnej wartości. Standardowym zachowaniem w takiej sytuacji jest próba izolacji społecznej i stopniowe wycofywanie się z relacji międzyludzkich. Przekłada się to na gorsze wyniki w szkole lub w pracy, a także na inne problemy w życiu społecznym. W zaawansowanych stadiach diagnozuje się nawet zaburzenia depresyjne. To sprawia, że po zaobserwowaniu pierwszych objawów zakażenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Temat jest wstydliwy i wielu pacjentów wstydzi się konsultacji. W takich sytuacjach duża znaczenie ma podejście bliskich, którzy powinni stanowić oparcie dla pacjenta i nakłonić go do wykonania niezbędnych badań.

Inne groźne powikłania zapalenia pęcherza moczowego to m.in.: odmiedniczkowe zapalenie nerek, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia tego narządu lub niewydolności. Dodatkowo zakażenie może prowadzić do wstrząsu septycznego i uogólnionej bakteriemii, co obserwuje się w przypadku osób z niewłaściwie działającym układem odpornościowym i dzieci.

Recepta online w przypadku zapalenia pęcherza moczowego

W przypadku nawracających problemów z układem moczowym z powodzeniem możesz skorzystać z usługi recepty online, którą przygotowaliśmy na naszym portalu https://e-recepta.net/. To rozwiązanie, dzięki któremu w szybki i prosty sposób otrzymasz wsparcie medyczne, a także e-receptę na zakup środków medycznych. Usługa polega na wypełnieniu formularza medycznego, wskazaniu schorzenia, a także przyjmowanego dotychczas preparatu. Następnie wystarczy ją opłacić. Tak szybko, jak to możliwe, nasz specjalista zapozna się z Twoim zgłoszeniem i zarekomenduje dalsze postępowanie. Jeżeli będzie to uzasadnione medycznie, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leku. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i nerwy. Nie musisz udawać się do stacjonarnej poradni medycznej, aby kontynuować terapię. Recepta online to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie.

E-recepta

E-receptę z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod dokumentu oraz numer PESEL i zakupić leki. W Twoim imieniu może to zrobić ktoś bliski, a elektroniczna forma dokumentu sprawia, że nie da się go zgubić. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na https://e-recepta.net/. Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Zdrojewski Z., Ziętkiewicz M. (2005). Choroby nerek u ludzi w podeszłym wieku. Gerontologia Polska.
 2. Okrągła E., Szychowska K., Wolska L. (2014). Mechanizmy utrzymania sterylności układu moczowego. Postępy Mikrobiologii.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację