Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Cukrzyca brunatna – przyczyny, objawy, leczenie

Cukrzyca brunatna, określana również hemochromatozą pierwotną, jest dziedziczną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem się żelaza w organizmie, zwłaszcza w obrębie narządów. Jakie są objawy cukrzycy brunatnej? Na czym polega leczenie hemochromatozy pierwotnej?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co znaczy cukrzyca brunatna?

Cukrzyca brunatna, inaczej hemochromatoza pierwotna, cukrzyca brązowa lub przeciążenie żelazem, jest rzadką chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem się żelaza w organizmie, zwłaszcza w obrębie narządów (wątroby, trzustki czy chrząstek stawowych). 

Cukrzyca brunatna jest chorobą dziedziczną, spowodowaną mutacją w genach, które regulują wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. W jej wyniku dochodzi do wchłaniania żelaza z komórek jelita cienkiego, co powoduje nadmierne odkładanie się tego pierwiastka w narządach i tkankach. 

Hemochromatoza pierwotna jest poważną chorobą metaboliczną, w przebiegu której przewlekłe gromadzenie się nadmiernych ilości żelaza w organizmie może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów i tkanek, w tym serca, trzustki, stawów i skóry. Przeciążenie żelazem zwiększa ryzyko rozwoju kardiomiopatii (grupy chorób kardiologicznych, związanych z zaburzeniami w budowie mięśnia sercowego oraz jego nieprawidłowym funkcjonowaniem), marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego, niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki oraz cukrzycy, w tym cukrzycy ukrytej. 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Cukrzyca brązowa jest jedną z najczęstszych chorób metabolicznych uwarunkowanych genetycznie występujących u osób pochodzenia europejskiego. Dzienne wchłanianie żelaza u osób zdrowych wynosi 1-2 mg, natomiast u osób z hemochromatozą pierwotną jest ono 10-krotnie większe i może wynieść nawet 40 g. 

Cukrzyca brązowa – przyczyny

Cukrzyca brunatna jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, za którą odpowiada mutacja w genie HFE, znajdującym się w chromosomie szóstym. Mutacja ta zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego i powoduje jego nadmierne odkładanie się w narządach i tkankach. 

Hemochromatoza pierwotna jest chorobą dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że aby pojawiły się pierwsze objawy choroby, konieczne jest odziedziczenie po jednym wadliwym genie od każdego z rodziców.

Cukrzyca brunatna – objawy

Cukrzyca brunatna we wczesnych stadiach jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy są często niespecyficzne, przez co łatwo można je przypisać innym schorzeniom. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się w wieku dorosłym, zwykle po 40. roku życia u mężczyzn i około 50. roku życia u kobiet (najczęściej po menopauzie). 

Niektóre z objawów cukrzycy brązowej mogą obejmować: 

 • ból mięśni i stawów, 
 • nadmierne zmęczenie i osłabienie organizmu, 
 • wzmożone pragnienie i łaknienie, 
 • częste oddawanie moczu, 
 • nudności i wymioty, biegunka, 
 • nadmierna potliwość, 
 • zaburzenia erekcji i spadek libido, 
 • nadmierna senność, 
 • bladość lub szarobrązowe zabarwienie skóry, zwłaszcza twarzy i szyi, a także stóp i dłoni, okolic narządów płciowych i brodawek sutkowych,
 • zaburzenia miesiączkowania, 
 • powiększenie śledziony. 

W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się: 

 • marskość wątroby, charakteryzująca się powiększeniem narządu, 
 • cukrzyca, której groźnym powikłaniem jest stopa cukrzycowa i padaczka cukrzycowa, 
 • kardiomiopatia, czyli grupa schorzeń kardiologicznych, związanych z zaburzeniami w budowie mięśnia sercowego i jego prawidłowym funkcjonowaniu, 
 • zanik owłosienia łonowego, pachowego i twarzowego, 
 • zaburzenia rytmu serca, 
 • zapalenie stawów, 
 • zastoinowa niewydolność krążenia. 

W przebiegu hemochromatozy pierwotnej może dojść również do zwiększonego stężenia aminotransferazy – enzymu znajdującego się wewnątrz komórek wątroby. Jego znaczne ilości we krwi oznaczają, że doszło do uszkodzenia wątroby na skutek nadmiaru żelaza w tym narządzie. 

Cukrzyca brunatna – jakie badania?

Diagnoza cukrzycy brunatnej opiera się na badaniach laboratoryjnych, które pozwalają na określenie stężenia żelaza i ferrytyny w surowicy krwi oraz wykluczenie innych chorób (sprawdź, jakie badania na cukrzycę wykonać). Należą do nich:

 • wysycenie transferyny żelazem, 
 • oznaczenie glukozy we krwi i w moczu, 
 • pomiar stężenia żelaza i ferrytyny w surowicy krwi, 
 • oznaczenie wartości parametrów wątroby (enzymów wątrobowych i bilirubiny), 
 • ocena stężenia albuminy w surowicy krwi.

Wysokie stężenie żelaza, ferrytyny i wysycenia transferyny żelazem w surowicy krwi, a także obecność nadmiernej ilości glukozy we krwi i w moczu, daje podstawę rozpoznania hemochromatozy pierwotnej.

W diagnostyce cukrzycy brązowej pomocne są również badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które pozwalają na ocenę zawartości żelaza w organizmie i zmian zachodzących w narządach wewnętrznych. W niektórych przypadkach wykonuje się również biopsję wątroby, która przedstawia stopień zwłóknienia tkanki i nagromadzenia żelaza w tym narządzie. 

Ostateczne rozpoznanie hemochromatozy stawia się na podstawie badań genetycznych w kierunku mutacji w genie HFE (mutacje C282Y, H63D oraz S65C). U osób z marskością wątroby wykonuje się dodatkowo badanie AFP, określające stężenie alfa-fetoprotein, które pozwala na rozpoznanie i ocenę powikłań raka wątrobowokomórkowego. 

Cukrzyca brunatna – leczenie

Leczenie cukrzycy brunatnej polega na regularnym usuwaniu nadmiaru żelaza z organizmu poprzez krwioupusty. W przypadku, gdy flebotomia nie jest możliwa lub okazała się nieskuteczna, konieczne jest zastosowanie leków chelatujących, które wiążą nadmiar żelaza i ułatwiają jego wydalenie z organizmu. W farmakoterapii wykorzystuje się deferoksaminę podawaną podskórnie, a także dwa preparaty przyjmowane doustnie – deferipron i deferazyroks. 

Podstawą leczenia hemochromatozy dziedzicznej jest flebotomia, czyli regularne pobieranie krwi w celu zmniejszenia nadmiaru żelaza w organizmie. Początkowo krwioupusty wykonuje się zwykle raz lub dwa razy w tygodniu, do momentu osiągnięcia poziomu ferrytyny poniżej 50 ng/ml, a następnie częstotliwość pobierania krwi jest stopniowo zmniejszana, aż do utrzymania właściwego stężenia żelaza we krwi.  


Regularne monitorowanie stanu pacjenta oraz poziomu ferrytyny i żelaza we krwi pozwala na zapobieganie nawrotom choroby i uniknięcie rozwoju jej powikłań, takich jak cukrzyca, niewydolność serca czy marskość wątroby. W przypadku wystąpienia tych schorzeń, konieczne jest dodatkowe leczenie objawowe. Zalecane jest ograniczenie spożycia alkoholu, a w przypadku marskości wątroby całkowita abstynencja alkoholowa (zob. cukrzyca a alkohol). Należy także unikać przyjmowania suplementów żelaza i witaminy C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka w organizmie.

Źródła:
 1. K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna, http://www.hcv.pl/tekstowe/hemochromatoza.pdf
 2. K. Korzeniowska, A. Cieślewicz, A. Jabłecka, Zaburzenia gospodarki żelaza Część 1. Hemochromatoza, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201202_Farmacja_004.pdf
 3. D. Siedzieniewska-Falkiewicz, M. Sochocka-Bykowska, E. Konkol-Szymik, W. Tłustochowicz, Frequency of occurrence and relationship of known HFE gene mutations with phenotypes of selected rheumatic diseases, https://www.termedia.pl/Frequency-of-occurrence-and-relationship-of-known-HFE-gene-mutations-with-phenotypes-of-selected-rheumatic-diseases,18,17890,1,1.html
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację