Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyn, objawy i leczenie
Dodano:

16 kwietnia, 2022
01:45
Zaktualizowano:

3 lipca, 2023
10:37

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

W nomenklaturze medycznej zapaleniem pęcherza moczowego nazywa się szereg schorzeń, podczas których dochodzi do zakażenia układu moczowego pacjentki lub pacjenta. Choroba może mieć charakter nawracający i zdecydowanie częściej zmagają się z nią kobiety. Wszystko dlatego, że w ich budowie ciała jest mała odległość między ujściem cewki moczowej, a odbytem i przedsionkiem pochwy. To sprawia, że bakterie dużo łatwiej mogą dostawać się do układu moczowego. Do samego zakażenia najczęściej dochodzi właśnie przez cewkę moczową.

O zapaleniu pęcherza mówimy wtedy, gdy rozpoznaje się infekcje dolnych dróg moczowych i ich zakażenie.

Budowa układu moczowego

Układ moczowy człowieka dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwszą z nich jest dolny odcinek dróg moczowych, w który wchodzą: cewka moczowa oraz pęcherz moczowy. Drugim elementem budowy jest górny odcinek, w którym znajdują się nerki oraz moczowody. Dużo trudniej jest poradzić sobie z zapaleniem górnego odcinka dróg moczowych oraz z innymi schorzeniami obejmującymi ten organ.

Specyfika zachorowań

Ciekawym zjawiskiem jest to, że częstotliwość zachorowań na zapalenie pęcherza zależy m.in. od wieku i płci. W wieku niemowlęcym najczęściej chorują chłopcy, co ma swoją przyczyną w ewentualnych wadach rozwojowych układu moczowego. Te występują częściej u małych chłopców, niż dziewczynek. Już po ukończeniu przez dzieci 1. roku życia, dużo bardziej narażone stają się dziewczynki.

Częstotliwość zakażeń znacznie wzrasta w momencie rozpoczęcia aktywności seksualnej u kobiet. Wówczas ryzyko infekcji może być nawet 50 razy większe, niż u mężczyzn. Dysproporcje maleją wraz z wiekiem i szacuje się, że po 60. roku życia kobiety już tylko dwukrotnie częściej chorują na zapalenie pęcherza.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zakażenie dróg moczowych w ciąży

Do zapalenia pęcherza moczowego może dojść również u kobiet w ciąży. Statystycznie to najczęściej diagnozowana dolegliwość w tym okresie. Najczęściej za występowanie zakażenia w ciąży odpowiadają bakterie, dlatego nie wolno tego bagatelizować. Nieleczona infekcja może powodować groźne powikłania, w tym nawet zagrażać prawidłowemu rozwojowi dziecka. Kluczem jest prawidłowe i szybkie rozpoznanie, a także wdrożenie skutecznego leczenia farmakologicznego, które jednocześnie będzie bezpieczne dla dziecka. W ten sposób można uniknąć poważnych powikłań.

Inne infekcje dróg moczowych

Zapalenie pęcherza moczowego to zdecydowanie najczęściej diagnozowane z zakażeń układu moczowego. Warto jednak prowadzić regularne badania, dzięki którym możliwe będzie rozpoznanie również innych dolegliwości. Zakażenie układu moczowego w jego górnym odcinku może prowadzić do ciężkich chorób, które zdecydowanie trudniej wyleczyć. Wśród nich wymienia się m.in. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, gdy zapalenie obejmuje kielichy nerkowe i miedniczki, czy też ropień nerki. Prawidłowa diagnoza powinna być przeprowadzona przez specjalistę na podstawie badań.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nawracające zapalenie pęcherza

Wiele osób może zmagać się z nawracającym zapaleniem pęcherza. Jest to efektem niedostatecznego wyleczenia pierwotnego zakażenia. W konsekwencji dochodzi do wtórnego nadkażenia, które może być uciążliwe dla pacjentki lub pacjenta. Nawracające zapalenie pęcherza diagnozowane jest wtedy, gdy występuje minimum dwa razy w ciągu pół roku lub trzy razy w ciągu roku.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyn, objawy i leczenie

Przyczyny zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza najczęściej spowodowane jest obecnością bakterii w układzie moczowym, przede wszystkim na ścianie pęcherza. Najczęściej dostają się tam bezpośrednio z cewki moczowej. Bakterie mogą dotrzeć do błony śluzowej dróg moczowych również z limfą i wywołane jest to innymi schorzeniami współistniejącymi.

Zakażenia bakteryjne wywoływane są głównie przez pałeczkę okrężnicy Escherichia coli, która na co dzień funkcjonuje w prawidłowej florze bakteryjnej jelita grubego lub też przez gronkowca saprofilitycznego. Zdecydowanie rzadziej podłoże zakażenia leży w innych bakteriach jelitowych. Czasami stan zapalny może być wywoływany przez grzyby i wirusy oraz inne drobnoustroje chorobotwórcze.

Samo zapalenie pęcherze jest często schorzeniem, które towarzyszy kobietom w przypadku przebiegu innych zakażeń pochwy lub sromu. Wszystko dlatego, że następuje wówczas osłabienie układu odpornościowego, co ułatwia zagnieżdżenie się i przyleganie bakterii do ścianek pęcherza moczowego.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Istnieją określone czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • cukrzyca;
 • otyłość;
 • przewlekłe stosowanie cewników;
 • kamica nerkowa;
 • kamica moczowodowa;
 • antykoncepcja dopochwowa;
 • przeziębienie pęcherza;
 • antybiotykoterapia;
 • stosowanie niewłaściwej higieny intymnej;
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego;
 • wady układu moczowego;
 • preparaty działające drażniąco na okolicę ujścia cewki moczowej;
 • kontakty seksualne z licznymi partnerami.

U mężczyzn choroba może być spowodowana również przerostem prostaty.

Objawy zapalenia pęcherza

Objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą różnić się w zależności od tego, czy zakażenie rozwija się w drogach moczowych osób dorosłych, czy dzieci. W związku z tym należy bacznie obserwować najmłodszych, aby zauważyć ewentualne niepokojące sygnały.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyn, objawy i leczenie

Objawy u osób dorosłych

Charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza u osób dorosłych to m.in.:

 • częste oddawanie moczu;
 • parcie na mocz;
 • ból pęcherza moczowego;
 • pieczenie podczas oddawania moczu;
 • ciemny mocz o zmienionym zapachu;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • złe samopoczucie;
 • ból dolnej części pleców w okolicy lędźwiowej;
 • ból brzucha
 • krwiomocz.

Wystąpienie jakiegokolwiek z tych objawów powinno być wskazaniem do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Objawy u dzieci

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u dzieci mogą się trochę różnić. Niepokój rodziców powinny budzić m.in.:

 • przypadkowe moczenie w ciągu dnia;
 • ból towarzyszący oddawaniu moczu przez dziecko;
 • drażliwość
 • ból brzucha;
 • osłabienie organizmu;
 • parcie na mocz;
 • zwiększenie częstotliwości oddawania moczu;
 • wymioty;
 • zmniejszenie apetytu.

Zaobserwowanie tych objawów u dziecka powinno być wskazaniem do wizyty u lekarza.

Diagnostyka

Kluczem do rozpoznania choroby i wdrożenia skutecznego leczenia jest diagnostyka. W ramach niej przeprowadza się badania. Najczęściej zlecane są: badanie ogólne moczu (analiza moczu) lub posiew moczu. W trakcie badania poddawane są ocenie właściwości chemiczne i fizyczne moczu, w tym m.in. jego kolor, pH i gęstość. Ponadto badanie moczu sprawdza stężenie związków chemicznych, które wydalane są przez nerki. Wówczas sprawdza się: białka, urobilinogen, ciała ketonowe i bilirubina. Badanie na posiew moczu to badanie mikrobiologiczne, dzięki któremu można rozpoznać gatunki bakterii powodujące zakażenie bakteryjne. Na podstawie wyników dobierane jest leczenie.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Leczenie schorzenia opiera się przede wszystkim na środkach farmakologicznych dostępnych na receptę. W tym celu stosuje się leki przeciwbakteryjne, a podstawowa kuracja powinna trwać do 10 dni. Zdecydowanie najczęściej leczenie trwa zaledwie 3-5 dni i cechuje się dużą skutecznością. W przypadku nawracających infekcji, kuracja może wydłużyć się nawet do 14 dni. Czas leczenia zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki lub pacjenta, a także nasilenia stanu zapalnego. Po zakończeniu leczenia należy stosować się do działań profilaktycznych i wskazań lekarskich, aby nie doszło do kolejnego nadkażenia w okolicach cewki moczowej.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyn, objawy i leczenie

Środki farmakologiczne wykorzystywane w leczeniu

Wśród preparatów medycznych wykorzystywanych w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego oraz innych schorzeń układu moczowego wykorzystuje się takie leki, jak m.in.:

Środki te dostępne są tylko po konsultacji lekarskiej. Mogą być wystawione w ramach zdalnej konsultacji medycznej i usługi recepty online. Ponadto stosuje się również ogólnodostępne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Domowe sposoby

Wiele osób decyduje się na próbę walki z zapaleniem pęcherza domowymi sposobami. W tym celu wykorzystuje się środki dostępne bez recepty, a także ciepłe okłady na brzuch i ciepłe kąpiele. Podczas leczenia należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych, a także pić dużo płynów, optymalnie około 2 litrów na dobę. Większą skuteczność daje leczenie środkami farmakologicznymi po badaniach lekarskich, dlatego warto na to postawić.

Profilaktyka

Odpowiednia profilaktyka minimalizuje ryzyko występowania zapalenia pęcherza moczowego. W tym celu warto przede wszystkim postawić na prawidłową higienę intymną, a także stosowanie preparatów rekomendowanych przez lekarzy. Ponadto nie należy wstrzymywać moczu, ponieważ zaleganie moczu może sprzyjać infekcjom dróg moczowych, w tym zapaleniu. Przed stosunkiem płciowym warto wypić szklankę wody. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zachorowania po stosunku płciowym, który także zaliczany jest do czynników ryzyka.

Jeżeli już dojdzie do zapalania, to należy stosować się do wskazań lekarskich. Ponadto na rynku dostępne są preparaty ziołowe, które również wykazują korzystne działanie w łagodzeniu objawów stanu zapalnego. Drogi moczowe pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, dlatego należy dokładnie o nie dbać. Zapalenie pęcherza zdarza się jednak dość często i może powodować duży dyskomfort.

Czym może skutkować nieleczone zapalenie pęcherza

Prawidłowe leczenie zapalenia pęcherza moczowego jest niezwykle istotne. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do groźnych powikłań. Wśród nich wymienia się m.in. występowanie odmiedniczkowego zapalenia nerek. Może to doprowadzić do trwałego i rozległego uszkodzenia nerek, a w skrajnych przypadkach może wywołać nawet ich niewydolność. W przypadku dzieci i osób z nieprawidłowo działającym układem odpornościowym, zakażenie może prowadzić do uogólnionej bakteriemii i wstrząsu septycznego. Pacjenci powinni niezwłocznie kontaktować się z lekarzem, gdy tylko zauważą u siebie niepokojące sygnały.

Zapalenie pęcherza moczowego a recepta online

Na naszym portalu przygotowaliśmy dla Ciebie usługę zdalnej konsultacji medycznej w postaci recepty online. To profesjonalna konsultacja, w ramach której lekarz sprawdzi Twój stan zdrowia, zapozna się z historią leczenia oraz w razie konieczności, wystawi e-receptę na zakup leków. W ten sposób można otrzymać m.in. e-receptę na leki stosowane w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego oraz innych infekcji układu moczowego.

Wystarczy wybrać interesujące Cię schorzenie i preparat, a także wypełnić dokładnie formularz medyczny. Od informacji w nim zawartych w dużej mierze zależy to, czy nasz specjalista podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty. Następnie należy opłacić receptę online. Pamiętaj o tym, że recepta online nie zawsze gwarantuje przepisanie preparatów medycznych. Dochodzi do tego tylko w sytuacji, gdy nasz specjalista uzna to za uzasadnione medycznie. Wszystko dlatego, że zawsze na pierwszym miejscu stawiamy Twoje dobro i bezpieczeństwo.

E-recepta – wygodne rozwiązanie

Skorzystanie z recepty online to duża wygoda. Dzięki temu pacjenci nie muszą opuszczać domu i sprawnie mogą otrzymać preparaty niezbędne w leczeniu danego schorzenia. Czasami na receptę należy poczekać tylko 15 minut. E-recepta wystawiona lekarza może być zrealizowana w dowolnie wybranej aptece. Zrobisz to we własnym zakresie lub poprosisz o zakup swoich bliskich. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu nie tracisz czasu na stanie w kolejkach do lekarza. Zadbaj o swoje zdrowie, ponieważ zaniedbanie infekcji dróg moczowych może powodować groźne powikłania, również ze strony narządów rodnych.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Czekalski, S. (2010). Zakażenie układu moczowego – ostre, nawracające, przewlekłe, powikłane.
 2. Młot, P. B., Gawroński, K., Oborska, S., Pielichowski, W., Waśko-Grabowska, A., & Rzepecki, P. (2012). Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację