Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Męska depresja: objawy i leczenie depresji u mężczyzn

Depresja, podobnie jak cukrzyca czy otyłość, jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. Zachorować może na nią każdy – bez względu na wiek czy płeć. Męska depresja jednak nadal jest tematem tabu, co wiąże się z faktem, że mężczyźni znacznie rzadziej zgłaszają się do lekarza, bagatelizując pierwsze symptomy depresji. Okazuje się jednak, że męska depresja jest coraz częstszym zjawiskiem. Pojawiają się zatem pytania, jakie są objawy depresji u mężczyzn? Czym objawia się depresja u mężczyzn? Jakie są przyczyny męskiej depresji? Jak pomóc mężczyźnie w przypadku męskiej depresji?

Męska depresja: objawy i leczenie depresji u mężczyzn
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny depresji u mężczyzn

Depresja może pojawić się zarówno u starszych mężczyzn po czterdziestce, jak i młodych mężczyzn, o wyższym i niższym statusie społecznym. Stan depresyjny może wywołać szereg czynników, do których zaliczyć można:

 • uwarunkowania genetyczne, w tym znaczeniu można mówić o dziedziczeniu predyspozycji do popadania w depresję,
 • stres środowiskowy, który wywołany jest presją utrzymania rodziny, zrobienia kariery, przypisywanie mężczyźnie roli głowy domu,
 • psychologiczne w postaci traumatycznych wydarzeń czy doświadczeniem zespołu stresu pourazowego,
 • przewlekłą chorobę bądź niepełnosprawność.

Co więcej, męska depresja może mieć również charakter poporodowy i wówczas związana jest z nową rolą w życiu i presją tacierzyństwa.

Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę męskiej depresji. Zaburzenia psychiczne są zazwyczaj efektem współistnienia kilku czynników. W tym znaczeniu można mówić o podłożu biologicznym, psychologicznym oraz społeczno-kulturowym. Niemniej jednak zazwyczaj męska depresja związana jest z niepowodzeniami w sferze zawodowej, problemami w relacjach z bliskimi, obowiązkami rodzinnymi, trudnościami materialnymi, przejściem na emeryturę, czy problemami ze zdrowiem lub sprawnością seksualną.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Objawy depresji u mężczyzn

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, którego symptomy mają naturę fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Objawy mogą występować pojedynczo i dotyczyć tylko jednego obszaru bądź pojawiać się jako kompilacja objawów psychiczno-somatycznych.

Emocjonalno-psychiczne symptomy depresji mogą mieć postać:

 • obniżenia nastroju i smutku,
 • zaburzeń pamięci,
 • problemów z koncentracją,
 • obsesyjnym myśleniem, uporczywymi i nawracającymi myślami,
 • obniżonego libido,
 • problemów ze snem, mogącymi przybierać formę bezsenności bądź przerywanego, płytkiego snu,
 • obniżenia odporności na stres,
 • chorób układu pokarmowego,
 • silnego, przewlekłego zmęczenia,
 • w skrajnych przypadkach pojawić się mogą myśli i próby samobójcze.

Depresja może objawiać się również fizycznymi oznakami, takimi jak:

 • nawracające, silne bóle głowy,
 • zaburzenia rytmu serca w postaci kołatania czy szybkiego bicia serca,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (przede wszystkim spadek poziomu męskiego hormonu – testosteronu),
 • ucisk i ból w klatce piersiowej,
 • problemy żołądkowo-jelitowe w postaci wzdęć, zaparć czy biegunki, a także nudności, wymiotów,
 • problemy z erekcją, a nawet impotencja,
 • wahania wagi – znaczny przyrost masy i nagle chudniecie.

Pierwsze objawy męskiej depresji mogą być bagatelizowane przez chorego i niezauważone przez bliskich. Początkowe oznaki depresji u mężczyzn to zazwyczaj zmęczenie, senność czy brak apetytu, co zazwyczaj wiązane jest z nadmiarem obowiązków. Niemniej jednak problemy depresyjne z czasem eskalują. Zdarza się, że u cierpiących na depresję mężczyzn występuje tendencja do popadania w skrajności – stan ekscytacji przechodzi w totalny bezsens i rezygnację. Poza tym najczęstsze objawy męskiej depresji występują w postaci obniżenia nastroju, mężczyźni doświadczyć mogą również wybuchów złości, wzmożonej drażliwości, a nawet ataków agresji. Z czasem pojawia się brak zainteresowania pracą i bliskimi. Czasami mężczyźni cierpiący na depresję mogą podejmować nieudolne próby radzenia sobie z przytłaczającą sytuacją poprzez stosowanie substancji psychoaktywnych, brawurową jazdę, hazard, kompulsywne palenie papierosów lub jedzenie czy nadużywanie alkoholu, co może skutkować pierwotną depresją alkoholową.

Leczenie depresji u mężczyzny

Nieleczona depresja u mężczyzn może prowadzić do pogłębiania problemów psychicznych, które mogą zakończyć się myślami i próbami samobójczymi. Z tego względu konieczne jest udzielenie pomocy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Należy wskazać, że choroby psychiczne wywołują zaburzenia równowagi neuroprzekaźników albo mózgu. Z tego względu leczenie depresji również wśród mężczyzn obejmuje farmakoterapię, która polega przede wszystkim na suplementacji serotoniny. Niemniej jednak równie istotną rolę odgrywa odpowiednio dobrana psychoterapia. W leczeniu depresji stosowana jest zazwyczaj terapia psychodynamiczna, terapia poznawczo-behawioralna, a także terapia interpersonalna. Warto wskazać, że psychoterapia jest skuteczną formą leczenia w przypadku łagodnej depresji. Niemniej jednak w zaawansowanej postaci depresji konieczne jest wdrożenie farmakoterapii i stosowanie przez dłuższy czas antydepresantów oraz leków psychotropowych. Istotne jest również wsparcie rodziny i bliskich oraz otoczenie mężczyzny troską.

Trudno dokonać samodiagnozy depresji, dlatego też pierwsze objawy zaburzeń psychicznych często bywają mylone to zmęczeniem i gorszym samopoczuciem, które są wynikiem nadmiaru obowiązków czy codziennych stresów. Niemniej jednak w przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto wykonać test pozwalający określić problem na skali depresji Becka, która jest narzędziem rozpoznawania u siebie objawów depresji.

Źródła:
 1. Talarowska, M. E., & Gromniak-Haniecka, E. (2018). Depresja mężczyzny – przyczyny, objawy, diagnoza.
 2. Chodkiewicz, J., & Miniszewska, J. (2016). Męska depresja – koncepcja, metody pomiaru i związki z zachowaniami samobójczymi.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację