Zapalenie pochwy - jak poradzić sobie z infekcją miejsc intymnych
Dodano:
10 marca, 2022
11:59
Zaktualizowano:
21 października, 2022
13:07
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Bakteryjne zapalenie pochwy – czym jest?

Jedną z podstawowych chorób kobiecych miejsc intymnych jest bakteryjne zapalenie pochwy. Wywoływane jest przez drobnoustroje, które na co dzień znajdują się w środowisku pochwy i wówczas są niegroźne. Gdy jednak zanikają pałeczki i bakterie kwasu mlekowego, to sprzyja to rozwojowi mieszanej flory beztlenowej i tlenowej. To ona odpowiada za występowanie zapalenia pochwy typu bakteryjnego. Wraz z zanikaniem pałeczek kwasu mlekowego spada ochrona pochwy przed zakażeniami.

Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny

Współczesna medycyna nie określiła jeszcze jednoznacznie przyczyn powstawania infekcji bakteryjnych pochwy. Wydaje się, że najczęściej spowodowane są przez nieprawidłową higienę intymną lub odbywanie niezabezpieczonego stosunku seksualnego z zarażoną osobą. Badania dowodzą, że najczęściej za powstawanie tego typu zapalenia pochwy odpowiadają bakterie beztlenowe, w tym paciorkowce i bakterie Coli.

Grzybicze zapalenie pochwy – co to jest?

Kolejnym popularnym schorzeniem kobiecych miejsc intymnych jest grzybicze zapalenie pochwy. Jak sama nazwa wskazuje, do tego typu zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zakażenia grzybami typu Candida. Wówczas rozwija się stan zapalny pochwy. Obok zakażenia bakteryjnego to jeden z najczęstszych powodów, dla których kobiety odwiedzają gabinety ginekologiczne.

Jednym z powszechnych schorzeń jest także rzęsistkowe zapalenie pochwy (wywoływane przez pasożyta rzęsistek pochwowy). W gabinetach ginekologicznych diagnozowane są także chlamydia oraz zanikowe zapalenie pochwy (tzw. atrofia pochwy).

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak dochodzi do zarażenia?

Do zarażenia zapaleniem pochwy może dochodzić w różnych sytuacjach. Często zakażenie następuje drogą płciową, w trakcie niezabezpieczonego stosunku z nosicielem. Wielu mężczyzn jest bezobjawowymi nosicielami choroby, co dodatkowo zwiększa ryzyko takiego stosunku. Kolejnym powodem zarażenia może być niewłaściwa pielęgnacja i higiena w okolicach intymnych, tym stosowanie złych preparatów kosmetycznych, korzystanie z cudzych gąbek i używanie cudzych ręczników, czy też irygacje pochwy. Do zarażenia może dochodzić także w przypadku zabiegów ginekologicznych, czy stosowania wkładek domacicznych, na co pacjentki nie zawsze mają wpływ.

Co zwiększa ryzyko zachorowania?

Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju infekcje pochwy. Niektóre z nich da się wyeliminować, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko zachorowania. Stany zapalne pochwy mogą być bardzo bolesne i nieprzyjemne, dlatego warto im zapobiegać. Ryzyko ich występowania zwiększają takie czynniki jak:

 • antybiotykoterapia;
 • stosowanie niewłaściwej higieny intymnej;
 • ciąża;
 • cukrzyca;
 • zaburzenia hormonalne;
 • nadmierny stres;
 • infekcje bakteryjne przenoszone z innych narządów;
 • suchość pochwy;
 • częste stosunki seksualne z różnymi partnerami;
 • miesiączka;
 • poronienie;
 • zabiegi ginekologiczne;
 • wkładki domaciczne.

Czynniki te dotyczą zarówno bakteryjnego zapalenia pochwy, jak i infekcji grzybiczych.

Ogólne objawy zapalenia pochwy

Bakteryjna infekcja pochwy i zakażenie grzybicze mają podobne objawy podstawowe. Należą do nich przede wszystkim:

 • pieczenie pochwy;
 • trudności przy oddawaniu moczu;
 • zmiana zapachu wydzieliny produkowanej przez narządy rodne (charakterystyczne upławy o nieprzyjemnym zapachu);
 • zaczerwienienie sromu;
 • suchość pochwy;
 • dyskomfort podczas stosunków seksualnych;

Warto zwrócić uwagę na to, że zakażenie może przechodzić z kobiet na ich partnerów seksualnych. Wówczas u mężczyzn mogą pojawiać się takie objawy jak: ból podczas oddawania moczu, ból przy ejakulacji, zaczerwienienie żołędzi.

Objawy towarzyszące grzybiczemu i bakteryjnemu zapaleniu pochwy

Wyróżnia się także objawy, które są charakterystyczne dla bakteryjnej infekcji (np. waginozy). Przede wszystkim z pochwy wydzielana jest biało-szara substancja, która jest wodnista i ma nieprzyjemny zapach. Typowa jest wydzielina o rybim zapachu, a do tego dochodzą także pieczenie i świąd. Co ciekawe, nawet blisko 50% przypadków zachorowania u kobiet może przebiegać bezobjawowo. Niektóre zakażenia bakteryjne powodują zmianę koloru wydzieliny (na zielony lub żółty). Przy tego typu zakażeniach poziom pH wydzieliny dróg rodnych się zmienia.

Dodatkowe objawy związane z grzybiczym zapaleniem pochwy to przede wszystkim grudkowate “serowate” upławy. Przy tego typu zakażeniu poziom pH wydzieliny dróg rodnych jest prawidłowy.

Diagnostyka

Powodem stanu zapalnego okolic intymnych u kobiet mogą być różne przyczyny. W związku z tym kluczowa jest prawidłowa diagnostyka schorzenia, a następnie dopasowanie terapii leczniczej do indywidualnych potrzeb pacjentki. Podczas badania lekarz powinien dokładnie zbadać narządy płciowe kobiety oraz przeprowadzić pobranie wymazu. Na podstawie wyniku badania, podaje się rekomendacje dotyczące leczenia, które mają nie tylko zredukować objawy choroby, ale także uwolnić okolice intymne kobiety od jej występowania. W diagnostyce wykonuje się także inne badania mikrobiologiczne oraz badania biocenozy pochwy.

Leczenie zapalenia pochwy – na czym polega?

Leczenie zapalenia pochwy różni się w zależności od przyczyn jego występowania. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się m.in. tabletki dopochwowe, czy też metronidazol podawany doustnie. Leczenie przebiega niekiedy zarówno doustnie, jak i z wykorzystaniem kremów i żelów podawanych miejscowo. Na czas kuracji niezbędne jest zaprzestanie stosunków seksualnych.

Jeżeli objawy nie ustępują i pacjentka zmaga się z ostrym zapaleniem, to rekomenduje się podanie antybiotykoterapii. W przypadku infekcji pochwy rekomenduje się stosowanie klindamycyny w postaci żelu dopochwowego. Jeżeli mówimy o zakażeniach grzybiczych lub bakteryjnych, to w niektórych przypadkach leczeniu poddany powinien być także partner pacjentki. W ten sposób zapobiegnie się przenoszeniu patogenów z partnera na pacjentkę po zakończeniu kuracji.

Przy grzybiczym zapaleniu pochwy wykorzystuje się przede wszystkim natamycynę, nystatynę i klotrimazol, które stosowane są miejscowo. Ponadto w terapii można wykorzystywać doustne: itrakonazol i flukonazol. Dodatkowo przez lekarza mogą być przepisane probiotyki ginekologiczne. Jeżeli problemy grzybicze pochwy nawracają, to warto wypróbować alternatywną metodę leczenia.

Profilaktyka – jak zmniejszyć ryzyko występowania choroby?

Profilaktyka przy infekcjach pochwy jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy unikać kontaktów seksualnych z licznymi partnerami, a także postawić na zabezpieczenie w postaci prezerwatyw. Pochwa nie powinna być dodatkowo płukana w trakcie pielęgnacji, a także dokładnie obmyta ze środków do kąpieli. Ważne w profilaktyce jest także unikanie ciasnej bielizny z syntetycznych materiałów, a także długiego noszenia spodni w upalne dni. W ten sposób znacznie można ograniczyć ryzyko występowania i nawracania stanów zapalnych pochwy.

Infekcje pochwy a ciąża

Należy pamiętać o tym, że nieleczone lub niewłaściwie leczone infekcje pochwy będą nawracać, a w przypadku ciąży mogą powodować dla niej zagrożenie. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się powikłania, a także stany zagrażające zdrowiu kobiety. Do powikłań związanych z nieleczonymi zapaleniami pochwy zaliczane są:

 • stan zapalny gruczołów Bartholina;
 • przewlekłe zapalenie pochwy;
 • zapalenie narządów miednicy mniejsze i przydatków: błony śluzowej szyjki macicy, jajowodów, jajników, czy też otrzewnej;
 • poronienie;
 • przedwczesny poród;
 • ciąża pozamaciczna;
 • przeniesienie zakażenia na dziecko podczas porodu.

Zapalenie pochwy – recepta online

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z zapaleniem pochwy lub zakażenie nawraca, to zapraszamy do skorzystania z naszej usługi recepty online. Zapisz się na konsultację medyczną i podaj wszystkie niezbędne informacje, w tym charakterystyczne objawy, informacje o uczuleniu na wybrane składniki leków, czy też ostatnią historię przyjmowania medykamentów. Na podstawie tego zostanie przeprowadzona konsultacja, a jeżeli lekarz uzna to za stosowne, to wystawiona zostanie e-recepta na zakup preparatów wykorzystywanych przy infekcjach okolic intymnych.

Receptę online warto rekomendować osobom, którym zależy na czasie lub mają ograniczony dostęp do stacjonarnej poradni lekarskiej. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ konsultację medyczną odbywa się zdalnie, bez konieczności udawania się do przychodni. Skraca to czas oczekiwania na wizytę, a także otrzymania e-recepty na zakup niezbędnych leków. Dzięki temu szybciej poradzisz sobie z uciążliwą infekcją intymną i zadbasz o swoją wygodę i zdrowie. To sprawia, że recepta online to wybór dla świadomych i wymagających klientów.

Jeżeli lekarz uzna to za uzasadnione, to wystawi e-receptę na zakup leków. E-recepta dostępna jest na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu można odtworzyć historię wcześniejszych zachorowań, a dokument się nie zgubi. E-recepty można zrealizować w dowolnie wybranej aptece.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Florczak, K., Peterek, J., Korożan, M., Kałużna, M., Gross, M., & Emeric, J. (2007). Cytologia fazowo-kontrastowa w diagnostyce grzybiczego zapalenia pochwy i sromu.
 2. Karowicz-Bilińska, A. (2021). Odbudowa prawidłowej flory bakteryjnej po leczeniu infekcji pochwy.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację