Teleporada – jak wygląda i kiedy się na nią umówić?

Rozwój technologii przekłada się również na medycynę. Od kilku lat rosnącą popularnością wśród pacjentów i lekarzy cieszą się zdalne konsultacje medyczne, czyli teleporady. Tego typu rozwiązanie z zakresu telemedycyny pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu, a także umożliwia szybką pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Czym właściwie jest teleporada, jak wygląda jej przebieg i kiedy warto się na nią umówić? Sprawdź podstawowe informacje.
teleporada

Czym jest teleporada lekarska?

Teleporada to nowoczesna forma konsultacji medycznej, którą z powodzeniem można przeprowadzić zdalnie. Dochodzi do niej w sytuacji, gdy zarówno pacjent, jak i lekarz przebywają w dwóch różnych miejscach w danym momencie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, teleporada może być udzielana w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Szczegółowe jej ramy i standardy określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady, które weszło w życie 12 sierpnia 2020 roku.

Wpływ na popularyzację telemedycyny i teleporad medycznych miało kilka czynników. W Polsce jednym z decydujących okazał się wybuch pandemii koronawirusa. W jednej chwili pacjenci stanęli przed wyzwaniem ograniczonej dostępności do lekarzy specjalistów oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Odpowiedzią na tę sytuację było rozpowszechnienie zdalnych konsultacji medycznych i teleporad.

Jak może wyglądać teleporada?

Mianem teleporady określa się wszelkie konsultacje medyczne, które prowadzone są przez telefon, połączenie wideo lub dedykowaną aplikację online. Konsultacja musi spełniać podstawowe warunki klasycznej porady lekarskiej. Oznacza to, że lekarz musi zachować należytą staranność i pełen profesjonalizm podczas badania. Następnie zobowiązany jest do przygotowania dedykowanej dokumentacji medycznej z przeprowadzonej konsultacji. Ponadto w trakcie teleporady mogą być wystawiane takie dokumenty jak:

  • e-recepta;
  • zlecenie;
  • skierowanie
  • zwolnienie.

Czy Lekarz może odmówić wykonania teleporady?

Lekarz ma prawo do odmówienia wykonania teleporady jeżeli uzna, że w ten sposób nie można dokładnie określić stanu zdrowia pacjenta, a także wprowadzić skutecznego leczenia. Wówczas niezbędne będzie stawienie się pacjenta w gabinecie lekarskim i przeprowadzenie badania fizykalnego i zapoznanie się z dokładnym obrazem klinicznym. W związku z tym, w sytuacjach, w których udzielenie zdalnej pomocy medycznej w formie teleporady jest niemożliwe, to lekarz może odmówić jej wykonania. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów.

teleporada

Kiedy niezbędna jest wizyta stacjonarna?

Istnieją określone przypadki, w których wymaga się dokonania badania pacjenta w gabinecie lekarskim. Dzieje się tak m.in. u osób z podejrzeniem choroby nowotworowej, dzieci do 6. roku życia, pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z chorobą przewlekłą oraz przy chorobach, gdzie niezbędne jest badanie fizykalne. Standardowo wizyty stacjonarne niezbędne są także wtedy, gdy chcesz skorzystać z pomocy lekarza dentysty, czy też ortopedy. Przy tych zawodach lekarza konieczne jest dokładne zbadanie pacjenta w bezpośrednim kontakcie.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Kto może się zgłosić na teleporadę?

Teleporady udzielane mogą być zarówno przez publiczny zakład opieki zdrowotnej, jak i niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. W tym drugim wypadku zazwyczaj wiąże się to z dodatkową opłatą za wykonanie usługi. Z teleporady może skorzystać praktycznie każdy. Rekomendowane jest to m.in. w ramach kontynuacji leczenia pacjentów z chorobą przewlekłą, czy też podczas podstawowych problemów zdrowotnych takich jak przeziębienie. W celu skorzystania z teleporady należy skontaktować się ze swoim lekarzem w ramach powszechnej opieki zdrowotnej. Teleporady stosowane są również przez prywatne placówki i udostępniane osobom, które posiadają wykupiony pakiet medyczny. W zależności od rodzaju ośrodka, odpłatnie z danej usługi mogą korzystać również osoby, które nie posiadają abonamentu medycznego.

Ponadto jest to atrakcyjna alternatywa pomocy medycznej dla osób, które w danym momencie przebywają na wakacjach lub poza miejscem swojego zamieszkania. Oferta tego świadczenia zdrowotnego jest wygodna również dla osób, które chcą zdalnie dokonać wyniku osobistego badania pacjenta. Co ciekawe, z powodzeniem można w ten sposób skonsultować wyniki badań, które prowadzone były w innych placówkach medycznych.

Dlaczego warto korzystać z teleporady lekarza?

Jest kilka powodów, dla których warto skorzystać z teleporady lekarza. Przede wszystkim w ten sposób można skrócić czas oczekiwania na pomoc medyczną. Od lat w Polsce cierpimy na ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów, a także lekarzy pierwszego kontaktu. Czasami czas oczekiwania na podstawowe badani trwa zbyt długo. Wówczas lepiej skorzystać z teleporady publicznie lub prywatnie i znacznie to skrócić.

To także wygodne rozwiązanie dla osób, które są chore i nie czują się najlepiej. Dzięki teleporadzie nie mają konieczności wychodzenia z domu. Podstawowa pomoc medyczna lub kontynuacja leczenia choroby, w przebiegu której wymagane jest długotrwałe stosowanie medykamentów, możliwe są w formie zdalnej bez konieczności stacjonarnej wizyty. Zdalne konsultacje medyczne docenią także osoby, które mieszkają w znacznej odległości od ośrodka zdrowia oraz cenią sobie oszczędność czasu. Pod tym kątem teleporady mają wiele korzyści, jednak muszą być przeprowadzane bardzo odpowiedzialnie.

Ile trwa teleporada

Standardowo teleporady trwają tyle samo, co analogicznie wykonywane badania w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Zazwyczaj jest to kilkanaście minut, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o przedłużeniu konsultacji. Podobnie wygląda to w przypadku tradycyjnych wizyt w przychodni.

Ile kosztuje teleporada lekarska

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z usług publicznych, to teleporada odbywa się bezkosztowo. Opłata pojawia się wtedy, gdy wybierzesz skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Na to decydują się pacjenci, którym zależy na szybkiej pomocy medycznej lub potrzebują przedłużenia e-recepty w trakcie leczenia. Dzięki zdalnej konsultacji mogą zaoszczędzić cenny czas i zapewnić sobie lepsze efekty prowadzonej terapii. Standardowo koszt teleporady lekarskiej oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od specjalizacji lekarza, a także złożoności problemu medycznego.

Jak przygotować się do zdalnej konsultacji medycznej?

W ramach przygotowań do odbycia zdalnej konsultacji medycznej warto zgromadzić posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki ostatnich badań, a także nazwy przyjmowanych preparatów medycznych. Może to ułatwić przeprowadzenie wywiadu lekarskiego i całej teleporady. Standardowo jednak nie trzeba do tego specjalnie się przygotowywać.

Pacjent w trakcie konsultacji medycznej powinien podać swoje dane personalne potwierdzić tożsamość pacjenta), a także wszelkie inne informacje zgodnie z prawdą. Jeżeli dojdzie do zmiany objawów lub ich nasilenia, to pacjent również powinien poinformować o tym osobę, która przeprowadza konsultację. Od tego zależy skuteczność teleporady, a także bezpieczeństwo pacjenta. Jeżeli w trakcie połączenia występują jakiekolwiek problemy techniczne, to również należy o tym niezwłocznie poinformować. Ich wystąpienie może wpłynąć na błędne zrozumienie przekazu lekarza lub pacjenta, dlatego teleporady powinny być przeprowadzane na stabilnym łączu internetowym i telefonicznym. Jeżeli wymaga tego sytuacja, to lekarz powinien powtórzyć pacjentowi wcześniej podane informacje.

W przypadku dzieci i osób niezdolnych do odbycia teleporady, wykonuje ją w ich imieniu opiekun ustawowy.

teleporada

Czy mogę się umówić na teleporadę online?

Istnieje kilka sposobów na to, aby umówić się na teleporadę online. W przypadku korzystania z publicznej oieki zdrowotnej, należy wejść na Internetowe Konto Pacjenta, wybrać interesującego nas lekarza oraz dostępny termin. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz szczegóły dotyczące Twojej historii medycznej, a także e-recepty, zwolnienia i inne dokumenty. Alternatywą jest zapisanie się na teleporadę po kontakcie telefonicznym z przychodnią.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wówczas wystarczy wejść na stronę internetową lub aplikację danej placówki medycznej, lub skontaktować się z jej przedstawicielem telefonicznie. Jeżeli nie posiadasz wykupionego abonamentu, to należy opłacić usługę. Wniesienie opłaty umożliwia realizację świadczenia.

Kto może przeprowadzić teleporadę?

Tego typu świadczenie zdrowotne oferują m.in.: lekarze rodzinni, interniści, pediatrzy, dietetycy, kardiolodzy, czy też psycholodzy. Ponadto do przeprowadzania zdalnych konsultacji medycznych upoważnione są: pielęgniarki, fizjoterapeuci, położne i inny specjaliści wykonujące zawód medyczny. Każdorazowo obowiązkiem specjalisty jest poinformowanie pacjenta o swoim zawodzie, a także prawach i obowiązkach pacjenta.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Recepta na leki i niezbędne dokumenty

Podczas zdalnej konsultacji medycznej lekarz ma prawo wystawić receptę niezbędną do tego, aby zakupić wyroby medyczne. Istnieją jednak środki, które nie mogą być przepisywane w ramach zdalnych konsultacji medycznych. Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków, a także leków wykorzystywanych e leczeniu depresji. Wówczas niezbędne jest przeprowadzenie stacjonarnej porady lekarskiej.

Ponadto specjaliści mogą wydać zaświadczenie o odbytej konsultacji medycznej, e-zwolnienie lekarskie oraz inne dokumenty w zależności od potrzeb pacjenta i uprawnień lekarza.

Czy płatna teleporada jest tańsza od stacjonarnej wizyty? Kiedy korzystać z pomocy konsultacji medycznych online?

Zależy jak na to spojrzeć. Jeżeli zdecydujesz się na płatną teleporadę, to może ona okazać się tańsza od stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim. Wszystko dlatego, że przeprowadzana jest błyskawicznie i bez konieczności opuszczania domu lub innego miejsca, w którym przebywasz. Wówczas odchodzą koszty dojazdu, płatnego parkingu oraz czasu, który należy poświęcić na wizytę. Często wiąże się to z koniecznością kilkugodzinnego czekania w kolejce. Może na tym ucierpieć stan zdrowia pacjenta. Biorąc to wszystko pod uwagę, może dojść do sytuacji, że płatna teleporada okaże się realnie tańsza od stacjonarnej wizyty w przychodni.

Z pomocy konsultacji medycznych online warto skorzystać w określonych przypadkach. To dobra opcja dla osób, które długotrwale przyjmują leki i chcą zaoszczędzić czas i nerwy. Dzięki teleporadom i usługom takim jak recepta online, możesz zapewnić sobie kontynuację zaopatrzenia w medykamenty przy chorobach przewlekłych, bez konieczności wychodzenia z domu. To wszystko szybko i tanio. Ponadto teleporady to dobre rozwiązanie dla osób, które są zapracowane, zapomniały o umówionej wizycie w ustalonym terminie, mają problem z poruszaniem się lub przebywają poza miejscem zamieszkania. Zawsze wtedy z pomocą przyjdzie Ci konsultacja medyczna online, którą oferujemy na naszym portalu https://e-recepta.net/.

Zapraszamy do skorzystania z teleporady

Na naszym portalu możesz skorzystać z profesjonalnej teleporady medycznej. Jako https://e-recepta.net/ współpracujemy tylko z renomowanymi specjalistami i uznanymi lekarzami. Ich kompetencje zawsze są dostosowywane do potrzeb pacjenta, a także jego wieku i rodzaju schorzenia. Dzięki temu zyskujesz pewność, że konsultacja zostanie przeprowadzana z należytą starannością i dbałością o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. W celu udzielenia teleporady zachęcamy do wybrania usługi na naszym portalu, odpowiedniego terminu, a także wniesienia opłaty. Powinna zostać zaksięgowana natychmiast, po czym konsultacja medyczna zostanie przeprowadzona zgodnie z ustaleniami. Dzięki nam zaoszczędzisz cenny czas, nerwy, a także bez kolejek dostaniesz się do lekarza. To wygodne i sprawdzone rozwiązanie, z którego może każdy skorzystać. W przypadku dziecka w konsultację zaangażowany jest jego opiekun ustawowy.

Jeżeli podczas teleporady otrzymasz e-receptę, to z powodzeniem zrealizujesz ją w dowolnie wybranej aptece. Nasz specjalista prześle Ci dedykowany kod, a dokument odnajdziesz także na Internetowym Koncie Pacjenta. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Jeżeli w trakcie leczenia zauważysz coś niepokojącego, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: