Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Co pyli we wrześniu?

Alergie wziewne ze względu na powszechność ich występowania uznane zostały za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Na alergizujące pyłki roślin osoby uczulone najbardziej narażone są wiosną i latem. Okazuje się jednak, że na objawy alergii wziewnej alergicy narażeni są przez cały rok. Z tego względu jesienią osoby uczulone również mogą odczuwać nasilone objawy alergii. Dlatego pojawiają się pytania, czy we wrześniu coś jeszcze pyli? Co się pyli we wrześniu? Choć jesienią pylenie roślin jest znacznie mniej nasilone, to może wywoływać dolegliwe objawy uczulenia, obniżając jakość codziennego funkcjonowania.

Co pyli we wrześniu?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli na początku września?

Sierpień w Polsce to czas silnego pylenia chwastów. Przy sprzyjających warunkach – w suche i upalne dni – wzrasta stężenie pyłków bylicy, które utrzymuje się na średnim, a nawet wysokim poziomie. Co ważne, bylica rośnie w całej Polski, dlatego też wszyscy alergicy niezależnie od lokalizacji w różnym stopniu narażeni są na uczulenie wywołane pyłkami tej rośliny. Co istotne, w największym stopniu na pyłki bylicy narażeni są alergicy południowo-wschodniej Polski. Co więcej, na początku sierpnia wciąż utrzymuje się wysokie stężenie pyłków pokrzywy, ale warto wskazać, że roślina ta nie wywołuje silnych właściwości alergizujących. Niemniej jednak wysokie stężenie pyłków pokrzywy odnotowuje się nad morzem szczególnie od początku do połowy sierpnia. Dodatkowo od początku sierpnia odnotować można stosunkowo wysokie stężenie innych roślin, do których należy babka zwyczajna, szczaw zwyczajny, a także komosa.

Bylica to jednak nie jedyny alergen wywołujący nieprzyjemne reakcje alergiczne w sierpniu, Co zatem jeszcze pyli się w sierpniu? Od początku aż do końca sierpnia w powietrzu unoszą się zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria alternata i Cladosporium. Warto jednak wskazać, że stężenie jest znacznie wyższe, kiedy utrzymuje się większa wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Dlatego też w cieple i deszczowe dni objawy alergii mogą być bardziej dokuczliwe. Stężenie zarodników Cladosporium jest wysokie przez cały sierpień i utrzymuje się na wysokim poziomie aż do końca listopada. Krótszym okresem pylenia charakteryzują się zarodniki grzybów Alternaria, gdyż na ostatnią dekadę sierpnia przypada koniec okresu ich agresywnego działania alergizującego.

Co pyli pod koniec września?

W ostatniej dekadzie września większość drzew, traw i krzewów przestaje pylić, nawet jeśli ich pyłki nadal obecne są w powietrzu, to ich stężenie jest na tyle niskie, że nie wywołują one dolegliwych objawów alergii. Niemniej jednak zarówno na początku, jak i na koniec września na wysokim poziomie utrzymuje się stężenie zarodników grzybów mikroskopowych. Należy w tym znaczeniu wskazać, że zarodniki grzybów z rodzaju Cladosporium utrzymują się na bardzo wysokim poziomie przez cały miesiąc, a na spadek ich aktywności można liczyć dopiero na początku października.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Należy wskazać, że pylenie we wrześniu uwarunkowane jest przede wszystkim pogodą. W związku z tym w czasie deszczowych dni stężenie pyłków jest znacznie niższe, aniżeli podczas słonecznej i wietrznej aury. Co więcej, stężenie pyłków roślin uzależnione jest również od regionu Polski, które w różnych częściach kraju może być różne i utrzymywać się na zupełnie innym poziomie dla tej samej rośliny. Warto podkreślić, że stosunkowo w największym stopniu narażeni na pylenie we wrześniu są mieszkańcy Pomorza i centralnej polski, głównie Mazowsza.

Pylenie we wrześniu, choć jest znacznie niższe niż w miesiącach letnich, nadal może wywoływać dokuczliwe objawy alergii, a przez to obniżając komfort i jakość codziennego funkcjonowania. Szczególnie uciążliwy dla alergików jest katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, któremu towarzyszy uczucie zatkanego nosa, co znacznie utrudnia oddychanie. Warto jednak wskazać, że w zwalczaniu dolegliwych symptomów uczulenia skuteczne są leki na alergię, które minimalizują symptomy uczulenia. Alergicy powinni jednak wiedzieć, co pyli w maju, co pyli w czerwcu i co pyli w sierpniu. Wiedza na temat alergenów unoszących się w powietrzu pozwoli przygotować się na sezon uczuleń, dzięki czemu osoby uczulone mogą zacząć działać profilaktycznie.

Źródła:
  1. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1453,najczestsze-alergeny-wystepowanie-i-charakterystyka#Alergeny_wziewne__powietrznopochodne_
  2. http://www.alergen.info.pl
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację