Co pyli w marcu?: marcowy kalendarz alergika
Dodano:

27 października, 2022
09:44
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:22

Co pyli na początku marca?

Na marzec przypada apogeum kwitnięcia różnych krzewów, drzew i innych roślin. Pyłki leszczyny zaczynają unosić się w powietrzu już pod koniec lutego, a na początek marca przypada apogeum pylenia, które trwa do połowy marca. Podłużne, żółte kwiatostany pylą na żółto, co jest równoznaczne z początkiem przedwiośnia. Leszczyna może wiązać się z pojawieniem się nieżytu nosa, astmy, a także zapalenia spojówek oczu. Dodatkowo wystąpić może pieczenie oczu i katar. Co więcej, niekiedy pojawić się mogą również skórne reakcje alergiczne w postaci wyprysków i pokrzywki. Co więcej, alergicy mogą także źle znosić owoce leszczyny, czyli orzechy laskowe. Dlatego też poza wymienionymi wyżej objawami, dolegliwości mogą dotyczyć również obrzęku warg i gardła, swędzenia podniebienia, a także nudności i wzdęć. Warto wskazać, że pyłki leszczyny wykazują reakcje krzyżowe z pyłkami olchy oraz brzozy, a także niektórymi alergenami pokarmowymi, na przykład orzechami laskowymi, co może przyczyniać się do pojawienia się zintensyfikowanych objawów alergii.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli w połowie marca?

Jednym z drzew, które pyli w połowie marca, jest olcha. Choć drzewo to rośnie głównie na terenach pozamiejskich i podmokłych, a także w lasach, to dolegliwości alergiczne może powodować również u osób mieszkających w dużych aglomeracjach, gdyż zawarte w nich białko wchodzi w reakcję ze spalinami. Pyłki olchy mogą przyczyniać się do wystąpienia łzawienia, zaczerwienienia i podrażnienia oczu, świądu w okolicy nosa, ograniczonej drożności górnych dróg oddechowych, a także kataru siennego. Dodatkowo pyłki olchy u dzieci w skrajnych przypadkach mogą wywołać astmę alergiczną, której objawami są duszności oraz kaszel. Warto wskazać, że uczulenie na pyłki olchy jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa. Choć okres pylenia olch jest zbliżony do czasu pylenia leszczyny i rozpoczyna się na przełomie lutego i marca, to roślina do zapylenia potrzebuje wyższych temperatur, przez co apogeum kwitnienia przypada na połowę marca i dlatego wówczas alergicy doświadczają najbardziej uporczywych objawów alergii.

Topola, choć pyli już od połowy lutego, to prawdziwe apogeum pylenia przypada na połowę marca i trzecią dekadę marca, wtedy bowiem zaczynają pylić osobniki męskie. Warto jednak wskazać, że topola nie powoduje silnego uczulenia, a objawy alergii na pyłki topoli są zazwyczaj łagodne i mało uciążliwe. Uczuleniu na topolę może towarzyszyć katar sienny, ból głowy, a także zaczerwienienie spojówek. Warto wskazać, że pyłki topoli mogą wywoływać reakcje krzyżowe z wierzbą.

Wierzba jest kolejnym drzewem, którego pyłki zaczynają się unosić w połowie marca. Warto wskazać, że wierzba bardzo rzadko powoduje uczulenie, ale jeśli tak się zdarzy, to alergia jest silna. Pyłki wierzby powodują klasyczne objawy w postaci kataru, łzawienia oraz podrażnienia skóry, które są bardzo zintensyfikowane.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli pod koniec marca?

Brzoza, obok olchy jest jednym z najbardziej uczulających drzew, ale  zaczyna pylić pod koniec marca. U osób uczulonych na pyłki brzozy pojawiają się objawy w postaci wodnistego kataru, swędzenia nosa, a także łzawienia oczu. Dodatkowo alergicy mogą doświadczać uporczywego kaszlu, duszności, a także świszczącego oddechu. Warto wskazać, że pyłki brzozy osiągają niezwykle wysokie stężenie w powietrzu, które zazwyczaj przekracza 1000 ziaren na metr sześcienny powietrza, gdy objawy u alergików występują już przy stężeniu 80 ziaren na metr sześcienny powietrza.

Cis to drzewo iglaste, które może silnie uczulać, ale nie tylko. Okazuje się, że w pyłkach cisu znajduje się, ale w naprawdę w śladowych ilościach, silna trucizna, jaką jest alkoid o nazwie taksyna, którego działanie może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła.

Z końcem marca mogą również zacząć pylić grzyby pleśniowe – Cladosporium, których zarodniki przenoszone są przez wiatr. Dodatkowo w marcu w powietrzu zaczynają się unosić także zarodniki grzybów pleśniowych z gatunku alternariów. Alternaria to grupa grzybów, która może występować w każdych alternaria.

Pierwsze dni wiosny, które przypadają na marzec są trudnym okresem dla alergików. Pylenie wielu drzew, krzewów, roślin i grzybów bowiem powoduje wówczas nasilone reakcje alergiczne. Alergicy, którzy na co dzień zmagają się z dolegliwościami wywołanymi alergią, mają świadomość, że walka z jej objawami jest trudna. Z tego względu warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie leki na alergię. W aptekach dostępne są różne środki farmakologiczne w postaci sprayów do nosa czy tabletek, które skutecznie łagodzą objawy alergii. Okazuje się jednak, że choć szczyt pylenia przypada na marzec, to na pyłki roślin alergicy narażeni są niemal przez cały rok. Dlatego warto również wiedzieć, co pyli w maju i co pyli w czerwcu, dzięki temu możliwe jest poznanie kalendarza alergii. Warto jednak wskazać, że alergii nie powodują jedynie pyłki, ale również inne czynniki. Dlatego też wyróżnić można alergię kontaktową, na przykład alergię na słońce, a także alergię pokarmową.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1453,najczestsze-alergeny-wystepowanie-i-charakterystyka#Alergeny_wziewne__powietrznopochodne_
  2. http://www.alergen.info.pl [dostęp online: 05.11.2022
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację