Alergia na trawy: jakie są objawy i jak ją leczyć?
Dodano:

23 listopada, 2022
12:45
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:27

Kiedy ujawnia się uczulenie na pyłki traw?

Alergia na trawy pojawia się wraz ze wzrostem stężenia ich pyłków w powietrzu. Wzmożone pylenie odnotowuje się już pod koniec kwietnia, ale wówczas stężenie alergenów w powietrzu nie jest tak duże, przez co większość alergików nie ma problemów z dolegliwymi objawami. Do wzmożonego pylenia dochodzi jednak już w maju, kiedy symptomy uczulenia są już wyraźne. Należy wskazać, że w Polsce okres pylenia traw jest stosunkowo długi i trwa od maja, przez całe lato, aż do października. Niemniej jednak najintensywniejsze stężenie pyłków obserwuje się pod koniec maja, a także w czerwcu i lipcu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy alergii na trawy

Uczulenie na trawy, a właściwie na pyłki traw, stanowi najczęstszą przyczynę kataru siennego, czyli alergicznego nieżytu nosa, a także alergicznego zapalenia spojówek. Z tego względu u alergików uczulonych na alergeny pyłków traw dominują typowe symptomy dla okresowego alergicznego nieżytu nosa oraz spojówek, które objawiają się w postaci:

  • wodnistej wydzieliny,
  • świądu nosa,
  • uczucia zapchanego nosa, wynikającego z upośledzenia jego drożności,
  • uporczywego kichania,
  • łzawienia, zaczerwienienia i pieczenia spojówek.

Niekiedy symptomami alergii na trawy są objawy skórne. Zazwyczaj zmiany skórne występują w postaci wysypki lub – rzadziej – pokrzywki.

Silna alergia na pyłki trawy w czasie wzmożonego pylenia może przyczyniać się do wystąpienia objawów alergicznej astmy atopowej, określanej również jako astma pyłkowa, czyli uczucia silnych duszności, ucisku w klatce piersiowej, a także uporczywego kaszlu oraz świszczącego oddechu.

Uczulenie na pyłki traw przyczynia się do obniżenia jakości codziennego funkcjonowania, na które wpływa występowanie dolegliwych, uporczywych objawów. Z tego względu objawem alergii na trawy są również ogólne problemy z koncentracją, uczucie ogólnego rozbicia, problemy ze snem, a także bóle głowy. Należy jednak podkreślić, że uczulenie na pyłki traw ma charakter sezonowej alergii wziewnej. Oznacza to, że objawy uczulenia na trawy skorelowane są ściśle z okresem pylenia i występują wówczas, kiedy w powietrzu unosić zaczynają się pyłki traw. Objawy alergii na trawy mają charakter przemijający. W związku z tym po przerwaniu kontaktu z alergenem, dolegliwe symptomy ustępują.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć alergię na pyłki traw?

Wdrożenie właściwego leczenia alergii na pyłki trawy wiąże się z koniecznością postawienia diagnozy. Ze względu na niecharakterystyczne objawy uczulenia na trawy, które mogą przypominać infekcję wirusową, ale też wskazywać na nadwrażliwość na inne alergeny wziewne, celem ustalenia przyczyny, konieczne jest wykonanie badań. W przypadku uczulenia na trawy diagnostyka polega przede wszystkim na wykonaniu testów alergicznych w postaci badania krwi, którego celem jest ocenienie poziomu eozynofili, a także całkowitego i alergenów swoistego IgE oraz poddanie się punktowym testom skórnym. Diagnostyka pozwala na ustalenie czynnika alergizującego wywołującego uczulenie, dzięki czemu możliwe jest w razie konieczności wdrożenie leczenia ukierunkowanego na jego eliminację.

W leczeniu alergii na trawy stosowanie mają przede wszystkim leki na alergię, które umożliwiają zmniejszenie, a nawet całkowite wyeliminowania dolegliwych objawów związanych z nadwrażliwością na pyłki traw. Zastosowanie zazwyczaj mają leki przeciwhistaminowe, których działanie polega na hamowaniu działania histaminy, czyli głównej przyczyny występowania reakcji alergicznej. Dodatkowo na alergiczny nieżyt nosa mogą być stosowane leki, które poza substancją przeciwhistaminową zawierają również składniki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, dzięki czemu niwelują objawy wodnistego kataru.

W przypadku alergii na pyłki traw, której objawy są szczególnie dolegliwe, warto rozważyć immunoterapię swoistą, określaną również jako odczulanie. Immunoterapia stanowi jedyną metodę leczenia przyczynowego, a nie objawowego alergii na pyłki traw. Terapia ta polega na podawaniu alergenu w zwiększonej dawce, celem zmniejszenia wrażliwości organizmu na substancję uczulającą, a tym samym również do całkowitego wyeliminowania objawów występujących w wyniku kontaktu z alergenem, czyli pyłkami traw.

Domowe sposoby na alergię na trawy

Domowe sposoby na alergię na pyłki traw polegają przede wszystkim na działaniach profilaktycznych, czyli unikania kontaktu z alergenem. Dodatkowo zalecane jest regularne płukanie błony śluzowej nosa oraz spojówek solą fizjologiczną, a także zmiana ubrań, szczególnie po powrocie ze świeżego powietrza. Dzięki temu organizm krócej wystawiony jest na działanie drażniącego czynnika alergizującego, co niweluje objawy uczulenia. Dodatkowo nie bez znaczenia jest dieta w trakcie występowania objawów alergii na pyłki traw. Co zatem jeść, a czego nie jeść? W łagodzeniu objawów alergii pomocne mogą być zioła takie jak rumianek, zielona herbata czy skrzyp polny, które mogą łagodzić objawy alergii. Warto również wskazać, że podobieństwo w budowie traw sprawia, że w przypadku tych alergenów może dochodzić do reakcji krzyżowych i alergii nie tylko na pyłki traw, ale również alergeny pokarmowe, dlatego z diety należy wyeliminować niektóre owoce lub warzywa, które mogą wzmagać objawy alergii. Ponadto należy unikać spacerów w czasie silnego pylenia. Bezpieczne jest przebywanie na świeżym powietrzu po deszczu, kiedy w powietrzu unosi się znacznie mniejsza ilość pyłków.

Co więcej, sposobem na zapobieganie pojawienia się objawów alergii na pyłki traw jest również regularne koszenie trawnika, nie dopuszczając w ten sposób do zakwitnięcia traw i jej pylenia

Nadwrażliwość na pyłki traw stanowi jedną z najczęściej występujących alergii wziewnych, które jednocześnie przyczynia się do występowania dolegliwych, uporczywych objawów uczulenia znacząco wpływających na obniżenie jakości codziennego funkcjonowania. Z tego względu alergicy uczuleni na pyłki traw powinni wiedzieć, kiedy i co pyli w maju, co pyli w czerwcu i co pyli w sierpniu, by przygotować się na sezon alergii wziewnych, które powodowane są nie tylko przez pyłki traw, ale również drzew i krzewów oraz innych roślin.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Alergolog: rośnie liczba osób cierpiących na alergie, Nauka w Polsce, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C409128%2Calergolog-rosnie-liczba-osob-cierpiacych-na-alergie.html
  2. Piotr Rapiejko, Alergia na pyłek traw, Medycyna Praktyczna – Portal dla Pacjenta, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61715,alergia-na-pylek-traw
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację