Alergia na nabiał: objawy, leczenie i dieta
Dodano:

20 listopada, 2022
11:52
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:23

Objawy uczulenia na nabiał

Alergia na nabiał ma charakter alergii pokarmowej. Może wiązać się z występowaniem objawów ze strony wielu układów i narządów. Należy zatem wskazać, że uczulenie na nabiał może powodować występowanie miejscowych objawów, ale również doprowadzić do uogólnionego wstrząsu anafilaktycznego, stanowiącego stan zagrażający życiu osoby uczulonej. Niemniej jednak najczęściej występującymi symptomami uczulenia na nabiał są między innymi:

  • objawy ze strony układu pokarmowego w postaci kolek, bólów brzucha, refluksu, biegunek lub zaparć, gazów, niestrawności, nadżerki w jamie ustnej, krwi lub śluzu w stolcu, wrzodów żołądka,
  • objawy ze strony układu oddechowego w postaci przewlekłego kaszlu, zapalenia oskrzeli, czy też astmy, przyspieszonego oddechu, stanu zapalnego nosa i przekrwienia jego śluzówek, 
  • objawy ze strony układu nerwowego w postaci zaburzeń snu, bólów głowy, drgawek, a także nadpobudliwości.

Uczulenie na nabiał może wiązać się z wystąpieniem objawów skórnych. W tym znaczeniu najczęściej na skórze pojawia się zaczerwienienie wysypka, pokrzywka, obrzęk, a niekiedy również egzema, czyi alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry (AZS). Objawy skórne uczulenia na nabiał mogą wystąpić na twarzy i na ciele.

U niektórych alergików uczulenie na nabiał może wiązać się z wystąpieniem szerokiego spektrum objawów niespecyficznych. Dolegliwości te mogą przybierać postać przewlekłego zmęczenia, znużenia, osłabienia, senności lub nadpobudliwości, drażliwości, kłopotów z koncentracją, bólów mięśni i stawów, bólów głowy, czy też zapalenia spojówek.

Objawy uczulenia na nabiał u każdego alergika mogą mieć inny charakter. Niemniej jednak zazwyczaj występujących objawów jest więcej niż jeden. Dlatego też w sytuacji pojawienia się niepokojących symptomów, mogących wskazywać na wystąpienie alergii, warto skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania umożliwiające postawienie diagnozy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czego nie jeść w przypadku alergii na nabiał?

Alergia na nabiał wymaga zastosowania diety eliminacyjnej. Oznacza to, że z codziennego jadłospisu należy wykluczyć te produkty, które w swoim składzie zawierają mleko i jajka. Z tego względu z diety bez nabiału należy wyeliminować mleko krowie, kozie oraz owcze, a także mleko w proszku, mleko granulowane oraz mleko modyfikowane. Nie należy jeść jogurtów, serów twardych, pleśniowych i topionych, twarogu, serków homogenizowanych, śmietany, maślanek, jogurtów naturalnych i owocowych, zsiadłego mleka, sera żółtego, fety i mozzarelli czy kefirów. Dodatkowo należy wyeliminować z menu lody na bazie mleka, a także śmietanę, masło i margaryny. Co więcej, należy zrezygnować z produktów zbożowych, takich jak: chałki, bułki oraz rogaliki maślane, płatki śniadaniowe, pieczywo pszenne, ciasto do pizzy. Ponadto należy wykluczyć jedzenie ciastek i ciast, wyrobów cukierniczych, czekolady, herbatników i cukierków mlecznych. Ostrożność należy również zachować przy wyborze innych produktów gotowych, a także dań jadanych na mieście. Może się bowiem okazać, że zawierają one w swoim składzie produkty mleczne, które mogą spowodować wystąpienie dolegliwych objawów uczulenia na nabiał. Warto również podkreślić, że z diety należy wyeliminować produkty zawierające w swoim składzie serwatkę, mleko beztłuszczowe, odtłuszczone mleko w proszku, a także kazeinę, laktoalbuminy, laktoglobuliny.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co jeść przy alergii na nabiał?

Przy alergii na nabiał można jeść pozostałe grupy żywności. Bezpiecznymi produktami są warzywa i owoce, kasza, ryż, makarony, mięso oraz ryby, a także oleje roślinne. Mleko stosowane do ciast można zastąpić mlekiem roślinnym – sojowym, migdałowym, sezamowym, czy ryżowym. Dozwolone jest jedzenie roślinnych jogurtów wegańskich, śmietany oraz lodów, które bazują na białku grochu i kokosa, które bez obaw o wystąpienie dolegliwych objawów uczulenia można stosować w diecie eliminacyjnej beznabiałowej.

Jak sprawdzić i leczyć uczulenie na nabiał?

Wdrożenie odpowiedniego leczenia wiąże się z postawieniem diagnozy. W tym celu przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Dodatkowo wykonuje się badania. Diagnostyka może przebiegać poprzez wykonanie testów alergicznych w oparciu o oznaczenie stężenia IgE całkowite w surowicy krwi przeciwko alergenom nabiału. Dodatkowo można wykonać testy skórne i prowokacyjne.

Leczenie alergii na nabiał zazwyczaj ogranicza się do wdrożenia diety eliminacyjnej. Niemniej jednak należy wskazać, że jej stosowanie może spowodować niedobory pewnych składników odżywczych. Z tego względu przychodząc na dietę beznabiałową, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w ustaleniu odpowiedniego jadłospisu. Niekiedy jednak, szczególnie w sytuacji silnej alergii na nabiał, stosuje się leki na alergię W postaci leków przeciwhistaminowych, przeciwalergicznych czy przeciwzapalnych, których zadaniem jest łagodzenie objawów uczulenia.

Uczulenie na nabiał to rodzaj alergii pokarmowej, które może pojawić się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Poza uczuleniem na nabiał wyróżnić można uczulenie na cytrusy, uczulenie na salicylany czy też uczulenie na gluten. Warto wskazać, że w przypadku alergii pokarmowych objawy mogą być bardzo podobne zależnie od alergenów, na który występuje uczulenie.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Ukleja-Sokołowska N., Bartuzi Z., "Epidemiologia i naturalny przebieg alergii na białka mleka krowiego”, 2015
  2. Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A., „Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii”, Pediatr Med Rodz, 2010, 6
  3. Johansson S.G., Bieber T., Dahl R., et al., „Revised nomenclature for allergy for global use: report of the Nomenclature Review Committee of the World Allergy Organization”, October 2003
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację