Alergia kontaktowa u dzieci: skąd się bierze i jak jej zaradzić?
Dodano:

18 listopada, 2022
11:08
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:16

Przyczyny alergii kontaktowej u dzieci

Alergia kontaktowa u dzieci, czyli kontaktowe zapalenie skóry jest wynikiem kontaktu skóry z czynnikiem drażniącym bądź alergenem, czyli substancją, która powoduje nieprawidłową, nadmierną reakcję układu immunologicznego. Alergię skórną mogą wywołać różne czynniki. W tym znaczeniu uczulenie kontaktowe może pojawić się w wyniku kontaktu z metalami – niklem, chromem, rtęcią, z materiałami (np. z lateksem), chlorem, lekami, czy też naskórkiem zwierząt. Dodatkowo alergia kontaktowa może być wynikiem styczności z tiomersalem, składnikami gumy, kobaltem, neomecyną, kalafonią czy balsamem peruwiańskim. Warto również wskazać, że uczulenie kontaktowe może wystąpić również w wyniku kontaktu delikatnej skóry dziecka ze znajdującymi się e preparatach do ciała dodatkami zapachowymi i konserwantami. 

Należy również wskazać, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry (ASZ) są znacznie mniej odporne na czynniki drażniące oraz alergeny. Z tego względu częściej pojawiają się u nich objawy uczulenia kontaktowego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy alergii kontaktowej u dzieci

Alergia skórna u dzieci może objawiać się zaczerwienieniem, obrzękiem, swędzeniem, a także wysypką. Niekiedy uczuleniu kontaktowemu towarzyszy bolesność, łuszczenie się skóry, a niekiedy również pękanie skóry oraz wysięk. Niekiedy alergia kontaktowa u dzieci objawia się alergicznym wypryskiem kontaktowym, czyli egzemą, a charakterystycznym objawem są wówczas grudki, które następnie przekształcają się w pęcherzyki oraz nadżerki.

Objawy alergii kontaktowej u dzieci mogą pojawić się po kilku minutach, godzinach, a nawet po 2-3 dniach od kontaktu z czynnikiem drażniącym lub alergenem. Warto również wskazać, że zmiany skórne zazwyczaj najsilniejsze są w miejscu kontaktu skóry z alergenem, ale również mogą wystąpić z dala od niego. Objawy uczulenia kontaktowego zlokalizowane są nie tylko na dłoniach i twarzy, ale mogą pojawiać się na całym ciele.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie alergii kontaktowej u dzieci

Alergia kontaktowa ma postać przede wszystkim objawów skórnych. Wysypka alergiczna u dziecka wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia, gdyż w niektórych przypadkach alergia może okazać się niebezpieczna. Kluczową rolę w leczeniu alergii kontaktowej u dzieci ogrywa wyeliminowanie alergenu i odcięcie go od dziecka. Z tego względu w leczeniu uczulenia kontaktowego u dzieci niezwykle istotną rolę odgrywa diagnoza, która umożliwia precyzyjne określenie, co powoduje alergię kontaktową.

Diagnostyka alergii kontaktowej u dzieci odbywa się poprzez wykonanie testu płatkowego. W przebiegu tego badania testowane alergeny nakładane są na skórę pleców za pomocą specjalnych komór na hipoalergicznym plastrze. Następnie alergeny pozostawia się na skórze na 48 godzin. Reakcje alergiczne skóry oceniana jest tuż po odklejeniu komór, a także w ciągu kolejnych dni – po 72, 96, a niekiedy również po 168 godzinach od odklejenia plastrów. 

Po określeniu alergenu możliwe jest zastosowanie miejscowych preparatów przeciwalergicznych oraz przeciwzapalnych. Niekiedy również lekarz może przepisać leki na alergię, których zadaniem jest redukowanie nieprzyjemnych objawów uczulenia. Należy jednak wskazać, że całkowite wyleczenie alergii kontaktowej u dzieci nie jest możliwe. Oznacza to, że przy każdym ponownym kontakcie z alergenem mogą pojawić się objawy uczulenia kontaktowego. Z tego względu delikatną skórę dzieci należy chronić poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów, które warto stosować również w celu profilaktycznym. Alergeny mogą powodować nie tylko występowanie alergii kontaktowej. W tym znaczeniu zjedzenie produktów spożywczych zawierających alergeny może powodować wystąpienie alergii pokarmowej u dziecka.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kręcisz B., „Profilaktyka Chorób Zawodowych Skóry – Poradnik dla lekarzy”, Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera, 2010
  2. Śpiewak R., „Alergia kontaktowa i alergiczny wyprysk kontaktowy”, Alergologia Polska, 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację