Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Uczulenie na truskawki: jak wyglądają objawy i leczenie alergii na truskawki?

Truskawki są jednymi ze smaczniejszych owoców, które zawierają wiele cennych minerałów i witamin. Truskawka jest owocem, który powstał z krzyżówki roślin będących odmianami poziomki. Owoc ten składa się w 80% z wody i w 10% z węglowodanów. Pozostałą zawartość stanowią minerały, takie jak potas, żelazo, magnez, wapń, fosfor i witaminy z grupy A, E, C oraz kwas foliowy. Dlatego też po te słodkie i zdrowe owoce chętnie sięgają zarówno dorośli, jak i dzieci. Okazuje się jednak, że truskawki są stosunkowo częstym powodem powstawania alergii, przez co nie wszyscy mogą je spożywać. Warto wskazać, że uczulenie na truskawki najczęściej pojawia się u dzieci, ale dotyczyć może również dorosłych. Co ważne, alergia na truskawki najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci i kobiet w ciąży. Pojawiają się zatem pytania, jak wygląda uczulenie na truskawki? Jakie są objawy uczulenia na truskawki? Po jakim czasie pojawią się objawy alergii na truskawki? Ile trwa uczulenie na truskawki? Jak leczyć uczulenie na truskawki?

Uczulenie na truskawki: jak wyglądają objawy i leczenie alergii na truskawki?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy uczulenia na truskawki

Uczulenie na truskawki stanowi wynik reakcji organizmu na niektóre białka, które znajdują się w tych owocach. W wyniku owej reakcji uczuleniowej organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała IgE wiążące się z powierzchnią komórek układu odpornościowego, do których należą komórki tuczne i leukocyty zasadochłonne, co z kolei powoduje uwalnianie neuroprzekaźników – histaminy. Histamina natomiast przyczynia się do rozszerzenia naczyń włosowatych, przez co zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych. W efekcie krew wycieka do otaczających tkanek, powodując wystąpienie obrzęku.

Objawy alergii na truskawki mogą występować pod różną postacią. Alergia pokarmowa na truskawki często objawia się wystąpieniem reakcji ze strony przewodu pokarmowego. Uczulenie w tym znaczeniu może powodować wywołanie wymiotów, nudności, skurczów i bólów brzucha, wzdęć oraz kolek. Stosunkowo częstą reakcją na uczulenie jest również biegunka po spożyciu truskawek. Reakcja alergiczna na truskawki możne również dotyczyć mrowienia i swędzenia języka, a także obrzęku gardła, języka, jamy ustnej, policzków oraz twarzy. Co więcej, u osoby uczulonej na truskawki może wystąpić również mrowienie i pieczenie podniebienia. Warto również wskazać, że nadmierne łzawienie, przekrwienie oczu i kichanie również są typowymi objawami reakcji alergicznej na truskawki.

Objawy alergii na truskawki dotyczyć mogą również układu oddechowego, objawiając się zwężeniem lub skurczeniem dróg oddechowych, co stanowi jednej z najniebezpieczniejszych symptomy alergii. Występuje wówczas obrzęk gardła i języka, a także trudności w oddychaniu oraz charakterystyczny, świszczący oddech.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Reakcja alergiczna na truskawki może mieć także postać skórną. Uczulenie na truskawki na skórze objawia się w tym znaczeniu wysypką i zaczerwienieniem. Zmiany skórne pojawić się mogą na całym ciele – na rękach, nogach, tułowiu, a także na twarzy. Wysypka na skórze po truskawkach jest często bardzo silnie swędząca. Niekiedy na skórze wystąpić może pokrzywka, czyli bąble wypełnione płynem, kotce mają różne rozmiary i kształty. Objawami skórnymi alergii na truskawki mogą być również krosty, zaczerwienienie i miejscowy obrzęk. 

Objawy alergii na truskawki pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku minut lub godzin od momentu zjedzenia owoców. Czas trwania zależy od nasilenia reakcji alergicznej i nierzadko wiąże się z koniecznością konsultacji lekarskiej. W skrajnych przypadkach uczulenie na truskawki może wywołać wstrząs anafilaktyczny będący realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia uczonej osoby, gdyż poza zaburzeniami oddychania powoduje również gwałtowny spadek ciśnienia krwi, wymioty, zawroty głowy oraz utratę przytomności. Z tego względu anafilaksja wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Jak leczyć uczulenie na truskawki?

Leczenie uczulenia na truskawki opiera się na domowych sposobach, gdyż polega przede wszystkim na wyeliminowaniu tego owocu z diety. Co więcej, należy uważać na produkty, które mogą zwierać kawałki truskawek, między innymi dżemy, ciastka, galaretki, soki owocowe czy koktajle mleczne. Szkodliwe mogą okazać się również produkty zawierające nawet śladowe ilości truskawek. Niemniej jednak w przypadku wystąpienia objawów alergii na truskawki niezbędna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki na alergię. Warto jednak wskazać, że uczulenie na truskawki najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci. U większości alergików uczulenie na truskawki zanika po kilku latach po uodpornieniu się ich układu pokarmowego, dlatego tez alergia u dorosłych na truskawki jest znacznie rzadziej spotykana. Niemniej jednak u kobiet w ciąży jest szczególnie niebezpieczna ze względu na rozwijający się płód. Co więcej, równie niebezpieczne jest spożywanie truskawek w okresie laktacji i karmienia piersią ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u niemowlęcia. Truskawki można podać niemowlakowi dopiero wówczas, kiedy ukończy 10. miesiąc życia.

Co podać w przypadku uczulenia na truskawki?

Objawy alergii pokarmowej na truskawki łagodzą leki antyhistaminowe. Niemniej jednak w przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej konieczne jest jak najszybsze podanie adrenaliny domięśniowe. Z tego względu osoby cierpiące na silną alergię na truskawki powinni być wyposażeniu w ampułostrzykawkę, zawierającą lek. Szybka i odpowiednia reakcja w przypadku wstrząsu anafilaktycznego będącego wynikiem alergii na truskawki może uratować życie. Dlatego też wiedza dotycząca postępowania i reakcji w przypadku wystąpienia alergii na truskawki jest niezwykle ważna. 

Alergię pokarmową mogą wywołać nie tylko truskawki, ale również inne produkty spożywcze. U alergików może dodatkowo wystąpić uczulenie na gluten czy nietolerancja histaminy. U niektórych osób pojawić się może alergia krzyżowa, polegająca na jednoczesnym występowaniu uczulenia na produkt spożywczy i alergeny wziewne.

Źródła:
  1. Hassan A., Venkatesh Y., „An overview of fruit allergy and the causative allergens”, Eur Ann Allergy Clin Immunol Vol 47
  2. Filipiak-Florkiewicz A., Ponikwia M., Topolska K., Florkiewicz A., Cieślik E., "Częstotliwość występowania chorób alergicznych wśród studentów”, Bromat. Chem. Toksykol. XLVI (2013), 4
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację