Jak sprawdzić co jest na recepcie?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
19:19
Zaktualizowano:

2 grudnia, 2023
17:44

Czym właściwie jest e-recepta?

Elektroniczna recepta to dokument, który obowiązuje zamiast recept papierowych. Wszystko po to, aby usprawnić obieg dokumentów oraz ułatwić kupno leków w dowolnej aptece. Nie bez znaczenia jest również fakt, że formatu elektronicznego nie można zgubić, tak jak bywało to w przypadku recepty papierowej. Wprowadzenie tej innowacji ma za zadanie zwiększenie wygody: lekarza, pacjenta oraz farmaceuty. W ten sposób minimalizuje się nie tylko ryzyko zgubienia dokumentu, ale również tego, że otrzyma się od farmaceuty niewłaściwy lek. Docelowo recepta w formie elektronicznej spełnia te same funkcje, które przed laty spełniała recepta papierowa. Po otrzymaniu e-recepty, pacjent na kilka różnych sposobów może sprawdzić, jakie leki lekarz przepisał i w jakiej ilości. Wystarczy skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Internetowe Konto Pacjenta

Jednym ze sposobów jest zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta. Można to zrobić przy pomocy profilu zaufanego. Na Internetowym Koncie Pacjenta należy wejść w zakładkę Recepty. Tam pacjent znajdzie receptę elektroniczną, która czeka na realizowanie, jak i te dokumenty, które już zrealizowano. Po kliknięciu w wybraną e-receptę pokaże się jej widok, a na nim przepisane leki, ich ilość, zasady przyjmowania, czy też dane pacjenta i dane lekarza wystawiającego dokument. Każda e-recepta ma swój termin ważności. Po jego przekroczeniu kupno leków będzie niemożliwe. Termin może być różny, a najmniej czasu pacjent ma w przypadku leków klasyfikowanych jako antybiotyki.

mObywatel lub mojeIKP

Kolejną z możliwości jest ściągnięcie i zainstalowanie aplikacji mObywatel lub mojeIKP. Ta jest bezpośrednio połączona z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki temu z poziomu aplikacji widoczne są recepty, a każda z nich ma swój kod QR. Wystarczy pokazać go farmaceucie, aby zrealizować receptę w aptece. Z poziomu aplikacji ma się również dostęp do poglądu dokumentu i można sprawdzić to, jakie leki zostały przepisane.

Weryfikacja recepty w aptece

Każda recepta ma swój dedykowany kod i jest przypisana do danego pacjenta. W związku z tym jej zawartość można sprawdzić również w aptece. W tym celu należy podać farmaceucie kod recepty i numer PESEL oraz poprosić o wskazanie przepisanych leków przez lekarza. Farmaceucie można pokazać także wydruk informacyjny zawierający kod kreskowy, plik w formacie PDF na ekranie telefonu, czy też kod QR z aplikacji mObywatel. Na tej podstawie również poinformuje o przepisanych przez lekarza preparatach.

Wydruk informacyjny

Podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym można poprosić lekarza o papierowy wydruk informacyjny. Poniekąd zastępuje on papierową receptę, która została wycofana kilka lat temu. Na wydruku informacyjnym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące przepisanych środków farmakologicznych. To nie tylko nazwa i ilość, ale również informacje jak przyjmować lek. Wydruk informacyjny stanowi jedną z podstaw do realizacji recepty w aptece. Wybierając zdalną konsultację medyczną (np. receptę online), można poprosić o przesłanie pliku PDF na maila, a następnie samemu go wydrukować. Zdalne konsultacje medyczne wykorzystywane są m.in. w przypadku choroby przewlekłej lub też kontynuacji stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Kontakt z lekarzem

Informacje dotyczące przepisanych leków można otrzymać również w bezpośrednim kontakcie z lekarzem prowadzącym lub z punktem rejestracji w przychodni. Zgodnie z polskim prawem, pielęgniarka lub inna osoba z rejestracji ma prawo poinformowania pacjenta o przepisanych lekach zarówno w kontakcie telefonicznym, jak i osobistym.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Narodowy Fundusz Zdrowia. (2023). Jak działa e-recepta. Dostępne pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-dziala-e-recepta/
  2. Pacjent.gov.pl. (2023). E-recepta. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację