Pieczenie pochwy - jak działać szybko?
Dodano:

18 lipca, 2022
08:36
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:46

Pieczenie pochwy – przyczyny

Pieczenie i swędzenie pochwy może mieć różne przyczyny. Mogą to być na przykład objawy infekcji bakteryjnej bądź grzybicznej; czasami zdarza się również, że znaczny dyskomfort wywoływany jest przez reakcje alergiczne.

Swędzenie i pieczenie pochwy należy jak najszybciej zdiagnozować; w przeciwnym wypadku takie objawy mogą mieć poważne powikłania, które utrudnią codzienne funkcjonowanie.

Nieleczona infekcja może prowadzić do tego, że u pacjentki pojawi się ból pochwy, co będzie uniemożliwiało na przykład odbywanie stosunku płciowego.

Trudne do wyleczenia są również infekcje grzybicze, które zostały początkowo zbagatelizowane. Uporczywe dolegliwości można jednak wyeliminować, ale konieczna do tego będzie wizyta u specjalisty.

Ginekolog z pewnością będzie w stanie ustalić, dlaczego występuje u danej kobiety swędzenie i pieczenie pochwy oraz zaleci najbardziej odpowiednią formę leczenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co może powodować pieczenie w pochwie?

Pieczenie pochwy może pojawić się na skutek braku higieny intymnej bądź też infekcji. Niezdiagnozowanie w porę takiego zjawiska sprawia, że stan ten może przerodzić się w zapalenie pochwy, a także inna infekcję intymną. Nieleczona infekcja intymna – bakteryjna bądź grzybicza, stanowi prawdziwe zagrożenie dla zdrowia, a nierzadko nawet życia pacjentki.

Warto dodać, że pieczenie w pochwie może być również oznaką choroby wenerycznej. W takiej sytuacji pojawia się nieprawidłowa wydzielina oraz zmiany skórne w okolicy narządów płciowych. Obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu to także dolegliwości, które zwiastują choroby weneryczne. Konieczne będzie wówczas porozmawianie z lekarzem, który będzie posiadał informacje z zakresu wiedzy specjalistycznej.

Na pieczenie pochwy wpływ mogą mieć nie tylko choroby weneryczne. Dolegliwości tego typu mogą pojawić się na przykład po stosowaniu niektórych leków – na przykład antybiotyków. Rozwinąć się może wówczas grzybica pochwy, która wymaga już konsultacji ginekologicznej.

Pieczenie pochwy

Diagnostyka – pieczenie pochwy

Każda pacjentka, która zaobserwuje u siebie pieczenie pochwy, powinna przede wszystkim dokładnie obserwować swój organizm. W wielu przypadkach pojawiają się bowiem dodatkowe objawy – na przykład suchość pochwy, zaczerwienienie warg sromowych czy też ból podczas oddawania moczu.

Tego typu informacje z pewnością pomogą lekarzowi znaleźć odpowiednią formę leczenia, a przed wszystkim postawić trafną diagnozę.

Pieczenie pochwy to dolegliwości, których nie powinno się bagatelizować. Wiele poważnych schorzeń może bowiem powodować swędzenie pochwy, zatem pojawienie się tego typu objawów jest jasnym sygnałem do tego, by zgłosić się do lekarza.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć swędzenie pochwy?

Leczenie tego niepokojącego stanu zależy przede wszystkim od jego przyczyny. W aptece dostępne są liczne środki, które mogą pomóc przy mniej uciążliwych dolegliwościach. Grzybica pochwy zwalczana jest często kremami bez recepty – na przykład Clotrimazolum.

Infekcje grzybicze mogą wyeliminować również środki, których głównym składnikiem jest nystatyna. Pieczenie pochwy po infekcji grzybiczej może być również sygnałem do tego, że infekcja nadal przebiega. Dobrze byłoby stosować również probiotyki, które wspomogą rozrost naturalnej flory bakteryjnej u pacjentki.

Konsultacja z lekarzem

Jeżeli stosowanie dostępnych bez recepty specyfików zawodzi, konieczna będzie wizyta u lekarza. Ginekolog na podstawie opisanych przez pacjentkę objawów, zleci przyjmowanie antybiotyku bądź globulek dopochwowych, które wyeliminują pieczenie pochwy. Przyczyny takiego stanu są równie ważne, zatem lekarz z pewnością wykona niezbędne badania, które na przykład pomocne będą w podejrzeniu choroby wenerycznej.

Aby wykluczyć różnego rodzaju choroby weneryczne, ginekolog może pobrać wymaz z pochwy pacjentki, by móc ustalić, jakie zakażenie powoduje pieczenie pochwy po stosunku czy w innych okolicznościach. Leki na grzybicę pochwy przeznaczone są do stosowania miejscowego, jednak w celu zapobieganiu infekcjom intymnym w przyszłości, konieczne może być przyjmować preparatów doustnych.

Zasady higieny intymnej

Warto zauważyć, że stan zapalny pochwy może pojawić się z uwagi na przyjmowanie antybiotyków na inne dolegliwości – na przykład infekcje górnych dróg oddechowych czy też problemy z cerą.

Osoby, które cierpią na skutek pieczenia pochwy, powinny przyjmować probiotyki, które znacząco ograniczą wystąpienie infekcji bakteryjnej. W takiej sytuacji nie można również zapominać o przestrzeganiu zasad higieny. Konieczne może być noszenie wkładek higienicznych; nie należy również zapominać o tym, by często robić prania bielizny.

 

Bakteryjne infekcje intymne – jakie są i co może je powodować?

Leczenie infekcji intymnych rozpoczyna się przede wszystkim od zdiagnozowania przyczyny takiego stanu. Zapalenie pochwy może pojawić się w przypadku infekcji bakteryjnej. Bakteryjne zapalenie pochwy wywołane jest zazwyczaj przez jeden z drobnoustrojów, który z reguły normalnie znajduje się w pochwie.

Zakażenie bakteryjne, które może dawać objawy pieczenia pochwy, pojawia się na skutek zaniku pałeczek kwasu mlekowego, przez co dochodzi do rozwoju flory tlenowej i beztlenowej. Pałeczki kwasu mlekowego mają kwaśny odczyn, który chroni przed chorobotwórczymi bakteriami. Ograniczenie ich ilości powoduje bakteryjne zakażenie pochwy, które pojawia się z uwagi na zaburzenie naturalnej mikroflory.

Kiedy dochodzi do zakażenia bakteryjnego?

Sytuacje tego typu pojawiają się najczęściej na skutek nieprawidłowej higieny. Zakażenia bakteryjne mogą wystąpić również poprzez stosowanie zbyt silnych środków myjących lub częste stosunki seksualne z różnymi partnerami, co zaburza mikroflorę pochwy.

Przyczyny pieczenia to między innymi bakterie beztlenowe Coli oraz paciorkowce, które powodują ból pochwy oraz podrażnienie śluzówki pochwy. Leczenie miejscowe nie zawsze się sprawdzi – na infekcję intymną tego typu koniecznie będą leki przeciwgrzybicze, które przepisze lekarz.

Infekcja grzybicza powinna być odpowiednio leczona – w przeciwnym razie może spowodować poważne powikłania.

Innym zakażeniem, które powoduje pieczenie pochwy, jest chlamydioza. To choroba weneryczna wywołana przez bakterię chlamydia trachomatis, którą można zarazić się podczas stosunku płciowego.

Chlamydioza przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów, zatem jest dość niebezpieczna. Schorzenie tego typu może prowadzić nawet do bezpłodności, zatem wato być wyczulonym na charakterystyczne objawy tej choroby.

Pojawiają się głównie nietypowe upławy, pieczenie, a także ból podczas oddawania moczu i uprawiania seksu – zwłaszcza u partnera, który może być zakażony właśnie tą bakterią.

Pieczenie i świąd podczas oddawania moczu

Pieczenie i swędzenie pochwy po oddawaniu moczu lub stosunku seksualnym wskazywać może bezpośrednio na zakażenie. Domowe sposoby na pozbycie się takich uciążliwych dolegliwości powinny być jednak wsparte odpowiednim leczeniem farmakologicznym. Zakażenie pochwy to dość poważne schorzenie, które musi być skutecznie wyleczone.

 

Domowe sposoby

Ból pochwy oraz inne dolegliwości związane z zakażeniem pochwy można łagodzić za pomocą ziół, które mają działanie przeciwgrzybicze i łagodzące świąd.

Mowa tu między innymi o aloesie, pokrzywie, nagietku lekarskim oraz szałwii. Redukują one również nieprzyjemny zapach upławów w Twojej pochwie.

Grzyby w rodzaju candida mogą być wyeliminowane poprzez robienie nasiadówek, a dolegliwości – takie jak pieczenie czy świąd, zostaną złagodzone przez stosowanie okładów.

Na pieczenie pochwy może pomóc również kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Obniża ona pH pochwy i może zredukować niepożądane objawy zakażenia. Doskonałym rozwiązaniem jest również ciepła kąpiel z rumiankiem, który doskonale działa na okolice intymne.

Profilaktyka jakichkolwiek infekcji intymnych to także noszenie przewiewnej bielizny w dobrze dobranym rozmiarze. Najlepiej, by była ona bawełniana, dzięki czemu nie będzie powodowała odparzeń.

Warto nosić przewiewną bieliznę również nocną, co będzie bardzo dobre dla flory bakteryjnej. Zdecydowanie lepsza jest koszula nocna, niż spanie w majtkach oraz spodenkach jednocześnie. Pamiętać jednak należy, by była ona z naturalnych materiałów.

Dobrze byłoby używać także delikatnych detergentów do prania – zarówno bielizny, jak i innych części garderoby. Używanie delikatnych środków piorących sprawia, że reakcje alergiczne praktycznie w ogóle się nie pojawiają!

Dbając o higienę intymną nie można zapominać o regularnych badaniach ginekologicznych.

Warto przemyśleć również swoje nawyki żywieniowe i ograniczyć cukier i alkohol, które czynnie uczestniczą w rozwoju różnego rodzaju infekcji w całym organizmie.

 

Pieczenie pochwy a antykoncepcja

Związek z infekcjami intymnymi może mieć również antykoncepcja. Kobiety, które stosują tego typu zabezpieczenie przed ciążą, często skarżą się na takie objawy. Rozwój oraz nawracanie grzybicy pochwy pojawia się również w momencie stosowania plastrów czy krążków dopochwowych.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie spore dawki estradiolu, który może przyczyniać się właśnie do zaburzania naturalnej mikroflory bakteryjnej pochwy.

Infekcji intymnych spodziewać się może również osoba używająca mechanicznych sposobów antykoncepcyjnych, czyli środków plemnikobójczych bądź też kapturków antykoncepcyjnych; zakażenia mogą wywołać nawet prezerwatywy!

Zdarza się czasem, że materiał z jakiego wykonuje się prezerwatywy – najczęściej jest to lateks, wywołuje reakcję alergiczną. W takiej sytuacji warto zakupić prezerwatywy, które nie zawierają w swoim materiale tego składnika.

Pieczenie pochwy podczas ciąży

Pieczenie odczuwalne w miejscach intymnych może pojawić się również w czasie ciąży. Objawy takie mogą być spowodowane przez zmiany hormonalne, przez które pH pochwy zmienia się na zasadowe, czyli idealne do rozwijania się różnego rodzaju stanów zapalnych.

Wszelkie infekcje czy niepokojące dolegliwości w czasie ciąży powinny być niezwłocznie omawiane z lekarzem ginekologiem.

Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia dużo bardziej poważnych zakażeń bakteryjnych, które mogą zagrozić ciąży czy spowodować na przykład przedwczesny poród.

Infekcje intymne u dzieci – jak leczyć?

Warto pamiętać, że infekcje intymne mogą pojawić się w każdym wieku. U dziewczynek tego typu zakażenia wiążą się najczęściej z bakteriami oraz grzybami. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie nosi zbyt obcisłej bielizny bądź czy materiał, z którego ją wykonano, jest odpowiednio przewiewny.

Dzieci mogą mieć również zaburzoną florę bakteryjną po antybiotykoterapii, dlatego niezwykle ważne jest przyjmowanie w tym czasie, a nawet nieco dłużej, odpowiednich probiotyków.

Przy infekcjach intymnych u dzieci lekarze zazwyczaj zalecają domowe metody. Wykonuje się między innymi nasiadówki z dodatkiem kory dębu, rumianku czy nagietka.

Zioła tego typu działają niezwykle kojąca na błony śluzowe. Jeżeli jednak objawy nie ustępują, niezbędne będzie skorzystanie z konsultacji ginekologicznej bądź wizyta u pediatry. Być może do leczenia konieczny będzie antybiotyk.

Pieczenie pochwy

Infekcje intymne w okresie okołomenopauzalnym

Zakażenia intymne mogą być również spowodowane zanikiem błony śluzowej pochwy oraz pęcherza moczowego, co ma bezpośredni związek z niedoborem estrogenów. Objawy takie mogą pojawić się nawet dziesięć lat po zakończeniu miesiączkowania!

Pacjentki skarżą się wówczas na suchość pochwy, pieczenie, świąd, a także wydzielinę z dróg rodnych oraz ból w czasie stosunku seksualnego. Nawracające zakażenia dają również objawy ze strony układu moczowego – pojawia się parcie na mocz, które występuje nawet w nocy.

Tego typu dolegliwości mogą dotyczyć od 10 do 40 procent kobiet po menopauzie. Niestety, jedynie co czwarta kobieta decyduje się zasięgnąć opinii lekarskiej czy wprowadzić odpowiednie leczenie.

 

Wizyta internetowa

Wiele pacjentek, które cierpią na objawy związane z infekcją okolic intymnych, musi czekać na wizytę u ginekologa naprawdę długi czas. Na szczęście istnieje pewna alternatywa, która umożliwia zasięgnięcie opinii eksperta bez konieczności oczekiwania na nią tygodniami!

Porady internetowe, które proponujemy swoim klientom, dostępne są praktyczne od ręki! Zainteresowani mogą wybierać spośród wielu specjalistów z różnych dziedzin.

Do tego, by móc usłyszeć konkretną diagnozę, wystarczy połączenie z internetem oraz ciche miejsce, w którym można swobodnie rozmawiać.

W czasie takiej wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentką szczegółowy wywiad na temat jej dolegliwości oraz ogólnego stanu zdrowia. Dzięki temu będzie w stanie postawić diagnozę, a także przepisać najbardziej odpowiednią formę terapii.

Pacjentka uzyska również receptę internetową, którą będzie mogła zrealizować w dowolnej aptece. Korzystanie z porad internetowych jest ogromnym udogodnieniem, z którego warto skorzystać w razie niepokojących dolegliwości.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. arowicz-Bilińska, A. (2021). Odbudowa prawidłowej flory bakteryjnej po leczeniu infekcji pochwy.,Ginekologia i Perinatologia Praktyczna
  2. Jarnot, M. (2016). Wpływ drobnoustrojów identyfikowanych w drogach rodnych na występowanie powikłań okołoporodowych.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację