Jakie są metody antykoncepcji dla kobiet i mężczyzn?
Dodano:

16 września, 2022
09:56
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:58

Najpopularniejsze metody antykoncepcji w Polsce

Istnieje wiele nowoczesnych metod antykoncepcji – hormonalne, niehormonalne, mechaniczne, chemiczne i naturalne. Różnią się one między sobą sposobem używania, bezpieczeństwem, wygodą, ale przede wszystkim skutecznością. Niemniej jednak pomimo wielu różnych sposobów zapobiegania ciąży, najpopularniejszą metodą antykoncepcji są prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne.

Bezsprzecznie najpopularniejszym sposobem zapobiegania ciąży w Polsce są prezerwatywy. Za popularnością kondomów zdecydowanie przemawia jej dostępność, niska cena, ale również łatwość stosowania. Barierowa metoda antykoncepcji jest zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem zapobiegania ciąży przez mężczyzn.

Wśród kobiet natomiast najpopularniejszym sposobem zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna, a przede wszystkim dwuskładnikowe tabletki hormonalne. Stosowanie ich zapewnia wysoką ochronę przed zajściem w niechcianą ciążę, a dodatkowo odpowiednio dobrane pigułki mogą być skuteczną formą terapii zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a co więcej mogą pomóc w walce z trądzikiem.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Przyjęło się, że stosowanie metod zapobiegających ciąży jest domeną kobiet. Okazuje się jednak, że istnieje kilka skutecznych i bezpiecznych metod antykoncepcyjnych, które dedykowane są dla mężczyzn. Warto wskazać, że antykoncepcja dla mężczyzn opiera się przede wszystkim na metodzie mechanicznej i chirurgicznej. Niemniej jednak najwięcej panów stosuje antykoncepcję mechaniczną, w postaci prezerwatyw. Znacznie mniej mężczyzn decyduje się na antykoncepcję chirurgiczną, która wiąże się z trwałym pozbawieniem płodności.

Najpopularniejszą metodą męskiej antykoncepcji są prezerwatywy. Kondomy stanowią rodzaj antykoncepcji barierowej, uniemożliwiają bowiem przedostanie się plemników do dróg rodnych kobiety i zapłodnienie komórki jajowej. Zaletą stosowania tej metody męskiej antykoncepcji jest fakt, że ich stosowanie dodatkowo zabezpiecza przed groźnymi chorobami oraz wirusami, które przynoszą są drogą płciową. Co więcej, prezerwatywy są łatwo dostępną, a dodatkowo stosunkowo tanią metodą zapobiegania ciąży. Dodatkowo, prezerwatywy występują w różnych wersjach, między innymi z wypustkami lub lubrykantem przedłużającym stosunek.

Dużą zaletą prezerwatyw jest również to, że są one wykonane z cienkiego materiału, dzięki czemu są niemal niewyczuwalne przez partnerów w trakcie zbliżenia. Niemniej jednak pomimo wielu zalet prezerwatyw, mają one również wady. W tym znaczeniu prezerwatywy nie zapewniają stuprocentowej skuteczności antykoncepcyjnej, a dodatkowo nierzadko są również źródłem dyskomfortu powodowanego koniecznością założenia ich podczas stosunku. Chcąc zwiększyć skuteczność prezerwatyw, warto stosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w postaci żelu plemnikobójczego bądź dodatkowej antykoncepcji, która stosowana jest przez kobiety.

Wazektomia stanowi najskuteczniejszą metodę antykoncepcyjną dla mężczyzn. Podczas zabiegu mikrochirurgicznego lekarz urolog doprowadza do bezpłodności poprzez podwiązanie lub przecięcie nasieniowodów. Dlatego też wazektomia należy do mechanicznych metod zapobiegania ciąży, gdyż jej celem jest uniedrożnienie nasieniowodów, przez co nie może dojść do zapłodnienia. Warto wskazać, że zabieg wazektomii jest nieinwazyjną metodą zapobiegania ciąży, a dodatkowo charakteryzuje się niskim wskaźnikiem powikłań. Podwiązanie czy przecięcie nasieniowodów ma wiele zalet, główną jest skuteczność. Co ważne, poddanie się wazektomii nie wpływa na jakość stosunków i odczuwaną przyjemność – nadal dochodzi do ejakulacji i orgazmu, ale nasienie pozbawione jest plemników. Warto jednak wskazać, że to metoda polecana jest przede wszystkim mężczyznom, którzy mają już dzieci lub nie planują potomstwa. Związane jest to z faktem, że wazektomia nie zawsze możliwa jest do odwrócenia w procesie rewazektomii.

Mężczyźni mogą również sięgnąć po metody antykoncepcji chemicznej, które charakteryzują się niską skutecznością, ale znacznie podnoszą skuteczność innych zastosowanych metod antykoncepcyjnych.

Stosunek przerywany przez niektórych mężczyzn traktowany jest jako naturalna metoda zapobiegania ciąży. Warto jednak wskazać, że wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wynosi 10-35. Oznacza to, że od 10 do 35 kobiet, które regularnie współżyją, stosując tę metodę zabiegania ciąży w ciągu roku, zajdzie w ciążę. Należy zatem jednoznacznie wskazać, że stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży i nie powinien być traktowany jako metoda antykoncepcyjna, gdyż charakteryzuje się wysoką zawodnością.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Metody antykoncepcji dla kobiet

Kobiety mają znacznie więcej możliwości zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, aniżeli mężczyźni. W tym znaczeniu dla kobiet dostępne są hormonalne, niehormonalne oraz naturalne metody antykoncepcji. Dzięki temu każda kobieta może dobrać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji.

Najmniejszy wpływ na organizm ma stosowanie naturalnych metod antykoncepcji. Metody rozpoznawania płodności bowiem polegają na obserwowaniu objawów, jakie pojawiają się w cyklu menstruacyjnym. W tym znaczeniu obserwacji podlega śluz z szyjki macicy, badanie ścian szyjki pochwy, a także mierzenie temperatury, która jest nieznacznie wyższa w czasie owulacji. Niemniej jednak stosowanie naturalnych metod antykoncepcji wiąże się z okresem zachowania wstrzemięźliwości seksualnej w trakcie dni płodnych. Naturalne metody planowania rodziny to:

 • metoda termiczna,
 • metoda Billingsa, czyli metoda śluzu szyjki macicy lub metoda śluzowa,
 • metoda Rötzera, czyli metoda objawowo-termiczna,
 • metoda kalendarzykowa, czyli kalendarzyk małżeński,
 • metoda laktacyjna.

Wśród dostępnych metod zapobiegania ciąży dedykowanych dla kobiet są również metody antykoncepcji niehormonalnej. W zależności od rodzaju antykoncepcji bez hormonów, zapłodnienie uniemożliwia zastosowanie bariery, przez którą nie mogą przedostać się plemniki bądź zastosowanie środków chemicznych, których celem jest unieruchomienie lub spowolnienie motoryki plemników. Warto jednak wskazać, że charakteryzują się one stosunkowo niską skutecznością i zwiększają ryzyko infekcji pochwy.

Do mechanicznych metod antykoncepcji należą:

 • błony dopochwowe, czyli kapturki dopochwowe,
 • kapturki naszyjkowe,
 • spirale dopochwowe, czyli wkładki domaciczne,
 • gąbka dopochwowa,
 • prezerwatywy dla kobiet.

Z kolei do chemicznych metod zapobiegania ciąży należą:

 • żele i kremy plemnikobójcze,
 • globulki antykoncepcyjne,
 • gąbka dopochwowa ze środkiem plemnikobójczym (stanowi połączenie metody chemicznej i barierowej).

Najskuteczniejszymi metodami zapobiegania ciąży są metody hormonalne. Jak sama nazwa wskazuje, polegają one na podawaniu hormonów w celu zapobiegania owulacji i zapłodnieniu. Aktualnie antykoncepcja hormonalna stosowana jest wyłącznie u kobiet. Istnieje wiele rodzajów antykoncepcji hormonalnej, środki hormonalne dostępne są w postaci:

 • minipigułek, czyli jednoskładnikowych tabletek hormonalnych,
 • dwuskładnikowych tabletek hormonalnych (wyróżnić tu można jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe tabletki antykoncepcyjne)
 • plastrów antykoncepcyjnych,
 • spirali antykoncepcyjnej hormonalnej,
 • hormonalnych krążków dopochwowych,
 • implantów podskórnych,
 • zastrzyków antykoncepcyjnych.

Warto również wskazać, że rodzajem antykoncepcji hormonalnej jest antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka „dzień po”. Warto jednak wskazać, że ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej może być stosowany wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, dlatego też nie powinien być stosowany jako ogólnodostępna metoda zapobiegania ciąży.

Metody antykoncepcji: skuteczność

Celem antykoncepcji jest skuteczne zabezpieczenie przed ciążą. Dlatego też przed wyborem najlepszej i najwygodniejszej metody zapobiegania ciąży, warto sprawdzić, jak skuteczny jest dany sposób antykoncepcji. O skuteczności najlepiej informuje wskaźnik Pearla, który przedstawia liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Dlatego też przy wyborze metody antykoncepcji warto wybierać te, które mają mniejszą wartość wskaźnika Pearla. Im niższy indeks Pearla, tym metoda zapobiegania ciąży jest skuteczniejsza.

Najwyższą skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja hormonalna. Najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe. Niemniej jednak mimo ich wysokiej skuteczności, warto wiedzieć, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się, że wpływ na skuteczność stosowanych pigułek hormonalnych mają leki i antybiotyki, a także zioła, a nawet niektóre owoce. Warto również wskazać, że istnieje zależność pomiędzy antykoncepcją hormonalną a alkoholem. W tym znaczeniu alkohol spożywany w nadmiarze może przyczynić się do obniżenia skuteczności tabletek, poprzez spowodowanie wymiotów, w wyniku których składniki pigułki nie zdążą się wchłonąć lub tabletka zostanie wydalona z organizmu.

Mechaniczne metody antykoncepcji, w zależności od rodzaju, charakteryzuje różna skuteczność, warto jednak wskazać, że stanowią one względnie skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Najmniej skuteczne w zakresie zapobiegania ciąży są naturalne metody antykoncepcji. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, które wpływają na skuteczność ich stosowania, między innymi konsekwentność i samodyscyplina, infekcje, dieta czy stres, a nawet tryb życia i praca zmianowa. Mimo to wciąż wielu Polaków decyduje się właśnie na naturalne metody planowania rodziny.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Awramiuk O. i in. (red.), „Antykoncepcja w pigułce”, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Warszawa 2019
 2. Karowicz-Bilińska A. i in., „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej”, Ginekol. Pol. 2014
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację