Alergia na roztocza: co warto wiedzieć o alergii na kurz?
Dodano:

21 listopada, 2022
11:52
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:25

Przyczyny alergii na roztocza i kurz

Uczulenie na kurz i roztocza, a właściwie uczulenie na roztocza kurzu domowego ma charakter alergii wziewnej, gdyż pojawia się w wyniku kontaktu dróg oddechowych z czynnikiem alergizującym, którym w tym przypadku są roztocza. Należy zatem wskazać, że alergenem są roztocza, czyli mikroskopijne pajęczaki o długości ciała od 0,1 do 0,5 mm. Co ważne, znajdują się one w każdym gospodarstwie domowym, a ich całkowite wyeliminowanie z otoczenia jest niemożliwe. Okazuje się, że roztocza kurzu domowego produkują około 30 białek, wykazujących właściwości uczulające. Co ważne, najbardziej alergennym czynnikiem są drobinki kału, gdyż to właśnie w odchodach roztoczy znajdują się silnie uczulające alergeny – Der p 1 i Der f 1. Co więcej, w kurzu domowym poza roztoczami znajdować się mogą również inne alergeny, do których należy między innymi pyłek roślin, sierść zwierząt, czy chociażby fragmenty ciał i odchody karaluchów, czy zarodniki pleśni.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy alergii na kurz i roztocza

Alergia na kurz i roztocza objawia się przede wszystkim porannym uczuciem niedrożności nosa, kiedy podczas całej nocy organizm wystawiony jest na działanie roztoczy znajdujących się w pościeli. Dodatkowo symptomami uczulenia na roztocza kurzu domowego są:

 • pogorszenie węchu,
 • katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa,
 • uporczywe kichanie i swędzenie nosa,
 • swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu,
 • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Dodatkowo pojawić się pomogą również bóle głowy, problemy z koncentracją, a także zaburzenia snu. Ponadto u niektórych osób uczulonych na roztocza i kurz, u których występuje silna alergia na kurz, przede wszystkim w nocy, występować mogą napady astmy oskrzelowej, której symptomami są między innymi świszczący oddech oraz duszności. U niektórych alergików dodatkowo wystąpić mogą objawy skórne, czyli zmiany na skórze w postaci świądu, zaczerwienienia, wysypki lub rzadziej pokrzywki.

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego mogą pojawić się każdego – zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Co więcej, czynnik alergizujący działa drażniąco przez cały rok, dlatego tez objawy uczulenia utrzymują się stale. Niemniej jednak należy wskazać, że objawy alergii są dokuczliwe szczególnie jesienią i zimą, kiedy najwięcej czasu spędza się w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach. Dodatkowo objawy alergii na roztocza kurzu domowego nasilają się zazwyczaj podczas sprzątania czy słania łóżka, kiedy kurz wzbija się w powietrze, trafiając bezpośrednio do oczu, układu oddechowego i nozdrzy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie alergii na roztocza kurzu domowego

Wdrożenie odpowiedniego leczenia alergii na roztocza kurzu domowego wiąże się z koniecznością postawienia diagnozy. Poza wywiadem lekarskim i diagnostyką, której służą testy skórne, w bardziej skomplikowanych przypadkach zastosowanie mają również próby prowokacyjne, polegające na bezpośrednim zakraplaniu alergenu do oskrzeli, nosa bądź worka spojówkowego.

Właściwe rozpoznanie umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. W terapii alergii na kurz i roztocza zastosowanie ma przede wszystkim leczenie objawowe. W łagodzeniu objawów uczulenia stosuje się leki na alergię w postaci tabletek przeciwhistaminowych, kropli do oczu i nosa, a także maści. Dodatkowo leczenie uczulenia na roztocza i kurz obejmować może również leki obkurczający naczynia, kromony, stosowane miejscowo glikokortykosteroidy, a także blokery receptorów leukotrienowych.

U osób z alergią na roztocza możliwe jest zastosowanie immunoterapii swoistej, czyli odczulania. Odczulanie ma na celu uzyskanie trwałej tolerancji na alergen, dzięki czemu nie będzie on wywoływał objawów w wyniku kontaktu z nim. Należy wskazać, że odczulanie jest jedyną przyczynową metodą leczenia alergii, której celem jest złagodzenie lub eliminacja objawów uczulenia, a także zapobieganie rozwojowi astmy oskrzelowej. Należy wskazać, że wadą takiej terapii jest długi czas leczenia, gdyż cała procedura trwa od 3 do nawet 5 lat. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku innych uczuleń, niezwykle istotnym elementem skutecznego leczenia alergię na roztocza jest unikanie kontaktu z alergenem i narażenia na niego.

Alergia na kurz: domowe sposoby

Domowe sposoby na alergię na kurz i roztocza polegają przede wszystkim na działaniach profilaktycznych, których celem jest zredukowanie roztoczy w najbliższym otoczeniu. Należy jednoznacznie wskazać, że wyeliminowanie roztoczy kurzu w mieszkaniu nie jest możliwe. Niemniej jednak można podjąć próby jego zminimalizowania. Profilaktyka w tym znaczeniu polega na:

 • praniu pościeli raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 stopni C,
 • częstym wietrzeniu pościeli oraz materacy,
 • wystawianiu pościeli na działanie słońca,
 • częstym wietrzeniu pomieszczenia,
 • utrzymywaniu w pomieszczeniu warunków utrudniających rozmnażanie roztoczy, czyli temperatury poniżej 22 stopni C i względnej wilgotności na poziomie około 45%,
 • wycieraniu kurzy wilgotnymi ściereczkami,
 • regularnym praniu pluszowych zabawek,
 • użytkowaniu kołder i poduszek z tkanin barierowych,
 • stosowaniu środków roztoczobójczych,
 • stosowaniu filtrów powietrza,
 • dbaniu o czystość w mieszkaniu.

Czy alergia na roztocza może minąć?

Nieleczona alergia na roztocza kurzu domowego przyczynia się do występowania nieprzyjemnych, dolegliwych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Dlatego też osoby, które chcą wyleczyć się z uczulenia na kurz, powinny poddać się immunoterapii alergenowej, czyli odczulaniu za pomocą podskórnych iniekcji, dzięki czemu alergia może całkowicie ustąpić i minąć.


Alergia na kurz i roztocza stanowi rodzaj alergii wziewnej, która jednoczenie może występować z innymi alergiami wziewnymi. Dlatego też alergicy powinni wiedzieć, co pyli w marcu, co pyli w maju, co pyli w sierpniu, a także co pyli w czerwcu, by przygotować się na sezon alergii wdrażając naturalne leczenie i leczenie środkami farmakologicznymi łagodzącymi objawy uczulenia.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Hajduga-Staśko B., Kasprzyk M., „Roztocze kurzu domowego jako czynniki alergenowe”, Alergoprofil, 2016 Krajewska-Siuda I., Słowiński J., Kasznia-Koszot J., „Metody profilaktyczne stosowane w celu eliminacji alergenów roztoczy kurzu domowego”, Ann. Acad. Med. Siles.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację