Zgubiony kod e-recepty - co robić?
Dodano:

12 kwietnia, 2023
19:08
Zaktualizowano:

16 sierpnia, 2023
10:53

Zgubiony kod recepty to częsty przypadek

Wbrew pozorom zgubienie kodu recepty to częsty przypadek. Dochodzi do niego wtedy, gdy pacjent zapodzieje gdzieś papierowy wydruk informacyjny z kodem kreskowym od lekarza lub przez pomyłkę usunie wiadomość SMS z kodem. Podobnie gubiono przed laty papierową receptę, ale na szczęście obecnie konsekwencje takiego zdarzenia są zdecydowanie mniej dotkliwe. Zgubiony kod recepty to nie koniec świata i można sobie z tym poradzić. To jedna z zalet, które posiada e-recepta. Od 2020 roku to jedyny dokument, na podstawie którego w Polsce można kupić leki w aptece.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kod e-recepty w Internetowym Koncie Pacjenta

W przypadku zgubienia kodu nieocenionym wsparciem jest Internetowe Konto Pacjenta. Loguje się do niego za pomocą profilu zaufanego. Profil zaufany można założyć przez konto bankowe. Po wejściu do Internetowego Konta Pacjenta wystarczy przejść do zakładki Recepty. Tam znajdują się recepty z przepisanymi lekami w ostatnim czasie. To zarówno dokumenty zrealizowane, jak i te, które dopiero czekają na realizację. Obok nich znajdują się indywidualne kody.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak jeszcze można uzyskać kod recepty?

Innym sposobem uzyskania zgubionego kodu recepty jest bezpośredni kontakt z przychodnią, gdzie e-recepta została wystawiona. Pracownicy rejestracji i pielęgniarki mogą podać taką informację przez telefon oraz podczas wizyty pacjenta w stacjonarnej przychodni.

Po co potrzebujesz kodu recepty?

Kod recepty potrzebny jest wtedy, jeżeli chcesz kupić leki w aptece, a jako sposób weryfikacji wybierzesz kod dokumentu i swój numer PESEL. Wówczas brak kodu sprawia, że zakup leków będzie niemożliwy. Jednocześnie sam numer PESEL nie uprawnia do zakupu leków, dlatego pacjent powinien odzyskać kod recepty lub skorzystać z innego sposobu jej realizacji. Co do zasady e-recepta to dokument elektroniczny, do którego dostęp ma się za pomocą dedykowanej aplikacji. Również lekarz rodzinny ma dostęp do recept danego pacjenta, więc kontakt z nim również może pomóc w odzyskaniu kodu.

Kupno leków bez kodu

Na szczęście istnieją inne sposoby na realizację e-recepty w aptece. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich.

Pobranie pliku w formie PDF

Z poziomu Internetowego Konta Pacjenta możesz pobrać receptę w formie PDF. Wystarczy kliknąć w opcję Pokaż Receptę. Następnie dokument można wydrukować lub pokazać farmaceucie na ekranie telefonu. W ten sposób można kupić leki bez konieczności podawania kodu e-recepty oraz numeru PESEL. To niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu pacjenci jeszcze lepiej chronią swoją prywatność. Numer PESEL to wrażliwe dane i warto zabezpieczyć je przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Aplikacja mObywatel

Kolejną z możliwości jest skorzystanie z aplikacji mObywatel. Ta jest bezpośrednio połączona z Internetowym Kontem Pacjenta. W związku z tym widnieją w niej recepty pacjenta wraz ze szczegółowymi informacjami. Każda z nich posiada indywidualny kod QR. Farmaceuta skanuje kod w aptece i na podstawie tego wydaje przepisane leki. W ten sposób nie ma konieczności podawania numeru PESEL ani kodu dokumentu. Tak działa e-recepta wgrana do aplikacji mObywatel.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Pacjent.gov.pl. (2023). Krok 4. Co robić z e-receptą. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/krok-4-co-robic-z-e-recepta
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację