Uczulenie na czekoladę: jakie są objawy i jak leczyć?
Dodano:

5 grudnia, 2022
15:12
Zaktualizowano:

13 grudnia, 2022
10:50

Czy czekolada uczula?

Czekolada powoduje wzrost poziomu serotoniny, czyli naturalnego hormonu szczęścia, ale również dodaje energii i poprawia humor. Z tego względu wiele osób dorosłych oraz dzieci chętnie sięga po czekoladę. Okazuje się jednak, że czekolada to produkt, który w swoim składzie zawiera szereg silnych alergenów. Alergenami w tym znaczeniu mogą być kakao, gluten, soja, białko mleka krowiego, orzechy, a także barwniki, aromaty oraz inne dodatki spożywcze. Każdy z tych składników może powodować wystąpienie uczulenia. Dlatego też niezależnie od rodzaju – zarówno czekolada gorzka, jak i mleczna, a nawet biała może powodować wystąpienie reakcji alergicznej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są objawy uczulenia na czekoladę?

Alergia na czekoladę najczęściej wiąże się z wystąpieniem zmian na skórze, pojawieniem się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dróg oddechowych, a także układu krążenia. Warto wskazać, że symptomy uczulenia na czekoladę są takie same zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej występującymi objawami alergii na czekoladę są:

 • wysypka pojawiająca się na twarzy czy przedramionach,
 • świąd, który często jest silny i bardzo uporczywy,
 • duszności i kaszel alergiczny,
 • katar sienny, alergiczny nieżyt nosa,
 • obrzęk języka, warg oraz gardła,
 • wzdęcia i biegunka,
 • nudności i wymioty,
 • zgaga,
 • bóle głowy,
 • złe samopoczucie.

U niektórych osób alergia na czekoladę może prowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Z tego względu w przypadku, kiedy poza powyższymi objawami zaobserwować można również spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca czy też trudności w oddychaniu, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej. Należy jednak podkreślić, że wstrząs anafilaktyczny pojawia się niezwykle rzadko.

Uczulenie na czekoladę u dzieci daje podobne objawy jak u dorosłych. Niemniej jednak w przypadku najmłodszych alergików wystąpić mogą dodatkowo inne symptomy, głównie ze strony układu pokarmowego. W tym znaczeniu wystąpić może między innymi krew w stolcu, a także pojawić się kolka jelitowa. Co więcej, alergia na czekoladę u dzieci może również objawiać się zbyt niskim przyrostem masy ciała.

Symptomy alergii na czekoladę pojawiają się w niedługim czasie od jej spożycia. Pierwsze objawy zazwyczaj występują w przeciągu 2 godzin od zjedzenia. Niemniej jednak alergia na czekoladę, podobnie jak każda inna alergia pokarmowa, może wiązać się z występowaniem objawów opóźnionych. W takim przypadku pierwsze symptomy można zaobserwować dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach od zjedzenia czekolady.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć uczulenie na czekoladę?

Wdrożenie leczenia uczulenia na czekoladę wymaga postawienia diagnozy. Rozpoznanie alergii umożliwia przeprowadzenie testów skórnych, a także wywiadu lekarskiego. Niekiedy w celu postawienia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie testu prowokacji, który powinien odbywać się w warunkach szpitalnych, gdyż wiąże się z ryzykiem wystąpienia gwałtownej reakcji alergicznej.

Rozpoznanie i zdiagnozowanie uczulenia na czekoladę umożliwia wdrożenie właściwego leczenia. Leczenie alergii na czekoladę, podobnie jak wszystkich alergii pokarmowych, polega przede wszystkim na unikaniu alergenu, czyli zastosowanie diety eliminacyjnej, a więc wykluczenie czekolady – gorzkiej, mlecznej i białej z menu. Leczenie uczulenia na czekoladę polega na przyjmowaniu leków na alergię. W przypadku nasilonych objawów zastosowanie mają zazwyczaj leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd oraz wysypkę. Jeżeli jednak uczulenie na czekoladę towarzyszą ataki duszności, kaszlu czy też nieżytu nosa niekiedy konieczna jest terapia glikokortykosteroidami i lekami rozszerzającymi oskrzela.


Uczulenie na czekoladę ma charakter alergii pokarmowej. Warto jednak wskazać, że niekiedy w czekoladzie uczula wyłącznie jeden składnik. Dlatego też należy ustalić, jakie produkty i składniki spożywcze działają alergizująco. Okazać się bowiem może, że osoby, u których występuje alergia na kakao, mogą jeść białą czekoladę. Niekiedy jednak występuje uczulenie na orzechy lub uczulenie na truskawki czy rodzynki, które mogą stanowić składnik czekolady lub jej dodatek. W takiej sytuacji z diety należy wyeliminować czekoladę z bakaliami, a także czekolady nadziewane, ale spożywać można czekoladę mleczną czy gorzką, jeżeli nie u alergika nie występuje uczulenie na kakao lub inne składniki czekolady.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Krogulska A., „Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną”, Alergia Astma Immunologia 2016, 21
 2. Sicherer SH, Sampson HA., „Food allergy: A review and update on epidemiology, pathogenesis, diagnosis, prevention and management”, Allergy Clin Immunol 2018
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację