Oznaki cukrzycy u mężczyzn – na co zwrócić uwagę?
Dodano:

28 lutego, 2023
22:20
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
22:20

Objawy cukrzycy u mężczyzn 

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, których cechą charakterystyczną jest stan przewlekłej hiperglikemii. Powodem jest nieprawidłowe wydzielanie lub działanie insuliny (czasem obu funkcji jednocześnie). 

Cukrzycę dzielimy na cztery główne grupy:

 • Cukrzyca typu I, której powodem jest niedobór lub całkowity brak insuliny, wynikający ze zniszczenia komórek β trzustki przez proces autoimmunologiczny.
 • Cukrzyca typu II, najczęściej występująca postać choroby, spowodowana zwiększoną opornością tkanek obwodowych na insulinę oraz jej niewystarczającym wydzielaniem. Ten rodzaj schorzenia spowodowany jest zazwyczaj przez otyłość (szczególnie brzuszną, centralną), nieprawidłowo zbilansowaną dietę oraz mało aktywny tryb życia. Chorobę tę możemy określić jako cukrzycę utajoną, ze względu na często długotrwale bezobjawowy przebieg.
 • Inne typy cukrzycy, czyli te o ściśle określonym czynniku etiologicznym, np. choroby trzustki, stosowanie niektórych leków, uwarunkowanie genetyczne, cukrzyca alkoholowa.
 • Cukrzyca ciężarnych spowodowana przez zaburzenia tolerancji glukozy, które pojawiły się po raz pierwszy w okresie ciąży.

Cukrzyca typu II jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych, uwarunkowanych czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Liczba przypadków cukrzycy w grupie 40-latków wynosi 3-5%, natomiast wśród 60-latków może sięgać nawet 20-30%. Zaobserwowano, że w ciągu ostatnich lat, częstość występowania cukrzycy była znacząco wyższa wśród mężczyzn niż kobiet, a szczególnie u mężczyzn w starszym wieku.

W diagnostyce cukrzycy u mężczyzn ważne jest szybkie zaobserwowane podstawowych objawów, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby oraz odpowiednio szybkie wdrożenie leczenia. Do podstawowych symptomów cukrzycy zaliczyć można:

 • wielomocz – w przypadku mężczyzn częste wizyty w toalecie kojarzyć się mogą najczęściej z prostatą. Rzadko kiedy w tym przypadku wykonuje się badanie poziomu cukru we krwi,
 • wzmożone pragnienie,
 • zmęczenie i ogólne osłabienie,
 • szybka utrata masy ciała,
 • senność,
 • pogorszenie pamięci i koncentracji,
 • impotencja bądź zmniejszona zdolność do zapłodnienia,
 • pojawienie się stopy cukrzycowej.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Cukrzyca a płodność u mężczyzn

Cukrzyca niesie za sobą wiele poważnych komplikacji zdrowotnych, które stanowią coraz poważniejszy problem medyczny na całym świecie. W Polsce żyje około 400 tysięcy mężczyzn chorujących na cukrzycę. 

Niepłodność jest to częściowy lub całkowity brak zdolności do wytworzenia funkcjonalnych bądź żywych gamet. W przypadku mężczyzn niepłodność oznacza brak możliwości zapłodnienia, wytworzenia żywych plemników lub zdolności do odbycia stosunku.

Do najczęściej wymienianych zaburzeń płodności wywołanych przez współistnienie cukrzycy zalicza się:

 • zaburzenia funkcji jąder,
 • zmniejszoną zdolność do zapłodnienia,
 • ejakulację wsteczną,
 • impotencję (szacuję się, że może ona dotyczyć nawet połowy mężczyzn, wśród których stwierdzono cukrzycę typu II). 

Jednym z głównych czynników, który negatywnie wpływa na erekcję wśród mężczyzn chorych na cukrzycę, są zmiany w morfologii autonomicznych włókien nerwowych prącia. Długo utrzymujące się okresy hiperglikemiczne mogą stanowić również przyczynę powstawania wolnych rodników tlenowych, co skutkuje nasileniem się zjawiska stresu oksydacyjnego. Czynniki te są głównym powodem zaburzeń funkcji rozrodczych wśród mężczyzn chorujących na cukrzycę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Powikłania cukrzycy u mężczyzn

W momencie przewlekłego działania hiperglikemii w organizmie może dojść do uszkodzenia wielu narządów. Zmiany te określa się mianem mikro- i makroangiopatii. 

Do powikłań mikroangiopatycznych należą:

 • retinopatia – uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka, które może skutkować odwarstwianiem się siatkówki lub nawet utratą wzroku,
 • nefropatia – uszkodzenie nerek w wyniku przewlekłej hiperglikemii, może prowadzić do ich niewydolności,
 • polineuropatia obwodowa – uszkodzenie nerwów obwodowych, którego efektem mogą być owrzodzenia stóp, zniekształcenia stawów, a nawet amputacje,
 • neuropatia autonomiczna – która przyczynia się do zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, zaburzeń w obrębie układu moczowo-płciowego, impotencji, a także zaburzeń funkcji układu sercowo-naczyniowego.

 Powikłania typu makroangiopatycznego to między innymi:

 • zawał mięśnia sercowego,
 • udar mózgu,
 • zmiany niedokrwienne, 
 • zgorzel kończyn dolnych.

Powodem występowanie tych poważnych dolegliwości jest fakt, że u osób chorujących na cukrzycę znacznie częściej dochodzi do rozwoju miażdżycy tętnic. Bardzo często towarzyszy im również nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia gospodarki lipidowej, takie jak podwyższony poziom cholesterolu frakcji LDL czy podwyższony poziom triglicerydów. 

Należy pamiętać, że nie wolno bagatelizować żadnych negatywnych objawów, jakie odczuwamy w funkcjonowaniu organizmu. Niestety cukrzyca jest schorzeniem, które w wielu przypadków nie daje żadnych oznak, nawet przez bardzo długi czas. Dlatego tak ważne jest, aby przynajmniej raz w roku wykonać zestaw podstawowych badań, które pozwolą zaobserwować, czy w organizmie nie doszło do żadnych niepokojących zmian oraz pozwolą dostatecznie szybko wdrożyć skuteczne leczenie. Cukrzyca to schorzenie, które może wywołać wiele poważnych komplikacji w codziennym życiu, dlatego nie wolno jej bagatelizować.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. M. Derkacz, I. Chmiel-Perzyńska, A. Nowakowski, Etiopatogeneza zaburzeń płodności wśród mężczyzn chorych na cukrzycę, https://core.ac.uk/download/pdf/268454076.pdf
 2. M. T. Małecki, J. Skupień, Cukrzyca u starszego mężczyzny, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/245063/malecki_skupien_cukrzyca_u_starszego_mezczyzny_2007.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację