Zapalenie zatok u dzieci: objawy, leczenie
Dodano:

28 marca, 2023
00:09
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
00:09

Objawy zapalenia zatok u dziecka 

Charakterystycznym objawem zapalenia zatok zarówno u dorosłych, jak i u dzieci jest najczęściej katar. Przy chorobie pojawia się żółta lub zielona, ropna wydzielina cieknącą z nosa. Dodatkowo przy schorzeniu bardzo często występuje gorączka, która wskazuje na toczący się w organizmie stan zapalny. Niemniej jednak w niektórych przypadkach, zapalenie zatok może przebiegać bez gorączki. Typowy jest również stosunkowo silny ból głowy, który określany jest jako rozpierający, zlokalizowany na czubku głowy, czoła i twarzy. Co ważne, ból głowy nasila się przy schylaniu czy aktywności. Dodatkowo na zapalenie zatok u dzieci wskazywać może ogólne osłabienie, utrata apetytu, złe samopoczucie oraz męczliwość. W niektórych przypadkach dodatkowo wystąpić mogą objawy takie jak: 

  • kaszel przy zapaleniu zatok. 
  • ból gardła i drapanie w gardle, 
  • obrzęk powiek, który towarzyszy infekcji zatok sitowych, 
  • czasowa utrata węchu. 

Należy również wskazać, że przy przewlekłym zapaleniu zatok u dzieci pojawić się mogą również objawy w postaci zapalenia oskrzeli, migdałków lub krtani, za które odpowiada obecny w zatokach stan zapalny. Ostre zapalenie zatok u dzieci zazwyczaj dotyczy zatok sitowych i szczękowych. Pojawiają się wówczas charakterystyczne objawy w postaci wysokiej gorączki i zatkanego nosa, a także tkliwości i obrzęku twarzy. Dodatkowo pojawia się ból przy dotykaniu i opukiwaniu twarzy w okolicach zatok. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie zapalenia zatok u dzieci 

Wystąpienie typowych dla zapalenia zatok u dzieci objawów wiąże się z koniecznością jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Okazuje się bowiem, że nieleczone zapalenie zatok u dzieci może skutkować przejściem stanu zapalnego w przewlekłe zapalenie zatok, które może wiązać się z koniecznością punkcji oraz płukania zatok. Natomiast leczenie wirusowego zapalenia zatok przy pojawieniu się pierwszych symptomów zazwyczaj ma charakter leczenia objawowego. Leczenie w tym znaczeniu obejmuje podawanie leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Dodatkowo lekarz może przepisać medykamenty, których zadaniem jest nawilżanie śluzówki nosa, a także leków ułatwiających usuwanie zalegającej w jamie nosowej wydzieliny. Natomiast w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok u dzieci, konieczna może okazać się antybiotykoterapia. 

Leczenie zapalenia zatok u dzieci jest niezwykle istotne, ponieważ nieleczony stan zapalny wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań. W tym znaczeniu do najczęstszych powikłań zapalenia zatok u dzieci należy zapalenie szczęki czy zapalenie nerwu wzrokowego. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na zapalenie zatok u dziecka

W łagodzeniu dolegliwości i pomocniczo w terapii zapalenia zatok u dzieci warto również wdrożyć domowe sposoby leczenia choroby. W tym celu należy często wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa dziecko. Równie istotna jest odpowiednia wilgotność powietrza, dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza lub rozwieszając mokre ręczniki na grzejniki. Dziecko cierpiące na zapalenie zatok powinno leżeć z wysoko uniesioną głową, gdyż taka pozycja ułatwia spływanie wydzieliny do nosa. Ulgę w dolegliwościach może przynieść również wkraplanie do jamy nosa roztworu soli morskiej lub soli fizjologicznej, co ma na celu rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie usunięcia jej nadmiaru. Ponadto u dzieci można stosować inhalacje, których zadaniem jest nie tylko nawilżenie jamy nosa i zatok, ale również rozrzedzenia zalegającej wydzieliny i ułatwienie jej wydmuchania. Przy silnych dolegliwościach bólowych, które towarzyszą zapaleniu zatok u dzieci, za zgodą lekarza można podać leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Ponadto w niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się również ciepłe okłady, które stosowane są w okolicy czoła.

Ile trwa zapalenie zatok u dzieci?

Zatoki przynosowe u dzieci narażone są na częste infekcje, na przykład podczas przeziębienia. Należy wskazać, że zapalenie zatok przynosowych, które towarzyszy przeziębieniu, zazwyczaj ustępuje w momencie ustępowanie objawów przeziębienia. Oznacza to, że zapalenie zatok u dzieci trwa od 7 do 10 dni. Niemniej jednak w przypadku, kiedy choroba utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni i trwa nawet do trzech miesięcy, wówczas można mówić o nawracającym zapaleniu zatok lub o przewlekłym zapaleniu zatok.

Zapalenie zatok to jedna z częściej diagnozowanych chorób, która pojawić się może zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Należy wskazać, że zapalenia zatok nie można lekceważyć, ponieważ nieleczona choroba może wiązać się z groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Dlatego też szczególną ostrożność należy zachować przy zapaleniu zatok w ciąży.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Antoni Krzeski, Andrzej Radzikowski, Agnieszka Strzembosz, „Ostre zapalenie zatok przynosowych u dzieci”, Magazyn Otolaryngologiczny, wrzesień 2007
  2. Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung, „Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych”, Pediatr Med Rodz 2014, 10
  3. Małgorzata Leszczyńska, Michał Karlik, Piotr Dąbrowski, Witold Szyfter, „Zapalenie zatok przynosowych - diagnostyka i leczenie”, Przewodnik Lekarza, 2003, 6, 9
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację