Jakie leki stosować na łuszczycę skóry
Dodano:

2 sierpnia, 2022
08:21
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:45

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to nic innego, jak przewlekła choroba zapalna, na którą cierpieć może nawet trzy procent całej populacji ludzkiej! Symptomy, takie jak zmiany skórne oraz silny świąd dotyczyć mogą nawet trzydziestu procent chorych. Doświadczają oni suchej skóry i rogowacenia naskórka; pojawić się może również wypadanie włosów, świąd skóry, jak również łupież pstry.

Geneza łuszczycy

Konkretne przyczyny pojawienia się łuszczycy nie są do końca znane. Stan zapalny może pojawić się na całej powierzchni ciała bądź wyłącznie w kilku miejscach. Najczęstszą przyczynę występowania takiego stanu upatruje się w predyspozycjach genetycznych; nie jest to jednak udowodnione.

Czynniki środowiskowe

Zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj z uwagi na ekspozycję na czynniki środowiskowe. Stany zapalne generowane są na przykład przez przebyte infekcje – na przykład zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami powodującymi głównie zapalenie gardła.

Podrażnienia skóry mogą uwidocznić się również poprzez nadmierne spożywanie alkoholu oraz długo trwający stres. Nie bez znaczenia są także leki stosowane na różne dolegliwości – mowa tu zwłaszcza o substancjach blokujących receptory adrenergiczne, czyli tak zwane beta-blokery.

Duże znaczenie w przypadku zachorowania na łuszczycę skóry głowy bądź innych części ciała, mają również występujące zaburzenia metaboliczne. Mowa tu między innymi o insulinooporności, nadciśnieniu tętniczym, chorobach układu sercowo-naczyniowego, jak również cukrzycy typu 2. Z łuszczycą bezpośredni związek mają również stany depresyjne oraz lękowe, zatem w leczeniu łuszczycy należy brać pod uwagę również psychoterapię bądź wizytę u psychiatry.

łuszczyca skóry

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Łuszczyca — gdzie się pojawia na ciele?

Zaczerwienienie, które może zwiastować właśnie łuszczycę, pojawić się może na całym ciele bądź też na skórze głowy. Najczęściej jednak dotyczy ona zgięć stawów kolanowych bądź łokciowych, a także przestrzeni między pośladkami. Oprócz pojawienia się ich na skórze głowy, czyli tam gdzie rosną włosy, objawy choroby widoczne są u pacjentów także na rękach, nogach, szyi, a także twarzy.

Objawy łuszczycy mogą pojawić się także na rogowych warstwach ochraniających paznokcie, płytce podpaznokciowej oraz w jamie ustnej. Związek z łuszczycą mogą mieć również zmiany skórne w obrębie narządów płciowych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Łuszczyca — objawy

Łuszczyca charakteryzuje się zmianami skórnymi, które są dość łatwe do zdiagnozowania. Pojawiają się na owłosionej skórze głowy bądź w wielu innych miejscach na całym ciele.

Wygląd zmian skórnych

Podrażnienia skóry głowy oraz innych części ciała wyglądają najczęściej jak grudki skórne, które mają czerwonobrunatny kolor. Przy łuszczycy podrażnienia tego typu mogą mieć różną wielkość i zajmować dowolne miejsce. Zdarza się, że podrażnienie jest niewielkie; innym razem może ono zająć nawet całą powierzchnię skóry głowy.

Cechy charakterystyczne

Specyficzną cechą tego typu podrażnień jest fakt, że występują one wyraźnie odgrodzone od tkanki zdrowej. Na takiej zmianie skórnej mogą pojawić się srebrzystobiałe łuski, które mają skłonność do pękania.

Rozdrapywanie tego typu ran prowadzić może do pojawienia się struktur, które lśnią i mogą przypominać świecący wosk. Zmiany w obrębie skóry głowy czy innych części ciała, które będą rozdrapywane, mogą krwawić.

łuszczyca skóry

Łuszczyca — diagnoza

Chorowanie na łuszczycę głowy czy całego ciała to stan, który wymaga wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Ta przewlekła choroba odznacza się tym, że może przebiegać w dwóch różnych procesach. Określenie, z którym typem mamy do czynienia, jest niezwykle ważne w leczeniu łuszczycy. Może ona mieć charaktery przewlekły bądź nawracający. Wykonywanie codziennej pielęgnacji skóry, a także zastosowanie leków biologicznych nie oznacza wcale końca problemu – schorzenia tego nie można niestety całkowicie wyleczyć. W leczeniu łuszczycy najważniejsze jest jednak zapobieganie nawrotom oraz łagodzenie dolegliwości związanych z objawami.

W terapii łuszczycy warto uświadomić sobie, że nawet jeśli objawy znikną, to mogą pojawić się ponownie po kilkunastu tygodniach, a nawet wielu latach.

Konkretne rodzaje łuszczycy

Leczenie łuszczycy uzależnione jest od rodzaju schorzenia, z jakim mamy właściwie do czynienia. Według takiego kryterium dobierane są również leki na łuszczycę głowy czy całego ciała.

Rodzaje łuszczycy to na przykład łuszczyca umiarkowana, zwyczajna bądź plackowata. Te odmiany występują najczęściej i charakteryzują się specyficznymi zmianami skórnymi, na podstawie których łatwo można zdiagnozować chorobę.

Wyróżnia się równie często łuszczycę kropelkowatą, stawową, asymetryczną, jak również odwróconą. Diagnozuje się także łuszczycę krostkową uogólnioną, która oprócz zmian na ciele (mogących obejmować także skórę głowy), powoduje również wysoką temperaturę ciała. Może pojawić się wówczas również łupież pstry.

Najrzadziej występująca odmiana łuszczycy to erytrodemia łuszczycowa. W wyniku takiego schorzenia na ciele chorego pojawiają się ciężkie, a zarazem niezwykle trudne do wyleczenia zapalnie skóry powodujące nieprzyjemny zapach, nazywane erytrodermią. Stan taki wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem, gdyż może on powodować poważne powikłania.

Co pomaga w leczeniu łuszczycy?

Leki na łuszczycę powinien przede wszystkim zlecić lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Do diagnozy konieczne jest określenie rodzaju łuszczycy, na jaką choruje dana osoba – dopiero wówczas możliwe jest leczenie łuszczycy.

Leczenie miejscowe

Warto od razu podkreślić, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek maści – nawet jeśli jest to wyrób medyczny leczniczy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dostępne w aptece preparaty i kremy bez recepty nie zawsze mają bowiem korzystny wpływ na stan zdrowia pacjenta. Chory naskórek może po prostu nie reagować na specyfik, który reklamowany jest jako skuteczny lek. Leczenie ogólne może nie zadziałać również z tego względu, że krem czy szampon nie jest w stanie wnikać w głębsze struktury zmian skórnych, przez co działa u pacjentów wyłącznie powierzchniowo.

Leczenie łuszczycy za pomocą leków biologicznych czy innych medykamentów musi poprzedzać konsultacja ze specjalistą, który będzie w stanie dobrać najbardziej skuteczne leki.

Etapy terapii łuszczycy

Leczenie zmian skórnych rozpoczyna się od tego, by usunąć skutecznie srebrzystobiałe łuski, jakie pojawiły się u pacjentów. W leczeniu łuszczycy doskonale sprawdzą się zatem preparaty, które mają właściwości złuszczające. Warto jednak dodać, że leki stosowane równocześnie z preparatami keratolitycznymi, mogą przyczyniać się do osłabienia działania pochodnych witaminy D.

Skuteczny lek na łuszczycę

Następnym etapem, który ma na celu zahamowanie rozwoju choroby, jest wyeliminowanie procesu namnażania się zmienionego naskórka, a co za tym idzie – również stanu zapalnego skóry u pacjentów. Tutaj przydadzą się kremy z dziegciem bądź cygnoliną, które mogą przynajmniej w pewnym stopniu zahamować rozwój tych niepożądanych objawów. Wykazują działanie przeciwzapalne oraz sprzyjają pielęgnacji skóry głowy i innych części ciała. Preparaty dziegciowe również wykazują działanie przeciwbakteryjne.

Specjalistyczne leki

Jako leki na łuszczycę poleca się również glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny, oraz retinoidy. Ostatnia faza leczenia obejmuje nie tylko leki biologiczne, ale przede wszystkim szeroko zakrojoną pielęgnację skóry głowy oraz całego ciała. Polecany jest olej lniany oraz preparaty z kwasem salicylowym. Na włosy warto nakładać specjalistyczny szampon, który nie podrażni dodatkowo skóry głowy u pacjentów. Preparaty na włosy tego typu z pewnością znaleźć można w każdej aptece.

Krem czy maść?

Każdy wyrób medyczny inny – zarówno krem, jak i szampon do włosów czy produkty bez recepty, powinien być konsultowany z lekarzem! Zmaganie się z łuszczycą wymaga leczenia, które zakłada nie tylko produkty bez recepty, gdyż mogą one nie przynieść żadnego rezultatu. Retinoidy oraz inne leki – w postaci płynnej czy w postaci maści, powinny być zawsze stosowane ściśle według zaleceń lekarza.

Łuszczyca a kwas salicylowy

Znanym sposobem na walkę z tym schorzeniem są leki na łuszczycę, które zawierają kwas salicylowy. Mowa tu o maściach o charakterze keratolitycznym, zawierającym kwas w stężeniu od pięciu do nawet dwudziestu procent.

Stosując tego typu leki na łuszczycę należy jednak pamiętać o tym, że im wyższą wartość procentową ma lek, tym może wykazywać silniejsze właściwości złuszczające. Aplikowanie tego typu maści na nawarstwione srebrzyste łuski powoduje znacznie szybsze ich odpadnięcie, dzięki czemu kolejny stosowany lek może dotrzeć do znacznie głębiej położonych tkanek.

Preparaty na łuszczycę skóry głowy

Warto dodać, że wiele przepisanych przez lekarza preparatów mogą nie być dostępne w aptece. Przy łuszczycy zleca się czasami leki biologiczne – zwłaszcza, jeśli inne metody leczenia zawodzą. Preparaty tego typu to nic innego, jak biała, które wytwarzane są za pomocą metod inżynierii genetycznej.

Stosowanie tej metody jest jednak dość kosztowne; lekarz podejmie taką decyzję jedynie w momencie, gdy inne przepisane leki nie będą dawały praktycznie żadnych rezultatów, a objawy łuszczycy będą coraz bardziej dokuczliwe.

Maści na łuszczycę – leczenie miejscowe

W przypadku rozwoju choroby, jaką jest łuszczyca, konieczne jest dobranie odpowiedniej terapii. Zmiany skórne, które nie przekraczają dziesięciu procent skóry całego ciała, można z powodzeniem próbować wyeliminować za pomocą odpowiednich specyfików. W takiej sytuacji może sprawdzić się krem czy szampony, które dostępne są bez recepty.

Hamowanie zmian skórnych

Do tego, by łuszczyca nie rozwijała się na dalszą powierzchnię skóry, konieczne będą nieco silniejsze preparaty.

Preparaty z cygnoliną

Szczególnie polecana jest maść z cygnoliną. Pierwsze rezultaty stosowania tego leku obserwuje się już w ciągu kilku tygodni! Maść ta występuje wyłącznie w formie leku recepturowego. Warto jeszcze dodać, że nieumiejętne smarowanie zmienionych chorobowo miejsc może sprawić, ze pojawią się podrażnienia oraz oparzenia naskórka. Aby uniknąć tego typu niepożądanych dolegliwości, warto zabezpieczyć zdrowe tkanki – na przykład używając wazeliny bądź pasty cynkowej.

Preparaty dziegciowe oraz retinoidy

Preparat ten stosuje się wyłącznie zewnętrznie. Co ważne, można go swobodnie łączyć z miejscowymi środkami, które mają działanie przeciwzapalne. Często zaleca się także specyfiki zawierające retinoidy oraz glikokortykosteroidy. Hamują one procesy zapalne i można je stosować równocześnie z pochodnymi witaminy D, które zawierają także kwas cytrynowy.

Maść na łuszczycę do pielęgnacji

Ostatni etap zmagania z chorobą, jaką jest łuszczyca, to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto zaopatrzyć się w łagodzące balsamy do ciała, jak również emolienty, które skutecznie zmniejszają swędzenie.

Warto kupić także kremy przeciwbakteryjne, które nie tylko redukują świąd, ale również działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Dobrym sposobem na walkę z łuszczycą są również maści konopne. Minimalizują one zaczerwienienie oraz bolesność zmian skórnych. Wykazują również działanie zmiękczające, dzięki czemu mogą wygładzać zmiany łuszczycowe. Regularne aplikowanie maści konopnych może również pomóc odbudować naturalny płaszcz ochronny skóry, zwany hydrolipowym. Jego obecność niezbędna jest do tego, by chronić całe ciało przed różnymi niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi.

łuszczyca skóry

Maść na łuszczycę — czy warto kupić?

Preparaty na łuszczycę mogą zadziałać jedynie wówczas, gdy dany pacjent stosuje je prawidłowo. Leczenie zmian chorobowych powinno przebiegać w wymienionych wyżej etapach, dzięki czemu skóra będzie miała szansę skutecznie się zregenerować. Do tego, by taka terapia przyniosła odpowiednie rezultaty, konieczna jest diagnoza lekarska. Wizyta u specjalisty w momencie pojawienia się pierwszsych objawów łuszczycy jest niezbędna!

Wizyta u specjalisty

Konsultacja zmian skórnych z lekarzem jest zasięgnąć korkiem do tego, by móc pozbyć się takich niepożądanych dolegliwości. Niestety, wiele osób nie chce czekać kilku tygodni w kolejce do dermatologa, zatem całkowicie rezygnuje z takiej wizyty. Na szczęście istnieje inne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zasięgnąć opinii specjalisty. Proponujemy zainteresowanym porady internetowe, które praktycznie niczym nie różnią się od wizyt stacjonarnych!

W czasie takiej wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad dotyczący jest stanu zdrowia oraz postawi rzetelną diagnozę. Na tej podstawie możliwe będzie wskazanie najskuteczniejszej formy leczenia, które na pewno przyniesie ulgę każdemu, kto zmaga się z łuszczycą!

Uzyskanie recepty online

Korzystanie z wizyty internetowej to również możliwość uzyskania recepty online. Tego typu dokument uprawnia pacjenta do wykupienia niezbędnych leków w każdej aptece. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne i szybkie, zatem skorzystanie z porady internetowej to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla każdego, komu zależy na szybkiej diagnozie i pozbyciu się niepokojących objawów!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Sakson-Obada, O., Wycisk, J., Pawlaczyk, M., Gerke, K., & Adamski, Z. (2017). Łuszczyca jako czynnik ryzyka dla zakłóceń w Ja cielesnym-moderująca rola płci. Psychiatria Polska, 51(2), 271-281.
  2. Nowak, A., Popko, M., & Klimowicz, A. (2016). Preparaty pochodzenia roślinnego w pielęgnacji skóry u chorych z łuszczycą. Postępy Fitoterapii, 1(1), 11-18.
Udostępnij artykuł:
Paulina T
20 października 2023, 7:42
Najlepiej takie jakie przepisze lekarz. Zdecydowanie specjalista powinien wybierać co i jakie dawki przepisywać. Sama przechodziłam przez kilka antybiotyków i dopiero ostatnio u mnie się skóra poprawiła. Cierpię na łuszczycowe zapalenie skóry i dużo u mnie dają leki plus też ostatnio używam też dermokosmetyków i... jest spokój. Dawno nie miałam takiego wyciszenia.
haniaaa
17 listopada 2023, 16:57
Na suchą skórę głowy oraz łuszczycę, możesz wypróbować maseczkę z oleju rycynowego, maści konopnej dr. Retter 24% oraz kilku kropel soku z cytryny. Aby osiągnąć optymalne efekty, postępuj zgodnie z poniższymi krokami: Podgrzej olej rycynowy, aby był ciepły, ale nie gorący. Następnie dodaj maść konopną dr. Retter 24% oraz kilka kropli soku z cytryny. Wymieszaj składniki, aby uzyskać konsystencję, która wystarczy na pokrycie skóry głowy, ale nie będzie zbyt płynna. Wmasuj maseczkę w skórę głowy przez około 15-20 minut. Następnie załóż czepek, aby utrzymać maseczkę na miejscu. Pozostaw maseczkę na skórze głowy tak długo, jak to możliwe, najlepiej na kilka godzin lub przez całą noc. Na koniec, spłucz głowę naparem z liści laurowych. Pamiętaj, że oryginalną maść konopną dr. Retter 24% oraz olej rycynowy bez toksycznego heksanu, na wyciszenie stanów zapalnych, polecam olej CBD 5% cannatopia oraz siarkę organiczną MSM, która jest budulcem skóry. Wszystkie te produkty możesz znaleźć w konopnej farmacji w Poznaniu, która posiada także sklep online. Alternatywnie, możecie poszukać ich w sklepach w Twoim mieście. Powodzenia!
natti
14 grudnia 2023, 0:34
@paulina, ja też używam dodatkowo jako wsparcie jeszcze dermo xd u mnie o tyle ciężej że mam łzs na skórze głowy więc trochę trzeba było się naszukać. obecnie mam płyn, emulsję i szampon z psorisel, ale przechodziłam tez przez inne marki. nie były złe, ale jednak u mnie najlepiej radził sobie ten zestawik.
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację