Jakie ćwiczenia przy miażdżycy?
Dodano:

20 marca, 2023
18:32
Zaktualizowano:

15 maja, 2023
18:44

Aktywność fizyczna w miażdżycy

Regularna aktywność fizyczna niezwykle korzystnie wpływa na cały organizm i poprawę wydolnościową wielu narządów. Warto podkreślić, iż nawet umiarkowanej intensywności ćwiczenia pozwalają na zachowanie odpowiedniej wagi ciała, a u osób zmagających się z nadwagą i otyłością w szybszym czasie umożliwiają pozbycie się zbędnych kilogramów. Dodatkowo aktywność fizyczna korzystnie wpływa również na profil lipidowy krwi. W tym znaczeniu regularny wysiłek fizyczny wykazuje korzystne działanie w unormowaniu cholesterolu całkowitego poprzez obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL, potocznie określonego złym cholesterolem, a także podnosi stężenie dobrego cholesterolu – HDL we krwi. Podwyższony cholesterol LDL i zaburzona gospodarka lipidowa, a także nadciśnienie tętnicze stanowią istotne czynniki ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych. Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w unormowaniu gospodarki lipidowej i redukcji nadciśnienia, dlatego też jest istotnym elementem w terapii miażdżycy.

Aktywność fizyczna przy miażdżycy wiąże się z wieloma korzyściami. Okazuje się, że ćwiczenia są szczególnie wskazane przy miażdżycy kończyn dolnych. Badania wykazują, że zwiększona aktywność fizyczna przy miażdżycy nóg zwiększa nie tylko moc ruchu, ale wpływa również na wydłużenie dystansu chromania przestankowego poprzez rozwój krążenia obocznego w kończynach dolnych, a także przez zwiększenie tolerancji bólu oraz liczby naczyń krwionośnych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie ćwiczenia wykonywać przy miażdżycy?

Aktywność fizyczna, jak już wskazano wyżej, stanowi istotny element terapii miażdżycy. W przypadku zmian miażdżycowych wskazane są ćwiczenia wytrzymałościowe, które angażują duże grupy mięśni. Do tej grupy ćwiczeń zalicza się szybki marsz, jazdę na rowerze, pływanie, gimnastykę, a także aerobik. Dodatkowo osoby ze zmianami miażdżycowymi mogą uprawiać narciarstwo biegowe, kajakarstwo, a także sporty grupowe, takie jak: siatkówka, koszykówka, tenis czy taniec.

Co ważne, osoby zmagające się z dolegliwościami bólowymi pojawiającymi się w przebiegu miażdżycy powinny wykonywać ćwiczenia w wodzie, które nie tylko angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, ale również redukują ból. Z kolei szybki marsz, wchodzenie po schodach czy trucht to aktywności fizyczne w pełni obciążające kończyny dolne, które mogą być wykonywane pod warunkiem, że nie zwiększają ryzyka zaostrzenia zmian zwyrodnieniowych.

Nie bez znaczenia jest również intensywność aktywności fizycznej. W tym znaczeniu zaleca się, aby ćwiczenia dla osób z miażdżycą miały umiarkowane natężenie, które nie będzie znacznie zwiększało tętna. Należy jednak podkreślić, że obok aktywności fizycznej kluczowym elementem jest również odpowiednia dieta, z której wyeliminowane będą niektóre produkty i napoje. Sprawdź, jaka zależność występuje między kawą a miażdżycą i czy napar można pić przy zmianach miażdżycowych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Thijssen DH, Maiorana AJ, O’Driscoll G, et al., „Impact of inactivity and exercise on the vasculature in humans”, Eur J Appl Physiol 2010;108
  2. Blady GJ, „Exercise rehabilitation in peripheral artery disease. Functional impact and mechanisms of benefits”, Circulation 2011
  3. Brzostek T., „Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – patofizjologia, klinika, leczenie i rehabilitacji”, Rehabilitacja Medyczna 2004
  4. „Choroby wewnętrzne” pod redakcją prof. dr hab. A Szczeklika, TOM I, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację