Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jakie ćwiczenia przy miażdżycy?

Miażdżyca określana jest jako choroba cywilizacyjna, gdyż w dużej mierze za jej występowanie odpowiada nieodpowiednia dieta, używki, otyłość, brak aktywności fizycznej, a także stres. Zmiany miażdżycowe rozwijają się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Dlatego też zazwyczaj rozpoznawana jest w zaawansowanym stadium, kiedy doszło już do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych i tętniczych. Okazuje się jednak, że istnieją skuteczne sposoby pozwalające na zapobieganie występowaniu zmian miażdżycowych. Okazuje się bowiem, że kluczowa w profilaktyce miażdżycy jest odpowiednio skomponowana dieta, która pozwoli nie tylko na unormowanie gospodarki lipidowej organizmu, ale również zrzucenie zbędnych kilogramów. Równie istotna jest jednak aktywność fizyczna przy miażdżycy. Siedzący tryb życia bowiem jest jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że praca serca jest o wiele wydajniejsza, wolniejsza i unormowana. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne mogą nie tylko zapobiegać zmianom miażdżycowym, ale również w znacznym stopniu hamować rozwój miażdżycy, dzięki poprawie funkcji śródbłonka. Należy wskazać, że regularna aktywność fizyczna stanowi jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki chorób serca. Niemniej jednak ćwiczenia fizyczne należy dobrać nie tylko do kondycji konkretnej osoby, ale również uwzględniając intensywność, czas, a także częstotliwość ćwiczeń osób ze zmianami miażdżycowymi. Odpowiadamy, jaka aktywność fizyczna wskazana jest przy miażdżycy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Aktywność fizyczna w miażdżycy

Regularna aktywność fizyczna niezwykle korzystnie wpływa na cały organizm i poprawę wydolnościową wielu narządów. Warto podkreślić, iż nawet umiarkowanej intensywności ćwiczenia pozwalają na zachowanie odpowiedniej wagi ciała, a u osób zmagających się z nadwagą i otyłością w szybszym czasie umożliwiają pozbycie się zbędnych kilogramów. Dodatkowo aktywność fizyczna korzystnie wpływa również na profil lipidowy krwi. W tym znaczeniu regularny wysiłek fizyczny wykazuje korzystne działanie w unormowaniu cholesterolu całkowitego poprzez obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL, potocznie określonego złym cholesterolem, a także podnosi stężenie dobrego cholesterolu – HDL we krwi. Podwyższony cholesterol LDL i zaburzona gospodarka lipidowa, a także nadciśnienie tętnicze stanowią istotne czynniki ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych. Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w unormowaniu gospodarki lipidowej i redukcji nadciśnienia, dlatego też jest istotnym elementem w terapii miażdżycy.

Aktywność fizyczna przy miażdżycy wiąże się z wieloma korzyściami. Okazuje się, że ćwiczenia są szczególnie wskazane przy miażdżycy kończyn dolnych. Badania wykazują, że zwiększona aktywność fizyczna przy miażdżycy nóg zwiększa nie tylko moc ruchu, ale wpływa również na wydłużenie dystansu chromania przestankowego poprzez rozwój krążenia obocznego w kończynach dolnych, a także przez zwiększenie tolerancji bólu oraz liczby naczyń krwionośnych.

Jakie ćwiczenia wykonywać przy miażdżycy?

Aktywność fizyczna, jak już wskazano wyżej, stanowi istotny element terapii miażdżycy. W przypadku zmian miażdżycowych wskazane są ćwiczenia wytrzymałościowe, które angażują duże grupy mięśni. Do tej grupy ćwiczeń zalicza się szybki marsz, jazdę na rowerze, pływanie, gimnastykę, a także aerobik. Dodatkowo osoby ze zmianami miażdżycowymi mogą uprawiać narciarstwo biegowe, kajakarstwo, a także sporty grupowe, takie jak: siatkówka, koszykówka, tenis czy taniec.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Co ważne, osoby zmagające się z dolegliwościami bólowymi pojawiającymi się w przebiegu miażdżycy powinny wykonywać ćwiczenia w wodzie, które nie tylko angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie, ale również redukują ból. Z kolei szybki marsz, wchodzenie po schodach czy trucht to aktywności fizyczne w pełni obciążające kończyny dolne, które mogą być wykonywane pod warunkiem, że nie zwiększają ryzyka zaostrzenia zmian zwyrodnieniowych.

Nie bez znaczenia jest również intensywność aktywności fizycznej. W tym znaczeniu zaleca się, aby ćwiczenia dla osób z miażdżycą miały umiarkowane natężenie, które nie będzie znacznie zwiększało tętna. Należy jednak podkreślić, że obok aktywności fizycznej kluczowym elementem jest również odpowiednia dieta, z której wyeliminowane będą niektóre produkty i napoje. Sprawdź, jaka zależność występuje między kawą a miażdżycą i czy napar można pić przy zmianach miażdżycowych.

Źródła:
  1. Thijssen DH, Maiorana AJ, O’Driscoll G, et al., „Impact of inactivity and exercise on the vasculature in humans”, Eur J Appl Physiol 2010;108
  2. Blady GJ, „Exercise rehabilitation in peripheral artery disease. Functional impact and mechanisms of benefits”, Circulation 2011
  3. Brzostek T., „Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – patofizjologia, klinika, leczenie i rehabilitacji”, Rehabilitacja Medyczna 2004
  4. „Choroby wewnętrzne” pod redakcją prof. dr hab. A Szczeklika, TOM I, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację