Farmakologiczne leczenie alkoholizmu - jaki lek wybrać i jak przebiega leczenie uzależnienia od alkoholu?
Dodano:

7 września, 2022
07:41
Zaktualizowano:

19 października, 2022
12:06

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Alkoholizm – czym jest i od kiedy klasyfikowany jest jako choroba?

Uzależnienia od alkoholu jest bardzo poważnym problemem w Polsce. Szacuje się, że obecnie może zmagać się z nim nawet milion osób w naszym kraju. Sytuacja pogarsza się z roku na rok, a ostatnie lata i wybuch pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie dodatkowo potęgują to zjawisko. Niepewna sytuacja gospodarcza i zdrowotna, lęk i poczucie zamknięcia, wpływają na większą skłonność Polaków do sięgania po alkohol. Tego typu uzależnienie może przynieść opłakane skutki.

W dużym skrócie alkoholizm jako choroba to uzależnienie od alkoholu. W związku z tym zaliczane jest do zaburzeń psychicznych. Objawy choroby są dwupłaszczyznowe i dotyczą zarówno symptomów fizycznych, jak i psychicznych. Spożycie alkoholu w Polsce jest wysokie i jest to związane m.in. z nawykami Polaków, a także z długą tradycją picia. Jeżeli dzieje się to pod kontrolą i w małych ilościach, to spożywanie alkoholu nie musi być powodem do zmartwień. Tym zaczyna być dopiero wtedy, gdy alkohol pity jest zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Dodatkowym zagrożeniem alkoholizmu jest to, że w jego skutek cierpi nie tylko uzależniony, ale również jego bliscy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Potencjalne przyczyny alkoholizmu

Przyczyn alkoholizmu może być wiele. Tak naprawdę każda z osób pijących alkohol narażona jest na to, że się od niego uzależni. Przy sporadycznym i kontrolowanym spożyciu alkoholu nie ma jednak powodów do zmartwień. Wiele osób szuka powodu lub okazji do tego, aby pić. Utarło się, że alkohol towarzyszy spotkaniom towarzyskim. Ponadto pije się okazjonalnie, na poprawę nastroju, dla przyjemności w celu odprężenia się, czy po prostu dla zasady. Wyszukiwanie sobie okazji to podstawowy symptom ku temu, że nasze spożycie alkoholu zmierza do uzależnienia się. Każdy z nas mniej lub bardziej podatny jest uzależnianie się od różnego rodzaju używek i substancji psychoaktywnych. Żeby doszło do alkoholizmu, w danym momencie musi zgrać się kilka czynników: picie alkoholu, a także aspekty psychiczne, biologiczne i emocjonalnie.

alkoholizm

Jak działa alkohol i dlaczego uzależnia?

Uzależnienie od alkoholu wynika ze specyfiki działania tej substancji. Podczas spożywania alkoholu w organizmie wzrasta poziom serotoniny i dopaminy. Dzięki nim człowiek czuje się szczęśliwy i osiąga tymczasowy błogostan. Właśnie dlatego podczas spożycia alkoholu wszystko wydaje się piękniejsze. Czasem jednak po wypiciu alkoholu dochodzi do niepokojących skutków ubocznych i niepożądanych objawów. W obawie przed tym, wybrane osoby zwiększają intensywność picia, co powoduje spożywanie większej ilości substancji i wywołuje potrzebę picia. W ten sposób powstaje alkoholizm.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Objawy alkoholizmu są bardzo podobne do tych, które towarzyszą innym uzależnieniom od używek. Przede wszystkim osoba z tym problemem odczuwa niepohamowany głód alkoholu i potrzebę przyjęcia kolejnej jego porcji. Jeżeli do tego nie dojdzie, to można zaobserwować występowanie objawów niepożądanych w sferze psychiki i fizyki osób uzależnionych. Objawem jest uczucie wewnętrznego przymusu do tego, aby pić. Tak właśnie objawia się charakterystyczny głód alkoholowy. Ponadto ilość wypijanego alkoholu przestaje być kontrolowana przez uzależnionego i nie dochodzi do żadnych prób zmniejszenia przyjmowanej dawki. Z czasem dochodzi do jej zwiększenia.

Ponadto pojawiają się takie objawy uboczne jak:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • opuchlizna;
 • omamy;
 • nieprzyjemny zapach;
 • moczenie się;
 • niekontrolowanie zachowania;
 • zachowania zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu uzależnionego, a także osób w jego otoczeniu;
 • niewydolność krążenia;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • uderzenia gorąca.

W dużym skrócie pogarsza się ogólny stan zdrowia pacjenta.

 

Objawy odstawienne

Charakterystyczne przy alkoholizmie są objawy odstawienne. Z punktu widzenia alkoholika są to typowe działania niepożądane. Jeżeli nie dojdzie do picia alkoholu, to można zaobserwować takie skutki jak:

 • zawroty głowy;
 • uczucie niepokoju;
 • wymioty;
 • biegunka;
 • rozdrażnienie;
 • wzrost potliwości;
 • omamy i majaczenie;
 • skoki ciśnienia tętniczego;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • drżenie ciała.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, objawy te mogą utrzymywać się od kilkunastu godzin do nawet kilku dni.

Jakie skutki może powodować uzależnienie?

Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować opłakane skutki. Przede wszystkim alkoholik to osoba, która jest bardziej podatna na popadanie w inne uzależnienia i często kilka schorzeń występuje równolegle. Alkoholizm negatywnie przekłada się na sytuację rodzinną i ekonomiczną osób uzależnionych. Cierpią na tym relacje z bliskimi, a także dana osoba może mieć trudności z utrzymaniem pracy lub traci swój status społeczny, na który pracowała przez lata. To charakterystyczne dla alkoholizmu, że dotyka osoby z różnych grupo społecznych, bez względu na ich status rodzinny i majątkowy.

Kolejnym ze skutków jest przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i innych preparatów, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu i mają tendencję do uzależniania. Ponadto poszczególne organy, a w szczególności wątroba, narażone są na uszkodzenie. Z czasem prowadzi to do niewydolności wątroby. Stadia uszkodzenia tego narządu przy alkoholizmie prezentują się następująco:

 • stłuszczenie wątroby;
 • zapalenie wątroby;
 • marskość wątroby.

Wsparcie alkoholika – co robić?

Warto zastanowić się nad tym, jak można pomóc alkoholikowi z jego problemem. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie skalę problemu. Alkoholizm to poważna choroba, z którą bardzo trudno wygrać. Widać to na przykładzie anonimowych alkoholików, którzy po skończonej terapii przez lata mogą starać się o utrzymanie abstynencji, a wystarczy jeden gorszy moment i nałóg powraca.

Osoby z problemem bardzo często są świadome tego, że piją dużo, jednak negują problem. Uznają, że mają nad wszystkim kontrolę i skala spożywania alkoholu pozostaje w normie. Właśnie dlatego problem alkoholowy często nazywany jest chorobą negowania. Osoby uzależnione uważają, że w dowolnie wybranym momencie mogą przestać pić, a w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Im później zaczną leczenie, tym gorzej. W tym obszarze jest bardzo duża rola bliskich alkoholika, którzy powinni okazać mu zrozumienie, wsparcie i pomóc mu w podjęciu decyzji o podjęciu leczenia. Polega to przede wszystkim na uświadamianiu osoby chorej, że ma określony problem. Zazwyczaj rzucenie alkoholu nie udaje się bez wsparcia farmakologicznego i specjalistycznej terapii uzależnienia.

alkoholizm

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

W polskich warunkach podjęcie leczenia alkoholu jest bezpłatne. Osoba uzależniona nie musi posiadać dedykowanego ubezpieczenia, aby podjąć skuteczną terapię. Wszystko dlatego, że proces leczenia uzależnienia traktowany jest priorytetowo ze względu na skalę tego problemu społecznego. Nieco inaczej wygląda sytuacja podczas leczenia alkoholizmu środkami farmakologicznymi. Wówczas nie zawsze są one refundowane, jednak wykazują dużą skuteczność.

 

Leczenie farmakologiczne alkoholizmu

Lekarze często decydują się leczyć alkoholizm farmakologicznie. Wszystko na podstawie udowodnionej skuteczności przyjmowania medykamentów w postaci wsparcia dla psychoterapii. Farmakologię wdraża się zazwyczaj wtedy, gdy oddziaływania psychoterapeutyczne nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów. Popularne leki stosowane w leczeniu alkoholizmu zawierają takie substancje jak m.in.:

 • disulfiram;
 • nalmefen;
 • naltrekson;
 • akamprozat;

Anticol w procesie leczenia alkoholizmu

Jednym z medykamentów stosowanych podczas leczenia osób uzależnionych od alkoholi jest Anticol, w którego składzie znajduje się disulfiram. Jeżeli podczas terapii i przyjmowania leków tego typu spożyjesz alkohol, to w Twoim organizmie wzrośnie stężenie aldehydu octowego, co spowoduje zatrucie. Właśnie dlatego przed przyjmowaniem leku i rozpoczęciem terapii należy zachować minimum 24 godziny abstynencji.

Różne postaci Anticolu

Preparat Anticol ma dwie podstawowe postaci. Występuje jako tabletki oraz jako implanty. Przyjmowanie preparatu powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami lekarza. Standardowo zażywa się jedną tabletkę dziennie przez pierwsze 1-2 tygodnie terapii. Jeżeli ciąg do alkoholu jest bardzo wysoki, to dodatkowo zażywa się jedną tabletkę wieczorem. Po okresie 1-2 tygodni przyjmuje się pół tabletki rano w ramach dawki podtrzymującej. Lek powinien być przyjmowany długotrwale i dostęp do niego można zagwarantować sobie poprzez skorzystanie z usługi recepty online, czyli zdalnej konsultacji medycznej.

Nieco inaczej sytuacja wygląda z implantami. Te zazwyczaj grupuje się po 8-10 tabletek. Następnie chirurg wszczepia implant pod skórę pacjenta w mięsień pośladka lub mięsień prosty brzucha. Pacjent ma kategoryczny zakaz picia alkoholu podczas trwania całej terapii oraz tydzień po jej zakończeniu. Jeżeli się do tego nie zastosuje, to dadzą o sobie znać objawy nietolerancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjenta. Wówczas mamy do czynienia z poważnym zatruciem. Warto sprawdzać skład innych środków, ponieważ takie preparaty jak: ocet, sosy, płyn do płukania jamy ustnej, środki rozgrzewające, płyn po goleniu, czy syropy przeciwkaszlowe również mogą zawierać śladowe ilości alkoholu. Już to wystarczy to pojawienia się objawów niepożądanych.

 

Ewentualne skutki uboczne

Podczas przyjmowania leku Anticol mogą wystąpić takie skutki uboczne jak:

 • nudności;
 • metaliczny posmak w ustach;
 • wymioty;
 • senność;
 • smak czosnku w ustach;
 • silne bóle głowy;;
 • czasowa impotencja;
 • większa podatność na zmęczenie.

Lek nie powinien być przyjmowany przez osoby wykazujące reakcję alergiczną na disulfiram.

alkoholizm

Leczenie odwykowe i psychoterapia

Poza farmakoterapią w leczeniu choroby alkoholowej wykorzystuje się również psychoterapię i odwyki. Skuteczność psychoterapii zależy w dużej mierze od przyjętej metody leczenia, a także doświadczenia specjalistów, którzy pracują z pacjentem. Czasami jest to terapia otwarta, a czasami rekomendowany jest odwyk w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Podczas terapii eksperci skupiają się nie tylko na procesie leczenia uzależnienia od alkoholu, ale również na aspektach radzenia sobie z trudami życia codziennego. Dzięki temu pacjenci mają ułatwiony start po powrocie na właściwe tory, mimo że wcześniej często doświadczają społecznego odrzucenia i izolacji. Po powrocie do normalnego życia, pacjenci zobowiązani są do zachowania całkowitej abstynencji. Nawet małe odstępstwo od reguły może powodować powrót nałogu, jednak jest to zależne od predyspozycji psychicznej i fizycznej danego pacjenta.

Recepta online a Anticol

Dostęp do leku Anticol możesz zagwarantować sobie poprzez skorzystanie z naszej usługi recepty online. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz czas i nerwy. Do tego jest bardzo wygodne. Recepta online na portalu https://e-recepta.net/ została przygotowana z myślą o osobach, które są już w trakcie długotrwałej terapii. Wówczas wymagane jest realizowanie kolejnych recept na zakup leków. O ile dokładna diagnoza alkoholizmu, badania i pierwsze przepisanie leku odbywają się w gabinecie stacjonarnym, tak kontynuacja terapii możliwa jest poprzez kontakt zdalny. Wypełnij formularz medyczny, opisz swój stan zdrowia, a także wskaż wybrany lek i opłać receptę online. W odpowiedzi na to nasz specjalista zapozna się ze zgłoszeniem. Jeżeli będzie ku temu uzasadnienie medyczne, to na koniec zostanie wystawiona e-recepta na zakup leku Anticol.

To niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ dostęp do leku zapewnisz sobie bez konieczności odbywania wizyty lekarskiej w stacjonarnym gabinecie. E-recepta to nowoczesny dokument, który z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Mogą to zrobić również Twoi bliscy, jeżeli nie masz możliwość wyjścia do apteki. Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi na portalu https://e-recepta.net/ i jeszcze skuteczniejszej walki z problemem alkoholowym. Nasi specjaliści każdorazowo na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Wnuk, M., & Marcinkowski, J. T. (2012). Alkoholizm – przegląd koncepcji oraz metod leczenia. Hygeia Public Health, 47(1), 49-57.
 2. Skoczek, M., Grzyb, K., & Wanot, B. (n.d.). ALKOHOLIZM. LECZENIE I SKUTKI. Problemy Higieny i Epidemiologii, [online] 100
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację