Co pyli w maju?: kalendarz pylenia dla alergika
Dodano:

26 października, 2022
16:22
Zaktualizowano:

16 listopada, 2022
15:22

Co pyli na początku maja?

Z początkiem maja zaczynają kwitnąć trawy, a w Polsce występuje około 200 ich gatunków. Warto wskazać, że alergeny traw w Polsce stanowią najczęstszą przyczynę atopowej astmy pyłkowej oraz kataru siennego, czyli alergicznego nieżytu nosa. Należy podkreślić, że największe stężenie pyłków traw można zaobserwować rano i po południu, a także w okresie suszy. Z tego względu w tym czasie warto ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu.

Na początku maja zaczyna również pylić dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Dlatego też u alergików zaobserwować można nasilenie się objawów alergii wziewnej, co skutkuje wystąpieniem nawracającego kataru, swędzeniem w gardle, a także suchym i męczącym kaszlem. Warto jednak wskazać, że dąb pyli stosunkowo krótko, dzięki czemu stężenie jego pyłków powietrzu jest bardzo niskie już pod koniec maja.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli w połowie maja?

Połowa maja to czas, kiedy na terenie naszego kraju rośnie stężenie pyłków traw. Z tego względu alergicy mogą odczuwać coraz bardziej dolegliwe objawy alergii. Dodatkowo w połowie maja zaczyna kwitnąć żyto, które zaliczana jest do traw uprawnych. Warto jednak wskazać, że największe stężenie pyłków unosi się w okolicy pól, gdzie żyto porasta, dlatego też tam powoduje najdotkliwsze działanie alergizujące.

W połowie maja zaczynają również kwitnąć zielone rośliny, pylącymi odmianami są między innymi: szczaw, pokrzywa, a także babka lancetowata i babka szerokolistna. Jednym z najsilniejszych majowych alergenów jest pokrzywa. Warto również wskazać, że choć rośliny zaczynają kwitnąć w połowie maja, to okres ich pylenia rozciąga się na wiele miesięcy i zazwyczaj trwa do początku września.

Od połowy maja w szczytowym okresie pylenia znajduje się również grupa grzybów pleśniowych Cladosporium, których zarodniki mogą być przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Uczulenie na pyłki Cladosporium objawia się najczęściej kaszlem i nieżytem nosa. Dodatkowo u niektórych alergików może również rozwinąć się atopowe zapalenie skóry, a także grzybicze zapalenie zatok.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pyli pod koniec maja?

Koniec maja nie jest mniej uciążliwy dla alergików. To właśnie końcem maja zaobserwować można najbardziej nasilone objawy alergiczne. Pod koniec maja zaczyna pylić sosna, produkująca charakterystyczny żółty pyłek. Warto jednak wskazać, że uczulenie na pyłki drzew iglastych pojawia się stosunkowo rzadko, ale wysokie stężenie pyłu sosnowego może wywołać mechaniczne uszkodzenie nosa, co z kolei ma duży wpływ na późniejsze objawy alergicznego nieżytu nosa, który wywołany jest przez alergeny pyłków traw. Na koniec maja pylą jednak nie tylko sosny, ale również buki.

Alergie w maju przybierają na sile, przyczyniając się do pojawienia się uporczywych, dokuczliwych objawów uczulenia u alergików. Przyczyną takiego stanu rzeczy są alergie wziewne, które pojawiają się, gdy w powietrzu zaczynają unosić się alergeny. Dlatego warto wiedzieć, co pyli w marcu i co pyli w czerwcu, by odpowiednio przygotować się do sezonu alergii. Pyłki drzew, krzewów i innych roślin podrażniają wrażliwe błony śluzowe, utrudniając w ten sposób codzienne funkcjonowanie. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do sezonu alergii. W aptekach dostępnych jest wiele różnych leków na alergię, które skutecznie mogą zwalczyć nieprzyjemne symptomy uczulenia. Co ważne, zaniedbanie leczenia alergii, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do rozwinięcia się astmy. Z tego względu wystąpienie pierwszych objawów uczulenia na pyłki roślin należy skonsultować z lekarzem bądź wykonać test alergiczny i możliwie najszybciej rozpocząć właściwą terapię.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1453,najczestsze-alergeny-wystepowanie-i-charakterystyka#Alergeny_wziewne__powietrznopochodne_
  2. http://www.alergen.info.pl [dostęp online: 05.11.2022
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację