Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Ból ucha w ciąży: jak sobie pomóc?

Ból ucha w ciąży to schorzenie, które może wskazywać na wiele dolegliwości. Kłujący ból ucha bowiem może mieć związek z przeziębieniem, wskazywać na zapalenie ucha czy zatkanie przewodu słuchowego. Okazuje się jednak, że ból ucha może również być objawem występującym od zębów. Niezależnie jednak od przyczyny bólu ucha, wiąże się on z odczuwaniem dokuczliwych dolegliwości, które wpływają na obniżenie jakości codziennego funkcjonowania kobiet ciężarnych. Pojawiają się zatem pytania, co robić w przypadku bólu ucha w ciąży? Jakie leki można stosować na dolegliwości bólowe ucha? Jakie są domowe sposoby na ból ucha w ciąży?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co stosować na ból ucha w ciąży?

Ból ucha w ciąży w każdym przypadku powinien stanowić powód do wizyty u lekarza. Dolegliwości bólowe bowiem mogą być wynikiem przewiania, ale ból może wiązać się również z zapaleniem ucha środkowego, perforacją błony bębenkowej lub innego stanu zapalnego. Dodatkowo u kobiet w ciąży może pojawić się ból ucha od zęba. Niezależnie jednak od przyczyny, ból ucha w ciąży wiąże się z odczuwałem znacznego dyskomfortu.

Dolegliwości bólowe ucha w ciąży można łagodzić poprzez doraźne stosowanie bezpiecznych dla kobiet ciężarnych leków przeciwbólowych. W tym znaczeniu kobiety w ciąży bezpiecznie mogą korzystać z paracetamolu, który jest skutecznym środkiem niwelującym dolegliwości bólowe o umiarkowanym nasileniu. Należy jednak wskazać, że kobiety powinny stosować możliwie najmniejsze skuteczne dawki leku. Natomiast stosowanie silniejszych leków przeciwbólowych w każdym przypadku wymaga konsultacji lekarskiej I dawkowania medykamentów według zaleceń lekarza.

Jak leczyć ból ucha w ciąży? 

Leczenie bólu ucha w ciąży uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. W tym znaczeniu w przypadku stanów zapalnych zlokalizowanych w uchu zazwyczaj konieczne jest wdrożenie terapii antybiotykiem. Najczęściej przepisywana jest amoksycylina, która bez obaw o zdrowie dziecka może być stosowana przez kobiety ciężarne. W przypadku infekcji z kolei lekarz może przepisać krople do uszu, które pomogą zwalczyć stan zapalny i jednocześnie złagodzą dolegliwości bólowe. Z kolei ból ucha od zęba wiąże się z koniecznością wizyty u dentysty i zbadania stanu uzębienia.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Domowe sposoby na ból ucha w ciąży

Ból ucha doraźnie można łagodzić również poprzez wykorzystanie domowych sposobów. W przypadku infekcji ucha ulgę przynieść może ciepły okład, który złagodzi dolegliwości bólowe. Ból może być również łagodzony poprzez smarowanie miejsca bólu amolem, który wykazuje działanie rozgrzewające. Korzystne może okazać się również korzystanie z ziół, o działaniu leczniczym i łagodzącym dolegliwości bólowe. W przypadku kiedy ból ucha spowodowany jest zatkaniem przewodu słuchowego, można stosować inhalacje parowe w celu rozrzedzenia wydzieliny. Co więcej, na zapalenie ucha w ciąży skutecznym sposobem jest zalanie ucha wodą utlenioną.
 

Źródła:
  1. Bożydar Latkowski, „Otorynolaryngologia”, PZWL, Warszawa 2017
  2. Kuczkowski J., Sierszeń W., Czaczkowski J., Ból ucha — objaw chorób głowy, szyi i klatki piersiowej, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2011
  3. Bojanowska E., Oleś K., Leszczyńska J., Mika J., Ból ucha a choroby innych narządów w obrębie głowy i szyi, „Ból”, 2014
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację