Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Ból ucha od zęba: co oznacza i jak leczyć?

Ból ucha od zęba stanowi rodzaj określanego w nomenklaturze medycznej bólu wtórnego. Dolegliwości bólowe ucha od zęba mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zwyczaj wiążą się z odczuwaniem uciążliwego, silnego bólu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nierzadko ból ucha od zęba ma charakter napadowy i ostry, a niekiedy może promieniować nawet do głowy. Pojawiają się zatem pytania, jaki jest związek pomiędzy bólem ucha a bólem zęba? Co robić w przypadku wystąpienia bólu ucha od bólu zęba?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ból zęba a ból ucha

Głowa, a w szczególności okolice twarzy są miejscem silnie unerwionym. Z tego względu ból zlokalizowany w jednej części twarzy bardzo często promieniuje na pozostałe okolice. Bardzo często występuję powiązanie ząb ucho. W tym znaczeniu dolegliwości bólowe ucha zazwyczaj pojawiają się w wyniku bólu zlokalizowanego w zębach trzonowych. Bóle zębów mogą mieć różne przyczyny, aby je zdiagnozować, konieczna jest wizyta u dentysty. Zazwyczaj przyczyna promieniowania bólu zęba do ucha nie jest trudna do ustalenia, niekiedy jednak konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań w postaci wykonania zdjęć rentgenowskich czy rezonansu magnetycznego. Niemniej jednak wizyta u dentysty pozwala na zdiagnozowanie przyczyny promieniującego do ucha bólu. Wówczas dentysta określa czy ból ucha pochodzi od zepsutego zęba, wiąże się z problemami ze stawem żuchwy czy związany jest z innym problemem. Należy wskazać, że promieniowanie bólu zęba do ucha może pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Czy ból zęba może powodować ból ucha?: przyczyny

Ból zęba może promieniować do ucha, do takiej sytuacji dochodzi stosunkowo często. Istnieje wiele możliwych przyczyn prominiowania bólu od zęba do ucha. Najczęstszą przyczyną bólu zęba, który może promieniować do ucha, jest próchnica, czyli uszkodzenie płytki w wyniku działania bakterii. Próchnica wywołuje silne bolesności, które promieniują aż do ucha, a niekiedy powodują dolegliwości nawet polowy twarzy. Ponadto wyróżnić można również inne przyczyny bólu ucha od zęba, do których należą:

  • zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego, czyli zespół Costena, 
  • zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego, w tym przypadku przyczynami są wady zgryzu lub zmiany anatomiczne w kościach czaszki,
  • zapalenie okostnej zęba,
  • wyrzynanie się zębów ósemek.

Bóle zębów, które wywołane są wyrzynaniem się tak zwanych zębów mądrości, zwykle wynikają z braku miejsca w łuku dziąsłowym, co wiąże się z występowaniem silnego naporu na struktury anatomiczne. W tym przypadku charakterystyczne jest cykliczne pojawianie się i znikanie dolegliwości bólowych, ponieważ zęby mądrości wyrzynają się stopniowo. W związku z tym cyklicznie pojawia się również ból ucha towarzyszący wyrzynaniu się. W tym przypadku dolegliwości bólowe często nasilają się przy zaciskaniu zębów.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Należy wskazać, że najczęstszym powodem silnego bólu, który promieniuje do ucha, jest nieodwracalne, ostre zapalenie miazgi, które może być połączone z ostrym ropnym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zębów trzonowych w żuchwie.  Ból ucha może pojawi się również po leczeniu kanałowym zęba lub usunięciu zęba. Niemniej jednak w takich przypadkach ból jest krótkotrwały i ustępuje po zagojeniu się rany.

Promieniujący ból od zęba do ucha u dzieci z kolei zazwyczaj spowodowany jest wychodzeniem, wyrzynaniem się zębów. Samoistnie pojawiający się silny ból zęba, który promieniuje do ucha i skroni może również świadczyć o ropieniu zęba mlecznego, który pojawia się najczęściej w wyniku próchnicy wywołanej nieprawidłową higieną jamy ustnej bądź dietą, w której dominują produkty z dużą ilością cukru. Niemniej jednak niekiedy może wiązać się również z przewianiem ucha.

Domowe sposoby na ból ucha i zęba

Promieniujący ból od zęba do ucha wiąże się z odczuwaniem nieprzyjemnych, dokuczliwych dolegliwości, które wpływają na komfort codziennego funkcjonowania. W celu wyeliminowania dolegliwości bólowych należy zgłosić się do dentysty. Niemniej jednak doraźnie ból można łagodzić domowymi sposobami. W tym znaczeniu ulgę przynieść mogą środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Ponadto wśród domowych sposobów łagodzenia dolegliwości związanych z bólem zęba promieniującego do ucha wykorzystać można:

  • zimne okłady, które należy przykładać do zewnętrznej części policzka przez około 20 minut,
  • płukanki roztworem soli, którym przepłukuje się usta i wypluwa roztwór,
  • olejek goździkowy, którym naciera się bolące, chore zęby lub dziąsła.

Domowe sposoby są szczególnie polecane przy bólu ucha w ciąży, który promieniuje od zęba, kiedy kobiety nie mogą stosować silnych leków przeciwbólowych.

Dolegliwości bólowe zębów to powszechną dolegliwością, która pojawić się może zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, jak złagodzić ból ucha u dziecka i jak wygląda leczenie bólu ucha.

Źródła:
  1. M. Białecka, Terapia skojarzona bólu w nowej formule farmaceutycznej. Twój Przegląd Stomatologiczny 2011
  2. J. Dobrogowski, M. Kuś, K. Siedlak, J. Wordliczek, Ból i jego leczenie, Warszawa 1996
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację