Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Duomox to lek powszechnie stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Należy do grupy antybiotyków i najczęściej przepisywany jest przy problemach dermatologicznych oraz chorobach płuc. Czym dokładnie jest preparat Duomox, co znajduje się w jego składzie i jakie może mieć skutki uboczne? Zapraszamy do lektury.

 

Lek Duomox - czym jest?

Duomox to antybiotyk, który dostępny jest tylko na receptę. W aptekach dostępny jest w pięciu dawkach: 250 mg, 375 mg, 500 mg, 750 mg oraz 1 g.

Preparat może być przepisywany w trakcie konsultacji medycznej online lub telefonicznej, podczas której zostanie wystawiona e-recepta. Można ją zrealizować w dowolnej aptece. Skorzystanie z recepty online to coraz częstszy wybór wśród pacjentów. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego i wykorzystuje się go przy zakażeniach wywołanych przez bakterie, które są wrażliwe na działanie amoksycyliny.

Co jest substancją czynną preparatu? Pełen skład leku

Substancja czynna zawarta w preparacie to amoksycylina, która jest dostępna we wskazanych wcześniej dawkach. W tabletce ma ona postać amoksycyliny trójwodnej. Należy ona do grupy penicylin.

Pozostałe składniki leku to: karmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, wanilina, krospowidon, aromat mandarynkowy, aromat cytrynowy, stearynian magnezu i sacharyna.

Jak działa Duomox?

 

Lek Duomox opiera swoje działanie na blokowaniu biosyntezy ścian komórkowych bakterii. W ten sposób dochodzi do zwalczania bakterii oraz zahamowania ich namnażania się w organizmie.

Na jakie choroby stosuje się antybiotyk? Szczepy bakterii, na które skutecznie działa to wybrane bakterie tlenowe, paciorkowce β-hemolizujące, gronkowce koagulazo-ujemne oraz inne gatunki bakterii. To lek o szerokim spektrum działania stosowany powszechnie, a szczegółowe informacje znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.

Dawkowanie

Rekomendowana dawka amoksycyliny może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Pod uwagę brane są m.in.: waga i wiek pacjenta oraz leczona choroba. U dzieci o masie ciała powyżej 40 kilogramów oraz osób dorosłych dawka substancji czynnej waha się od 750 mg do 3 g na dobę. Lek stosuje się zazwyczaj 2 razy na dobę. W niektórych przypadkach dzieli się go na 3 dawki.

U dzieci poniżej 40 kilogramów masy ciała, dawkę leku oblicza się proporcjonalnie do niej. Wówczas dawkowanie wynosi w przedziale 40-90 mg na każdy kg masy ciała na dobę. U dzieci również lek może być podawany w 2 razy na dobę lub 3 razy na dobę w dawkach podzielonych. Lek może być swobodnie spożywany z jedzeniem i piciem, ponieważ nie osłabia to jego działania oraz nie zwiększa ryzyka występowania działań niepożądanych. W związku z tym lek Duomox można przyjmować niezależnie od posiłków.

Szczególne grupy pacjentów

Lek stosuje się u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku. Przyjmowanie leku Duomox powinno być skonsultowane i prowadzone pod nadzorem lekarza. Lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

W szczególnej grupie pacjentów, którzy cierpią na inne schorzenia (np. niewydolność nerek), może dojść do konieczności zmiany schematu dawkowania leku. O wszystkim zadecyduje jednak lekarz prowadzący.

Ile trwa leczenie?

Długość leczenia zależy od rodzaju schorzenia. Najkrótszy okres leczenia to 5-7 dni. Jeżeli mamy do czynienia z infekcją paciorkowcową, to Duomox stosuje się przez minimum 10 dni z rzędu. Ciężkie i przewlekłe zakażenia to podstawa do powtarzanego stosowania amoksycyliny. Wówczas lek odstawia się po 3-4 dniach od ustąpienia objawów.

Co jeśli pominie się dawkę tego antybiotyku?

Jeżeli doszło do pominięcia dawki antybiotyku i nie upłynęło dużo czasu, to należy niezwłocznie ją nadrobić. Gdy zbliża się czas przyjęcia kolejnej planowanej dawki, to wówczas rekomenduje się pominąć dawkę opuszczoną. Nigdy nie powinno się pobierać podwójnej dawki.

Duomox - stosowanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Ostre zapalenie pęcherza moczowego i nie tylko

Preparat jest przede wszystkim stosowaniu w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Główne wskazania medyczne do jego stosowania to:

 • ostre zapalenie pęcherza moczowego;
 • ostre bakteryjne zapalenie zatok;
 • ostre zapalenie ucha środkowego;
 • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych;
 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli;
 • zakażenia dróg moczowych;
 • zapalenie gardła i migdałków;
 • pozaszpitalne zapalenie płuc;
 • zapobieganie zapaleniu wsierdzia;
 • wsparcie leczenia boreliozy (wczesna postać i objawy układowe wymagają innego dawkowania);
 • ropień okołozębowy z zapaleniem tkanki łącznej;
 • zakażenia tkanek miękkich.

 

Przeciwwskazania do stosowania preparatu

Wśród przeciwwskazań do stosowania tego produktu leczniczego wymienia się nadwrażliwość na jakikolwiek skład leku. Ponadto istnieją ograniczenia w stosowaniu leku u osób, u których:

 • w przeszłości zdiagnozowano żółtaczkę;
 • miały zaburzenia czynności wątroby po zażyciu kwasu klawunolowego lub amoksycyliny;
 • odnotowano reakcję anafilaktyczną na inne antybiotyki beta-laktamowe np. monobaktam, cefalosporynę, karbapen.

 

Możliwe skutki uboczne

Skutki uboczne zażywania leku mogą występować w trakcie kuracji lub na kilka tygodni po jej zakończeniu. Dane dotyczące działań niepożądanych znajdują się na ulotce dołączonej do leku. Jeżeli wystąpią objawy którejkolwiek z podanych poniżej dolegliwości, to warto odstawić lek. Jeżeli po rozpoczęciu leczenia wystąpi pokrzywka, to świadczy to o przebiegu reakcji alergicznej. Taka sytuacja wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.

Ewentualne skutki uboczne występują dość rzadko. Zalicza się do nich m.in.:

 • zakażenia grzybicze błony śluzowej jamy ustnej;
 • zakażenia grzybicze pochwy;
 • zaburzenia smaku;
 • przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych;
 • osutka odropodobna;
 • suchość błony śluzowej jamy ustnej;
 • wysypka skórna;
 • wzdęcia;
 • utrata łaknienia;
 • biegunka;
 • nudności i wymioty.

 

Jeżeli wystąpią pierwsze objawy którejkolwiek z powyższych reakcji nadwrażliwości na Duomox, to należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Duomox w ciąży

Przyjmowanie każdego leku w okresie ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem. Dumox stosuje się w ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. W innych przypadkach rekomenduje się zrezygnowanie z tego produktu leczniczego.

Amoksycylina może przenikać do mleka i powodować reakcje alergiczne. Odnotowano także zakażenia żołądkowo-jelitowe u niemowląt, wysypki skórne oraz zakażenia drożdżakowe. W takich sytuacjach należy niezwłocznie przerwać karmienie piersią i skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 

Duomox - interakcje z innymi lekami

Dumox wchodzi w interakcje z innymi produktami leczniczymi, również tymi, które są powszechnie dostępne bez recepty. W trakcie konsultacji medycznej poinformuj lekarza o przyjmowaniu leków. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy przyjmujesz:

 • doustne leki przeciwzakrzepowe;
 • tetracykliny;
 • allopurynol;
 • metotreksat;
 • probenecyd;
 • doustne hormonalne środki antykoncepcyjne.

 

Recepta online - Duomox

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej na naszej stronie i recepty online. Podczas konsultacji lekarz sprawdzi Wasz stan zdrowia oraz przeprowadzi dokładny wywiad. Jeżeli będzie to uzasadnione medycznie, to na koniec zostanie wystawiona e-recepta na zakup leku Duomox lub innego preparatu. Realizacja e-recepty możliwa jest w dowolnej aptece w Polsce i jest to bardzo wygodne rozwiązanie. E recepta dostępna jest w formie elektronicznej, jednak możecie otrzymać także dokument PDF do wydruku. Jeżeli dojdzie do jego zgubienia, to aktualne oraz wcześniej zrealizowane e recepty znajdziecie na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych pacjentów

Nie każda konsultacja medyczna zakończy się wystawieniem recepty przez internet. Naszą misją jest przede wszystkim dbanie o dobro i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego e-recepta wystawiana jest tylko w sytuacji, gdy zajdzie ku temu medyczne uzasadnienie. Skorzystanie z usługi recepty online i konsultacji medycznej na naszej stronie to sprawdzone rozwiązanie. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo czasu. Ponadto to znaczne ułatwienie dla osób, które są chore i osłabione. Recepta online to bezpieczny i szybki wybór, dzięki któremu szybko otrzymacie swoją e-receptę, kupicie leki i wdrożycie leczenie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację