Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Zapalenie wyrostka sutkowatego: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie wyrostka sutkowatego to dolegliwość, która występuje zazwyczaj u dzieci, ale może pojawić się również u dorosłych. Choroba może mieć poważne powikłania, szczególnie w postaci utajonej, wśród których możliwe jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu czy też utrzymujące się zawroty głowy. Z tego względu niezwykle istotne jest zdiagnozowanie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pojawiają się zatem pytania, jakie są objawy i przyczyny schorzenia? Jaki antybiotyk stosować przy zapaleniu wyrostka sutkowatego?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Zapalenie wyrostka sutkowatego: opis choroby

Zapalenie wyrostka sutkowatego jest procesem zapalnym, obejmującym jego powietrzne komórki, wykazujące cechy zapalenia kości lub szpiku w obrębie wyrostka. Schorzenie to znacznie częściej dotyka dzieci, szczególnie poniżej 10. roku życia, ale może wystąpić również u dorosłych. Zapalenie wyrostka sutkowatego zazwyczaj rozwija się nagle, prowadząc u chorego do wystąpienia stanu zapalnego, któremu towarzyszyć mogą powikłania w postaci ropni, uszkodzenia błony bębenkowej i innych struktur ucha.

Przyczyny zapalenia wyrostka sutkowatego

Zapalenie wyrostka sutkowatego zazwyczaj stanowi powikłanie zapalenia ucha lub zapalenie ucha środkowego. Stan zapalny bowiem może przenieść się ze struktur usznych na elementy budujące wyrostek sutkowaty, przede wszystkim do przestrzeni powietrznych. Należy wskazać, że za stan zapalny ucha zazwyczaj odpowiedzialne są drobnoustroje takie jak: 

  • Streptococcus pneumoniae,
  • Streptococcus pyogenes,
  • Staphylococcus aureus,
  • Moraxella catarrhalis,
  • Haemophilus influenzae.

Przyczyną zapalenia wyrostka sutkowatego może być również zbyt krótka antybiotykoterapia stosowana podczas leczenia stanów zapalnych ucha środkowego. Wśród innych przyczyn schorzenia wymienić należy między innymi perlak, czyli guzowatą zmianę zapalną. Dodatkowo podłoże zapalenia wyrostka sutkowatego może wiązać się z różnicami anatomicznymi, a w szczególności umiejscowieniem trąbki słuchowej, której nieodpowiednia lokalizacja może przyczyniać się do słabego drenażu wydzieliny w uchu, sprzyjając jej zaleganiu.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Objawy zapalenia wyrostka sutkowatego objawy

Najczęstszym objawem zapalenia wyrostka sutkowatego jest ból ucha, który zlokalizowany jest tuż za małżowiną uszną. Dodatkowo dolegliwości towarzyszyć mogą zaburzenia słyszenia, wysięk z ucha, a także bóle głowy. Niekiedy w przebiegu zapalenia wyrostka sutkowatego pojawić się może również gorączka, która występuje stale lub okresowo. Charakterystycznym objawem schorzenia jest również zaczerwienienie skóry nad wyrostkiem sutkowatym. Niekiedy osoby cierpiące na zapalenie wyrostka sutkowatego uskarżają się również na obrzęk, czego wynikiem jest widoczne odchylenie małżowiny usznej od linii głowy.

Leczenie zapalenia wyrostka sutkowatego

Zapalenie wyrostka sutkowatego to infekcja, która wiąże się z koniecznością długotrwałego leczenia. Należy podkreślić, że schorzenie jest trudne do wyleczenia i wymaga stosowania przez długi czas antybiotyków. Trudności w leczeniu spowodowane są przede wszystkim umiejscowieniem wyrostka sutkowatego. W tym znaczeniu stosowane w antybiotykoterapii leki docierają do tej lokalizacji bardzo wolno, a ich działanie nie wykazuje spektakularnych rezultatów, jak w przypadku innych dolegliwości. Antybiotyki dobierane są indywidualnie do pacjenta na podstawie wyników posiewu bakteryjnego. Warto wskazać, że dobre rezultaty uzyskiwane są podczas stosowania terapii sekwencyjnej, która polega na stosowaniu w pierwszej kolejności zastrzyków, a następnie wdrożeniu terapii doustnej. W skrajnych przypadkach terapia zapalenia wyrostka sutkowatego wiąże się z koniecznością wdrożenia leczenia chirurgicznego. Operacja w tym znaczeniu umożliwia nacięcie tkanek i drenaż zalegającej limfy.

Źródła:
  1. Otologia kliniczna. Szyftera W (ed.). Termedia, Poznań 2020
  2. Kuźmińska M, Sokołowski J, Niemczyk K. Trudności diagnostyczne towarzyszące utajonemu zapaleniu wyrostka sutkowego – opis przypadku. Pol Przegl Otorynolaryngol 2013
  3. Otorynolaryngologia kliniczna. Niemczyk K, Jurkiewicz D, Składzień J, et al. (eds.) Medipage, Warszawa 2015
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację