Leki na bóle mięśni: jakie wybrać?
Dodano:

11 stycznia, 2023
07:50
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:11

Co stosować na bolące mięśnie?

Bóle mięśni mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków. Okazuje się jednak, że istnieje wiele skutecznych sposobów na zminimalizowanie dolegliwości. Najskuteczniejszym i jednocześnie najszybszym sposobem jest zastosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. 

Niekiedy jednak tabletki przeciwbólowe nie mogą być zastosowane przez osoby z dolegliwościami żołądkowymi czy związanymi z układem trawiennym. Zaletą plastrów przeciwbólowych czy maści na bóle mięśni jest działanie miejscowe, dzięki czemu preparaty te można zastosować w miejscu występowania bólu. Dlatego też niwelowanie bólu z ich pomocą pozwala na ominięcie układu pokarmowego. Z tego względu są idealną alternatywą dla tabletek przeciwbólowych.

Poza zastosowaniem popularnych leków przeciwbólowych, maści czy plastrów, popularnym sposobem leczenia bólu mięśni w przypadku urazu licznego jest zastosowanie chłodnych okładów lub ciepłych kompresów. Niemniej jednak należy wskazać, że przynoszą one jedynie chwilową ulgę w bólu. Dodatkowo wskazana jest również regularna aktywność fizyczna, która odciąża mięśnie pleców oraz stawy. Co więcej, nie bez znaczenia jest również zbilansowana dieta, dostarczająca organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów. Chcąc uniknąć dolegliwości bólowych w obszarze mięśni, warto również dbać o dobre nawodnienie organizmu oraz unikanie sytuacji stresowych, które mogą przyczyniać się do napięć mięśniowych i skurczów. Równie istotna jest rehabilitacja, która pozwala zwiększyć ruchomość stawów oraz elastyczność mięśni. Dlatego też do codziennej aktywności warto włączyć stretching, czyli rozciąganie mięśni szkieletowych i ścięgien, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji i bolesnych przykurczów mięśniowych i stawowo-mięśniowych. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leki przeciwbólowe przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie

Leki przeciwbólowe to szeroka grupa medykamentów o różnym spektrum działania. Skutecznymi medykamentami w łagodzeniu bólu mięśni są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które dostępne są zarówno w formie doustnej, czyli tabletek, jak i miejscowej (maści, żele czy plastry). Medykamenty zawierają zazwyczaj substancje czynne takie jak: ibuprofen, naproksen, diklofenak, czy też kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo skutecznym, a jednocześnie jednym z najbezpieczniejszych leków jest paracetamol.

Przypadku silnych, ostrych dolegliwości bólowych mięśni, które zazwyczaj związane są z chorobami, zastosowanie mogą mieć leki o silniejszym składzie. Ulgę wówczas przynieść może ketonal lub – w przypadku silnych dolegliwości – leki opioidowe.

Dolegliwości bólowe mięśni, ścięgien i stawów można skutecznie eliminować tabletkami przeciwbólowymi. Leki przeciwbólowe dostępne są w wielu dawkach, dzięki czemu farmaceutyki można dostosować do siły i nasilenia dolegliwości. Niemniej jednak leczenie bólu mięśni powinno być skupione przede wszystkim na ustalaniu przyczyny, co  umożliwia złagodzenie dolegliwości bólowych, a nawet całkowite wyeliminowanie bólu. Wówczas bowiem można zastosować odpowiednie leczenie, które umożliwi wyeliminowania dolegliwości.

Bóle mięśni często wynikają ze spięcia mięśni czy też przykurczów mięśniowych. Dlatego tez skutecznym rozwiązaniem na bolące mięśnie jest zastosowanie leków rozluźniających, czyli miorelaksacyjnych. Leki te, potocznie zwane rozkurczowymi, znacznym stopniu zmniejszają napięcie mięśniowe, co w wielu przypadkach zmniejsza dolegliwości bólowe. Wśród najczęściej stosowanych leków o działaniu rozluźniającym wymienić należy między innymi: baklofen, tolperyzon, tyzanidyna, dantrolen, metokarbamol czy też prydynol.

Bóle mięśni zazwyczaj wynikają z nadmiernego wysiłku fizycznego, stłuczenia czy urazu. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że niekiedy mogą wynikać z poważnych chorób, takich jak borelioza, choroby kostno-stawowe czy reumatoidalne zapalenie stawów. Wówczas stosowanie leków przeciwbólowych ma charakter doraźnego łagodzenia dolegliwości, a ból mięśni w tym przypadku należy niwelować poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Należy jednak wskazać, że bóle różnego pochodzenia mogą pojawić się niespodziewanie. Dlatego też zawsze warto mieć przy sobie leki przeciwbólowe, które uśmierzą ból. Z tego względu warto mieć leki w bagażu podręcznym, które będzie można zastosować nawet w podróży. Należy jednak wskazać, że medykamenty, nawet te ogólnodostępne bez recepty, trzeba stosować według wskazań na ulotce lub zaleceń lekarza czy farmaceuty. Stosowanie tabletek przeciwbólowych w większych dawkach bowiem wiąże się z ryzykiem przedawkowania leku.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. ZPE.gov.pl. Mięśnie. https://zpe.gov.pl/a/miesnie/D1B1I6jfT
  2. Pacjent.gov.pl. (2021). Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Jak to rozpoznać?. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/przeziebienie-grypa-czy-covid-19-jak-rozpoznac
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację