Kiedy powinno się iść pierwszy raz do ginekologa i jak się na to przygotować?
Dodano:

18 września, 2022
10:26
Zaktualizowano:

21 października, 2022
11:52

Kiedy udać się pierwszy raz do ginekologa?

Wiele młodych kobiet, które pierwszą wizytę u ginekologa mają jeszcze przed sobą, zastanawia się, kiedy najlepiej udać się do tego lekarza po raz pierwszy. Do ginekologa warto udać się jeszcze przed rozpoczęciem współżycia, o ile wcześniej nie pojawią się inne wskazania do odbycia wizyty i konsultacji ginekologicznej. Co więcej, pierwsza wizyta będzie zdecydowanie mniej stresująca, jeżeli odbędzie się jeszcze zanim wystąpią jakiekolwiek problemy intymne, takie jak infekcja.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 12. a 15. rokiem życia. W tym wieku nastolatki są już po pierwszej miesiączce, co jest optymalnym czasem dla wykonania pierwszych rutynowych badań ginekologicznych. Wiele młodych dziewczyn i kobiet odkłada wizytę u ginekologa, ze względu na to, iż nie dostrzegają one żadnych niepokojących objawów, a w związku z tym nie czują potrzeby udania się do lekarza. Okazuje się jednak, że wizyta u ginekologa nie polega wyłącznie na wykonaniu badania ginekologicznego. Udając się na wizytę do lekarza, istnieje możliwość zapytania o wiele kwestii i wyjaśnienia wątpliwości, a także utrzymania fachowej odpowiedzi na wszystkie pytania. Kiedy wizyta ginekologiczna odbędzie się przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, młode kobiety mogą zapytać o dostępne metody antykoncepcji, które będą najskuteczniejsze, a jednocześnie najmniej obciążające dla młodego organizmu. Co więcej, na wizycie ginekologicznej po wywiadzie i badaniu, ginekolog może pomóc w wyborze metody zapobiegania ciąży, wyjaśniając, na czym polega antykoncepcja hormonalna i antykoncepcja niehormonalna. Dodatkowo ginekolog może poinformować o chorobach przenoszonych drogą płciową i możliwych sposobach zabezpieczenia się przed nimi.

Niezależnie od wieku czy też aktywności seksualnej, pierwsza wizyta ginekologa jest konieczna w przypadku, jeżeli u młodej kobiety występują niepokojące objawy, takie jak bóle w podbrzuszu, upławy lub plamienia z dróg rodnych, nieregularne lub bardzo bolesne miesiączki czy też pieczenie bądź świąd w okolicach intymnych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa jest stresującym wydarzeniem, dlatego też w celu zminimalizowania stresu związanego z badaniem, warto dobrze przygotować się do pierwszej wizyty. Istotnym elementem umówienia się na wizytę jest wybór terminu. Najlepiej wybrać termin wizyty przypadający na kilka dni po miesiączce, dzięki temu dyskomfort związany z badaniem będzie znacznie mniejszy. Co więcej, termin przypadający po krwawieniu miesięcznym a owulacją jest najlepszy na wykonanie badania ginekologicznego – obejrzenia szyjki macicy i pobrania cytologii, a dodatkowo obraz USG jest najdokładniejszy. Wiele młodych kobiet sili się na wyszukaną depilację okolic bikini i nóg. Warto wskazać, że ten element przygotowania do pierwszej wizyty nie jest konieczny, jeśli jednak zwiększy komfort podczas wizyty, nie ma przeciwwskazań ku temu, by pozbyć się owłosienia z okolic stref intymnych. Istotne z punktu zarówno wizyty, jak i samego badania ginekologicznego jest zadbanie o odpowiednią higienę. W tym znaczeniu przed udaniem się na wizytę do ginekologa należy umyć i odświeżyć miejsca intymne, a także założyć świeżą i schludną bieliznę. Co więcej, przed samą wizytą warto skorzystać z toalety.

Przed wizytą u ginekologa warto również przygotować się do odpowiedzi na najczęściej zadawane przez ginekologa pytania. W tym znaczeniu lekarz może zapytać o wiek, wzrost, wagę, datę ostatniej miesiączki, a także częstotliwość występowania i długość krwawień oraz ich obfitość.

W kwestii ubioru, zdecydowanie największy komfort zapewni założenie sukienki bądź tuniki. Takie elementy ubioru umożliwią delikatne okrycie miejsc intymnych, minimalizując tym samym towarzyszący badaniu wstyd i zakłopotanie, które może towarzyszyć szczególnie podczas pierwszej wizyty. Niemniej jednak warto wskazać, że w wielu gabinetach ginekologicznych dostępne są jednorazowe spódniczki, z których można skorzystać.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa może budzić niepokój ze względu na to, że ta kobieta nie wie, czego może się spodziewać. Stres może być zniwelowany poprzez doinformowanie się w kwestii przebiegu wizyty. Na pierwszej wizycie lekarz ginekolog najczęściej przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, podczas którego zbiera informacje na temat jej zdrowia, chorób, cyklu menstruacyjnego oraz występujących objawów. Dodatkowo podczas pierwszej wizyty lekarz zapyta o powód wizyty, dolegliwości, datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia), częstość występowania miesiączki (długość cyklu), a także stosowane leki. Informacje te warto zapisać sobie w telefonie, by pod wpływem stresu nie zapomnieć o nich. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu ginekologicznego, lekarz poprosi o zdjęcie dolnych części garderoby w celu wykonania badania ginekologicznego. Warto wskazać, że badanie ginekologiczne nie jest bolesne i inwazyjne, a podczas niego pobierana jest cytologia. Badanie odbywa się również poprzez użycie USG – różni się ono u kobiet, które są dziewicami od tego, które przeprowadzane jest u kobiet, które rozpoczęły współżycie. Dlatego młode kobiety, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, nie muszą się martwić o przerwanie błony dziewiczej. Po wykonaniu badań ginekolog poprowadzi dalszą rozmowę, to również dobry czas na zadanie pytań dotyczących nurtujących kwestii, a także poproszenie o receptę na tabletki antykoncepcyjne.

 

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa to stresujące i krępujące wydarzenie. Dlatego tez warto przygotować się do badania i wywiadu lekarskiego, by zminimalizować stres. Ginekolodzy mają świadomość, że wizyta u nich może być powodem dyskomfortu. Dlatego też wizytę przeprowadzają w taki sposób, by odbywała się ona w najbardziej komfortowych warunkach. Z tego względu nie ma powodu ku temu, by odwlekać pierwszą wizytę u ginekologa, tym bardziej że może być ona niezwykle istotna dla zdrowia, gdyż umożliwia zdiagnozowanie mięśniaka macicy lub innych nieprawidłowości w budowie narządu rodnego.

Wiele kobiet przekonanych jest o tym, że ginekolog jest jedynym lekarzem, który może przepisać tabletkę „dzień po”. Tymczasem okazuje się, że antykoncepcję awaryjną może przepisać każdy lekarz – zarówno pierwszego kontaktu, jak i dyżurujący na oddziale nocnej opieki zdrowotnej. Niezależnie jednak od tego, czy występują powody ku temu, by udać się na wizytę u ginekologa, czy też nie występują ku temu przesłanki, nie należy odwlekać w czasie badań ginekologicznych, wskazane jest regularnie umawianie się na wizyty.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Gruszka J, Wrześniewska M, Adamczyk-Gruszka O. Wizyta u ginekologa – aspekt psychologiczny, diagnostyczny i leczniczy. Med. Og Nauk Zdr. 2014; 20(2): 126–130.
  2. Skrzypulec-Plinta, W., & Drosdzol-Cop, A. (2016). Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Pierwsza wizyta osoby małoletniej u lekarza ginekologa. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 1(2), 83-85. ISSN 2451-0122.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację