Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Zębopochodne zapalenie zatok szczękowych: objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie zatok szczękowych stanowi stan zapalny, który może obejmować całą twarz. Choć choroba może mieć różne przyczyny, to w przypadku zębopochodnego zapalenia zatok podłoże schorzenia związane jest z zębami. W tym znaczeniu powodem zakażenia najczęściej są niewyleczone lub źle leczone zęby. Pojawiają się zatem pytanie, jakie są objawy zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych? Jak przebiega leczenie przy zębopochodnym zapaleniu zatok szczękowych? Jakie powikłania mogą wiązać się z zębopochodnym zapaleniem zatok szczękowych?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych

Zębopochodne zapalenie zatok szczękowych wiąże się z wystąpieniem silnego, rozsadzającego bólu głowy, który zlokalizowany jest w górnej części policzka i czoła. Dolegliwości bólowe nasilają się przy pochylaniu głowy, wysiłku fizycznym oraz kaszlu, a także w trakcie opukiwania lub dotykania tej okolicy. Przyczyną dolegliwości bólowych jest obrzęk błony śluzowej nosa oraz przewodów, które doprowadzają zatoki szczękowe znajdujące się w jamie nosowej. Skutkiem jest zatem zamknięcie naturalnych ujść zatok szczękowych, co wiąże się z gromadzeniem się w nich wydzieliny bez możliwości jej odpływu. Co więcej, dolegliwości bólowe są potęgowane przez ciśnienie, będące wynikiem braku możliwości przejścia powietrza z jamy nosa do zatok szczękowych. Dodatkowo przy zębopochodnym zapaleniu zatok pojawia się ból zęba, który promieniuje w kierunku oczodołów. Ponadto występuje obrzęk policzka, niedrożność nosa, ropna wydzielina z nosa. Co istotne, obawy zębopochodnego zapalenia zatok pojawiają się wyłączenie po jednej stronie twarzy. Dodatkowo występują objawy stanu zapalnego w postaci osłabienia, braku łaknienia oraz podwyższonej temperatury ciała.

 

Przyczyny zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych 

 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

O ile przyczyny zapalenia zatok szczękowych zazwyczaj mają charakter bakteryjnego zaplenia zatok lub wirusowego zapalenia zatok, to zębopochodne zapalenia zatok szczękowych ma bezpośredni związek z zębami. W tym znaczeniu stan zapalny zatok szczękowych ze względu na bliskie sąsiedztwo z zębami może być skutkiem nieleczonych zębów, podłożem wówczas są stany zapalne zębów i przyzębia. Zębopochodne zapalenie zatok szczękowych może być wynikiem nieleczonej próchnicy lub stanu zapalnego zębów, ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że stan zapalny zatok szczękowych może być również efektem powikłania po wyrwaniu zęba górnego lub też leczenia kanałowego w sytuacji, kiedy stomatolog podczas leczenia przebił się do zatoki podczas poszerzenia kanałów. Należy wskazać, że do zębopochodnego zapalenia zatok często dochodzi w wyniku powikłania po ekstrakcji zęba i rozwinięciu się zatoki ustno-zatokowej.

Należy wskazać, że zębopochodne zapalenie zatok szczękowych pojawia się po wyrwaniu zęba w ciągu kilku tygodni od wizyty u stomatologa. Nieprawidłowe wyrwanie zęba bądź niehigieniczna procedura ekstrakcji mogą być przyczyną gromadzenie się bakterii, co bezpośrednio prowadzi do zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych. Co ważne, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych rozwija się tylko po jednej stronie twarzy.

 

Leczenie zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych

 

Zapalenie zatok szczękowych leczone jest w zależności od przyczyny problemu. W tym znaczeniu zębopochodne zapalenie zatok szczękowych wiąże się z koniecznością ponownego leczenia stomatologicznego zęba lub zębów, które wywołały stan zapalny. Oznacza to, że konieczne jest ponowne leczenie kanałowe lub wyleczenie próchnicy. Dodatkowo w przypadku zębopochodnego zapalenia zatok stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także medykamenty przeciwgorączkowe, których zadaniem jest złagodzenie towarzyszących chorobie objawów. 

 

Powikłania po zębopochodnym zapaleniu zatok szczękowych


Nieleczone zębopochodne zapalenie zatok szczękowych wiąże się z możliwością wystąpienia niebezpiecznych powikłań. W tym znaczeniu konsekwencjami nieodpowiednie leczonego zębopochodnego zapalenie zatok szczękowych może być zapalenie kości, szpiku kostnego ścian zatoki, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu. Dodatkowo wśród powikłań wymienia się również ropnie mózgu, gdyż zapalenie może rozprzestrzeniać się na zatoki czołowe, a następnie na układ nerwowy. Co więcej, powikłaniem zębopochodnego zapalenia zatok może być również zapalenie tkanek oczodołu oraz ropień, co jest bezpośrednio związane z bliskim sąsiedztwie do zatok szczękowych z oczodołem. Należy jednak podkreślić, że na niebezpieczne powikłania narażeni są w największym stopniu pacjenci, którzy zmagają się z przewlekłym zapaleniem zatok szczękowych.

Źródła:
  1. Bartkowski S., „Chirurgia szczękowo-twarzowa. Podręcznik dla studentów i lekarzy”, Kraków 1996
  2. Hastan D, Fokkens WJ, Bachert C, et al. „Chronic rhi - nosinusitis in Europe--an underestimated disease.” A GA²LEN study. Allergy. 2011; 66
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację