Realizacja e-recepty krok po kroku
Dodano:

8 lipca, 2022
12:31
Zaktualizowano:

3 lipca, 2023
10:45

Czym jest e-recepta?

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej e-recepta stała się obowiązującym dokumentem w krajach członkowskich. W Polsce na podstawie e-recepty możliwe jest wykupienie leków, które przepisywane są zarówno podczas stacjonarnych konsultacji medycznych, jak i w ramach zdalnych porad lekarskich. Atutem tego rozwiązania jest to, że dokument można zrealizować w dowolnie wybranej aptece oraz nie sposób go zgubić. Wszystko dlatego, że historia medyczna pacjenta, a także jego e-recepty zapisywane są na Internetowym Koncie Pacjenta.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy e-recepta może mieć formę papierową?

Jak najbardziej tak. Na życzenie klienta lekarz ma obowiązek przygotować wydruk e-recepty, który wystarczy przedłożyć farmaceucie w aptece. Papierowy wydruk informacyjny nie jest jednak tym samym, co wcześniejsza recepta tradycyjna w formie papierowej.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

W jakim celu w Polsce wprowadzono e-recepty?

To kolejny krok ku temu, aby ujednolicić system opieki zdrowotnej w całej Europie. Ponadto wpływa to korzystnie na wygodę pacjentów oraz efektywność pracy lekarzy. Przedtem zdarzały się sytuację, że papierowa recepta była gubiona i w konsekwencji pacjenci ponownie musieli udawać się do lekarza. W przypadku e-recepty taka sytuacja już się nie powtórzy. Jeżeli zgubisz wydruk lub zapomnisz kodu, to zawsze możesz wrócić do tych informacji za sprawą swojego internetowego konta pacjenta.

Jak długo jest ważna e-recepta?

E-recepta ważna jest przez 30 dni, licząc od daty jej wystawienia. Czas ważności skraca się w przypadku antybiotyków. Wówczas dokument można zrealizować maksymalnie w ciągu 7 dni od momentu jego wystawienia. Przekroczenie wskazanych terminów skutkuje uznaniem e-recepty za nieważną i niemożliwością zakupu przepisanych medykametów.

Realizacja e-recepty krok po kroku

Jakie informacje muszą znaleźć się na e-recepcie, aby była ważna?

Aby dokument był ważny i nie było problemu z jego realizacją, muszą znajdować się na nim określone dane. To przede wszystkim:

 • podstawowe dane pacjenta (dane osobowe, numer PESEL i inne);
 • miejsce i data wystawienia e-recepty;
 • dane osoby wystawiającej dokument;
 • ważność e-recepty;
 • czterocyfrowy kod identyfikujący (lub kod QR, kod kreskowy na wydruku);
 • zapisane leki (w tym: opakowania leku i ich ilość, nazwa, dawkowanie, postać preparatu).

Na tej podstawie farmaceuta dopuści do realizacji e-recepty w aptece. Jeżeli z różnych przyczyn jakieś informacje nie zostaną zawarte na dokumencie, to możesz mieć problem, aby wykupić leki.

Wystawienie e-recepty krok po kroku. Jak to wygląda?

Cały proces jest wygodny i prosty zarówno z perspektywy pacjenta, jak i osoby wystawiającej e-receptę. Pozwala to na oszczędność czasu, nerwów, a także błędów w realizacji. E-recepta można być wystawiona w przypadku wizyty stacjonarnej lub konsultacji zdalnej. Uwzględnia się na niej leki podlegające refundacji oraz te, których wartość pacjenci muszą pokryć w stu procentach. Po konsultacji lekarz wysyła do pacjenta wiadomość SMS z kodem lub e-mail z kodem QR i kodem recepty. Alternatywą są wydruki papierowe w formacie PDF z kodem kreskowym.

Tak przygotowany dokument możesz zrealizować we własnym zakresie lub poprosić o zakup leków kogoś bliskiego. Jeżeli postawisz na tę drugą opcję, to poinformuj bliską osobę, że opakowania jednego leku może kupić tylko w tej samej aptece.

Kto jest uprawniony do wystawiania recepty w postaci elektronicznej?

Zakres uprawnień w obrębie wystawiania e-recepty określają przepisy prawne. Zgodnie z nimi elektroniczną receptę mogą wystawiać te same osoby, które wcześniej przepisywały tradycyjne recepty. W związku z tym mogą to robić:

 • lekarze;
 • pielęgniarki;
 • lekarze dentyści;
 • felczerzy i starsi felczerzy;
 • położne.

E-recepta tylko w gabinecie, czy również zdalnie?

Jak już wcześniej wspomniano, e-recepta może zostać wypisana pacjentom zarówno w gabinecie stacjonarnym, jak i podczas zdalnej konsultacji medycznej. Dzięki temu pacjent może wykupić określoną liczbę opakowań leku przepisanego przez lekarza bez konieczności udawania się do przychodni lub innej poradni. Wystarczy skorzystać ze zdalnej konsultacji, np. recepty online, a następnie z e-receptą w formie elektronicznej udać się do dowolnie wybranej apteki.

Czy możesz zrealizować e-receptę w imieniu innej osoby?

Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że z powodzeniem możemy zrealizować e-receptę w imieniu innej osoby. Wystarczy posiadanie dedykowanego numeru e-recepty, a także numeru PESEL pacjenta. Obowiązkiem farmaceutów jest realizacja e-recept dostarczonych przez innych pacjentów, jeżeli posiadamy te dane. To znaczne ułatwienie zwłaszcza w przypadku osób o ograniczonych możliwościach w poruszaniu się lub ciężko chorych. Pomoc bliskiej osoby w zakresie zakupu leków jest na wagę złota.

W ilu aptekach trzeba zrealizować e-receptę?

Koniecznie pamiętaj o tym, że nie możesz zrealizować jednej e-recepty na lek w różnych aptekach. W związku z tym, jeżeli lekarz przepisał kilka opakowań preparatu medycznego, to niezbędne jest zakupienie ich w jednym punkcie aptecznym. Jeżeli w danym momencie jest dostępna tylko ograniczona ilość leku, to pozostałe opakowania w przyszłości możesz kupić tylko w tej konkretnej, a nie innej aptece. To cenna informacja. W sytuacji gdy przebywamy poza miejscowością naszego zamieszkania i jesteśmy przejazdem, to lepiej wstrzymać się z zakupem leków, jeżeli w danej aptece nie ma określonej liczby pudełek. Wówczas lepiej znaleźć inne miejsce zakupu.

Recepta zbiorcza lub na jeden lek

Obecnie lekarze i inni specjaliści mają możliwość wystawienia e-recepty na jeden lek lub też maksymalnie na pięć leków w ramach recepty zbiorczej. Zadaniem lekarza jest przepisanie takiej liczby leków oraz ich opakowań, aby wystarczyły na wszystkie dni kuracji. Lekarzowi pozostawia się decyzję w zakresie liczby opakowań i rodzaju rekomendowanego w terapii leku. Podejmuje się ją po przeprowadzeniu badań diagnostycznych.

Realizacja e-recepty krok po kroku

W przypadku schorzenia o charakterze przewlekłym, na e-recepcie uwzględnia się preparaty na maksymalnie 180 dni kuracji. To sprawia, że pacjenci muszą minimum dwukrotnie w roku skonsultować swoją sytuację z lekarzem, a także zrealizować e-receptę. Ponadto w przypadku recepty zbiorczej możliwe jest wykupienie medykamentów w różnym czasie, a także w różnych aptekach.

Co w przypadku błędów na recepcie?

Błędów nie da się wyeliminować w stu procentach. Oznacza to, że mogą pojawić się także na e-recepcie wystawionej przez lekarza. Dużym uproszeniem w takiej sytuacji jest fakt, że z powodzeniem korygowaniem błędów mogą zająć się farmaceuci. Dzięki temu nie ma potrzeby ponownego kontaktu z lekarzem i cały proces znacznie się skraca.

Czy możesz zrealizować e-receptę i kupić inne leki?

Jest taka możliwość. Jeżeli chcesz zrealizować recept i w aptece znajdują się tańsze zamienniki przepisanych leków, to możesz je wybrać. Taką możliwość daje Ci farmaceuta, jednak każdorazowo powinien brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo i dobro pacjenta. Tańsze zamienniki mogą zostać sprzedane tylko wtedy, gdy ich przyjmowanie nie wpłynie negatywnie na efekty prowadzonej terapii.

E-recepta na 12 miesięcy

W wyjątkowych okolicznościach lekarz może zdecydować się na wystawienie recept na 12 miesięcy. Dzieje się tak przede wszystkim przy chorobach przewlekłych, jednak nie jest to reguła. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku pacjenta, a także sposobu postępowania lekarza.

Internetowe Konto Pacjenta – co to takiego?

Dla wygody i bezpieczeństwa pacjentów stworzono Internetowe Konto Pacjenta. To miejsce, w którym zarówno pacjent, jak i lekarz mają dostęp do dokumentacji medycznej, historii leczenia, e-recept, a także historii przyjmowanych medykamentów. Jeżeli korzystasz z telefonu z internetem lub komputera, to wystarczy zalogować się do aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Do zalogowania niezbędny jest profil zaufany i weryfikacja swojej tożsamości. Następnie otrzymasz dostęp do najważniejszych dokumentów, statusu realizacji wybranych recept, czy też ich ważności. Aplikację znajdziesz przez wyszukiwarkę.

Z poziomu IKP możliwe jest również zrealizowanie wydruku informacyjnego w formie papierowej, który będzie wystarczający do zakupu leków w jednej z dowolnie wybranych aptek.

IKP – funkcjonalności

Po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta otrzymujesz dostęp do wielu informacji i funkcjonalności. To przede wszystkim:

 • historia leczenia;
 • zamówienie recepty na leki stałe;
 • odbiór e-skierowania na badania;
 • kontrola historii leczenia dzieci do 18. roku życia;
 • dostęp do e-recept;
 • możliwość zmiany lekarza prowadzącego;
 • zalecenia medyczne;
 • weryfikacja zwolnień lekarskich;
 • informacje o lekach i sposobie ich przyjmowania;
 • Unijny Certyfikat COVID;
 • wnioski na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego;
 • i inne.

Logowanie do systemu jest proste i nie powinno stwarzać pacjentom żadnych problemów.

Jak zrealizować e-receptę?

To bardzo proste. W tym celu wystarczy udać się do dowolnej apteki. Tam niezbędne jest podanie farmaceucie czterocyfrowego kodu e-recepty, kodu QR lub wydruku informacyjnego, a także numeru PESEL. Na tej podstawie mgr farm wyda leki. To przede wszystkim bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Farmaceuta otrzymuje w systemie wszystkie informacje oraz potwierdzenie tego, że może wydać leki. Pacjent może pokazać również wydruk otrzymany mailowo na ekranie urządzenia mobilnego. Przedłożenie go farmaceucie jest wystarczające do zakupu medykamentów.

Podobny system funkcjonuje w całej Europie i bez wątpienia się sprawdza. Wciąż prowadzone są prace nad wdrożeniem e-recept transgranicznych w całej Europie. Póki co funkcjonują w kilku państwach Unii Europejskiej w ramach pilotażu.

 

Realizacja e-recepty po zdalnej konsultacji medycznej

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się zdalne konsultacje medyczne. Podczas pandemii koronawirusa dla wielu osób stały się koniecznością, ponieważ dostęp do stacjonarnych przychodni był ograniczony oraz powodował niebezpieczeństwo zarażenia. To przełożyło się na to, że Polacy jeszcze chętniej korzystają z usług recepty online. Dobrym wyborem jest skorzystanie z tego typu rozwiązania w przypadku chorób przewlekłych. Wymagają one regularnego przyjmowania leków w dłuższym okresie, a dostęp do nich możesz zagwarantować sobie bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni stacjonarnej.

Zrobisz to z poziomu fotela, a następnie otrzymasz e-receptę. Dokument wystawiony w trakcie zdalnej konsultacji bez problemu zrealizujesz w dowolnej aptece, lub zrobi to za Ciebie ktoś bliski. Proces zakupu leków wygląda tak samo, jak w przypadku wizyty stacjonarnej.

Jeżeli lekarz uzna, że przepisanie leków po zdalnej konsultacji mogłoby stwarzać zagrożenie lub nie jest uzasadnione, to może skierować pacjenta na specjalistyczne badania.

Skorzystaj z recepty online

Usługa recepty online dostępna jest na naszym portalu https://e-recepta.net/. Wystarczy ją wybrać, a następnie dokładnie i rzetelnie wypełnić formularz medyczny. Pod żadnym pozorem nie można w nim podawać nieprawdziwych informacji. Kolejnym krokiem jest wybór przyjmowanego dotychczas preparatu, a także dokładne opisanie schorzenia i aktualnego stanu zdrowia. Po opłaceniu przez pacjenta usługi, nasz specjalista dokładnie zapozna się ze zgłoszeniem. Sprawdzi historię leczenia, a także perspektywę kontynuacji terapii. Po potwierdzeniu takiej potrzeby, wystawi e-receptę do realizacji w dowolnej aptece. W zależności od wybranej opcji, otrzymasz czterocyfrowy kod w postaci powiadomienia SMS lub plik PDF na maila, który zawiera kod kreskowy.

Jeżeli podczas przyjmowania leku zauważysz jakieś niepokojące sygnały lub stan Twojego zdrowia się pogorszy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Pawłowska, E. (2015). Rola wdrażanych innowacji w funkcjonowaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację