Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Xenical to lek na co dzień stosowany w leczeniu otyłości. Wybierany jest przez lekarzy ze względu na jego wysoką skuteczność działania w połączeniu ze zmianą życiowych nawyków pacjentów, w tym z wprowadzeniem diety i aktywności fizycznej. Preparat swoje działanie opiera na substancji czynnej orlistacie. Lek dostępny jest tylko na receptę i można go otrzymać również w ramach zdalnej konsultacji medycznej recepty online, jeżeli pacjent kontynuuje terapię. Czym dokładnie jest Xenical, jak działa, jaki ma skład i jakie skutki uboczne może powodować? Sprawdźmy.

 

Czym jest lek Xenical?

Środek leczniczy Xenical wykorzystywany jest w leczeniu pacjentów z otyłością. Substancją czynną Xenicalu jest orlistat, który zaliczany jest do inhibtorów lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Preparat przeznaczony jest tylko do stosowania w przypadku osób dorosłych. Zasada działania leku polega na tym, że zapobiega on wchłanianiu nawet 1/3 tłuszczów, które przyjmujemy w trakcie spożywania pokarmów. Dzięki temu możliwa jest skuteczna redukcja wagi u osób, które zmagają się z otyłością.

Środek dystrybuowany jest w kapsułkach, które zawierają 120 mg orlistatu. W aptece dostępne są opakowania leku Xenical 120 mg:

 • 84 kapsułki;

 • 42 kapsułki;

 • 21 kapsułek.

Działanie leku Xenical

Zawarty w leku orlistat wchodzi w interakcje z lipazami, czyli enzymami przewodu pokarmowego. Po połączeniu z nimi substancja nie tylko hamuje wchłanianie się tłuszczów, ale także uniemożliwia rozpad niektórych tłuszczów spożytych w pokarmie. Dzięki temu nie ulegają one strawieniu w organizmie i w nieprzetworzonej formie wydalane są z organizmu. Największą skuteczność preparat wykazuje w połączeniu z umiarkowanie niskokaloryczną dietą.

Warto zwrócić uwagę na to, że lek zadziała tylko wtedy, gdy pacjent w swojej diecie spożywa tłuszcze. Jeżeli posiłek nie zawiera tłuszczu, to automatycznie środek nie wykaże skuteczności. W związku z tym, jeżeli danie nie zawiera tłuszczu, dawkę należy pominąć.

Skład środka Xenical

Podstawowym składnikiem leku Xenical jest substancja czynna orlistat. W każdej kapsułce znajduje się jego 120 mg. Pozostałe składniki preparatu to: sól sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, talk, laurylosiarczan sodowy, powidon, glikolan skrobi. Skład otoczki kapsułki tworzą: żelatyna, dwutlenek tytanu, indygokarmina i jadalny tusz drukarski.

Dawkowanie leku

Szczegółowe postępowanie, w tym dawki leku Xenical ustalane są w sposób indywidualny przez lekarza prowadzącego. Pacjenci powinni stosować się do tych wytycznych. W niektórych sytuacjach może zajść konieczność zmiany schematu dawkowania, jednak to także powinno być bezpośrednio konsultowane z lekarzem. Ostatecznie pacjent przyjmuje taką dawkę, jaka jest zalecana. Dawki leku Xenical to zazwyczaj 120 mg po spożyciu każdego głównego posiłku, czyli trzy razy dziennie. Lek przyjmuje się bezpośrednio przed rozpoczęciem jedzenia lub w ciągu pierwszej godziny po zakończeniu. Jeżeli pacjent nie spożywa posiłku, to nie powinno się stosować w tym momencie preparatu. Kapsułkę połyka się, popijając wodą.

Należy pamiętać o tym, że sam lek to nie wszystko. W czasie stosowania leku Xenical wymaga się także stosowania zaleconej diety. Tylko w takim połączeniu preparat da zamierzone skutki. Dieta powinna być umiarkowanie niskokaloryczna i bogata w świeże warzywa i owoce. Idealnym wyborem będzie jadłospis, w którym tłuszcze będą odpowiadały za około 30% kalorii. W tym celu warto skontaktować się z renomowanym dietetykiem. Dobowe spożycie tłuszczów należy rozłożyć na trzy podstawowe posiłki, do których przyjmowany jest Xenical.

Weryfikacja skuteczności terapii

Ze względu na działanie Xenicalu, w trakcie jego przyjmowania prowadzone są kontrole lekarskie. Jeżeli zażycie leku Xenical przez 12 tygodni w połączeniu z dietą nie jest w stanie zmniejszyć masy ciała o minimum 5%, to lekarz może rekomendować zmianę terapii.

Przedawkowanie

Temat bezpieczeństwa stosowania leku poruszany jest przez wielu specjalistów, a badania kliniczne nad nim trwały aż 4 lata. W związku z tym nie ma przeciwwskazań, aby Xenical był powszechnie wykorzystywany w leczeniu otyłości. W przypadku spożycia leku w większej niż zalecana dawka, należy niezwłocznie kontaktować się z lekarzem lub udać się do lekarza. Czasami może być niezbędne podanie fachowej pomocy lekarskiej. Taka sama procedura dotyczy sytuacji, gdy lek przyjmie inna osoba.

Lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu, dlatego należy przestrzegać zaleceń lekarza. Powstrzymaj się przed innym stosowaniem leku Xenical. Wynika to z tego, że może powodować groźne działania niepożądane.

Podstawowe wskazania do stosowania leku Xenical. Leczenie otyłości u osób z indeksem masy ciała BMI przekraczającym 30

Podstawowe wskazanie do stosowanie środka Xenical to leczenie otyłości. Preparat stosuje się u osób, u których wskaźnik BMI przekracza 30. Wówczas schorzenie klasyfikowane jest jako otyłość. Xenical rekomendowany jest także w leczeniu osób z nadwagą, u których BMI przekracza 28. Jednakowo rekomendowany jest kobietom oraz mężczyznom. W celu osiągnięcia optymalnej skuteczności leku niezbędne jest stosowanie diety o zmniejszonej kaloryczności.

Przeciwwskazania do stosowania terapii odchudzającej z Xenicalem

Preparat przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych, dlatego nie można podawać go dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Stosowanie leku Xenical jest przeciwwskazane także u osób:

 • w czasie karmienia piersią;

 • z chorobami wątroby (przede wszystkim zastój żółci);

 • cholestaza;

 • wykazujących nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek z pozostałych składników leku Xenical;

 • u których występuje niedostateczne wchłanianie składników odżywczych bezpośrednio z przewodu pokarmowego (przewlekły zespół złego wchłaniania).

Ostrzeżenia i środki ostrożności. Nie tylko u pacjentów z cukrzycą typu 2

Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leku Xenical u pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy przyjmują lek akarbozę. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną w przypadku wystąpienia ciężkiej biegunki, rekomenduje się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zajścia w ciążę, a biegunka może być jednym z działań niepożądanych.

Ostrożność powinny zachować także osoby, które leczą się z powodu zwiększonego stężenia cholesterolu. Xenical może wpływać na zmianę dawkowania stosowanych wówczas preparatów medycznych, jednak każdorazowo jest to ustalane z lekarzem.

Możliwe działania niepożądane leku Xenical

Tak jak w przypadku innych leków, przyjmowanie Xenicalu powoduje możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Ryzyko powstawania działań niepożądanych zwiększa się wtedy, gdy pacjent nie stosuje się do wskazań lekarskich. Do możliwych skutków ubocznych zaliczane są:

 • plamienie tłuszczowe;

 • zmniejszone wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (należy je suplementować lub podawać w diecie);

 • częstsze oddawanie stolca;

 • nietrzymanie stolca;

 • tłuszczowe lub oleiste stolce;

 • choroby zębów;

 • biegunka;

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego;

 • zmęczenie;

 • nieregularne miesiączkowanie;

 • obniżenie cukru we krwi (tylko u niektórych pacjentów z cukrzycą typu 2).

Jeżeli w trakcie terapii wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, to niezwłocznie należy poinformować lekarza o ich istnieniu. Niektóre objawy mogą wymagać fachowej pomocy medycznej. Należy się do tego zachować także wtedy, gdy wystąpią objawy niepożądane niewymienione w tekście.

Xenical i potencjalne interakcje z innymi lekami

Preparat Xenical wykazuje tendencję do wchodzenia w interakcje z innymi lekami. Jego stosowanie może wpłynąć na obniżenie wchłaniania leków przeciwpadaczkowych. Jedną z konsekwencji takiej interakcji mogą być wystąpienia napadów padaczkowych. Jeżeli w tym zakresie zaszły jakieś zmiany, to należy bezwzględnie poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Lekarza należy poinformować także o stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. Xenical może wpływać na ich działanie. Lekarze powinni minimalizować ryzyko jednoczesnego stosowania cyklosporyny z orlistatem, ponieważ leki te wspólnie mogą zwiększać potencjał poważnych skutków ubocznych. Jeżeli leki trzeba przyjmować wspólnie, to jest konieczne monitorowanie stężenia cyklosporyny.

Szczegółowe informacje o lekach, z którymi Xenical wchodzi w interakcje, znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Ponadto warto skonsultować to z lekarzem.

Czy lek Xenical przenika do mleka matki? Co z ciążą?

Aktualne badania nie wykluczają tego, że Xenical przenika do mleka matki. W związku z tym jest przeciwwskazany u kobiet karmiących i w okresie laktacji. Preparatu nie powinno się stosować także w trakcie ciąży.

Do tej pory nie potwierdzono negatywnego wpływu Xenicalu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych przez pacjenta.

Xenical - recepta online

Na naszym portalu https://e-recepta.net/ możesz skorzystać ze zdalnej konsultacji medycznej w formie recepty online. Jeżeli kontynuujesz terapię z lekiem Xenical na otyłość, to z powodzeniem podczas zdalnej konsultacji może być wystawiona e-recepta na zakup kolejnej dawki leku. Recepta online sprawi, że zachowasz ciągłość leczenia, co ma duży wpływ na jego skuteczność. Usługa polega na wybraniu odpowiedniego preparatu oraz wypełnieniu formularza medycznego. Na tym etapie podaj wszystkie kluczowe informacje, które mogą determinować decyzję lekarza w zakresie zasadności wystawienia e-recepty. Kolejnym krokiem jest opłacenie recepty online i czekanie na kontakt zwrotny. Czasami trwa to zaledwie 15 minut.

Wygoda i bezpieczeństwo pacjenta

Przede wszystkim stawiamy na zapewnienie bezpieczeństwa naszym pacjentom. Lekarz dokładnie zapozna się z historią medyczną, a następnie przeanalizuje zgłoszenie. Jeżeli uzna to za stosowne, to na podstawie recepty online wystawi e-receptę na zakup leku. Czterocyfrowy kod zostanie wysłany na adres e-mail pacjenta lub za pomocą wiadomości SMS. Recepta online to wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz zapewnić sobie ciągłość leczenia bez wychodzenia z domu. Dzięki temu nie musisz udawać się do stacjonarnej poradni medycznej. Stawiamy na szybką obsługę pacjentów, co także jest dużym atutem.

E-recepta do realizacji w wybranej aptece

W ramach usługi recepty online możesz otrzymać e-receptę na zakup wybranego leku. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, a dokument elektroniczny z powodzeniem zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. E-recepty mogą być realizowane także przez bliskich pacjenta, co jest ułatwieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami w zakresie poruszania się lub chorych. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty nowoczesnych zdalnych konsultacji medycznych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację