Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Flixonase to aerozol do nosa w postaci zawiesiny stosowany w leczeniu stanów zapalnych o podłożu alergicznym, w tym obrzęku i podrażnień nosa, kichania i świądu. Substancją czynną preparatu jest flutykazon w postaci propionianu flutykazonu. Lek dostępny jest w butelce polipropylenowej wyposażonej w dozownik, połączony z pompką rozpylającą, i nasadkę ochronną. W opakowaniu znajduje się 10 ml zawiesiny, czyli 120 dawek.

Flixonase - co to za lek?

Flixonase (aerozol do nosa) jest stosowany w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i objawowego leczenia polipów nosa. Preparat należy do grupy leków zwanych steroidami lub kortykosteroidami. Sterydy donosowe nie tylko zmniejszają stany zapalne, ale też pomagają w zwalczaniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej. Flixonase jest szczególnie rekomendowany w przypadku kataru siennego i alergicznego. Działanie leku Flixonase polega m.in. na zmniejszeniu uczucia zatkanego nosa, swędzenia i podrażnień, oraz kataru.

Cena

Cena leku Flixonase (aerozol do nosa) jest zależna od przysługującej odpłatności i waha się od 9 do 16 zł.

Refundacja

Lek Flixonase jest częściowo refundowany. Odpłatność wynosi 50% do wysokości limitu finansowania. Sprzedaż preparatu nastąpi zgodnie z odpłatnością wskazaną na recepcie.

Substancja czynna leku Flixonase

Substancją czynną leku Flixonase jest propionian flutykazonu — kortykosteroid o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Podawany wziewnie zmniejsza obrzęk oraz podrażnienia płuc.

Pełny skład leku

Jedna dawka zawiera 50 mikrogramów mikronizowanego propionianu flutykazonu. Substancjami pomocniczymi leku Flixonase są: dekstroza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna i karboksymetyloceluloza, alkohol fenyloetylowy, chlorek benzalkoniowy (50% roztwór), polisorbat 80 (E433), kwas solny rozcieńczony do pH 6,3 - 6,5, oraz woda oczyszczona.

Mechanizm działania leku Flixonase

Działanie leku Flixonase (aerozol do nosa) opiera się na zahamowaniu objawów zapalnych. Preparat może być stosowany w celu złagodzenia objawów alergicznych m.in.

 • przekrwienie i podrażnienie błony śluzowej nosa,
 • zapalenia błony śluzowej nosa,
 • świądu i obrzęków drogów oddechowych,
 • zwiększonego wydzielania śluzu w drogach oddechowych,
 • nacieków komórek zapalnych.

W działaniu kortykosteroidów pośredniczą receptory, które regulują aktywności genów. Działanie propionianu flutykazonu hamuje bądź pobudza aktywność genów, których produkty białkowe powodują stan zapalny w organizmie.

Lek Flixonase jest przepisywany pacjentom cierpiącym na astmę oskrzelową oraz inne schorzenia wywołujące skurcze oskrzeli. Preparat hamuje rozwój procesów zapalnych na ścianie oskrzeli, zmniejsza liczbę komórek stanu zapalnego, a także leczy zmiany powstałe w ścianie oskrzeli pacjentów chorych na astmę.

Jak szybko działa lek Flixonase aerozol do nosa?

Działanie leku Flixonase można zaobserwować po ok. 8 godzinach, niemniej pełne działanie lecznicze występuje dopiero po 3-4 dniach regularnego stosowania. Regularne przyjmowanie dawki leku, zgodnie z zaleceniami lekarza, prowadzi do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Efekty lecznicze utrzymują się przez 24 godziny między kolejnymi aplikacjami preparatu.

Długotrwałe stosowanie większych niż zalecane dawek leku Flixonase może doprowadzić do nasilenia objawów.

Flixonase - wskazania do stosowania

Podstawowymi wskazaniami do stosowania leku Flixonase są zapobieganie i leczenie alergicznego i sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa. Preparat jest również przepisywany do objawowego leczenia polipów nosa, czyli tworów z błony śluzowej znajdujących się wewnątrz nosa.

Flixonase - dawkowanie

Lek Flixonase należy przyjmować donosowo. Aby ustalić optymalną dawkę, należy skontaktować się z lekarzem. Podstawowym warunkiem skuteczności leku Flixonase jest regularne stosowanie.

Zgodnie ze standardowymi zaleceniami nie należy wpuszczać więcej niż dwie dawki do każdego otworu nosowego raz na dobę (dotyczy to dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia). W przypadku najmłodszych, między 4. a 11. rokiem życia zaleca się mniejszą dawkę. Aerozol do nosa należy wówczas wpuszczać jeden raz do każdego otworu nosowego raz na dobę.

W przypadku objawowego leczenia polipów nosa terapia ma charakter dwuetapowy i składa się z leczenia początkowego (dwie dawki do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę) oraz podtrzymującego (2 dawki raz na dobę). Jeżeli okres stosowania preparatu jest dłuższy niż 3 miesiące, należy skonsultować się z lekarzem.

Flixonase - sposób aplikacji

Flixonase ma postać aerozolu. Przed zastosowaniem leku Flixonase należy zapoznać się z niżej opisanymi procedurami:

 • Przed użyciem leku należy sprawdzić, czy dozownik jest w pełni sprawny. W tym celu naciśnij dozownik, uważając, aby ujście nie było skierowane na twarz (należy unikać kontaktu leku z oczami). Zawiesina powinna przybrać postać mgiełki.
 • Zanim zaaplikujesz wskazane dawki do każdego otworu, oczyść nos, a następnie zatkaj jeden otwór palcem i włóż dozownik do drugiego. Pochyl głowę delikatnie do przodu, trzymając dozownik pionowo.
 • Oddychaj przez nos i w czasie wdechu jednokrotnie naciśnij dozownik.
 • Powtórz czynność w drugim otworze nosowym.

Po zaaplikowaniu preparatu dokładnie oczyść dozownik i nałóż nasadkę ochronną na buteleczkę.
Jeżeli dojdzie do zatkania pompki, przez co aplikacja preparatu będzie utrudniona lub niemożliwa, zdejmij dozownik i wypłucz go w ciepłej wodzie. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie nałóż na buteleczkę.

Flixonase - przeciwskazania i środki ostrożności

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Flixonase (aerozol do nosa, zawiesina) jest uczulenie na substancję czynną bądź którykolwiek ze składników preparatu. Przyjmowanie leku Flixonase powinno być konsultowana z lekarzem, w szczególności, jeżeli pacjent cierpi na niedoczynność nadnerczy lub zakażenie górnych dróg oddechowych, bądź przyjmuje lek Rytonawir.

Flixonase - możliwe skutki uboczne

Lek Flixonase, podobnie jak wszystkie farmaceutyki, może wywołać skutki uboczne. W przypadku pojawienia się działań niepożądanych należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Do najczęściej występujących należą:

 • krwawienie z nosa,
 • bóle głowy,
 • suchość błony śluzowej nosa i gardła,
 • wrażenie nieprzyjemnego zapachu.

W przypadku stosowania leku Flixonase w dużych dawkach przez dłuższy okres mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe spowodowane zahamowaniem pracy nadnerczy, a konkretnie wytwarzaniem hormonów steroidowych.

Flixonase z innymi lekami

Przed rozpoczęciem stosowania leku Flixonase pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach — także tych wydawanych bez recepty. Niektóre preparaty mogą bowiem nasilić działanie leku Flixonase.

Flutykazon może wchodzić w reakcję z następującymi lekami:

 • kortykosteroidy (w formie tabletek lub zastrzyków),
 • rytonawir lub leki z kobicystatem stosowane w leczeniu HIV,
 • ketokonazol lub itrakonazol.

Niektóre leki steroidowe stosowane doustnie mogą nasilić działanie Flixonase, dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Przed zaprzestaniem stosowania leku Flixonase należy skonsultować się z lekarzem.

Co zamiast leku Flixonase?

Zamiennikiem leku Flixonase (aerozol do nosa) jest Fanipos.

FAQ

Flixonase bez recepty czy na receptę?

Lek Flixonase jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak długo można stosować lek Flixonase?

Okres stosowania leku Flixonase nie powinien być dłuższy niż 3 miesiące.

Flixonase a ciąża i karmienie piersią

O zastosowaniu leku Flixonase u kobiet w ciąży i matek karmiących decyduje lekarz.

Inne popularne leki na zapalenie zatok i alergię:

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację