Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Cartexan to lek zawierający w swoim składzie sól kwasu chondroitynosiarkowego (chondroitynosiarczan sodu). Substancja ta klasyfikowana jest jako glikozaminoglikan.

Lek ma postać kapsułek twardych i dostępny jest tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego u osób dorosłych.

Dostępność:

na receptę

Wskazania:

choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego i biodrowego

Postać:

kapsułki twarde

Dawka:

400 mg

Substancja czynna:

kwas chondroitynosiarkowy (sól sodowa kwasu chondroitynosiarkowego)

Cartexan — co to za lek, jak działa, w jakim celu się go stosuje?

Kapsułki twarde Cartexan zawierają w sobie substancję czynną sól kwasu chondroitynosiarkowego (chondroitynosiarczan sodu). Należy ona do grupy związków chemicznych glikozaminoglikanów, które po połączeniu z białkami dają proteoglikany. Są one ważnym składnikiem budulcowym tkanki łącznej i tkanki chrzęstnej. Zawarta w Cartexan substancja czynna wspiera działanie chondroityny sodu siarczanu, czyli naturalnej substancji występującej w ludzkim organizmie i będącej jednym z elementów strukturalnych chrząstek stawowych.

Po dostaniu się do organizmu substancja czynna leku Cartexan hamuje aktywność enzymów litycznych i wspomaga biosyntezę proteoglikanów. Dzięki temu dochodzi do zahamowania procesów niszczących chrząstkę. Lek wykazuje skuteczne działanie w objawowym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i biodrowego (np. zapalenie stawu kolanowego i biodrowego). Ze względu na swój skład i działanie lek Cartexan przeznaczony jest do stosowania tylko u osób dorosłych. Dostępny jest na receptę i powinno się go przyjmować w dłuższej perspektywie. Jedna kapsułka twarda zawiera 400 mg substancji czynnej.

Cartexan — ile kosztuje? Czy podlega refundacji?

Cena leku Cartexan uzależniona jest od marży narzuconej przez daną aptekę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Uśredniona cena leku to:

  • Cartexan 400 mg (kapsułki twarde, 60 sztuk) - 56,90.

Cartexan — zamienniki lub podobne leki

Jako zamiennik leku Cartexan klasyfikowany jest preparat Structum. Do podobnych leków przeznaczonych do stosowania w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego należą m.in.: Chronada i Uropol.

Cartexan — pełny skład leku

W każdej kapsułce preparatu Cartexan znajduje się 400 mg chondroityny sodu siarczanu. Pozostałe substancje pomocnicze to: stearynian magnezu, żelaza tlenek żółty E172, erytrozyna E127, tlenek żelaza czerwony E172 i dwutlenek tytanu E171.

Cartexan — dawkowanie

Lek Cartexan należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Nie wolno ich rozgryzać ani żuć.

Standardowa dawka to 800 mg na dobę, czyli 2 kapsułki przyjmowane dziennie w jednej dawce dobowej przez trzy miesiące. Jednolite dawkowanie należy zachować do końca trzymiesięcznego okresu leczenia.

W cięższych przypadkach zalecana dawka to 1200 mg na dobę, co daje 3 kapsułki przez pierwsze 4-6 tygodni leczenia. Można ją przyjmować jednorazowo lub z podziałem na trzy dawki. Po tym okresie wraca się do dawkowania jednorazowego 800 mg na dobę.

Standardowe leczenie składa się z powtarzanych okresów trzymiesięcznego leczenia, po których następuje dwumiesięczna przerwa od przyjmowania leku. Szczegóły w tym zakresie przedstawi Ci lekarz prowadzący. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Cartexan, ponieważ nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.

Cartexan — czy można stosować w ciąży i okresie karmienia?

Na ten moment brak szczegółowych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Cartexan u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W związku z tym nie należy przyjmować tego preparatu w takich stanach.

Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu Cartexanu do terapii, jednak korzyści z tym związane muszą znacznie przewyższać ewentualne ryzyko. Substancja czynna może przenikać do mleka matki, dlatego kobiety w okresie laktacji powinny przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa.

Cartexan — możliwe skutki uboczne

Podczas terapii z lekiem Cartexan mogą pojawiać się skutki uboczne. Nie dotyczą one każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie działań niepożądanych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do odnotowywanych skutków ubocznych należą m.in.:

  • zaburzenia żołądka i jelit (np.: ból górnej części brzucha, mdłości, biegunka);
  • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (np.: drażniące zapalenie skóry, grudkowate wykwity skórne drażniące, rumień, swędzenie skóry, pokrzywka, egzema);
  • obrzęk.

Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Cartexan — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Cartexan należy dokładnie skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek składnik pomocniczy. Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to pacjentów, u których występowały lub występują:

  • niewydolność wątroby;
  • choroby serca (np. niewydolność serca);
  • niewydolność nerek.

Ponadto ostrożność zachowuje się, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe lub leki wpływające na zdolność krzepnięcia krwi, ponieważ mogą one wpływać na wchłanianie i działanie Cartexanu.

Cartexan — interakcje z innymi lekami

Obowiązkiem pacjent jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Zawarty w Cartexan chondroityny sodu siarczan może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuację, w której pacjent przyjmuje leki wpływające na krzepnięcie krwi (np.: warfaryna, kwas acetylosalicylowy, dipirydamol lub klopidogrel) lub leki przeciwbólowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Pytania pacjentów o lek (FAQ)

Nie. Lek Cartexan nie zawiera w swoim składzie sterydów.
Lek Cartexan przeznaczony jest do długotrwałego stosowania według schematu: trzy miesiące przyjmowania leku i dwa miesiące przerwy.
Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku Cartexan, ponieważ może to wpłynąć na jego działanie i metabolizm.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację