Jakie leki na ból kolana wybrać?
Dodano:

3 stycznia, 2023
11:18
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:32

Jakie leki stosować na bolące kolana?

Ból kolana najczęściej dotyczy sportowców, których stawy narażone są na nadmierne obciążenie. Niemniej jednak uraz kolana czy stan zapalny stawu kolanowego pojawić się może u każdego. Jak się jednak okazuje, bóle kolan mogą mieć różną formę i nasilenie. Co więcej, dolegliwości bólowe zazwyczaj nasilają się przy zginaniu stawu, chodzeniu czy wykonywaniu ruchów. Wówczas rozwiązaniem są leki przeciwbólowe, które znoszą dolegliwości i pozwalają na normalne funkcjonowanie. Leki łagodzące ból stawów lub mięśni to medykamenty, które dostępne są bez recepty. W skład ogólnodostępnych leków na bóle kolan wchodzą określone substancje czynne, które umożliwiają wyeliminowanie dolegliwości – skutecznie uśmierzają ból, łagodzą obrzęki, a także powstały stan zapalny. W farmaceutykach przeciwbólowych na bóle kolan – mieści i stawów – wykorzystuje się między innymi dikoflenak czy naproksen. Niemniej jednak w bólu o lekkim nasileniu dobrze sprawdzą się również preparaty bazujące na substancjach pochodzenia roślinnego, w których wykorzystuje się między innymi ekstrakty z arniki górskiej, goździka korzennego, kory wierzby białej czy drzewa Boswellia serrata.

Bez względu na to, czym ból kolana jest spowodowany, dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji oraz zbilansowanej diety, które mogą wspomóc leczenie. W przypadku bólu kolan spowodowanych zwyrodnieniami stawów można stosować suplementy, których zadaniem jest wspieranie procesów odbudowy chrząstki. Tabletki takie zawierają najczęściej kolagen, glukozaminę, chondroitynę, a także wyciągu z dzikiej róży i kwas hialuronowy. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skuteczny lek na ból kolana

W przypadku bólu kolana, który utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Niemniej jednak do czasu wizyty u specjalisty warto zastosować doraźne leczenie dolegliwości. W tym znaczeniu skutecznymi środkami na ból kolana są zarówno leki przeciwbólowe, jak i leki przeciwzapalne. Do łagodzenia łagodnych i umiarkowanych dolegliwości bólowych kolana wystarczające może być zastosowanie paracetamolu, pomimo że stanowi on jeden z niewielu leków przeciwbólowych, który nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Niemniej jednak najczęściej stosowanymi i jednocześnie najskuteczniejszymi są niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy ibuprofen, dikofenak, naproksen oraz ketoprofen. Ketoprofen jest substancją czynną wykorzystywana w Ketonalu. Z kolei w przypadku poważniejszych urazów czy silnych dolegliwości bólowych niekiedy konieczne może okazać się wdrożenie terapii lekami opioidowymi, które wykazują silne działanie przeciwbólowe i znoszą nawet nasilone dolegliwości. Należy jednak wskazać, że silne leki przeciwbólowe, szczególnie narkotyczne, do których należą opioidy, dostępne są na receptę. Z tego względu należy je stosować zgodnie z zaleceniami, nie przekraczając wskazanej dawki leku, by nie dopuścić do przedawkowania leków.

Należy wskazać, że obecnie na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które umożliwiają na szybkie wyeliminowanie dolegliwości bólowych stawów i ścięgien. Niemniej jednak należy wskazać, że o ile w przypadku bólu związanego z urazem czy stłuczeniem kolana, dolegliwości mają charakter przejściowy i ustępują po czasie, dlatego leki przeciwbólowe stanowią odpowiednie środki do ich uśmierzania, o tyle ból zwyrodnieniowy trwa dłużej i znacznie wypływa na codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo stosowanie leków przeciwbólowych w tym przypadku może być stosowane jedynie doraźnie, a dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych i o działaniu przeciwzapalnym. Okazuje się jednak, że niektórzy z różnych względów nie mogą stosować leków, ze względu na nadwrażliwość na składniki czy problemy z żołądkiem, czy wątrobą. W takim przypadku alternatywą są skuteczne maści na ból mięśni i stawów oraz plastry przeciwbólowe. Niemniej jednak należy wskazać, że w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych lub opuchlizny kolana, warto udać się do lekarza bądź fizjoterapeuty w celu ustalenia przyczyny oraz wdrożenia właściwego leczenia lub fizjoterapii. Dostępne w aptekach maści i żele czy plastry, które dostępne są bez recepty, powinny być stosowane jedynie doraźnie w celu łagodzenia bólu. Co więcej, w trosce o dobry stan kolan równie istotna jest profilaktyka. W tym znaczeniu należy zadbać o dietę bogatą w witaminy oraz odpowiednią suplementację, która pomogą zatroszczyć się o stawy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Szczygieł, E., Gołębiowska, M., Golec, J., Masłoń, A., Golec, E. (2019). Osłabienie siły mięśni stawu biodrowego, a konflikt rzepkowo-udowy. Przegląd systematyczny. Medycyna Sportowa / Polish J Sport Med, 2(4), 85-98.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację