Leki przeciwbólowe na wrzody żołądka: co wybrać?
Dodano:

15 stycznia, 2023
08:49
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:04

Jak złagodzić ból wrzodów żołądka?

Wrzody żołądka wiążą się z występowaniem silnych i ostrych dolegliwości bólowych, które znacznie obniżają komfortu codziennego funkcjonowania. Z tego względu osoby cierpiące na owrzodzenia żołądka dążą do zniwelowania bólu. Jedną z najczęściej stosowanych grup preparatów o komponencie przeciwbólowym stanowią niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak: diklofenak, ibuprofen, naproksen. Należy jednak wskazać, że ze względu na mechanizmy działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ich stosowanie, szczególnie przewlekłe, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, które dotyczą między innymi przewodu pokarmowego. Z tego względu niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie należy stosować przy chorobie wrzodowej żołądka, gdyż ich stosowanie może wiązać się z ryzykiem wystąpienia krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Niemniej jednak należy wskazać, że istnieją inne grupy leków, które bez obaw o wystąpienie niepożądanych objawów czy skutków ubocznych, mogą być stosowane przy wrzodach żołądka. Dodatkowo, wspomagająco do terapii farmakologicznej warto wdrożyć domowe, naturalne sposoby leczenia choroby wrzodowej żołądka, które są równie skuteczne w niwelowaniu bólu towarzyszącego przy tej dolegliwości. Należy jednak wskazać, że przy wrzodach żołądka należy zachować szczególną ostrożność przy doborze leków przeciwbólowych, gdyż niektóre z nich mogą działać drażniąco na błony śluzową żołądka, przez to wzmagać dokuczliwe dolegliwości bólowe. Sprawdź, które leki przeciwbólowe są bezpieczne przy chorobie wrzodowej i jak łagodzić dolegliwości naturalnymi metodami.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie leki przeciwbólowe można stosować na wrzody żołądka?

Bezpieczną substancją czynną, która skutecznie znosi dolegliwości bólowe – od słabego do silnego bólu – jest paracetamol, który występuje w takich lekach jak Apap czy Panadol. Te leki przeciwbólowe stanowią jedną z najbezpieczniejszych grup środków niwelujących dolegliwości bólowe. Dodatkowo należy wskazać, że paracetamol jest lekiem łagodnym dla żołądka, dlatego bez obaw może być stosowany u osób z chorobą wrzodową. Niemniej jednak warunkiem bezpieczeństwa jest ścisłe stosowanie się do zaleceń dawkowania, gdyż nadmiar leku może powodować groźne dla życia uszkodzenie wątroby. Dodatkowo przy stosowaniu leków przeciwbólowych należy unikać niektórych substancji. Okazuje się bowiem, że interakcje leków z alkoholem wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a niekiedy mogą okazać się śmiertelne.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Domowe sposoby na ból wrzodów żołądka

Wrzody żołądka to dolegliwość, którą można leczyć również naturalnymi, domowymi sposobami. Okazuje się bowiem, że podstawowe znaczenie przy wrzodach żołądka ma zachowanie odpowiedniej diety. W tym znaczeniu wyróżnić można szereg pokarmów, których osoby cierpiące na wrzody żołądka powinny unikać, gdyż mogą one nasilać produkcję kwasu solnego w żołądku, co z kolei może sprzyjać tworzeniu się patologicznych zmian i podrażniać ściany żołądka. Dlatego też z menu przy wrzodach żołądka należy wyeliminować napoje w postaci kawy, herbaty i alkoholu. Dodatkowo nie jest wskazane spożywanie pikantnych potraw oraz wysoko przetworzonych produktów. Dlatego też należy unikać smażonych potraw, które zawierają duże ilości tłuszczów, a także tłustych mięs oraz słodyczy i słonych przekąsek. Z kolei warto włączyć w większej ilości produkty i składniki, które są zalecane osobom zmagającym się z chorobą wrzodową żołądka. Z tego względu w diecie powinien znaleźć się w dużym udziale nabiał, dania gotowane oraz pieczone, a także warzywa, szczególnie w przetworzonej postaci, na przykład ugotowane ziemniaki, buraki czy marchew. W jadłospisie nie powinno również zabraknąć owoców, będących źródłem flawonoidów, czyli związków znajdujących się w kolorowych owocach takich jak: jabłka, wiśnie czy jagody. Okazuje się bowiem, że flawonoidy chronią wyściółkę żołądka przed rozwojem owrzodzeń poprzez zwiększanie ilości śluzu żołądkowego, który z kolei hamuje wzrost Helicobacter pylori, a co więcej flawonoidy wykazują także właściwości przeciwutleniające. Zdrowotne działanie przy owrzodzeniach żołądka wykazuje również miód Manuka, który ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Należy również wskazać, że przy wrzodach żołądka niezwykle istotne jest regularne spożywanie posiłków. W tym znaczeniu osoby cierpiące na chorobę wrzodową powinny spożywać pięć posiłków mniejszej objętości. Niezwykle ważne jest również dokładne przeżuwanie każdego kęsa, dzięki czemu możliwe jest odciążenie żołądka w trawieniu posiłku.

Domowym sposobem na wrzody żołądka jest również korzystanie z leczniczych właściwości ziół. Okazuje się, że korzystny wpływ na błonę śluzową żołądka wykazuje wiele ziół. Dlatego też osoby cierpiące na chorobę wrzodową powinny pić napary przygotowane z kozieradki pospolitej, korzenia lukrecji, kwiatu nagietka, a także rumianku. Dodatkowo właściwości lecznicze przy wrzodach żołądka wykazuje również propolis, babka lancetowata, a także siemię lniane. Właściwości hamujące postępy choroby wrzodowej wykazuje również czystek wawrzynolistny, który zawiera izoramnetynę.

Choroba wrzodowa żołądka wiąże się z występowaniem dolegliwości bólowych. Należy jednak wskazać, że ból przy wrzodach żołądka może pojawiać się o różnym nasileniu. Z tego względu w zależności od intensywności odczuwanych dolegliwości, warto wdrożyć odpowiednią farmakoterapię polegającą na stosowaniu leków przeciwbólowych. Dobór odpowiednich medykamentów ułatwi trójstopniowa drabina analgetyczna, która przedstawia zalecane leki przy występowaniu bólu o lekkim, średnim i dużym nasileniu. Dodatkowo przy chorobie wrzodowej żołądka można stosować również leki na ból żołądka. Sprawdź, co pomaga na ból trzustki, by przynieść sobie ulgę w dolegliwościach.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kozłowski* Piotr, Cuch Barbara, Kozłowska Magdalena, Kozłowska Analiza nawyków i zachowań związanychKarolina, Jędrzejewska Barbara: ze stosowaniem środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, Journal of Education, Health and Sport, Radomska Szkola Wyzsza, vol. 5, no. 3, 2015, pp. 174-182, DOI:10.5281/zenodo.63307
  2. Kołodziej, G., & Klasik-Ciszewska, S. (2018). Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka. Medycyna Rodzinna, 21(3), 245-251.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację