Czy hemoroidy bolą? Poznaj objawy, przyczyny i leczenie hemoroidów
Dodano:

25 października, 2024
09:43

Czym są hemoroidy (żylaki odbytu)?

Hemoroidy, zwane również żylakami odbytu to nadmiernie przekrwione guzki krwawnicze, czyli jamiste naczynia żylne umiarkowanie wypełnione krwią, które są fizjologiczną strukturą w ludzkim ciele, a ich funkcją jest uszczelnianie odbytu. Choroba hemoroidalna i związane z nią objawy są skutkiem powiększenia wspomnianych guzków krwawniczych. To bardzo powszechny problem zdrowotny, z którym borykają się osoby obu płci najczęściej po 50 roku życia.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Hemoroidy powstają na skutek nadmiernego przekrwienia guzków krwawniczych, jednak patofizjologia tego procesu nie została do końca poznana. Przyjmuje się, że odpowiedzialne jest za to zwiększone ciśnienie w odbytniczych naczyniach krwionośnych, a na to mogą różnorodne dolegliwości, takie jak:

  • przewlekłe zaparcia, biegunki;

  • siedzący tryb życia, zależący w głównej mierze od typu wykonywanej pracy;

  • ciąża;

  • dieta uboga w błonnik;

  • picie małej ilości wody;

  • predyspozycje genetyczne;

  • długie wizyty w toalecie.

Objawy choroby hemoroidalnej

Objawy hemoroidów mogą być mniej lub bardziej zaawansowane w zależności od stadium choroby. Główną dolegliwością u większości pacjentów jest krwawienie z odbytu, które najczęściej zauważyć można na papierze toaletowym lub na powierzchni oddanego kału. Przy intensywniejszych krwawieniach świeżą krew obserwuje się też niekiedy w muszli klozetowej. Do innych symptomów związanych z żylakami odbytu zalicza się:

  • ból i dyskomfort;

  • świąd odbytu;

  • pieczenie okolicy odbytu;

  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

W każdej sytuacji wystąpienia podejrzanych i niepokojących dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, zajmującym się chorobami odbytu w celu uzyskania specjalistycznej porady oraz poszerzenia diagnostyki, ponieważ objawy żylaków odbytu są często podobne do innych schorzeń, takich jak szczelina odbytu, przetoki, ropnie czy rak odbytu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje hemoroidów

Wyróżniamy hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne i dzielimy je na 4 stopnie zaawansowania:

  • I – powiększenie guzków krwawniczych bez wypadania poza kanał odbytu;

  • II – podczas wypróżniania guzki wypadają i samoistnie się cofają;

  • III – guzki krwawnicze wypadają podczas oddawania stolca, jednak muszą być odprowadzone do wewnątrz odbytu ręcznie;

  • IV – guzki trwale pozostają na zewnątrz odbytu, nie można ich odprowadzić do środka.

Hemoroidy zewnętrzne

Zewnętrzne żylaki odbytu lokalizują się pod skórą wokół odbytu, są dobrze wyczuwalne i widoczne gołym okiem jako okrągłe, sinawe guzki. Powodują krwawienie, swędzenie, a także ból, szczególnie przy długotrwałym siedzeniu w miejscu.

Hemoroidy wewnętrzne

Wewnętrzne hemoroidy znajdują się we wnętrzu kanału odbytu, zwykle bezpośrednio pod śluzówką. W większości przypadków nie są widoczne gołym okiem, a wyczuć je można jedynie podczas badania przezodbytniczego – per rectum. Mogą jednak wypadać na zewnątrz, przy czym da je się z powrotem odprowadzić palcem lub cofają się same. Zazwyczaj jedynym objawem hemoroidów wewnętrznych jest krwawienie z odbytu podczas wypróżnień, czasem obecny jest też świąd.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jaki jest ból przy hemoroidach?

Pacjenci zmagający się z hemoroidami doświadczają różnych objawów, a jednym z nich jest ból. Jest on częściej spotykany na dalszych etapach rozwoju żylaków odbytu i nasila się przede wszystkim przy siedzeniu i wypróżnianiu. Bólowi towarzyszy również pieczenie i uczucie pulsowania w obrębie odbytu, co sprawia ogromny dyskomfort.

Jak odróżnić hemoroidy od raka odbytu?

Objawy choroby hemoroidalnej i raka odbytu mogą być na pierwszy rzut oka łudząco podobne, jednak warto znać cechy obu tych schorzeń, aby móc je skutecznie odróżnić.

Żylaki odbytu charakteryzują się występowaniem miękkich, okrągłych guzków, które pod palcami mogą wydawać się gumowate. Jeśli są to hemoroidy zewnętrzne, da się je zwykle odprowadzić do wnętrza kanału odbytu. Z kolei guzki w raku odbytu są często twarde i nierówne, mogą być też owrzodzone i nie ma możliwości cofnięcia ich do środka.

W obu przypadkach najbardziej charakterystycznym symptomem jest krwawienie, ale jego charakter się różni. Jeśli mamy do czynienia z rakiem krwawienie może być ciemne lub jasnoczerwone i występuje niezależnie od wypróżnień, natomiast przy hemoroidach jest jasne i związane zwykle z parciem podczas oddawania stolca. Ponadto chorobie hemoroidalnej nie towarzyszą inne objawów poza miejscowym swędzeniem czy niekiedy bólem. Inaczej jest z rakiem, gdyż może towarzyszyć mu powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych, nieprawidłowa wydzielina z odbytu lub stały ból i dyskomfort, a w zaawansowanych stadiach choroby dołączają się także trudności z trzymaniem stolca.

Czy hemoroidy są groźne?

Hemoroidy same w sobie nie są groźne i jeśli są odpowiednio leczone, nie prowadzą zwykle do poważnych skutków ubocznych, jednak u większości osób powodują znaczny dyskomfort i wpływają znacząco na jakość życia. W przypadku zaawansowanych, nieleczonych hemoroidów powikłaniem może być zakrzepica okołoodbytnicza, która wymaga interwencji zabiegowej. Co więcej, w sytuacji wystąpienia obfitych krwawień z żylaków odbytu, może dojść do rozwoju niedokrwistości, która objawia się osłabieniem, bladością skóry czy niskim ciśnieniem tętniczym.

Leczenie hemoroidów – hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia objawów. W stadiach początkowych zaleca się przede wszystkim leczenie zachowawcze, które obejmuje wprowadzenie zmian w diecie, takich jak zwiększenie ilości spożywanego błonnika. Pomaga to w regulacji wypróżnień i zapobiega zaparciom, a to zmniejsza nacisk na naczynia krwionośne w obrębie odbytu. Dodatkowo stosuje się leki wzmacniające naczynia żylne, zawierające substancje, takie jak diosmina, hesperydyna czy wyciąg z ruszczyka. W leczeniu żylaków odbytu stosuje się też miejscowo maści i czopki doodbytnicze o działaniu przeciwzapalnym. W ich skład wchodzi najczęściej hydrokortyzon, ale także tlenek cynku lub kwas hialuronowy, a ich zadaniem jest złagodzenie stanu zapalnego, zmniejszenie obrzęki i przyspieszenie gojenia.

W przypadku zaawansowanych hemoroidów konieczne może być zastosowanie zabiegów małoinwazyjnych. Do popularnych metod należą:

  • gumkowanie, które polega na założeniu gumowych opasek na pojedyncze zmiany w odbycie;

  • skleroterapia;

  • koagulacja laserowa;

  • krioterapia;

  • podwiązanie tętnic doprowadzających krew.

W sytuacji, gdy techniki małoinwazyjne nie przynoszą oczekiwanych efektów i zewnętrzne żylaki utrudniają normalne funkcjonowanie, stosuje się chirurgiczne usunięcie hemoroidów. Jest to bardziej ryzykowny sposób leczenia, który może wiązać się z poważniejszymi powikłaniami, jednak u niektórych pacjentów jest to jedyna skuteczna opcja pozbycia się uciążliwego problemu.

Należy pamiętać, że wybór metody leczenia hemoroidów leży w kwestii lekarza i powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Mott, Timothy et al. “Hemorrhoids: Diagnosis and Treatment Options.” American family physician vol. 97,3 (2018): 172-179.
  2. Sun, Zhifei, and John Migaly. “Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management.” Clinics in colon and rectal surgeryvol. 29,1 (2016): 22-9. doi:10.1055/s-0035-1568144.
  3. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków, 2023.
Udostępnij artykuł:
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację