Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Pecto Drill to preparat mukolityczny, który przepisywany jest w celu rozrzedzenia wydzieliny w drogach oddechowych oraz ułatwienia jej usunięcia z dróg oddechowych. Preparat dostępny jest w postaci tabletek do ssania oraz syropu i stosowany jest zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku Pecto Drill, wskazaniami do jego stosowania, dawkowaniem, skutkami ubocznymi oraz z tym, co zawiera lek Pecto Drill.

Czym jest Pecto Drill?

Środek farmakologiczny Pecto Drill to lek, który dostępny jest w ograniczonej sprzedaży i tylko na receptę. Stosuje się go na wyraźne wskazanie lekarza prowadzącego. Klasyfikowany jest jako lek mukolityczny. Pecto Drill zawiera substancję czynną karbocysteinę, która jest pochodną aminokwasu cysteiny. Lek stosuje się po to, aby wspomóc oczyszczanie dróg oddechowych u pacjenta i przyspieszyć proces leczenia.

Dostępne opakowania:

 • tabletki do ssania 750 mg;
 • syrop (5 g / 100 ml).

Skład leku

Skład leku Pecto Drill nieznacznie różni się w zależności od jego postaci. Zarówno w syropie, jak i w tabletkach do ssania znajduje się substancja czynna karbocysteina.

Ponadto syrop zawiera: parahydroksybenzoesan metylu, roztwór sacharozy, wodorotlenek sodu, zapach karmelowy i wodę oczyszczoną. W jednej miarce syropu (15 ml) jest 750 mg karbocysteiny.

Tabletki do ssania poza substancją czynną zawierają również: sorbitol, powidon, stearynian magnezu, sacharynę sodową, kwas stearynowy, substancję zapachową 28M107, aspartam, talk i wodę oczyszczoną.

Jak działa Pecto Drill?

Za działanie leku odpowiada zawarta w nim karbocysteina. Po dostaniu się do organizmu normalizuje wydzielanie śluzu oskrzelowego oraz wspomaga upłynnienie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Dzięki temu pacjentowi dużo łatwiej jest ją odkrztusić i w ten sposób oczyścić drogi oddechowe. Jednocześnie lek Pecto Drill nie wpływa na zaburzenia naturalnego odruchu kaszlowego u pacjentów.

Substancja czynna wchłania się bezpośrednio z przewodu pokarmowego i następuje to bardzo szybko. Maksymalne stężenie karbocysteiny w osoczu następuje w ciągu dwóch godzin od momentu przyjęcia tabletki do ssania lub syropu.

Pecto Drill - wskazania

Istnieją określone wskazania do stosowania leku Pecto Drill. Za każdym razem decyzję w tym zakresie powinien podjąć lekarz prowadzący po przeprowadzeniu badania pacjenta. Podstawowym wskazaniem do stosowania preparatu jest leczenie objawowe chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Środek stosuje się po to, aby przyspieszyć proces oczyszczania dróg oddechowych i jednocześnie zabezpieczyć je przed ponownym pojawieniem się wydzieliny.

Pecto Drill syrop - na jaki kaszel?

Lek w postaci syropu przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 2. roku życia oraz u osób dorosłych. Stosowanie preparatu rekomenduje się w przypadku kaszlu mokrego (kaszlu produktywnego). Pomaga to w upłynnianiu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, która pojawia się przy różnego rodzaju infekcjach bakteryjnych i wirusowych.

Pecto Drill syrop dla dzieci - od jakiego wieku?

Syrop Pecto Drill przeznaczony jest do stosowania zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Lek ten można wdrażać w leczeniu objawowym u dzieci powyżej 2. roku życia. Zawsze jednak należy zachować wzmożone środki ostrożności i monitorować reakcję organizmu młodego pacjenta na podany lek.

Syrop Pecto Drill - dawkowanie

Dawkowanie syropu Pecto Drill ustalane jest w sposób indywidualny i zależy m.in. od wieku pacjenta. W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zalecana dawka jednorazowa to 15 ml. Początkowo stosuje się ją 3 razy na dobę. Gdy lek zacznie działać, to można zmniejszyć dawkę do 10 ml syropu 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa leku to 45 ml syropu. W wyjątkowych sytuacjach lekarz zaleci zmniejszenie dawki lub przerwanie stosowania leku. Dzieje się tak wtedy, gdy powoduje on niepokojące skutki uboczne lub nie wykazuje pożądanego działania leczniczego.

U dzieci dawkowanie różni się od wieku i wygląda następująco:

 • dzieci w wieku od 2 do 5 lat: 2,5 - 5 ml syropu 2 razy na dobę;
 • dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę.

Tabletki do ssania Pecto Drill - dawkowanie

Lek w postaci tabletek do ssania przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Tabletkę stosuje się trzy razy dziennie. Należy ją żuć lub ssać aż do pełnego rozpuszczenia się w jamie ustnej. Jeżeli pacjent wymaga dłuższej terapii, to rekomenduje się stosowanie mniejszej dawki leku Pecto Drill w postaci dwóch tabletek do ssania na dobę. Jednocześnie leku nie powinno się przyjmować przed snem.

Pacjent powinien przestrzegać stosowania zalecanych dawek leku. Zwiększenie dawki nie poprawia efektów leczenia i może doprowadzić do groźnych objawów przedawkowania.

Pecto Drill - przeciwskazania, środki ostrożności

Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku Pecto Drill oraz sytuacje, w których należy zachować szczególne środki ostrożności. Przede wszystkim zwiększonej uwagi podczas leczenia wymagają pacjenci, u których występują:

 • choroba wrzodowa (obecnie lub w przeszłości);
 • obfita ropna wydzielina i gorączka (wówczas oraz w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lekarz może rekomendować stosowanie innego środka leczniczego).

Zwiększoną ostrożność zachowuje się również wtedy, gdy stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów. Ponadto nie należy stosować leku Pecto Drill u pacjentów, u których występują:

 • czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy;
 • uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku;
 • fenyloketonuria.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.

Pecto Drill - możliwe skutki uboczne

Lek Pecto Drill może powodować działania niepożądane. Ich nasilenie oraz rodzaj zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeżeli w Twoim przypadku wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Wszelkie objawy niepożądane niewymienione na ulotce dołączonej do opakowania powinno się zgłaszać do producenta. Pozwoli to na zebranie większej liczby informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Przy objawowym leczeniu chorób układu oddechowego z wykorzystaniem Pecto Drill mogą pojawić się takie skutki uboczne, jak m.in.:

 • ból brzucha;
 • krwawienie z przewodu pokarmowego;
 • biegunka;
 • nudności i wymioty;
 • skórne reakcje alergiczne (np. obrzęk naczynioruchowy, świąd, wysypka rumieniowata, pokrzywka).

Jak przechowywać lek Pecto Drill?

Preparat Pecto Drill powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci oraz w temperaturze poniżej 25ºC. Leku nie wolno stosować po upływie terminu ważności. Przeterminowany preparat należy utylizować w aptece zgodnie ze wskazaniami farmaceuty.

FAQ

Kiedy stosuje się lek Pecto Drill?

W leczeniu objawowym chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny

Czy Pecto Drill można stosować u dzieci?

Tak. Lek przeznaczony jest do stosowania u pacjentów od 2. roku życia.

Czy mogę kupić Pecto Drill bez recepty?

Nie. Lek dostępny jest tylko na receptę.

Czy Pecto Drill powoduje skutki uboczne?

Preparat Pecto Drill może powodować działania niepożądane, jednak zdarza się to relatywnie rzadko.

Jaka jest substancja czynna Pecto Drill?

Substancją czynną leku Pecto Drill jest karbocysteina.

Pecto Drill a inne leki

Preparat Pecto Drill może wchodzić w interakcje z innymi lekami i zmieniać ich działanie. Przede wszystkim w trakcie terapii nie należy stosować leków zmniejszających wydzielanie oskrzelowe oraz innych leków przeciwkaszlowych.

Pecto Drill a ciąża

Nie powinno się stosować Pecto Drill w ciąży oraz u pacjentek z podejrzeniem ciąży. Każdorazowo decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący, który ma na względzie dobro pacjentki i jej nienarodzonego dziecka.

Pecto Drill a karmienie piersią

W okresie karmienia piersią nie powinno się stosować preparatu Pecto Drill. Substancja czynna zawarta w leku może przenikać do mleka matki i powodować niepokojące objawy ze strony dziecka.

Pecto Drill a alkohol

Podczas leczenia należy zachować szczególną ostrożność i nie łączyć leku Pecto Drill z alkoholem. Może on osłabiać lub nasilać działanie preparatu oraz zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Pecto Drill a prowadzenie pojazdów

Nie odnotowano negatywnego wpływu leku Pecto Drill na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn specjalistycznych. Jeżeli jednak w trakcie leczenia poczujesz się gorzej, to warto zaniechać wykonywania tych czynności.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację